Čtenářka janny199 nám poslala příběh o své lásce k ruštině. O tom, jaké měla učitelky tohoto jazyka a jak udržuje korespondenční přátelství se svou ruskou přítelkyní...

Dobré ráno všem v redakci....

.....mým nejoblíběnějším předmětem na základní i střední škole byla jednoznačně ruština.Zřejmě to bylo tím,že na obou školách jsem měla učitelky,které pocházely z Ruska.Paní učitelka Olga ze základní školy uměla výklad podat tak fantasticky,že v podstatě veškeré učivo včetně slovíček už mi zůstalo v hlavě a tudíž nebylo třeba se doma učit.

Učitelka Elena ze střední zas hodiny ruštiny „okořenila“ vtipnými historkami z jejího života.Obě uměly skvěle česky,přesto bylo znát,že jsou rusky - ten fantastický ruský přízvuk!.Někomu přijde ruština směšná.Já tenhle jazyk milovala a neskutečně jsem obdivovala tyhle dvě učitelky,jak plynule mluví česky.Těšila jsem se na hodiny ruštiny,až je uslyším mluvit tou krásnou ruštinou.Já,ač jsem rusky uměla dobře,nikdy jsem tak skvělého ruského příznaku nedosáhla,což mě i trochu mrzelo,protože se mi jejich přízvuk moc líbil!Obdivovala jsem i to,jak si ze sebe a z té jejich nedokonalé češtiny dokázaly dělat legraci.Upozorňovaly nás na to,že to naše zatracené „ř“ prostě říkat nebudou,protože jim to nejde...

Paní učitelka Olga mi dala na základce skvělý základ.A díky ní jsem hladce proplouvala ruštinou i na střední škole.Maturita a takové akce jako byl Puškinův památník,byly tudíž pro mě hračkou.

Dnes ruštinu téměř nepoužívám,v práci rusky nemluvím,ale dodnes si dopisuji s kamarádkou z Ruska,za což vděčím těmto dvěma učitelkám.Naše přátelství trvá už 26 let.Posíláme si s kamarádkou dopisy,maily a dokonce jsme si i telefonovaly.Byl to pro mě šok,když se na druhém konci telefonu ozvala překrásná ruština,ale domluvily jsme se...a bylo to zas něco jiného než dopis.Když píšu dopis nebo mail - používám pochopitelně slovník.Když mi však Nataša zavolala,na slovník nebyl čas.Musela jsem spoléhat na sebe a své znalosti ruštiny.Bylo to super .A já,když si dopisuju s touhle kamarádkou,vždycky si na své učitelky ruštiny vzpomenu.

dopis

Paní učitelka Olga již několik let není mezi námi.Ale já věřím,že kdyby věděla,jak dlouho mi tohle přátelství s kamarádkou(kterou mi ona sehnala) vydrželo,byla by určitě moc ráda a hřálo by ji to u srdíčka.Za těch 26 let dopisování jsem si možná ruštinu nezdokonalila,ale aspoň si ji tak nějak udržuju.

Nikdy jsem nedokázala u angličtinářů obdivovat jejich přízvuk,nic mi to neříkalo,chytl mě za srdíčko ten ruský a líbí se mi dodnes.Škoda jen,že dnes je ve světě prioritou angličtina a ne ruština.

Byly časy,kdy nebylo možné nikde sehnat rusko-české slovníky.Obcházela jsem antikvariáty,knihkupectví - a nic.Až jsem jednou natrefila na internetu na inzerát,že nějaký stařičký pán daruje rusko-český a česko-ruský slovník.Tak jsem neváhala a jela si pro ně nějakých 140 km až do Přerova.Jak já byla ráda,že jsem je sehnala.A on byl rád,že někomu tak skvěle ještě poslouží.Žasnul nad tím,když jsem mu řekla,že si od 6. třídy dopisuji s ruskou.Slovníky mi slouží  dodnes a já doufám,že ještě aspoň další čtvrtstoletí sloužit budou,protože já s dopisováním nehodlám přestat.Dokud budu mít v hlavě zásobu slovíček a udržím pero v ruce,budu dál psát rusky a vzpomínat tak na školu,a klidně i jako stařenka.....Jsem hrdá na svoji sbírku dopisů a pohlednic z Ruska,jsem hrdá na to,že umím ruštinu( i když mi k ničemu není) a jsem ráda,že mě ji učily právě tyto dvě učitelky,na které budu vždycky ráda vzpomínat.

Желаю вам прекрасного дня.....janny199
Text nebyl redakčně upraven


Díky janny199, vaši lásku k ruštině chápu. Ale nesdílím. V Rusku jsem byl a vůbec se mi nelíbila mentalita současných Rusů. I když nechci zjednodušovat a všechny házet do jednoho pytle, stále myslím na to, jak se asi může chovat národ, který si v minulém století několikrát kompletně vystřílel elitu národa a všechny, co měli něco v hlavě… Ale souhlasím, že na to, jaký jsme měly vztah k předmětům a škole obecně, měli učitelky a učitelé dominantní vliv


Téma dnešního dne zní: Můj nejoblíbenější předmět ve škole

s podtitulem: vzpomínka na pana učitele(ku)

A abychom to téma trochu rozvinuli, nemusíte psát jen o kladném panu učiteli(ce), můžete přidat i vzpomínku na toho „zlého“ (zlou).

Škola je v plném proudu, vraťme se tedy do ní na chvilku i my. Alespoň ve vzpomínkách.

  • Jaký byl ve škole váš nejoblíbenější předmět?
  • Ať už na základní, střední, nebo vysoké
  • Vzpomenete ještě někdy na svého pana učitele(ku)?
  • Ať už v dobrém, nebo ve zlém
  • Ovlivnil nějak váš život váš nejoblíbenější předmět ve škole?
  • Vybrala jste si podle něho i své budoucí povolání?
  • Mají to dnes děti ve škole těžší?
  • A učitelé?

Vzpomínejte a pište, téma je to široké – a krásné.

Na vaše příspěvky se těším na redakčním e-mailu: redakce@zena-in.cz

Jednu z žaček nebo studentek odměním dvěma velmi zajímavými knihami:

Erich von Däniken / Strategie bohů - Osmý div světa

kniha

P. Lamposová, Lena K. Swanbergová / Můj život se Saddámem Husajnem - Ve stínu obávaného diktátora

knihaaadve

Reklama