.

Skobácké putování aneb Za záchranu hradu Lanšperka

Cestování

Skobácké putování aneb Za záchranu hradu Lanšperka

Letos už popáté, a opět první sobotu v prosinci pořádá Sbor pro záchranu hradu Lanšperka pochod nazvaný Skobácké putování. Z Ústí nad Orlicí, z pivnice U Skoby, je možné vyrazit mezi 7. a 10. hodinou na trasy dlouhé 8, 15, 25, 35 nebo až 50 kilometrů.

Trasy ovšem tentokrát nevedou ke zřícenině starobylého hradu Lanšperka. Pro pochodníky jsou připraveny zajímavé cesty spíš na opačnou stranu z Ústí nad Orlicí, tedy například na Andrlův Chlum. Je to jedno z míst, odkud je nádherný rozhled do okolí, a to z rozhledny, která se nachází nad jihozápadní částí města Ústí nad Orlicí. Rozhledna, která byla otevřena r. 1996, je vysoká 50 m a čítá 183 schodů. Jedná se o víceúčelovou stavbu, která nese telekomunikační zařízení.

Trasy rovněž směřují na Řetovou - obci dominuje kostel zasvěcený svaté Maří Magdaléně z roku 1755. Při procházce můžete obdivovat 4 památné stromy: lípu malolistou ve středu obce, Dub letní vpravo od silnice na Přívrat, borovice lesní u chaty ve stráni jižně obce a buk lesní ve stráni severně nad obcí.

Dále se projdete známým lyžařským areálem U zabitého, ti nejzdatnější dojdou až do Litomyšle. Ovšem všechny cesty vedou, tentokrát ne do Říma, ale zpátky do pivnice U Skoby.

Víte, že…

*…hrad Lanšperk byl postaven za vlády krále Přemysla Otakara II. (1253-1278). Lanšperk se stal vojenským a správním centrem rozsáhlého panství, k němuž náležely kromě desítek vsí také čtyři města - nejvýznamnější, kamennými hradbami opevněný Lanškroun, města Česká Třebová a Ústí nad Orlicí a městečko Jablonné nad Orlicí

*…roku 1622 koupil velkostatek i s tehdy již pustým hradem Karel z Lichtenštejna. V majetku Lichtenštejnů zůstala zřícenina lanšperského hradu až do počátku 20. století

*…o hradě Lanšperk se více dozvíte na http://lansperk.uo-net.cz/historie.html a o rozhledně Andrlův Chlum na www.rozhledny.unas.cz  

 
   
03.12.2004 - Zahraničí - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [1] Vivian [*]

  Jéé, Lanšperk Můj domov

  Od narození jsem čtyři roky žila na nedalekém Žampachu (je to od Lanšperka jen pár kilometrů a taky je tam úžasná zřícenina hradu, kde žil loupeživý rytíř Jan řečený Pancíř ze Smojna, jehož nechal král Karel IV. popravit.)
  http://www.pisecna.zamberk.cz/ves_cz/historie/pancir.htm
  http://www.volny.cz/uspza/cedule/Hrady_vse.htm

  Bydleli jsme přímo pod hradem, strávila jsem tam od narození asi pět let. Je tam nádherná příroda a celá řada dalších historicky zajímavých míst.
  Pak jsme se přestěhovali kousek blíž k tomu Lanšperku. Tahle zřícenina se v současné době bohužel čím dál víc rozpadá a právě v článku zmíněný Sbor pro záchranu hradu pracuje na tom, aby ten zub času hlodal co nejmíň, konzervují zdivo a tak.
  Je to bezvadné místo na výlet, dá se tam v pohodě vyjít (a nedaleko je hospoda, stejně jako na Žampachu), je odtamtud nádherný rozhled do celého kraje (na rozdíl od Žampachu, kterýžto kopec je zalesněný) a donedávna se dalo vstoupit i do "podzemních sklepů" - což jsou ve skutečnosti přízemní prostory někdejšího hradu, ovšem zčásti zasypané. Ale teď je tam vzhledem k tomu postupnému zvětrávání a rozpadání čím dál míň bezpečno, takže ta sklepení jsou, myslím, uzavřená. Ale do prostorů zříceniny je vstup volný (na vlastní nebezpečí samozřejmě).

  superkarma: 0 03.12.2004, 11:41:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme