Domácnost

Skladnost a fyzikální vlastnosti kočky


Otázka, jak někam nacpat kočku, je každému chovateli poměrně blízká. Nacpat kočku do přepravky, když se má jít k veterináři, je heroický úkol. Kočka v mžiku nabývá trojnásobného objemu a úloha „jak nacpat kočku do přepravky" se mění v úlohu jak nacpat rozzuřenou gorilu do síťovky". Podobně tristním úkolem je nacpání kočky do vany nebo do lavoru s vodou za účelem očisty. Kočka, která je narozdíl od chovatele skálopevně přesvědčena, že očistu nepotřebuje, promptně zvýší počet drápků na packách na druhou množinu dvaceti. Když chovatel konečně s nadlidským úsilím zasune spodní konec kočky do příslušné koupací nádoby, horní konec ještě stále vězí buď na druhém konci koupelny zaháknutý za hadici od pračky, případně se drží drápky za sušák zavěšený pod stropem, takže tělo kočky je v důsledku toho protaženo na 2 metry a je zralé na zápis do Guinessovy knihy rekordů, anebo - v tom horším případě - vám kočka visí zaháknuta všemi drápy za hrudník. Ženy chovatelky to mají v tomto bodě poněkud obtížnější, neboť tukové výplně na dámském hrudníku poskytují kočkám vděčný záchytný bod.  

Úplně opačná situace nastává, když si kočka usmyslí, že se někam nacpe sama o své vlastní vůli. Když jsem si v brněnském útulku vybírala kocoura, narazila jsem u jednoho kočičího exempláře na zajímavou formulaci nabídky: Tento kocourek má jednu zvláštnost - miluje batohy, tašky, kabely, jízdu autem a vůbec cestování. Dokonce v batohu již absolvoval i horskou túru."
Empirickým výzkumem, tj. výšlapem na kopec Lovoš v Českém středohoří, jsme si ověřili, že náš nový kocour je opravdu nefalšovaný baťohář". Problém nastal zhruba ve třetině Lovoše. Kocour byl a je postavy podsadité a již tenkrát vážil asi 7 kilo. V baťohu se mu zjevně velice líbilo a cestu do kopce si - narozdíl od příslušného ubohého šerpy - velmi užíval. Poté, co jsme se všichni tři vystřídali v nošení a měli zatuhlé krky od vrtícího se baťohu na zádech (nosit živou váhu je totiž podstatně těžší než nosit štangli salámu, kterou lze navíc průběžně konzumovat), jsme usoudili, že nastal čas, aby kocour ukázal, jaký je borec v chůzi do kopce, a uvázali jsme jej na vodítko. Kupodivu jsme zjistili, že kocour je i poměrně zdatný turista. Avšak po zhruba třech stech metrech dostal vysokohorskou nemoc, odmítl pokračovat v cestě a naše vysokohorská túra skončila totálním fiaskem.

Od té doby se náš kocour-baťohář omezuje na baťohy, tašky a kabely v teple domova. Do některých tašek (například igelitek čerstvě přinesených z nákupu) zasouvá pouze horní část těla a provádí šetření, zda některá z potravin nemá prošlou lhůtu. Poté, co zjistíme, že potravina byla kocourem snězena, máme stoprocentní jistotu, že nebyla prošlá. Jiné tašky obsazuje čistě za účelem zjištění, zda je taška dosti prostorná, měkká či pohodlná a zda je vyrobena z materiálu odolného proti roztržení drápem. Mám za to, že chystá disertační práci na téma využití kabel, baťohů a tašek kočkami, neboť počet vyzkoušených kabel čítá skoro dvě desítky. Patří mezi ně naše kufry balené na dovolenou (jednou jsme málem odjeli s kocourem zavřeným v kufru a zavrtaným mezi trenýrky a fusekle), cestovní kabely, moje žebradlo, přítelova stěhovací taška, cestovní kabela  mojí maminky se spodním prádlem a kosmetikou a mnoho dalších. Velkým zklamáním pro něj byl kožený pracovní kufřík mého přítele, neboť se mu nepodařilo dešifrovat číselnou kombinaci a kufřík otevřít. 

Je všeobecně známo, že kočky nade vše milují tmavá zákoutí, kde mohou nerušeně meditovat. I stalo se, že jednou mladší synek dorazil domů, to jsme ještě měli koupelnu v horním patře v rozestavěném stavu. Řemeslník synkovi patřičně pyšně sdělil, že vana je obezděna a že před hodinou přilepil poslední obkladačku, která definitivně zakryla průchod pod vanu. A co kdyby tam byla kočka?" otázal se můj synek, v té době již dostatečně zběhlý v kočičích záležitostech. Proč by tam měla být kočka?" podivil se zedník, nicméně na důrazné naléhání syna obkladačku odlepil a - BYLA tam! Řemeslník je z toho dodnes v šoku a po hospůdkách u piva vypráví hrůzostrašný příběh o tom, jak zaživa zazdil kočku.

Stejně jako kočka dokáže svůj objem zvětšit, dokáže v případě, že si něco usmyslí, objem také podivuhodně zmenšit. Méně prostorově výrazné kočky se vejdou i do krabice od vajíček. Zažila jsem kočku v pračce, v troubě (ve vypnuté samozřejmě), dokonce se jeden náš kocour pokoušel, naštěstí neúspěšně, předstírat, že je šunkovou kýtou v lednici, protože měl zálusk na uzenou makrelu, co jsem plánovala na večeři. Zažila jsem kočku v pánské sněhuli i v hrnci na polévku.

Ve stavech nouze, jako je například případ, kdy se kočka potřebuje z obývacího pokoje dostat přes zavřené dveře do kuchyně, kde bez její účasti probíhá naklepávání nedělních kuřecích řízků, dokážou některé kočky změnit své skupenství a doslova protečou" pode dveřmi. Jinak si totiž neumím představit, jak mi minulý týden v neděli mohly zmizet ty tři řízky a my jedli k obědu suchou bramborovou kaši.

Dokonce některé své kočky podezřívám, že ovládají umění teleportace, které se tak usilovně snaží zvládnout vědci z NASA i z Pentagonu a které je zatím popisováno jen ve sci-fi literatuře. Jak jinak lze totiž vysvětlit skutečnost, že kočku, o kterou jsem právě zakopla v kuchyni a která mě za to kousla do kotníku, najdu o dvacet vteřin později mírumilovně pochrupující v umyvadle v horní koupelně. Anebo že bych těch koček měla víc, než si myslím?

   
22.12.2006 - Dům a byt - autor: Čtenářský příběh

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [58] april [*]

  O kočkách, resp. o soužití s nimi se toho dají psát romány a romány :-) Úžasná stvořeníčka ...
  Pokud byste si chtěl někdo přečíst Nefalšovanou kočku od Terryho Pratchetta, tak si jí stáhněte - http://mujweb.cz/www/april/Downloady/nefalš.doc nicméně je to literatura, která by správnému kočičářovi v knihovničce určitě chybět neměla :-)

  superkarma: 0 28.12.2006, 18:26:33
 2. avatar
  [57] Kadla [*]

  jezu: Jo, ty naše na mne občas koukají s výrazem, že si připadám jako hrozná blbka

  superkarma: 0 26.12.2006, 16:26:55
 3. [54] vodena [*]

  kočky jsou krásné, chytré a přítulné, ale v bytě je nechci, stačí u babky v baráku

  superkarma: 0 26.12.2006, 15:50:42
 4. avatar
  [51] Cinderela [*]

  Velmi krásně a vtipně napsané.Se vším absolutně souhlasím,nebotˇuž máme druhou kočičku.Kočičky milujem a kdyby nás někdo viděl,co jsme schopni pro kočku a s kočkou dělat,poslal by nás asi na psychiatrii.Naše aristokratka /modrá britka/ Cinderela má nás,ne my ji.Napište někdo,jaké máte zkušenosti s touto sebevědomou,namyšlenou ,nádhernou šelmou .

  superkarma: 0 23.12.2006, 19:18:58
 5. [50] kocka [*]

  Vlastním byt 3+1 a naše kočka má v každé místnosti na topení polštářek,to aby mohla spát jako na peci a ještě koukat za oknem co se tam děje,jak slyší na parapetu ptáka tak vylítne až spadne na zem jak je rozchrápaná,to je prosím kočka venkovní,které jsme se ujali,když jí auto přejelo packu,bydlí s námi již 15 let,ale je hodná a vděčná.

  superkarma: 0 23.12.2006, 16:16:14
 6. [47] donny0007 [*]

  nemluvte mi o fyzice hlavně

  superkarma: 0 22.12.2006, 18:00:24
 7. avatar
  [46] Meander [*]

  Ťapina: Olda Orel! To je chovatel, co má želvovinovou britku, kterou nosí vždy a všude na rameni. Je to úchvatné.

  superkarma: 0 22.12.2006, 17:53:52
 8. avatar
  [45] Ťapina [*]

  Ale musím zase říct, že nejsou všechny kočky takové. V bývalé práci k nám chodil pán s černou kočkou na rameni, žádná přepravka ani kšíry, nic. V čekárně takhle spořádaně usedli k velkému nadšení přihlížejících psů, i vyšetření se kolikrát odehrávalo na rameni, když to povaha nemoci dovolovala

  superkarma: 0 22.12.2006, 17:38:19
 9. avatar
  [44] Meander [*]

  Landriel: Máme, ale raději vytáhnu kočku předem, než abych ji musela zmítající se přeprat a ona se mi potom přisála na záda.

  superkarma: 0 22.12.2006, 16:29:47
 10. avatar
  [43] Landriel [*]

  Já nevím, vy nikdo nemáte přepravku, které jde horní část odklopit, takže kočka sedí a čučí zmateně kolem?

  superkarma: 0 22.12.2006, 16:27:55
 11. avatar
  [42] Meander [*]

  edith1975: Nojo, ale to jsou ty staré, litinové radiátory s žebry. Pekelně to tlačí.

  superkarma: 0 22.12.2006, 16:20:40
 12. avatar
  [41] edith1975 [*]

  Meander: má ji jako pec hřeje

  superkarma: 0 22.12.2006, 16:18:44
 13. avatar
  [40] Meander [*]

  Vivian 9: Moje kočka, bůhvíproč, spí na radiátoru. Nepřikrytém, krbatém.

  Maximální zlo je ale šéfův hluchý bílý kocour, který v noci hraje fotbálek s lahví po dlaždicích, cestou po horizontu (skříní) shazuje sbírku budíků, baví se tím, že z poličky po jedné vyhazuje videokazety a někdy si jen tak sám pro sebe vříská a vyje, aby řeč nestála.
  Už by ho dávno zabili do hlavy, kdyby nevypadal jako anděl.

  superkarma: 0 22.12.2006, 14:29:04
 14. avatar
  [39] aiša [*]

  superkarma: 0 22.12.2006, 14:14:05
 15. avatar
  [36] mam-ča [*]

  Meander: Jo, to čtení myšlenek znám. Než si dovolím pomyslet, že by se měly kočky pochytat, nejdřív je "vytěsním" z místností, kde jsou schovávačky. Až když jsou všechny rizikové prostory uzavřeny, teprve si dovolím tu hříšnou myšlenku.
  Kočky naprosto přesně dopředu vědí (aniž by se před nimi o tom mluvilo), jestli se jede na chatu, nebo k veterináři.

  superkarma: 0 22.12.2006, 12:05:35
 16. [35] Mončí [*]

  Meander:

  Jo, doma musím použít hrubé násilí, abych je narvala do přepravky. Na veterině je musím zase hrubě vyklepat, páč dělají, že v té přepravce nejsou.
  Návštěva veterina je ale brutální zejména pro mě. Týden se na to duševně připravuju a další týden se zbavuju tiku v oku.

  superkarma: 0 22.12.2006, 11:46:20

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [34] Meander [*]

  Ťapina: Na výstavě jsem se naučila drapnout kočku ukazováčky v podpaží a nemilosrdně táhnout. Prý je to bolí, tak raději povolí. Je to asi drsné pro kočku, ale vytřásání kočky z přepravky je zase drsné pro mě a já jsem přece jenom starší.

  superkarma: 0 22.12.2006, 11:34:46
 2. avatar
  [33] Meander [*]

  Kočka umí číst myšlenky. Jen pomyslím na to, kde jsou asi dvířka od přepravky a není více kočky. Zasouká se do prostoru, kam se ani teoreticky nemůže vejít, aniž by měla skládací hlavu, a tam přestane dýchat, aby ji ani závan vzduchu neprozradil.

  superkarma: 0 22.12.2006, 11:32:58
 3. avatar
  [32] Ťapina [*]

  mam-ča: Dnes a denně mám před očima obrázek, jak přijde člověk s přepravkou, otevře ji - nic se neděje, tak ji naklopí - pořád se nic neděje. Uchopí přepravku otvorem dolů a mocně s ní třese, přičemž se pořád nic neděje, přestože všechny stěny přepravky jsou z hladkého plastu a kočka uvnitř evidentně je

  superkarma: 0 22.12.2006, 11:31:00
 4. [31] Majka [*]

  kočičky máme dvě, bydlí na chalupě a opatruje je tam děda, tedy přes týdem, o víkendu jsou naše :-)))

  superkarma: 0 22.12.2006, 11:03:45
 5. avatar
  [28] mam-ča [*]

  Ťapina: Já mám zkušenost, že kočky jsou u veterináře naprosto paralyzovány. Absolutně nekladou odpor, nechají si bodnout "včeličku", (zvážit, odebrat krev...) ale pak doma !
  Tam si to teda vypijem !
  Tak 2-3 dny s námi nemluví, otáčí se čumákem ke zdi - pozadím k nám, a musím se mooooc snažit a podstrkovat dobrůtky, aby mě vzaly na milost.

  superkarma: 0 22.12.2006, 10:55:44
 6. avatar
  [27] pastel.ka [*]

  Naši kocouři se neustále snaží vecpat do skříní,nebo do pootevřených šuplíků.
  Přenoska jim problémy nedělá, jeden čas v ní přespávali. Asi proto, že ji mají volně k dispozici v obyváku.

  superkarma: 0 22.12.2006, 10:52:14
 7. avatar
  [26] vora [*]

  kočky fakt nemusím, ale občas, když mi u neteře ta jejich vleze na klín, je příjemné poslouchat to předení ....

  superkarma: 0 22.12.2006, 10:42:11
 8. avatar
  [25] Eliza [*]

  Kadla: je to moc fajn knížka, taková malá, brožovaná víceméně bílá. Jmenuje se Opravdová kočka - zkus se zeptat v nějakém větším knihkupectví.
  Koukám že by jste dokázaly ještě pár kapitol doplnit.
  Ťapina: Mě se asi nejvíc líbí makrobiotická kočka

  superkarma: 0 22.12.2006, 10:32:22
 9. avatar
  [24] Kadla [*]

  Ťapina: Je fakt, že kočka v přepravce na veterině často mění formu a stává se chameleónem. Naše kočky dokážou na chvíli změnit barvu na vínovou (to je barva naší přepravky)

  superkarma: 0 22.12.2006, 10:26:55
 10. avatar
  [23] Ťapina [*]

  Kadla: To teda, Opravdovou kočku by měl mít nastudovanou každý kočičář
  Zajímavé je, že poté, co se skupině několika lidí podaří napěchovat kočku do přepravky a přinést ji na veterinu, na místě se kočka stane nedílnou součástí přepravky a nelze ji oddělit ode dna

  superkarma: 0 22.12.2006, 10:16:45
 11. avatar
  [22] Kadla [*]

  Eliza: Nojo, ale kde se vzala u nás? Že by si odskočila? . Od Pratcheta jsem četla jen Zeměplochu. Zdá se, že mám mezery :-)

  superkarma: 0 22.12.2006, 10:07:14
 12. avatar
  [21] Eliza [*]

  Aha, tak to je příklad Schroedinegerovy kočky. Opravdová kočka, jak jí popisuje Terry Pratchet ve stejnojmenné knize, se dokáže pohybovat časoprostorem bez nejmenších problémů. Někdy si odskočí dokonce do minulosti či budoucnosti. Vřele doporučuju zmíněnou literaturu

  superkarma: 0 22.12.2006, 10:03:54
 13. avatar
  [20] Kadla [*]

  pajda: Jako živej, co?

  superkarma: 0 22.12.2006, 10:02:46
 14. avatar
  [19] pajda [*]

  Pokud jde o tmavá zákoutí, tak jsem si chtěla večer sednout potmě na sedačku, zapnout televizi...dost mě překvapilo, kdžy polštář na gauči zaječel a vystartoval oknem pryč

  superkarma: 0 22.12.2006, 09:59:31
 15. avatar
  [18] Evik8 [*]

  Každé zviera dokáže nájsť mnoho spôsobov ako sa ukryť,či celkovo sa nejako vyhnúť svojim povinnostiam či veterine (tej vlastne hlavne )

  superkarma: 0 22.12.2006, 09:58:03
 16. avatar
  [17] Žábina [*]

  naše Líza jak vidí přepravku, okamžitě zmizí..nejlépe až dozadu pod gauč, se kterým nejde hýbat
  proto přepravka nesmí být vyndána ale nejdřív musí být odchycena kočka

  superkarma: 0 22.12.2006, 09:54:08
 17. avatar
  [16] mam-ča [*]

  Naše kočky lezou do přenosek dobrovolně. Stačí říct - "Jede se ven !"

  superkarma: 0 22.12.2006, 09:48:57
 18. avatar
  [13] ALISKA [*]

  Kadlo, to jsem se pobavila - moc hezky napsáno ! hned je veseleji

  superkarma: 0 22.12.2006, 09:29:00
 19. [12] jitkamarsalkova [*]

  Když má jít náš kocour ven, tak je velmi skladný. Schová se kamkoli

  superkarma: 0 22.12.2006, 09:14:16
 20. avatar
  [11] Kadla [*]

  Vivian: Jedna naše taký líhá v knihovně. Ale, ta naše - mrška jedna - nejdřív shodí dolů tak pět knížek, čím si tam udělá prostor, pak do uvolněného prostoru zalehne (knihy zepředu, knihy zezadu) a zřejmě absorbuje tu knižní atmosféru

  superkarma: 0 22.12.2006, 09:10:36
 21. avatar
  [10] Vivian [*]

  Kadla:
  kočky jsou vděčný téma, jsou to neuvěřitelný zviřátka

  superkarma: 0 22.12.2006, 09:07:43
 22. avatar
  [9] Vivian [*]

  Naše (našich) míca ráda leze do knihovny , vyškrábe se nahoru a lehne si na knížky (a válí se na nich a vůbec jí nevadí, že je to kostrbatý, protože je každá jinak vysoká)

  superkarma: 0 22.12.2006, 09:06:56
 23. avatar
  [8] Kadla [*]

  Jéééééé, já si tam nechala chybu (podezřívám Word, že mi to samovolně opravil :-))), mám tam "množinu dvaceti" místo "mocninu dvaceti"

  superkarma: 0 22.12.2006, 08:33:33
 24. [7] standa1 [*]

  My máme občas kocoura zahrabaného pod polštářema a nemůžeme ho najít, protože na volání nereaguje - asi schválně.

  superkarma: 0 22.12.2006, 08:03:09
 25. avatar
  [6] Kopretina3 [*]

  Kočku nemáme a začínám docela litovat. Článek je skvělý. Vtipný a perfektně napsaný. Až napíše tu disertačku o taškách, dej prosím vědět.

  superkarma: 0 22.12.2006, 07:38:18
 26. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  Kočky jsou nevyzpytatelné,ale oni i psi občas překvapí

  superkarma: 0 22.12.2006, 06:32:01
 27. avatar
  [4] clarCa [*]

  o kočce procházející zdí psal Heinlein už někdy v roce 1985 .... prostě to kočky uměj....

  superkarma: 0 22.12.2006, 01:25:13
 28. avatar
  [3] Léthé [*]

  my kočku doma měli a je to přesně tak, jak se to tu popisuje, včetně toho protečení pode dveřmi Proto kočky miluji , že dělají co samy chtějí a ne co jim nařídí páníček .

  superkarma: 0 22.12.2006, 00:44:05
 29. [2] 1Mona [*]

  A to je důvod,proč nechovám kočky!Psa zavěšeného na sušáku nebo zahrabaného v batohu uvidíte těžko!Do trouby nepoleze a v platu na vajíčka by byl vidět!(ještě jsem chtěla napsat,že řízky u nás smaží Azorek, ale to už by fakt bylo trapné i na mě!:-)))))

  superkarma: 0 22.12.2006, 00:36:39
 30. [1] jatunka [*]

  super článek!!! S kočkou fakt není nuda...
  ta naše má oblíbené místo na chlebníku na mikrovlnce, je z něj dobře vidět do hrnců na sporáku... nedávno dokonce vyzkoušela skok vysoký a daleký zároveň, když mě,nic nerušící a stojící o metr a půl vedle u linky , z toho chlebníku skočila za krk... ... stejně jí miluju ...

  superkarma: 0 22.12.2006, 00:12:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme