Domácnost

Škatulata, hejbejte se aneb zvelebujte s námi byt!

Znáte to, podle partnera jste dodělali byt před měsícem, podle vás před sto lety. Stejně jako mají naše mužské protějšky zálibu ve sledování nejrůznějších sportovních přenosů, filozofování nad půllitrem piva a spaní v jakékoliv pozici, na jakémkoliv místě, v jakoukoliv denní či noční dobu, tak my milujeme neustálé zvelebování, stěhování a dovybavování našich domovů.

 

Má přítelkyně chytá tento záchvat pravidelně po roce a půl. A když říkám záchvat, myslím skutečně záchvat. Nejprve jí začne veškerý nábytek děsně rozčilovat, samozřejmě je naprosto „nemožnej“, staromódní a vůbec prostě vhodný tak leda na chalupu nebo k babičce na vesnici. Takže nábytek rozprodá, nakoupí nový, vymaluje kompletně celý byt, nakoupí nové záclony, závěsy, doplňky a pak je zase na chvíli spokojená.

 

V průběhu roku pak doplňuje nějaké ty drobnosti, aby jí to vše ladilo k sobě, a jakmile se rok přehoupne, zase začíná větřit a rozhlížet se po novém, protože ten její byt je totálně out… No, upřímně řečeno obdivuji jejího manžela, že jí ještě nepřetrhnul vejpůl.

 

Ne každá z nás si při každém tom stěhovacím záchvatu může dovolit bytového architekta a s ním i kompletní přestavbu bytu nebo domu. Máte taky potřebu měnit, a nevíte co? Pak pro vás máme pár zaručených tipů:

 

-          Pokud se vám nechce hned do velkých změn, začněte s drobnostmi. Nakupte si několik doplňků v jasných barvách - polštářky, květináče, hrnky, vázičky i svíčky. Prozáří i zútulní váš byt.

-          Nechte se zlákat kamarádkami do tvořivého kurzu a nějaký ten efektní doplněk si vyrobte sama. Uvidíte, jak se takový vlastnoručně batikovaný polštář bude na vaší sedačce krásně vyjímat či jak vlastnoručně uvázaná kytice sušených květin zvelebí dosud holou stěnu.

-          Nakupte si květiny. Je známo, že zelená barva uklidňuje, navíc vám rostliny pročistí vzduch a ještě u toho skvěle vypadají.

-          Má-li váš partner pro váš zápal pochopení, přemluvte ho a vymalujte byt barvami. Použijte broskvovou, meruňkovou, pastelově žlutou nebo zelenkavou a pusťte tak do svého domova trošku z jarní prosluněné přírody.

-          Pokud to prostory a možnosti dovolí, vyměňte mezi sebou pokoje. Pokud ne,  hýbněte s nábytkem.

-          Doplňte si byt rákosem či ratanem, ať už v podobě žaluzií, doplňků či křesel.

-          Máte-li balkon, udělejte si z něj zelenou oázu klidu uprostřed rušného města. Nakupte kytičky, zkuste balkonová rajčata nebo celoroční jahody. Odpolední káva pak nabude zcela jiný rozměr.

 

 

Zdá se Vám to málo? Chcete udělat radikální změnu? Pokud bydlíte v paneláku určitě mi dáte za pravdu, že největší šíleností, kterou kdo vymyslel, jsou umakartová jádra. Miniaturní záchody a koupelna pro skřítky asi nikoho plně neuspokojí. Toužíte-li po změně, zrekonstruujte si koupelnu. Pryč jsou doby, kdy na umakart šly nalepit jen tapety a ty měly v koupelně opravdu krátkou životnost. Když se nechcete pouštět do celkové přestavby na zděné jádro, můžete si vybrat z nepřeberného množství obkladů a z obyčejné koupelny udělat malé lázně. Pokud to finance dovolí, dopřejte si velkou vanu, nebo sprchový kout. To už záleží čistě na vaší fantazii a přání.

 

I z většiny těch miniaturních kuchyní jde udělat kuchyň podle vašich přání, chce to jen přemýšlet, kombinovat a zkoušet. Fantazii se meze nekladou.

 

A já té své nekladu meze rozhodně. Zpravidla se do přestavby a zvelebování bytu pouštím s velkou okázalostí, vyzbrojena metrem, papíry a nůžkami. Vystříhám si jednotlivé kousky nábytku, precizně vyměřím a pak několik večerů strávím kombinováním možného i nemožného, den stěhováním nábytku podle plánku, abych zjistila, že to stejně jinak postavit ani nejde, a s velkým sebezapřením vrátila všechny věci na původní místa a vzala za vděk nějakou tou drobnůstkou v podobě nové poličky.

 

A jak jste na tom vy? Míváte chuť změnit své obydlí, nebo jste spokojená s tím, co máte? Podělte se s námi o vaše nápady.

 

A vy, které se nespokojíte s pouhým hýbáním věcmi a hodláte rovnou změnit bydlení, nezapomeňte číst Žena-in.cz v pátek…

 

 

         
   
16.05.2005 - Dům a byt - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Stes [*]

  Když jsem četla o květináčích.. vřele doporučuji zajít na kurs ubrouskové techniky. Mamka na jednom byla a vytváří něco nádherného. Já to sice s ubrousky neumím, ale nabarvila jsem několik květináčů a potřela je takovým praskacím lakem, pak znovu nabarvila a vypadá to docela hezky. Dva mám v kanceláři a už se chystám, že si udělám i domů... Jinak v příštím roce chceme vzít úvěr, takže zatím jsme rádi co máme, ale až bude domeček ....... tak se ze mě asi zblázní .... už teď koukám do časáků o bydlení, jak bych co chtěla atd.

  superkarma: 0 19.05.2005, 10:23:10
 2. avatar
  [18] Kytka [*]

  To jsem ráda, že v tom nejsem sama... Mám puzení stále něco vylepšovat a měnit, manželovi tyhle věci vůůůbec nic neříkaj tak je ze mne někdy dost divej . Sotva něco změníme, už mám plnou hlavu nových plánů. Letos se mi splnil sen - konečně jsme vybourali(tedy stavební firma) 15 let staré jádro a na jeho místě se teď skví nááádherná nová koupelna, na chodbách nová dlažba, vestavěná skříň...No a já místo abych si to vychutnávala, tak jako ta nevděčná rybářova žena - už zase přemýšlím jak vylepšit další prostory, alespoň drobnostmi. Prostě si nedám pokoj.

  superkarma: 0 18.05.2005, 13:57:43
 3. [13] človíček [*]

  Zrovna před pár dny jsme dolepily na umakart čtverce, samolepící a jsou jako z linolea.Linoleum to připomíná, ale je to tvrdší a celá zadní strana je lepící-jako samolepící tapety.Nabízí to ve většině hypermarketech a vypada to fakt dobře.Pěkná je kombinace s chromovanýma věcičkama-umakartová koupelka k nepoznaní.Dílu zdar

  superkarma: 0 16.05.2005, 12:32:45
 4. avatar
  [12] bednaroi [*]

  no, ja bych hrozně ráda novou kuchyň a kopelnu a záchod, ael vzhledem k tomu, že byt není náš, tak se musím spokojit s tím, co je, a čekat, až budeme mít vlastní bydlení, ale na to se už moc těším

  superkarma: 0 16.05.2005, 12:25:23
 5. avatar
  [11] Lenika [*]

  Já jsem dnes přestěhovala svou novou kancelář, zděděnou po kolegyni na mateřské. Z domu jsem si přinesla vlhké utěrky a už to jelo. Hromady pachu, nepřehledný bordel v zásuvkách.. Takže blbosti a staré krámy letěly do koše, nepoužívané věci pro stýčka Příhodu do spodních šuplat a pak hurá celý stůl (a není malinký, má tva širokého U ) otočit o 180° a to byste měli vidět, jak se pan ředitel podivoval , kolik tu mám najednou místa a sluníčka .

  superkarma: 0 16.05.2005, 12:19:11
 6. avatar
  [10] Petronilka [*]

  NiKina: Drží, je na to speciální lepidlo. Nevím přesně jak se jmenuje, ale zkuste se poptat v Baumaxu, nebo Hornbachu určitě vám poradí.

  superkarma: 0 16.05.2005, 11:41:01
 7. avatar
  [9] RenataP [*]

  Petronilka: Jo o tom jsme taky uvažovali, ale vážně to tam drží?!?! Čím se to lepí ?

  superkarma: 0 16.05.2005, 11:29:04
 8. avatar
  [8] Žábina [*]

  jsem teď na nějakou dobu spokojená, ale tyhle záchvaty se pravidelně vracejí, tak už se těším

  superkarma: 0 16.05.2005, 11:08:21
 9. avatar
  [7] Petronilka [*]

  NiKina: My máme v koupelně tapety pogumovaný tři roky a jsou naprosto příšerný. Začaly plesnivět, odlepovat se a a to i když je nemáme přímo u vany. Naši dali na umakart obklady a vypadá to super Takže doporučuju obklad.

  superkarma: 0 16.05.2005, 09:31:25
 10. avatar
  [4] RenataP [*]

  My bysme chtěli něco udělat s tím umakartem bez přestavby ?
  Máte někdo nějaký řešení?
  Dumáme i nad těmi "neživotnými" tapetami, jak dlouho teda vydrží ?

  superkarma: 0 16.05.2005, 08:45:53
 11. avatar
  [3] Palita [*]

  Stěhovací záchvat mám naplánovaný na červenec

  superkarma: 0 16.05.2005, 08:17:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme