Bulvár

Skandál v galerii


O víkendu v Dillí, při zahájení své retrospektivní výstavy, uznávaný šestaosmdesátiletý indický malíř S. H. Raza s hrůzou zjistil, že většina vystavovaných obrazů jsou padělky.

Raza, který od 50. let minulého století žije ve Francii, sám přispěl několika obrazy na výstavu, kterou z více než tří desítek jeho raných maleb uspořádala renomovaná galerie v indickém hlavním městě.

 

„Když jsem se dostal do galerie a začal se rozhlížet po plátnech na zdi, byl jsem v šoku,“ říká Raza. „Přecházel jsem od obrazu k obrazu a zjišťoval, že jednoduše nejsou moje, že jsou to všechno padělky.“

 

Raza, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších indických umělců, si získal proslulost abstraktními malbami provedenými v jasných barvách.

Na mezinárodní scéně se jeho díla prodávají za vysoké ceny – v loňském roce při dražbě v londýnské aukční síni Christie's se jeden z jeho obrazů prodal za 1,3 milionu liber (téměř 40 milionů korun).

 

„Byl jsem ohromen a šokován. Příští měsíc budu mít narozeniny. V téhle fázi života je tou poslední věcí, kterou bych chtěl udělat, zahajovat výstavy mých padělaných obrazů,“ uvedl Raza.

Galerie krátce poté výstavu uzavřela a přiznala, že se nechala napálit.
   
19.01.2009 - Kultura - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

  1. avatar
    [1] succubus [*]

    A co jako?

    superkarma: 0 19.01.2009, 16:21:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme