Zdraví

Široký pas zvyšuje riziko nádorů a smrti


Ženy s velkým břichem umírají v průměru dříve na zhoubné nádory než ženy s útlejším pasem. Podle nové americké studie přitom jejich celková váha nehraje významnou roli. Uvedená studie znovu potvrzuje domněnku, že ukládání tuku v oblasti pasu a břicha je významně rizikovějším faktorem než jen celkový nárůst hmotnosti. Naopak tuk uložený v oblasti hýždí a stehen obézní ženy tolik neohrožuje.

 

V tučném bříšku především rakovina ledvin a tlustého střeva

Kromě onemocnění srdce a cév se díky tučnému bříšku zvyšuje riziko zhoubných nádorů. Významně stoupá riziko vzniku například rakoviny ledvin nebo rakoviny tlustého střeva. V uvedené americké studii byly sledovány ženy středního a staršího věku, které byly rozděleny do několika skupin podle naměřeného obvodu pasu. Bylo zjištěno, že během sledované periody zemřelo podstatně více obézních žen s obvodem pasu 90 centimetrů a více, než jejich štíhlejších vrstevnic. Studie probíhala více než 16 let.

 

Pokud se na výsledky podíváme řečí čísel, pak ženy výrazně obézní, s obvodem pasu přes 90 cm, měly během 16letého sledovaného období o 63 % vyšší riziko, že zemřou na zhoubný nádor, než ženy ze skupiny nejštíhlejších, s obvodem pasu maximálně 70 cm. Zajímavé je, že zhoubné riziko širokého pasu se ukázalo zcela nezávislé na hodnotě body mass indexu (BMI). Jinými slovy, příliš velké břicho je pro ženu velkým zdravotním rizikem bez ohledu na to, jaká je její celková hmotnost.

 

Tuk na hýždích a stehnech tolik neškodí

Výsledky studie jsou dobrou zprávou pro všechny ženy, které si zoufají nad svou „příliš velkou zadnicí“. Pokud ji nedoplní také o nadměrný tuk v oblasti pasu, jejich nadváha není ze zdravotního hlediska tolik nebezpečná. Takzvaný abdominální tuk, který se ukládá do oblasti břicha, má výrazně negativnější vliv na celý organizmus a metabolismus. Abdominální tuk se například podílí na zvýšení hladiny cholesterolu a také pomáhá zvyšovat inzulínovou rezistenci, což může ve výsledku znamenat až rozvoj diabetu 2. typu.

 

Zdroj: Reuters Health

Připravilo www.lecba-rakoviny.cz

   
24.06.2008 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [5] barasv [*]

  ToraToraTora: asi tak Ale v každém případě jsem ráda, že mám dosud celkem štíhlý pas...

  superkarma: 0 24.06.2008, 17:41:27
 2. avatar
  [4] Modré z nebe [*]

  Štíhlounký pas měla, štíhlé boky taky
  když tu náhle přejely jí asi 4 vlaky.

  superkarma: 0 24.06.2008, 14:52:25
 3. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  A nejvíce umírá těch, co to čtou a uvěří. Jo brouk mozkožrout je sviňa zákeřná

  superkarma: 0 24.06.2008, 12:22:22
 4. avatar
  [2] Dimsy [*]

  Ne vždy vás hubený pas uchrání od smrti.Třeba císařovna Sisi měla pas jen 45(nevím přesně) a zemřela na probodnutí pilníkem.

  superkarma: 0 24.06.2008, 11:04:05
 5. [1] maajaa65 [*]

  Uff, to jsem si oddychla, že nemám široký pas... teď jenom čekám, až příjde zase nějaká úžasná studie - na co umírají hubené

  superkarma: 0 24.06.2008, 10:28:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme