Vztahy

Singles - aneb je normální žít v páru?

Tak vám nevím, ale vztahy mých přátel se v těchto dnech hroutí.

Mé dobré kamarádce manžel nečekaně a suše oznámil, že je konec. Argumentuje tím, že spolu byli po celé ty roky bezdůvodně a jakoby se zdálo, že z jeho strany jaksi nedobrovolně. Dodnes spolu cestovali, budovali a plánovali a od zítřka už  prý nic z toho neplatí.

Naopak mému jinému kamarádovi bylo přítelkyní nečekaně oznámeno, že je konec, navzdory velkým a již probíhajícím rekonstrukčním plánům jejího domu a hlavně navzdory velké lásce mého kamaráda. Má se prý odstěhovat a zapomenout.

Sám tento kamarád mi napsal:
Včera byl nejhorší den mého života.
Přišel jsem o ženu, domov, kočičí děti a náplň života.
Ztratila ke mě úctu a zbytek důvěry.
To, co jsme spolu budovali je nenávratně pryč.
V jejích očích už jsou jenom slzy a já už nejsem ten, který jí toho tolik nasliboval jak to cítil.
Včera už šla spát do jiný místnosti.

Ani v jednom případě nedošlo k nějaké nečekané změně charakteru nebo zdravotního stavu zúčastněných. A ani k nevěře či náhlé lásce k jinému či k jiné.

Nevím, co si mám o tom myslet. Mohu jen stát svým přátelům po boku a dávat jim najevo, že jsem tu pro ně, pokud mne budou potřebovat. 

V jaké to žijeme době? Jakoby se zdálo, že lidé nemají sílu a trpělivost snášet rozmary a nedostatky svých protějšků. Snad nejsou tolik motivováni, jako tomu bylo v časech našich rodičů či prarodičů. To se totiž tak bezstarostně (z důvodů praktických) bez partnera žít nedalo. Neuvědomují si snad, že nikdo nejsme dokonalí? Najdou si tedy někoho jiného, aby za čas zjistili, že to také není tak úplně ono?

Je doba tzv. „singles“ a dle medií je tomu tak ve všech vyspělých státech. Mladí lidé žijí převážně sami, budují si kariéru a dle úspěšnosti užívají svých peněz. Zařizují si byty pro jednu osobu, se svým časem nakládají zcela svobodně a na nikoho se nemusejí ohlížet. Vždyť už i průmyslová výroba je zaměřena na tuto cílovou skupinu . Stále více se vyrábí malé pračky , vařiče či jiné domácí spotřebiče, které jsou vhodné právě pro osoby samostatně obývající jednu domácnost.

Právě ohlížení se na toho druhého je podle mne hlavním problémem. Pokud si někdo zvykne být sám, je potom těžké se jakkoliv přizpůsobit. A ztracená možnost samostatného rozhodování se časem velice postrádá. Možná to chvíli lze postrádat, ale pokud přejde období zamilovanosti, většina dnešních mladých lidí to řeší zdánlivě výhodnou výměnou partnera.

Je sice skvělé, že máme tu možnost volby, zda projít životem bez ohlížení a „svobodně“, ale mne osobně se to zdá býti scestné. Od nepaměti totiž lidé žili ve dvojicích, aby se podporovali, pomáhali si a nakonec hlavně rodili potomky.

Ve vyspělých státech lidí ubývá a pomalu nás vytlačují méně vyspělé národnosti. Ptám se, „ kam to povede?“ „Bude snad v době dospělosti našich dětí či vnoučat nenormální žít v páru?“

Jsem šťastně vdaná a obzvláště v těchto dnech si našeho vztahu velice vážím. Můj manžel má asi milion nedostatků a není den, kdy by mi alespoň trochu „nelezl na nervy“. Ale já přesto nevidím důvod cokoliv měnit. Mám ho ráda takového jaký je a jiného hledat nebudu. A nakonec - on mně mé nedostatky také promíjí.

Svou dobu singles mám za sebou, bylo to prima, ale všeho moc škodí. A také jsem se naučila vážit si toho, když mne někdo má opravdu rád. Vždyť - co je víc?

Určitě znáte písničku „ v lásce vyhrává ten, kdo má rád míň“. Já ji úplně nenávidím…….  

    
   
30.05.2003 - Láska a vztahy - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [59] Mánička [*]

  GiSt: to by mohl být, ale Capelucita bude dneska už o 5 let starší

  superkarma: 0 31.05.2008, 09:23:09
 2. avatar
  [58] GiSt [*]

  Capelucita: Tvůj příspěvek by mohl být od mé dcery. I věkově. Také nevím jak to, že je sama. Ale mezi jejími přáteli je také hodně singles. I když v posledních pár letech se jí pár kamarádek vdalo a je to znát, protože se už tak často nevidí. Myslím, že čeká na toho "pravého", ale mezitím čas letí.

  superkarma: 0 30.05.2008, 20:34:20
 3. avatar
  [57] Stelinka [*]

  Spíš je to tím, že se těžko hledá dobrý partner a není v dnešní době třeba prostě to vydržet a trpět, jak tomu bylo v dobách našich praprababiček. Někdy je lepší žít sám , než se špatným partnerem.

  superkarma: 0 30.05.2008, 10:57:27
 4. avatar
  [49] Pentlička [*]

  Myslím, že i v dnešní době existuje většina lidí, kteří chtějí žít s někým a pro někoho, ale ta sobecká menšina, která žije podle hnusného sobeckého hesla: nevaž se, odvaž se!, je víc vidět. Pokud někdo nedokáže obětovat ani trošku ze svého pohodlíčka, ať si opravdu žádný vážný vztah nezačíná. Horší je, když je jeden z páru sobec, který toho druhého jen využívá, a ten druhý mu věří, obětuje mu svůj život a čas a po pár letech se dozví, že nač se vlastně vázat, proč děti atd. atd. Myslím, že zvlášť pánové kolem 30-ti let jsou na tohle "specialisté". A koneckonců, proč ne? Vždyť když se budou cítit osamělí, můžou si i v padesáti najít nějakou třicítku, která se chytí na jejich prachy a postavení. Ale můžou tohle udělat ženy? Podle mě ne, a ty, co se v 30-ti letech nechtějí vázat a nechtějí děti, budou toho v 50-ti trpce litovat!

  superkarma: 0 02.06.2003, 14:36:05
 5. avatar
  [48] Clerenc [*]

  Zazivame to same, od zacatku roku se rozpadli tri manzelstvi nasich kamaradů. A to jedno jiz po 9 mesicich od svatby Nevim, cim to, vysvetlit si to neumime....

  superkarma: 0 02.06.2003, 14:17:26
 6. avatar
  [45] Landriel [*]

  Lc.Lc: Já se nenervuju, svému věřím. Samota je fajn, ale dva dny mi stačily a už jsem se zase těšila, až přijedou domů.

  superkarma: 0 02.06.2003, 09:17:35
 7. avatar
  [41] Denča [*]

  mia:taky souhlasím

  superkarma: 0 01.06.2003, 12:27:20
 8. avatar
  [40] Ťapina [*]

  mia: Pod to se můžu jenom podepsat Ono je jednodušší bydlet každý sám a nemuset se nikomu přizpůsobovat, ale kdyby měl mít každý člověk na Zemi byt jen pro sebe, tak se sem prostě nevejdeme.

  superkarma: 0 01.06.2003, 12:05:48
 9. avatar
  [38] Denča [*]

  Je pravda,že i kolem mě žije hodně singles. Ale netvdila bych,že je to lepší, to možná jen dočasně,pak je to namlouvání,že je jim samotným líp.Chápu, že někoho napadne:"co tu vlastně dělám? a proč? a nebylo by mi líp někde jinde, samotné(mu)?" Jenže kdyby jsme tak měli nad vším uvažovat, tak kam bysme došli?
  Takže si myslím, že není dobré se při první hádce a nedorozumění hned rozvádět a říct: budu raději sám! A pomysleli jste na stáří? Jak vám bude? s kým budete vzpomínat?

  superkarma: 0 01.06.2003, 07:05:22
 10. avatar
  [34] Lída [*]

  Vilma: Jsme s manželem šťastní už 17 let.Myslíš,že je to dost dlouhá doba???

  superkarma: 0 30.05.2003, 17:19:27
 11. avatar
  [17] Gedžitka [*]

  Susina: máme podobný problém se švagrem, taky by se pro něj šikla nějaká nevěsta. Ale já žádný kamošky single nemám. Taky už sem tu nabízela, ale nikdo se nechytil.

  superkarma: 0 30.05.2003, 13:10:17
 12. avatar
  [16] Susina [*]

  Holky, kdo nechcete být single - nabízím bratra - chytrý, hezký, 30 let, bohužel (nebo spíš naštěstí) oba jeho trvalejší vztahy skončily, takže je nedobrovolně single, ale rozhodně single nechce zůstat!! Teda asi by mě přizabil, kdyby tohle četl, ale hlašte se..

  superkarma: 0 30.05.2003, 12:03:01
 13. avatar
  [15] Toniniella [*]

  Myslím, že to autorka článku celkem utrefila, dneska už totiž NENÍ existenčně nutné žít s někým za účelem zabezpečení základní obživy. V minulých stoletích ženy např. nedisponovaly dostatečnou svobodou a jejich jedinou šancí na přežití bývaly vdavky nebo třeba i klášter. Nikdo nám dneska neodpoví na otázku, kolik lidí by bylo single třeba v 16. století, kdyby k tomu měli podmínky (teď odmyslím náboženské bariéry, které zásadně nepovolovaly rozvod ani v těch nějodpornějších podmínkách).
  Co třeba Maryša? Kdoví, jestli by radši nebyla sama, třeba i skromně, a občas se potkala s tim svym Fanošem, než se nechat otloukat Vávrou.
  Zaplať pánbu, že můžeme volit styl života, obávám se, že tolik otrušíku ani nejni....
  Ale žít s někým, když to hřeje a klape ..HMMMMMMMMM!!!! Taky dobrý.

  superkarma: 0 30.05.2003, 11:13:34
 14. avatar
  [12] mirrea [*]

  Taky mám pocit, že singles je trend téhle doby. I když pořád myslím platí, že ve dvou se to lépe táhne.
  Ještě prosím jedna technická:zkratka takzvaný - tzv. se píše bez k. Dík.

  superkarma: 0 30.05.2003, 09:53:50
 15. avatar
  [9] medved [*]

  clarCa:
  i me jsou singles mnohem sympatickejsi nez nezodpovedny deti co si poridi a cekaji kdo se o ne postara

  superkarma: 0 30.05.2003, 09:34:39
 16. avatar
  [8] Ivanka [*]

  Jindřiško, tu písničku taky nesnáším

  superkarma: 0 30.05.2003, 08:45:38
 17. avatar
  [1] clarCa [*]

  mám dvě přípomínky - zúčastnění se opravdu píše s čárkou na "ú", nikoliv s kroužkem.

  Druhá - přijde mi to bouře ve sklenici vody. Za totáče se všichni párovali v patnácti, rodilo se v sedmnácti, do pětadvaceti novomanželské půjčky a pak už jen sociální jistoty...
  Dneska když chce člověk střechu nad hlavou a neumřít hlady, tak se obvykle musí přičinit - a potom holt třeba hledá partnera až v pozdějším věku. (Pokud není ten typ, že by přišel v sedmnácti domů a oznámil "mami, tati, odstěhujte se do obýváku, ve vaší ložnici budu bydlet já, protože čekám rodinu")
  Ty dvě historky o tom, jak někdo někoho vyhodí "zcela bezdůvodně" mi přijdou přitažené za vlasy. Pravděpodobně to bylo tak, že ten druhý NEVNÍMAL, že mu partner už rok říká a naznačuje, že je něco v nepořádku. A nebo možná onen partner neříkal a nenaznačoval dostatečně důrazně. Ale že by se někdo jen tak sebral a skončil letitý vztah z rozmaru, to se mi fakt nechce věřit.

  superkarma: 0 30.05.2003, 01:00:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme