Bulvár

Simona Stašová: Vím, že víš, že vím je komedie potřebná pro dnešní dobu

Herečka Simona Stašová, jež slaví v těchto dnech narozeniny, patří mezi skutečné dámy české divadelní i filmové scény. Snad se neurazí, když napíši, že je to taková „naše Meryl Streepová“. Charismatická žena a výborná herečka.

Není třeba ji vůbec představovat, každý si ihned vybaví několik jejích vždy skvělých rolí. A právě proto jsem si řekla, že si s ní budu povídat o někom úplně jiném. O postavě, kterou ztvárňuje v nové hře Divadla ABC Vím, že víš, že vím.

V italské tragikomedii, známé i z filmového zpracování s Monicou Vitti, Simona Stašová exceluje v příběhu jednoho manželství. Jejím partnerem je skvělý herec Michal Dlouhý, s kterým jste si zde mohli přečíst rozhovor nedávno.

Simona Stašová, foto: Lenka Hatašová

Hrajete ženu, manželku, která toho má ve svém životě tak nějak nad hlavu, o čemž se divák dovídá – stejně jako její manžel, až zpětně. Je až neuvěřitelné, jak celou dobu čelí nepříjemným životním okolnostem - jako je například manželova nevěra či drogová story její dcery - s neuvěřitelnou grácií, takže její okolí netuší, že ONA VÍ... Jak vy osobně vnímáte hrdinku, kterou ztvárňujete? Zdá se, že to s muži (ale i s životem) docela umí, možná musí?
Především divadelní hra Vím, že víš, že vím je brilantní italská komedie, která skýtá hercům neuvěřitelné možnosti se komediálně vyřádit, a současně je to hra, která má smysl a má hloubku. Je o něčem, je peprná a není plytká, má italský šmrnc a všechno, co má dobrá komedie mít.

Humor, radost ze života, chytré myšlenky, energii a hlavně návod, jak řešit problémy v manželství. V této hře se řeší velké problémy humorem a chutí zůstat spolu, je to živé manželství plné radosti ze života a radosti z blízkosti toho druhého. To kdybychom v životě uměli, tak by nám bylo všem hej!

Přesně takovou hru jsem pro sebe a pro Michala Dlouhého hledala a jsem šťastná, že nám to spolu na jevišti tak sedí. Diváci chytili tu naši italskou vlnu a jsou rádi s námi a je to vzájemné, protože i my hrajeme s chutí pro diváky.

Simona Stašová, foto: Lenka Hatašová

Čím jsem starší, tím více mi připadá, že být moudrou ženou s velkým Ž, jako je právě Livia, vaše postava ve hře,  je docela umění. Na druhou stranu s věkem přichází snad skutečně jisté prozření a určitá dávka nadhledu, jedna z mála výhod. Nic však není zadarmo. Myslíte si, že platí, že se tímto způsobem zúročují životní zkušenosti, mnohdy nepříjemné pády, a když se člověk poučí, může pak už jen pokojně sklízet a přijímat negativní věci tak, jak jdou, bez větší emocionální újmy?
Víte, ono je to tak, ta moje Livie je ještě plná ženského hormonu a nehodila ještě flintu do žita, naopak. Její zbraní je ženskost a neustálé čeření vodní hladiny, kterou nikdy nenechá ustát. A dělá, holka, dobře. V této komedii je všudypřítomná láska a dokonalá znalost toho druhého a chuť všechno vyřešit. Přes všechny maléry a peripetie ani jeden z nich nepomyslí na rozvod. Možná to pramení z dob, kdy v katolické Itálii rozvod skutečně neexistoval, a tudíž se vždy muselo najít řešení. Nebylo to špatné. V každém případě je naše komedie především komediální žánr, trochu bláznivý a velmi potřebný pro dnešní dobu.

foto: Alena Hrbková pro Divadlo ABC

„To ví máma,“ je věta, jež zaznívá ve hře velmi často. Tím se dostáváme k dalšímu tématu, k ženě, která je tím krkem, jenž otáčí hlavou rodiny. O všem má přehled, vše zařídí, vše ví… Na první pohled snadno a elegantně. To je další umění, které řada žen bohužel postrádá. Jsou z nich pak buď ušlápnuté a zahořklé služky, nebo naopak manažerské dračice, před kterými raději muži utíkají…  Vybalancovat pozici, kdy je žena takovou maminkou, jako je Livia, ochránkyní rodinného krbu, a zároveň zůstává žádoucí ženou, je rovněž těžký úkol. Mohly by od vás ženy dostat v tomto směru alespoň  nějakou malou radu?
Já nejsem zrovna člověk, který by mohl někomu radit, jak si udržet manželství.  Samotné se mi to v životě nepodařilo. Dnes si všechny krásné manželské zážitky užívám na jevišti a úplně mi to stačí. No řekněte sama, mít manžela krásného a voňavého, jako je Michal Dlouhý, o čtrnáct let mladšího, modrookého blonďáčka k zulíbání, no neužila byste si ty dvě hodiny na jevišti stejně jako já?

Já vám řeknu, že si to sama sobě někdy závidím. Když slyším ty ženské pištět v hledišti, tak se jim vůbec nedivím, ony si to přese mě užívají spolu se mnou. Úplně to z hlediště cítím.  Ano, jsem momentálně šťastná herečka, která má to privilegium a stojí na jevišti s hercem, který je dnes jeden z nejlepších ve své generaci a ještě je na něj krásný pohled. Mám holt kliku.

Vaše Livia je velmi šarmantní žena, na což přijde díky zajímavému odhalení (doslova) i její manžel.  Řekla bych, že role vám sedne jako ulitá. Na jevišti skutečně záříte, nebojíte se ani odvážnějších – lehce erotických – scén. Pan režisér měl s vaším výběrem velmi šťastnou ruku… Co jste si ale pomyslela, když jste si poprvé uvědomila, že se budete před diváky pohybovat kolikrát i méně oděná, i když to působí krásně přirozeně a nemůže být o nějaké necudnosti ani řeč… Nemáte s podobnými záležitostmi jako herečka problém?
Dnes už žádný problém nemám, pokud je to chutné a milé, tak ať je to dráždivé, proč ne? Tato komedie je nabitá erotikou, tak proč ji krotit a proč ji nedat najevo? Vždyť erotika hýbe našimi životy, tak za co se stydět? A pokud to ode mě bere takový  krásný mužský, jako je Michal, tak nemám pochyb o divácích. Vždyť ty ženské v tom hledišti opravdu piští a já se jim nedivím. Já bych pištěla taky.  A navíc tato komedie v žádné případě není vulgární, natolik už mám vytříbený vkus a už jsem na jevišti něco zahrála, že vulgaritu cítím někde naprosto jinde. Vulgarita páchne, zatímco naše komedie voní.

Simona Stašová, foto: Lenka Hatašová

Ano, to souhlasím. A je to vůně, že má člověk chuť si ji skrz představení ještě jednou zopakovat. Na jevišti jste dokonale sehraná parta, kde je také vaše dcera Veronika, kterou hraje Andrea Daňková, a detektivní očko v podání Vasila Fridricha nebo Petra Vančury. Jak jste se dali dohromady?
Dalo by se říct, že to je vrchol mé kariéry, že si dnes už můžu své partnery vybírat. Mladá Andrea Daňková se mnou hraje dceru už v Drobečkách z perníku. Vybrala jsem si ji sama na DAMU ve druhém ročníku a letos už končí. Je to velmi talentovaná dívka a připomíná mi mě samotnou, když mi bylo dvacet.

Vasil Fridrich je velký kamarád Michala Dlouhého a je stálým členem divadla ABC, takže jsme byli rádi, že nám ho vedení uvolnilo pro naši hru. A Petra Vančuru jsem do party přivedla já. Hráli jsme spolu už ve dvou filmech, v Láska je láska mi dělal syna a teď přijde do kin film Život je život, kde je mým zeťem. Máme se moc rádi a určitě spolu budeme hrát dál.

Vaši roli doplňuje naprosto dokonale také váš kostým, rozevláté šaty ve svěžích jarních barvách, jež potrhují vaši ženskost. Mohu se zeptat, jak vlastně v takových případech probíhá výběr oděvu, zda do něho zasahujete, a v neposlední řadě, z které dílny pochází modely, v kterých vám to tak sluší…
Ano, kostýmy jsou skvostné, navrhla je vynikající výtvarnice Michaela Červenková  a šily se přímo na moji figuru. Michaela je opravdu šikovná výtvarnice a já si jí moc vážím. Taky nám udělala nádhernou scénu. Michaela je se mnou v týmu už řadu let, vytvořila  kostýmy i  scénu pro Shirley Valentine,  Římské noci,  Poslední ze žhavých milenců. Ano, mám dobrý tým.

Potvrzuji,  máte opravdu dobrý tým. Režisér Vladimír Strnisko je taky vynikající režisér, jak jste se potkali?
V devadesátých letech vedl Činoherní klub jako ředitel i režisér a přizval si tenkrát k sobě moc dobrou hereckou partu, kde jsme byli i my dva s Michalem Dlouhým. Bylo to moje velmi šťastné období čtyř let, kdy jsem se hodně naučila. Vladimír Strnisko je herecký režisér, a pokud má dobré herce, tak se dějí zázraky. Když jsme s Michalem Dlouhým přemýšleli nad režisérem pro hru Vím, že víš, že vím, tak jsme jednohlasně vyřkli jméno Vladimíra Strnisky.

Hra má ještě jednu zvláštnost, a to jsou filmové dotáčky. Jak jste si užili natáčení přímo v Římě ve Fiátku 500, který hraje velikou roli v divadelní hře?
To byl takový bonus, taková třešnička na dortu. Natáčeli jsme v Římě tři dny a bylo to boží!  Fiátkem 500 jsme se dostali i na místa, kam se normálně nesmí, třeba do Vatikánu, ale ti jejich Carabinieri, jejich policie, když zjistili, že točíme dotáčky do divadelní hry, kterou u nich hráli ve filmu jejich miláčkové Alberto Sordi a Monika Vitti, tak nás tam nejen pustili, ale odháněli nám i čumily. Tak tohle se může stát jen v tom věčném městě Řím.

Simona Stašová, foto: Lenka Hatašová

Ze hry přímo srší pověstný italský temperament a humor. Předpokládám, že k němu máte vzhledem k svému osobnímu životu blízko. Cítila jste se díky tomu v roli lépe, resp. měla jste více z čeho čerpat? A inspirovali jste se například v projevu i filmem, který jsme zmiňovali výše.
Film jsem samozřejmě znala a velmi dobře. V osmdesátých letech jsem znala všechny italské filmy, to bylo období, kdy jsem se italsky učila a kdy jsem si všechny herce a vůbec celou italskou kulturu pro sebe objevila. Herci  Monica Vitti, Alberto Sordi byli moji zamilovaní a dodnes jsou, i když Alberto Sordi už není mezi námi.

Takže když mi překladatelka a kamarádka Karina Havlů zavolala, že Římané udělali sami dramatizaci filmu, okamžitě jsem ji požádala, aby to pro mě přeložila. Bylo mi hned jasné, že to bude bomba.

Pochopitelně, že italský temperament a jejich humor mám pod kůží. V roce 1986 jsem se za Římana vdávala a dnes máme osmadvacetiletého syna a Itálie je mojí druhou vlastí. Znám jejich mentalitu, plynně mluvím italsky, je mi s nimi zkrátka fajn, takže hrát Italku na jevišti mi připadne velmi přirozené. Je to už třetí italská hra, kterou uvádím na jeviště, a třetí Italka. V Římských nocích hraju herečku Annu Magnani a kouzelná je i komedie Filumena Marturano. Zkrátka tu italskou kulturu sem do Čech přitahuji a je vidět, že nikdo neprotestuje, ba naopak. Takže lovím v italských vodách dál.

Přeji Simoně za celou redakci a čtenářskou obec pěkné narozeniny, pevné zdraví a ještě hodně krásných rolí, jako je tato!

Přečtěte si také:

   
19.03.2015 - Rozhovory - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [22] Myskdalen [*]

  Představení chci vidět, sympatické názory SS.Sml16

  superkarma: 0 19.03.2015, 20:57:07
 2. [21] pinokio [*]

  Paní Stašová mě dokáže rozesmát,rozbrečet,vyzařuje z ní nadhled a životní moudrost, je krásná žena PANÍ HEREČKA.

  superkarma: 0 19.03.2015, 18:32:04
 3. avatar
  [20] helmar [*]

  Máme šikovného pana ředitele divadla, a tak bude u nás předpremiéra výše uvedené hry. Těším se moc na tuto dvojici superhercůSml59

  superkarma: 1 19.03.2015, 17:00:23
 4. avatar
  [19] vodfon, kolie [*]

  Sml16Sml16Sml16Sml16Sml16mám ji ráda, zraje

  superkarma: 0 19.03.2015, 15:10:34
 5. [18] Paolo [*]

  Paní Stašová je krásná žena.. Sml67 škoda že spousta žen o sebe vůbec nepečuje.. Sml15

  superkarma: 1 19.03.2015, 14:45:55
 6. [17] Dana Haklová [*]

  Musím se přidat ke gratulantům. Se Simonou jsem měla tu čest spolupracovat na úžasném představení, které se jmenovalo "Stojím před hospodou, aneb na vdávání pozdě, na chcípnutí brzy" v režii Hany Ižofové. Ale to už je tak dávno, že to snad není ani pravdaSml57

  superkarma: 2 19.03.2015, 12:37:10
 7. [16] slávenka [*]

  Mám ráda její osobité herecké umění, živelnost a temperament, přeju jí vše nejlepší k narozeninám a ještě spoustu nádherných rolí na divadle i v televizi.Sml7

  superkarma: 1 19.03.2015, 11:57:30
 8. [15] manislava [*]

  Sml67Sml67Sml67Sml59

  superkarma: 0 19.03.2015, 11:57:25
 9. avatar
  [14] enka1 [*]

  Sml67

  superkarma: 0 19.03.2015, 11:52:03
 10. avatar
  [13] selinka [*]

  Já si jí nějak více všimla v pohádce Poklad na Sovím hrádku - a od té doby ji řadím ke svým oblíbeným herečkám Sml67

  superkarma: 0 19.03.2015, 11:22:12
 11. avatar
  [12] kakina [*]

  mám jí moc ráda Sml67 fandím ji Sml16

  superkarma: 0 19.03.2015, 11:21:21
 12. avatar
  [11] vladka321 [*]

  Je to paní herečka - veliký obdiv a dík, že to s námi všemi tak pěkně umí Sml67

  superkarma: 0 19.03.2015, 11:10:07
 13. avatar
  [10] margot [*]

  paní Stašová je nádherná žena a zrovna na tuhle hru jdu do divadla, už se moc těšímSml16

  superkarma: 1 19.03.2015, 10:17:51
 14. avatar
  [9] aviaki [*]

  Skvělý rozhovor, skvělá herečkaSml67

  superkarma: 0 19.03.2015, 09:41:12
 15. [8] Bucík [*]

  Paní Simona je šaramantní dáma, je úžasná. Moc jí gratuluji k narozeninám.

  superkarma: 0 19.03.2015, 09:33:34
 16. avatar
  [7] Hanula [*]

  Sml16dnes je s ní velký článem v MFdnes - tak si dám kafíčko a přečtu si ho - její Shierley Valentine je úžasnáSml67

  superkarma: 0 19.03.2015, 09:19:35
 17. [6] ZdenaZ [*]

  úžasná dáma a herečka čím starší tím lepší gratuluji k narozeninám

  superkarma: 0 19.03.2015, 08:46:15
 18. avatar
  [5] Kahomar [*]

  Paní Simona Stašová patří k mým nejoblíbenějším herečkám. Ve svých rolích je naprosto uvěřitelná. Čím je starší, tím víc šarmantní je to dáma. Moc jí to sluší. Do dalších let přeji hlavně pevné zdraví, spokojenou rodinu a krásné role. Sml67

  superkarma: 0 19.03.2015, 08:10:30
 19. avatar
  [4] Jandywoman [*]

  Paní Stašová je jednou z mých nejoblíbenějších hereček. Jak už tu psala Gerda, když ona hraje, je to tak opravdové, že jí věřím každé slovo. Naposledy např. v neděli, v příběhu ze seriálu Náves. Úžasně zahrané. Mám ji ráda i jako člověka.

  Přeji ji vše dobré do dalších let a hodně pevné zdraví.

  superkarma: 0 19.03.2015, 08:01:39
 20. avatar
  [3] gerda [*]

  Mám ji ráda, umí zahrát tak opravdově, že všemu věřím.

  superkarma: 0 19.03.2015, 06:53:57
 21. [2] hapehape [*]

  Je mi sympatická, žádná její role mě nezklamala.

  superkarma: 0 19.03.2015, 06:36:25
 22. [1] alenabl [*]

  s přibývajícím věkem jí to víc a víc sluší. Mám ji moc ráda a přeji vše nej... do dalších let.Sml67

  superkarma: 2 19.03.2015, 06:30:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme