.

Simona Smith: „Mám problém tomuto ukrutnému týrání zvířat čelit a vždy mám slzy na krajíčku“

Bulvár

Simona Smith: „Mám problém tomuto ukrutnému týrání zvířat čelit a vždy mám slzy na krajíčku“

Množírny představují odporná místa, kde se rodí štěňátka, která mají často genetické vady nebo prostě rovnou umírají vinnou ziskuchtivých „podnikatelů“. Problematika spojená s obchodem se zvířaty je stále aktuálnějším tématem. Simona Smith se tomuto problému věnuje. Jak si na takového množitele dát pozor a nenaletět, popsala ve své knize „TOVÁRNA NA ŠTĚŇATA“. I my jsme ji na toto neveselé téma vyzpovídali.

fgSimono, proč jste se rozhodla věnovat této práci? Co bylo impulsem?
Tak jako to často bývá, i mne k této práci dovezla špatná zkušenost s koupí pejska. Předpokládala jsem, že když si koupím pejska v ČR, kam jsem se před 8 lety přestěhovala z Anglie, nemusím si na výběr dávat takový pozor. Byla jsem neinformovaná, unáhlená a chtěla jsem první štěňátko, které jsem na internetu našla. Bohužel jsem naletěla rovnou dvakrát. Nejdříve jsem si koupila holčičku čivavy, která mi po pár dnech zemřela. Ihned poté jsem se rozhodla utišit svou bolest koupí dalšího štěňátka od jiného chovatele a na druhém konci republiky. Bohužel se ukázalo, že štěňátka pocházela ze stejné množírny, trpěla stejnými genetickými problémy a očkovací průkaz byl vystaven na jméno falešného lékaře. Byla jsem natolik otřesená, že jsem sama začala vyhledávat možnosti, jak v ČR koupě pejska probíhá. Informace, které jsem začala získávat, byly natolik děsivé, že jsem se rozhodla pomáhat lidem s výběrem pejska. Nechtěla jsem, aby se spálili tak, jako já. Jak si na ně dát pozor, jsem popsala ve své knize „TOVÁRNA NA ŠTĚŇATA“.

Vy se dlouhodobě věnujete problematice spojené s obchodem se zvířaty. Jaké jsou rozdíly u nás a ve světě?Česká republika je takový střed – mekka množitelů. U nás se množí ve velkém a ve velkém se také do ostatních zemí EU vyváží. Problém je ale celosvětový. Ovšem například v USA a v Kanadě se problémem množíren intenzivně zabývají. V ČR se touto problematikou, co se legislativní cesty týká, zatím nikdo nezabývá. Dle mnohých není problematika dostatečně velká, aby stála za změnu zákonů. Nikdo neví konkrétní čísla psů v množinách a množitelů a celý systém selhává v komunikaci. Je to logické. V ČR totiž není podmínkou nechat psa čipovat a registrovat. Proto dochází k tomu, že nikdo nezjistí, že má množitel ve stodole třeba 50 psů a množí na nich. Další věcí jsou daňové úniky. Množitel si měsíčně přijde na 150.000 – 200.000 Kč, které ovšem nedaní.

Můžete nám tedy říci, v jaké zemi se nejhůře zachází se zvířaty?
Je rozdíl mezi týráním a množením. Co se zákonů týče, je ve své podstatě obojí stejně hrozné. Pokud se bavíme o množení a týrání v Evropě, řekla bych, že nejhorší to je v ČR, na Slovensku a v Maďarsku. Od nás putují štěňata mnohdy v kufrech aut, kde je jich třeba 70. Všechna mají očkovací průkaz vystavený od jednoho veterinárního lékaře, který štěňata nikdy neviděl. Toto zacházení je nepřípustné…

df

Jak vůbec laik pozná, že se jedná o množitele?
Když kupujeme pejska, rozhodně bychom si měli dát pozor na to, abychom ho přebrali doma. V prostředí, kde vidíme oba dva rodiče, poznáme, že pejsek v tom prostředí opravdu žije (má tam hračky, pelíšek, granule, misky), máme možnost přijet na více návštěv než na jednu. Štěňátko má očkovací průkaz, který je vyplněný. Je v něm uvedené očkování, odčervení a jméno lékaře, který štěňátko kontroloval. V dnešní době technologií je velmi snadné zavolat či zjistit, zda tento lékař opravdu existuje a není smyšlený, zda štěňátko kontroloval a příslušný očkovací průkaz mu vystavil. To jsou nejdůležitější body.

Pokud mám tušení, že v mém okolí se něco takového děje, co mám dělat? Když zavolám Policii, jak ta to vyřeší? Co takovým lidem hrozí?
Policie bohužel tato hlášení neprověřuje. Je třeba se obrátit na Státní či Krajskou veterinární správu. Tam dáme podnět k prošetření. Na základě našeho hlášení by místo mělo být prošetřeno. Kdyby to tak však fungovalo v reálu, nebyla by u nás tato problematika tak rozšířená. Nejčastěji se však stává, že Státní veterinární správa dá chovateli s předstihem vědět, že jej půjdou kontrolovat. On tak má možnost všechny psy někam převézt a místo uklidit tak, aby nevykazovalo známky jakékoliv nevhodné činnosti. Je také možné obrátit se přímo na mě. Mám své databáze množitelů a nevhodných chovatelů. Vždy trvám na tom, aby byla celá věc prošetřena řádně a vyřešena. Velmi často se opravdu podaří množitele „zlikvidovat“, ovšem jen do té doby, než si najde jiné místo působení.

Jaké rasy se nejčastěji množí?
Nejčastěji jsou to módní plemena – tedy takové rasy, které se objevují v reklamě, na plakátech, v televizi nebo o nich slýcháme ze světa celebrit. Dlouhodobě jsou to však všechna malá plemena, která se vejdou do kabelky nebo jsou vhodná do bytu. Je to tedy např. čivava, yorkšírský teriér, jack russell teriér, atd. Ovšem množitelé se najdou u kteréhokoliv plemene.

Co je nejčastějším problémem pejsků z množíren?
Těch problémů je hned několik. To nejen po fyzické stránce, ale také po psychické stránce. Dle mnoha studií zaměřených na chování psů z množírny a z kvalitního chovu jsou rozdíly více než zásadní. Pes z množírny často vykazuje známky přehnané bázlivosti, agrese, lekavý, často také apatický,... Chování je u něho často nepředvídatelné. Co se zdravotních problémů týká, můžeme se setkat nejčastěji s tím, že je pejsek kompletně začervený, nenaočkovaný, může mít svrab v uších a jiné kožní problémy. Může mít kýlu, kterou je nutné odstranit chirurgicky. U pejsků se může stát, že nemají sestouplá varlátka. Ovšem těch problémů může být mnohem více.

Dobrá, kdybych si chtěla pořídit pejska a vyvarovat se zdrav. problémům, musí majitel na mou žádost dojet se zvířátkem i mou osobou na veterinu?
Nemusí a také to zpravidla nedělá. Často se stává, že dá kupci své „slovo“, že pejska může vrátit, kdyby s ním něco nebylo v pořádku. Jakmile za sebou zavře dveře, ihned vyhazuje předplacenou sim kartu a zmizí z povrchu, aby mu nikdo štěňátko nemohl vrátit. Když jezdím vybírat štěňátko se svými klienty, nejenže mám připravenou vlastní kupní smlouvu, která kupce chrání, ale také štěňátko patřičně zkontroluji, aby nemělo zdravotní problémy. Také jezdím v doprovodu veterinárního lékaře. Toto je nejefektivnější způsob, jak se při koupi pejska nenechat napálit. Požádat o asistenci někoho s praxí a veterinárními znalostmi, aby nám štěňátko zkontroloval.

A v závěru mi řekněte, co bylo nejhorší, co jste kdy viděla?
Štěňátka z množíren, která trpí genetickými vadami a samotné prostředí množíren. Ti psi jsou zavřeni v jedné kleci velikosti přepravky na králíka. Chodí dokola nebo jen nehnutě leží. Mají zacuchanou srst, mnohdy mají nádory na těle v obrovských velikostech. Jsou špinaví, mají drápy dlouhé tak, že se při chůzi zlomí nebo jim zarůstají do kůže, kňučí a jsou vyděšení. Když se do tohoto prostředí člověk dostává často, měl by si zvyknout. Ovšem i já mám problém tomuto ukrutnému týrání zvířat čelit a vždy mám slzy na krajíčku… Na to se nikdy dostatečně nepřipravit nemohu.

30. červen 2016 bude vyhlášen jako Oficiální den STOP MNOŽÍRNÁM a zároveň v ten samý den odstartuje Pet Center finanční sbírku na podporu a pomoc psům odebraných z množíren. Všichni zákazníci budou moci přispívat do speciálních kasiček na vybraných prodejnách Pet Center, přičemž samotná společnost sbírku též aktivně podpoří. 

Čtěte také:

   
18.05.2016 - Společnost - autor: Markéta Škaldová

Komentáře:

 1. avatar
  [19] monyk [*]

  AnteaX — #18 Prave Sml15. Kdyz uz si nekdo mysli, ze pes s PP je ¨drahy¨tak kdyby si aspon vzal pejska nebo stene z utulku.

  superkarma: 0 18.05.2016, 19:40:20
 2. avatar
  [18] AnteaX [*]

  Škoda, že se těmito šmejdy ze zvířecího obchodu policie moc nezabývá, je to něco strašnéhoSml15 Stále se ale najde více lidí, co si radši koupí levné štěně od množiteleSml68

  1. na komentář reaguje monyk — #19
  superkarma: 1 18.05.2016, 19:32:56
 3. avatar
  [17] gerda [*]

  gerda — #16Její předky, pardon.Sml30

  superkarma: 1 18.05.2016, 19:09:51
 4. avatar
  [16] gerda [*]

  kikinous — #14Náhodou jste měli štěstí na zdravou fenku. Ale protože nemá PP a neznáte jeho předky, dá se očekávat, že ve vrhu po otci, který na tom bude zrovna tak, můžou být potomci s vývojovými vadami, špatnou povahou...prostě musíte počítat i s nezdaremSml80. Toto se vám při zvířeti s rodokmenem stane výjimečně, protože je chov daleko přísněji sledovaný.

  1. na komentář reaguje gerda — #17
  superkarma: 0 18.05.2016, 19:09:21
 5. avatar
  [15] monyk [*]

  kikinous — #14 Takze stejny servis jako u psu s PP? Tudiz vy znate nejen rodice, ale i prarodice a praprarodice vasi feny, znate jeji sourozence, jejich telesne i charakterove znaky, problemy a vyvoj? Vite, zda se u nich vyskytovali ci nevyskytovali ruzne zdravotni problemy? Tak to je vazne uzasne, protoze to se u psu bez prukazu puvodu vazne jen tak nevidi Sml24A jiste si vyberete i podobne ¨kvalitniho¨kryciho psa, takze to bude opravdu vyborny vysledek chovatelske prace...

  superkarma: 0 18.05.2016, 18:37:36
 6. [14] kikinous [*]

  free — #10No, když jsem bydlela ve městě, tak bylo všude čisto a uklizeno. Občas se nějaký hříšník našel, ale většinou si lidé po pejcích iklízeli. Na vesnici na to všichni s prominutím s*rou. Chodníky, dětské hřiště, park, všude plno výkalů Sml23

  Bébina — #5Nevím co je špatného na psovi bez PP. Kupovala jsem svoji bordelku bez PP, protože platit min. o 10000,- víc mi příjde hodně. Byli jsme 3x na návštěvě, viděli jsme, kde vyrůstá a brali jsme ji v necelých 3 měsících, kdy už byla proočkovaná. Plánujeme štěňata a určitě je budu chtít prodávat se stejným "servisem" jako se to dělá u těch s PP Sml16

  1. na komentář reaguje monyk — #15
  2. na komentář reaguje gerda — #16
  superkarma: 1 18.05.2016, 17:58:05
 7. avatar
  [13] gerda [*]

  free — #10Když po čivavě, tak se to dá ještě snést. Ale kdyby to tak byl irský vlkodav...Sml30

  superkarma: 0 18.05.2016, 17:07:19
 8. [12] 1anicka [*]

  Proč všichni řeší jen zákazníka.je to každého věc a blbost,jestli si takového pejska koupí.

  Proč se nikde neřeší vysoké tresty pro množitele.zlikvidování množíren.proč veterina či policie tvrdě nezakročí?proč se pořád na hajzly berou ohledy?

  a to myslím i na jiné šmejdy.

  mám názor: oko za oko,zub za zub

  vždyť si vemte,jak se dnes lidé chovají ke zvířatům!!!

  superkarma: 1 18.05.2016, 17:06:31
 9. avatar
  [11] monkee [*]

  gerda — #2 Kdyby jenom lajk, těch neopravených chyb... Autorka JASNÁ hned na třetím řádku.Sml68

  superkarma: 0 18.05.2016, 16:33:16
 10. [10] free [*]

  gerda — #8Donedávna jsem měla psa, tak mám nějak zakódované si všímat. A u nás teda lidi po svých psech fakt uklízejí. Jenom tady nedaleko jeden pán myslí, že po jeho čivavě není třeba.

  1. na komentář reaguje gerda — #13
  2. na komentář reaguje kikinous — #14
  superkarma: 0 18.05.2016, 15:24:19
 11. avatar
  [9] kobližka [*]

  Evaaaa — #7 No jo,ale za to nemůžou psi,ale jejich neukáznění majitelé!!!

  superkarma: 0 18.05.2016, 13:55:34
 12. avatar
  [8] gerda [*]

  Evaaaa — #7V kterém městě žiješ? V našem je čisto, i když psů taky dost.

  1. na komentář reaguje free — #10
  superkarma: 0 18.05.2016, 11:43:32
 13. [7] Evaaaa [*]

  Kdyby kazdy nechtel psy tak ty mrozirny nebudou, mesta jsou plne výkalu od psu je to odporné.

  1. na komentář reaguje gerda — #8
  2. na komentář reaguje kobližka — #9
  superkarma: 0 18.05.2016, 10:02:04
 14. avatar
  [6] ohnivazenaMagdalena [*]

  gerda — #2To má dvě vysvětlení. Když je řeč o psech...mohlo se stát, že si autorka vzpoměla na "vesmírného" psa LAJKU......nebo druhá varianta: lajkování na sociálních sítích se zažere pod kůži také. Sml24Sml24 A laik prostě ostrouhal......Sml58

  superkarma: 0 18.05.2016, 09:31:10
 15. [5] Bébina [*]

  S tímhle nezatočí zákony, ale jen koncový zákazník. Dokud bude poptávka, bude i nabídka. Dokud bude lidem jedno, že si kupují štěně/kotě bez PP a mladší, než ukládá zákon, bude se to dít. Dokud lidé budou chtít maličká štěňátka/koťátka, protože jsou tak roztomilá a tříměsíční samostatný socializovaný jedinec si už nezvykne, bude se to dít. Až se to množitelům finančně nevyplatí, protože si takové štěně/kotě nikdo nekoupí, protože nikoho nepřemůže lítost a při pohledu na malé zubožené zvířátko se otočí na podpatku s vědomím, že tohle jedno holt musí chcípnout, aby se desítky dalších nenarodili a netrpěli, budou množit dál v šílených podmínkách. Až množitel neprodá, bude mít barák plný neprodejných štěňat/koťat, nevydělá na tom ani korunu, jen prodělá, pak teprve se na to vykašle. Bohužel, lidi jsou nepoučitelní, příliš útlocitní, zachraňují jedince, ale desítky a stovky dalších tím uvrhnou do stejné situace.

  1. na komentář reaguje kikinous — #14
  superkarma: 1 18.05.2016, 09:04:51
 16. [4] bobani [*]

  gerda — #2 Sml30

  superkarma: 0 18.05.2016, 08:57:28
 17. [3] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 18.05.2016, 07:01:40
 18. avatar
  [2] gerda [*]

  Už vím,co je mi v textu divné. Ten lajk.Sml30

  1. na komentář reaguje bobani — #4
  2. na komentář reaguje ohnivazenaMagdalena — #6
  3. na komentář reaguje monkee — #11
  superkarma: 2 18.05.2016, 06:18:22
 19. avatar
  [1] gerda [*]

  Záslužná činnostSml67Sml67Sml67 Nejde jenom o pejsky. Já jsem měla možnost koupit krásné koťátko. Zemřela nám stará kočena a kamarádka, stesk veliký, narazila jsem na inzerát, kde paní nabízela koťátko podobné barvy i typu. Korespondence byla milá. Méně milá byla ovšem paní, která nám zvířátko hodlala předat venku, mezi vraty selského stavení. Viděla jsem z něj pouze hlavičku, protože zbytek byl za bundou jejího syna. Když jsme chtěli dál, abychom viděli prostředí a inzerované rodiče (kotě sice bylo bez PP, ale to by nevadilo), paní se šprajcla, že prodává kotě a ne barák. Snažila jsem jí vysvětlit, že vidět prostředí je naprosto normální požadavek a slušní chovatelé to tak dělají. Ba že zvou předem na několik návštěv, aby se seznámili..."Urazila" se, že není žádná špína, že má uklizeno...skončilo to nepříjemným sporem a křikem z její strany. Sebrala jsem přepravku a vrátila se k autu v přesvědčení, že jde o množitelku. Kotěte mi bylo moc líto, líbilo se mi, chudáček. Ale přemohla jsem city, protože tohle nehodlám podporovatSml15.

  superkarma: 1 18.05.2016, 06:10:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme