Je to zákeřná nemoc, tahle rakovina prsu. Proto je dobré o ní pořád dokola psát a připomínat všem ženám, aby nezanedbávaly své tělo, hlídaly se a chodily na pravidelné kontroly. Paní Simona doufá, že její příběh také pomůže.

Paní Simono, v kolika letech jste poprvé zjistila rakovinu prsu? Vím, že tato nemoc se netýká jen žen starších než 70 let. Vy jste byla hodně mladá…
Bylo mi téměř 37 let, teď už je to 14, 5 roku, v rodině se tato nemoc nikdy nevyskytovala, děti byly malé, celkem slušně jsme podnikali, vlastním obchod - květinářství a koženou galanterii. Samozřejmě mě nenapadlo ani ve snu, že bych mohla onemocnět rakovinou prsu. Nijak moc jsem se nesledovala...

Přečtěte si také:

Jak jste na nemoc přišla? Našla jste si bulku, nebo při pravidelné prohlídce na mamografu?
Jednoho dne jsem si úplně náhodou nahmatala bulku v pravém prsu a začal nepříjemný kolotoč vyšetření.

To muselo být určitě hodně nepříjemné.
Prostě se mi v jedné chvíli změnil svět a veškeré hodnoty... měla jsem strach o své dvě malé dcery, co by bylo, kdybych umřela... Takže jsem si řekla, že musím bojovat.

simona

Jakou léčbu jste podstoupila?
Po všech vyšetřeních následovala operace, ozařování, chemoterapie... Měla jsem totiž zasaženy i lymfatické uzliny v podpaží.

Co všechno vlastně obnáší léčba rakoviny? Co je s ní spojené?
K léčbě rakoviny prsu náleží veškeré vyšetření krevní i na různých magnetických přístrojích - PET vyšetření s vstříknutím kontrastních látek do těla atd. Pak operace, ozařování, chemoterapie... Je pravda, že jde medicína dost kupředu - mohu porovnat léčbu i vyšetření v rozpětí cca deseti let.

A jaká je situace teď, pořád se léčíte?
Teď už se neléčím, beru pouze každý den hormonální tabletu - musela jsem preventivně podstoupit i gynekologickou operaci (odstranění dělohy a vaječníků), tak proto... Ale musím pravidelně chodit na kontroly, teď už jsem se vypracovala na půlroční interval.

Nejvíc mi pomohli rodiče

Kdo Vám v té době nejvíc pomohl?
Největší dík patřil tenkrát mým rodičům, dcerám, mému obchodu, několika přátelům a v neposlední řadě i paní primářce z onkologie v Pardubicích. Díky jejich pomoci a pochopení jsem vše překonala. Lékaři nasadili jasnou, ale drastickou chemickou léčbu, kterou jsem hlavně díky mé mamince - lékařce, která na mně aplikovala a vyzkoušela úspěšnou podpůrnou léčbu pomocí akupunktury, zvládla.

simona

Podobné situace mohou být určitou zkouškou pro manželství. Jak to snášel Váš manžel?
Bohužel musím konstatovat, že můj manžel, ten, který mi měl být nejvíce oporou, to nějak „nevydýchal“ a postupně jsme se odcizovali, až jsme se po několika letech rozvedli. Já jsem se s dcerami přestěhovala do nově opraveného domu, obě dcery začaly studovat na vysoké škole, měl být konečně klid, ale kolotoč začal podruhé!

Nádor se Vám objevil znovu?
Ano… Ne nadarmo se totiž říká, že je rakovina nejméně z poloviny nemocí psychiky. Prso se začalo opět měnit, výsledky krve se horšily... a nemoc se vrátila po dlouhých deseti letech. Boj začal podruhé (rok 2009), tentokrát ovšem s trochu horšími následky. Pravé prso se odstranilo, levé se také operovalo, ale zůstalo, a lymfatické uzliny šly pryč i na levé straně... A opět: ozařování, chemoterapie, akupunktura, čínské přípravky. Pevně věřím, že jsem to tentokrát snad už dokonale vybojovala!

Musela jste odejít ze zaměstnání, nebo jak jste to řešila? Přece jen tato nemoc vyžaduje klid a taky hodně peněz…
Byla jsem ráda, že jsem i během léčby (díky různým podpůrným biologickým přípravkům a akupunktuře mi nebylo špatně) mohla pracovat a být mezi lidmi. Psychika je totiž hrozně důležitá...

simona

Stala jste se tváří pojištění For You, které pomáhá právě ženám s rakovinou prsu. Co vás k tomu vedlo?
S ING pojišťovnou jsem začala spolupracovat díky mé známé, která už také v jejich „projektu“ účinkuje. A říkala jsem si, že osvěta u nás není moc dobrá, tak kdyby můj článek nebo video pomohlo deseti ženám, bylo by to super!

A ještě mám otázku na závěr. Budete dbát na to, aby se vaše dcery hlídaly a chodily na vyšetření?
Samozřejmě. Moje dcery už podstupují každoročně vyšetření a také jsem si nechala udělat genetické vyšetření, to pro jejich budoucnost. Dopadlo dobře. :-)

Důležité odkazy:

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

Pro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také:

Reklama