Před setkáním s topmodelkou Simonou Krainovou jsem byla malinko nervózní. Snad bych se raději setkala s obyčejnou holkou s Havířova, ale tou ona byla přece také. Na rozdíl od svých vrstevnic byla jen více odvážná, ctižádostivá a cílevědomá. Což se jí rozhodně vyplatilo.

Na domluvenou schůzku přišla s malým zpožděním, ale hned se omluvila, že toho má opravdu hodně. Já se zase omluvila, jestli si můžu před ní nechat na hlavě bekovku, protože mám hrozné vlasy. „No jasně, to znám, klidně si ji nechejte, já to také tak řeším,“ zasmála se... a ledy byly prolomeny. A když už jsme začaly těmi vlasy, tak u nich i chvilku zůstaneme.

simonka

Před nedávnem proběhl jubilejní 20. ročník soutěže Schwarzkopf Elite Model Look - s novým partnerem a spoluorganizátorem, značkou Schwarzkopf. Vy jste nejenom tváří této modelingové soutěže, ale nově máte také funkci ambasadorky. Co přesně znamená být ambasadorkou?
To znamená, že jsem v podstatě takovým poradcem, a to nejen modelkám, které vybíráme, tedy těm finalistkám, ale i Sašovi Jánymu, který je ředitelem té soutěže a zároveň i mým manažerem, se kterým už několik let spolupracuji. My jsme se Sašou naladěni na stejnou vlnu a rozumíme si. Tu spolupráci mi nabídl i z toho důvodu, že se v modelingovém prostředí pohybuji už dvacet let, to znamená, že těm holkám můžu předat nějaké zkušenosti, můžu jim poradit a podobně. Zpočátku jsme se dohodli, že budu jen dohlížet na castingy a pomáhat mu hledat holky, ale pak mě to začalo strašně bavit, tak jsem se stala napřed patronkou soutěže, no a dnes už vlastně i ambasadorkou, kdy celou tu soutěž nejen moderuji, ale účastním se všech castingů, účastním se kol finále i semifinále a vlastně provázím ty holky celou cestou až k vítězství.

Ještě k soutěži Schwarzkopf Elite Model Look: Dokážete předem odhadnout, která dívka tu šanci má a která ne?
Takové sebevědomí nemám, abych s určitostí řekla: ano, to je ona. Ale na druhou stranu, už několikrát se mi potvrdilo, že jsem našla dívku, o které nikdo nebyl přesvědčen, že na to má. Udělaly sdívka vyhrála polské finále této soutěže a dneska už předvádí v Paříži a má i svoje samostatné přehlídky. A nebo dívka, která letos vyhrála slovenské finále, tak tu jsem také našla já. Takže trochu to v tom oku určitě mám, ale to je přirozené, když se v tom pohybujete tolik let, tak už víte, jak by asi měla vypadat správná modelka. Mě zajímá samozřejmě i charakter, nedívám se pouze na fyziognomii, protože ta je někdy úplně zbytečná. Našla jsem třeba holku, která byla krásná jako obrázek, ale nebylo tam takové to vnitřní charisma, nebylo tam nic. A to když holka nemá, tak s tím nic neuděláte.

charisma

Simona Krainová má vnitřní charisma

Značka Schwarzkopf, která byla letos spoluorganizátorem zmíněné soutěže, to je v oblasti vlasové kosmetiky pojem. Zůstaňme s dovolením ještě chvilku u vlasů, poněvadž ty jsou vizitkou každé ženy. Vy máte krásné vlasy, dá hodně práce si je udržet?
Vlasy jsou pro mě taková moje hračka. Udržuju si je tím, že měním různě délky, zahušťuju je, prostě si s nimi pořád hraju. Vidím to stejně jako vy, ano, vlasy jsou korunou krásy. Když má žena krásné a kvalitní vlasy, tak nemusí mít žádné drahé svetry ani značkové kabelky. Pleť a vlasy, to je na ženě to nejdůležitější, to jsou věci, na kterých by si měla zakládat nejvíc, na kterých by neměla šetřit.

jistota

na vlasech by se nemělo šetřit

Měla jste někdy na hlavě „něco“, z čeho jste byla opravdu nešťastná?
(smích) Samozřejmě, protože pořád experimentuju. Bývala jsem často chameleon. Jednou jsem si třeba dala na vlasy úplně bílou barvu, takovou tu platinovou. Nechala jsem se takto odbarvit v Paříži, podotýkám u prestižního kadeřníka. Zakázky přicházely, hodně jsem fotila, ale netrvalo dlouho a vlasy mi najednou zůstaly na polštáři. Musela jsem se tehdy ostříhat úplně nakrátko. Vůbec jsem se v tom necítila a dodnes lituju každého experimentování, jsem už opatrnější. Díky své profesi jsem také měla možnost vyzkoušet spoustu paruk, takže už definitivně vím, co mi sluší, a nebo co nikdy nebudu nosit. Možná jsem teď se svými vlasy trošku monotónní, ale radši sázím na jistotu.

vlasy

sázím na jistotu

Spousta z nás si vás vybaví ve filmu Kamarád do deště, kde jste brunetka. To byla vaše původní barva vlasů? Nebo jaká je ta původní?
Moje původní barva je špinavý blond. Ten film jsem natačela, když mi bylo devatenáct, ale pan režisér chtěl dívku, které už je kolem třiceti. Tak mě nabarvili na tmavo, protože je pravda, že tmavé vlasy některým ženám přidávají. Když se na to dneska dívám, tak mám záchvaty smíchu, protože tam vypadám starší než teď. A k tomu ještě ty baloňáky. (smích)

To jo, zůstaňte blondýnou. A vzpomenete si ještě, kdy jste vy sama začala poprvé experimentovat s vlasy?
Já jsem z konzervativní rodiny, naši mě hlídali. Myslím, že první barvu vůbec jsem zkusila až tak v sedmnácti, osmnácti. Ale v šestnácti jsem si zkusila takovou tu příšernou trvalou, jak se dřív nosilo. A když jsem pak přijela do Paříže, tak mi to tam museli dávat dohromady. (smích) Ale jinak jsem začala experimentovat až po tom Kamarádovi, dřív určitě ne.

Přejděme nyní od vlasů k něčemu jinému, třeba k vašim začátkům. Už coby šestnáctiletá jste se zúčastnila castingu, který pořádala agentura Madison models, a jako začínající modelka jste odcestovala do zmíněné Paříže. Kdo vás na ten casting přihlásil?
Moje máma, protože viděla, že si se mnou nic jiného nepočne. Já jsem byla takové ostřílené káče a všude jsem se předváděla. Ať byl jakýkoliv večírek, Mikuláš nebo něco u mámy v práci... to mě třeba vzala s sebou, já jsem si stoupla na stůl a řekla jsem: „Dobrý den, já jsem Simona a já vám teď zazpívám písničku nebo řeknu básničku. Ale musíte se dívat jenom na mě, tady jsem.“ (smích)

Už v dětství jste chtěla být středem pozornosti.
Ano, já jsem milovala být středem pozornosti. A když jsem nebyla, tak jsem byla vzteklá, ať jsem byla takhle malá, takhle velká, větší... to mám pořád. (smích) No a máma ty moje rozvíjející se charakterové vlastnosti vypozorovala a řekla: „To je blázen, ta musí někam do světa.“

Odešla jste těsně po revoluci, v době, kdy jsme tady byli od ostatního světa ještě hodně izolováni. Byla jste hodně mladá, jak jste tu obrovskou změnu ustála?
Když se tak dívám zpětně, sama nevím. Sama sobě nerozumím. Nevím, kdo byla ta holka, já ji neznám. Ale měla koule, a to bylo strašně důležité. Protože když se třeba dneska dívám na některé holky, jak se bojí, jaké mají obavy, tak to já neměla. Možná je to i tím, že jsem v té své naivitě viděla svět jenom krásný. Vzala jsem si prostě kufr a s absolutním nadšením vycestovala. A dodnes děkuji svým rodičům, že mně tenkrát nebránili. Byla to odvaha, to ano, ale člověk musí občas zariskovat. Kdo neriskuje, nic nezíská.

risk

Díky své profesi procestujete téměř celý svět, která země vás uchvátila nejvíc?
Nevím, mě uchvacuje cestování jako takové. Miluju lidi, miluju seznamovat se s různými kulturami, s tím, jak lidé žijí. Jsem hodně společenská, a tak i když jedeme někam na dovolenou, vezmu tašku a jedu se podívat do vnitrozemí, jak tam lidé žijí, jak třeba vychovávají své děti, co vaří, jak se baví. Ta moje práce, to byla nesmírná škola života. Díky ní jsem se dostala do míst, kam se běžný turista nedostane. Byla jsem třeba v Keni, navštívila jsem nějaký kmen, kde ti lidé v životě neviděli fotografa, nemají absolutní ponětí o způsobu našeho života. To setkání s nimi bylo pro mě nesmírně záživné a vzrušující. Když vidíte, jak tam žijí, pak si o to víc vážíte toho, co máte tady. Tyhle cesty člověka strašně očistí. Pak se mi třeba moc líbilo na Bali, kde jsou úžasní lidé, nesmírně klidní, slušní, pokorní, s takovými se setkáte málokde. Celý ten modeling mi přinesl obrovské zkušenosti a poznání, a pokud máte možnosti procestovat svět, je to nádherné. Člověk si rozšíří obzory, to vás ve škole nenaučí.

Je odlišné chování mužů k ženám v dané zemi? A teď nemyslím v arabských zemích, to vynechám, mám na mysli třeba Francouze, Čechy, Němce, Italy.
Já myslím, že je těžké řadit to podle národností. Galantní muži jsou všude, jen je musíte potkat. Tak určitě... my jsme vyrůstali v nějaké mentalitě, Francouzi vyrůstali v jiné mentalitě, ale není to tak, že třeba Češi by byli horší. Každý má něco. Třeba Francouz vám posune židli, ale pak vám kouří do obličeje, a nebo Čech vám třeba zabouchne dveře před nosem, ale zase vám krásně vyzná lásku, třeba... Nedá se to kategorizovat. Podle mého názoru jsou ale nejvíc otravní muži asi Italové. Ti se opravdu otočí za každou sukní a jsou až dotěrní. Tím svým chováním ženu častokrát až uráží, to já nemám ráda. Mně se líbí, když muži chovají k ženám respekt, a to Italové moc neumí. Ale Češi jsou docela v pohodě, málokdy se mi stane, že by mi byly jejich pohledy nepříjemné. Já si to užívám, myslím, že je hezké, když se na vás lidi usmějí, nebo vám vyseknou poklonu. Nevadí mi, když se za mnou chlap otočí, je to určitě lepší, než kdyby se neotočil.

Jednoho takového galantního muže máte i doma. A s ním i krásného, téměř už ročního chlapečka Maxe. Neměla jste obavy, že vám rodinný a mateřský stav naruší vaši kariéru?
Ježiš, to vůbec ne. Já si myslím, že když si žena pořizuje dítě v osmatřiceti a má už za sebou tolik let práce co já, tak vůbec ne. Hrozně jsem se na to těšila. Ano, má to svoje nevýhody, člověk už je pomalejší, možná to mateřství zvládá hůř, než kdyby mu bylo dvacet, ale zase je rozumnější. Max je pro mě středobodem vesmíru, a není nic důležitějšího. A já to ani tak nemám, že bych strádala, že bych si řekla, teď jsem s Maxem, ale mohla jsem být támhle někde na párty nebo s kamarádkami. Já jsem si to opravdu naplánovala a ono to krásně vyšlo. Pánbůh zrovna koukal a řekl: „Ahoj, ty si to už po tom všem zasloužíš.“ (smích)

chlapecek

Max je pro mě středobodem vesmíru

Co byste vzkázala modelkám, které stále s dítětem váhají? Pořád na něco čekají?
To je tak strašně intimní záležitost, tak velká zodpovědnost, že to si musí každá žena rozhodnout sama. Nikdo nemá právo někomu určovat, kdy má mít děti. I mě ta společnost pořád týrala, jak už je mi tolik a tolik a pořád nemám děti, kolikrát jsem slyšela od novinářů tikat ty hodiny. Pak jsem najednou zjistila, že to dítě mám, je to ta nejkrásnější věc, která mě v životě potkala, je to to, co jsem v životě potřebovala, ale člověk si k tomu musí dojít sám. Já bych chtěla tímto apelovat na všechny ženy, které děti mít nemůžou, nebo nechtějí - tak je nemějte! Dělejte, co vás baví. Nejhorší je se podřizovat společnosti, která vás pořád někam tlačí. A ty ženy, které děti nemají, ať si z toho nedělají vrásky, tak si třeba pořiďte psa a buďte v klidu. Žijte si svůj život pro sebe, když nemůžete mít děti, netrapte se, proboha, vždyť jak dlouho tady budeme? A proč jsme tady? Nikdo neví. Tak holt nebudu mít dítě, svět se nezboří. Vždyť to není jen o tom dát někomu život, můžete si přece žít plnohodnotně i ten svůj. Život je obrovský dar, kterého bychom si měli vážit.

foto

Teď jste mě malinko překvapila. Jste jiná, než jak vás bulváry prezentují.
Ono je velmi pohodlné udělat z někoho blbce, protože se to dobře prodává. Řeknete nějakou větu a oni ji stejně úplně překroutí.

Vás jsou plné bulváry. Čtete to?
Ano, někdy určitě, protože se mě to týká. To je jako když vás někdo pomluví, tak chcete vědět, kdo to byl. Já to ze začátku i hodně řešila, ale pak jsem zjistila, že to nemá cenu a už je mi to jedno. Od té doby, co mám Maxe a vidím jeho obličej, tak řeším úplně jiné věci, všechno ostatní se mi zdá povrchní a směšné. Kdysi mi jedna novinářka řekla: „Simčo, ty se dobře čteš, prostě my musíme prodávat tvoji tvář. Když se nic neděje, tak si něco vymyslíme, nezlob se, tak to prostě funguje.“ Pak se něco napíše a lidi už k vám přistupují s určitými předsudky, a to je to, co mě mrzí, ale co bohužel neovlivním.

Je to holt ta daň za bohatství a slávu.
I tak se to dá říct.

Ustojí to váš manžel?
Já myslím, že ano. Můj manžel se také pohybuje v médiích, zase z druhé strany, takže on to chápe. Je velmi inteligentní a má pro všechno porozumění. Já vím, že žít se Simonou Krainovou není jednoduché, ani ty bulváry tomu nepřidají (smích), ale mého manžela obdivuji, zvládá to skvěle.

Taková ta rivalita mezi krásnými ženami, ať už modelkami, herečkami, zpěvačkami, ta vždycky byla, je a bude. Je to v zahraničí tvrdší, nebo naopak mírnější v porovnání s naší malou zemí, kde není takový dostatek příležitostí?
Je. Vy jste si vlastně odpověděla sama, malá země, nedostatek příležitostí, větší rivalita. Každá se rve o tu svoji minislávu, všemi prostředky.

Ony to dnes ale mají o hodně těžší, než jste to třeba měla vy ve svých začátcích.
To určitě, je daleko větší konkurence. To, že jsme Češky, to už dnes více než po dvaceti letech od otevření hranic nikoho nezajímá, už nejsme pro svět tak „exotické“. Ale pořád, přes to všechno, jaká je konkurence, podívejte se, kolik je na celém světě úspěšných Češek a Slovenek. My máme tak krásné holky, že i celá Amerika je v tomto v porovnání s naší malinkou zemí úplné nic. Tak krásné holky nikde nevidíte. Nevím... buď nám ty naše mámy dávají něco do jídla (smích), nebo máme dobrý genetický kód. A já jsem velmi pyšná, že můžu být právě u nás ambasadorkou, a právě soutěže Schwarzkopf Elite Model Look, a hledat tady. Ty oči, ty lícní kosti, ty rty, to „něco“... co vyzařuje, to poznáte jasně Češku mezi dvaceti ostatními. Karolína Kurková, Daniela Peštová, Eva Herzigová, to není jen opepřená krása, to je prostě chilli paprička.

chilli

Češky, to není jen opepřená krása, to je prostě chilli paprička

A jedna taková chilli paprička se urodila i v Havířově. Jsou na vás tamní lidé pyšní, nebo se naopak setkáváte s typicky českou vlastností, se závistí?
Řekla bych tak padesát na padesát. Mám kamarádky, třeba ze školy, se kterýma se setkávám ráda, jsou moc fajn. Scházíme se na zahradě, opékáme buřty, pijemem pivo, jíme utopence a různé jiné prasárny, ony na mě vždycky nevěřícně koukají. (smích) Pak se samozřejmě najdou i takoví lidé, kteří třeba přijdou za tátou a řeknou mu: „Jak to, že nemáš ferrari, když máš Krainovou?“ To říkám samozřejmě s nadsázkou, ale ty lidi prostě překvapuje, že nedáváme na obdiv své peníze, když je máme. Ale já vím, že nejsme jediní, komu se to děje. Až tak vyhrocené to naštěstí není a já jezdím do Havířova dost málo, když už, tak jen do okruhu mých kamarádů, nechodím moc mezi lidi, takže ty druhé názory vlastně ani moc neslyším.

Co byste vzkázala „obyčejným“ ženám? Jak se, i s blížící se čtyřicítkou a poté po ní, udržovat stále mladá, krásná a svěží?
Duševno - to je nejvíc důležité. Tam to vyčistit, tam začít. Všechny věci, které se vám třpytí v očích, jsou uvnitř. A ta bolest a trápení, to se tam také objeví. Pro fyzickou krásu je strašně důležitá krása duševní, a taky... přestaňte analyzovat. Člověk by měl přestat hledat svůj vysněný ideál, protože pak se vám například stane, že potkáte chlapa, který se vůbec nepodobá vašemu vysněnému ideálu, ale vy najednou zjistíte, že je to přesně on, přesně to, co jste postrádaly, co jste hledaly.

dusevno

pro fyzickou krásu je důležitá krása duševní

Je v tom i vaše osobní zkušenost?
Je. Já mám tu zkušenost, že vždycky, když jsem si někoho sama vybrala, tak to byl průšvih, ale když si mě našel někdo sám, tak to fungovalo, bylo to to nejlepší, co se mi stalo. Život by se měl brát s lehkostí, já vím, že je to těžké to udělat, ale alespoň se o to pokusit. Představme si, že život je hra, kterou někdo vymyslel, a my v ní hrajeme svou vlastní roli. Lidi jsou strašně zablokovaní, společnost nás neustále nutí něco dělat: vydělávat peníze, chodit do práce, chodit na čas, zaparkovat auto, pořád s námi někdo manipuluje a my se pak dostaneme do takového jakoby kola, že už ani pomalu nevíme, kdo jsme. Člověk by se měl umět více uvolnit. Číst si, podívat se na pěkný film, meditovat. Žijeme jenom jednou, jak s tím životem naložíme, to je z velké části i na nás. A ještě k té kráse. Cesta ke kráse začíná u nás samotných. Už tím, že si třeba stoupnete k zrcadlu a řeknete si: Mně to ale dneska sluší. Když nebudete milovat sama sebe, nemůžete dát lásku ostatním. A tečka.

Než přijdeme k definitivní tečce, prozraďte mi ještě, čím jste chtěla být jako malá holčička?
Už v sedmi nebo osmi letech, když nám paní učitelka donesla takové ty papírky, čím bychom chtěli být, tak já jsem napsala: chtěla bych být slavná a bohatá. (smích) Oni si pak zavolali do školy moje rodiče a ptali se jich, jestli nás neovlivňuje někdo ze zahraničí a jestli třeba nemáme někde na západě bohatého, imperialistického strejdu, to víte, totalita. (smích) A prý co znamená bohatá? Chtěli to podrobně vysvětlit. No a slavná? To už vůbec neodpovídalo soudruhům a soudružkám. Takže jsem pak doma dostala na vysvětlenou, že takové věci se neříkají. A maminka jen: „Po kom ta holka je?“

slavna

... chtěla bych být slavná a bohatá

Po kom ta holka je?
Já myslím, že po babičce, ona byla trošku blázen. (smích) Ale takový ten dobrý. Vždycky když jsem k ní přišla, pokaždé měla na hlavě natáčky, lakovala si nehty, na sobě měla hedvábnou halenku, byla jako... já bych to definovala jako navoněný hedvábný šátek, tak na mě působila. Vždycky mi udělala kávový dort a dodneška mám kvůli ní vypěstovanou závislost na kávě. A můj dědeček, ten mi zase dělal lihové drinky a máma se vždycky zhrozila: vždyť je jí pět! (smích) Měla jsem strašně veselého dědečka s babičkou, byli to krásní, báječní lidé. Babička chodívala krásně upravená i doma, a to moje máma vždycky: „Prosim tě, kam jdeš?“
„Nikam, kam bych šla.“
„No, že jsi tak vystrojená.“
A babička na to: „Žena by měla být vždycky krásná, i doma.“

Tak to je jasné, po kom jste. Simono, teď od hřejivého, rodinného krbu trochu stranou, a to k filmu. Uvidíme vás ještě v nějakém?
Teď se mi nabízí role ve francouzském filmu, taky už to omílala média. Ozval se mi můj agent z Los Angeles, se kterým jsem dřív pracovala, a že má kamaráda režiséra, který za ním přišel s tím, že potřebuje do svého nového filmu holku kolem pětatřiceti, bude to emigrantka se silným přízvukem, která ale umí francouzsky, má být drsná a krásná, prostě taková sexy, a ten můj známý, že ho nenapadl nikdo jiný než já. Takže jsem natočila kamerové zkoušky, dostala scénář, všechno probíhalo hladce, až to teď najednou začalo drhnut při různém přesouvání termínů. Já se bojím, abych toho najednou neměla moc, abych to stíhala, přece jen už jsem matkou. Bojím se okrádat Maxe o čas, který trávím s ním. Definitivní ne jsem ještě neřekla, zatím to pořád zvažuju.

A role tady v Čechách?
Tak to jistě, za takovou příležitost bych byla ráda, ale kdybych mohla hrát něco jiného než blonďatou pipku, která jen předvádí své vnady. S takovou nabídkou každou chvilku někdo zavolá, ale to už asi nechci. Mě by třeba bavilo hrát samu sebe a nebo by mě bavila role sériové vražedkyně, něco, čím bych lidi šokovala. (smích)

Vy teď máte prakticky všechno, po čem mnohé ženy touží. Co ještě očekáváte od života?
Ježíš, ať to nazakřikneme, pojďte rychle klepat na stůl. (klepeme na stůl) Co očekávám od života? Už vůbec nic. Jsem pokorná k tomu stavu, který je teď. Hrozně moc bych si přála, abychom byli všichni zdraví, moji blízcí, moje rodina. A myslím si, že nejhorší je, když máte tolik toho štěstí a euforie, až se bojíte, že o to přijdete. Ten strach je hrozný. Já to tak cítím. Prostě teď mám všechno, po čem jsem kdy toužila, jenom se bojím, aby mi to vydrželo. Už nic víc nechci, snad ještě holčičku Angelu, kdyby to vyšlo. (smích)

Během rozhovoru jste použila větu: „Jak s tím životem naložíme, to je z velké části i na nás.“ Pokud si to uvědomujete, myslím, že váš strach a obavy jsou zbytečné. Přeji vám, ať se vás to štěstí drží co nejdéle, a děkuji za příjemný (a veselý) rozhovor.

krasna

VIZITKA

  • Simona Krainová se narodila v roce 1973 v Havířově
  • V roce 1989 se úspěšně zúčastnila castingu, který pořádala agentura Madison models, a odcestovala do Paříže jako začínající modelka.
  • Její tvář proslavily tituly takových prestižních časopisů, jako je americký a francouzský Elle, Marie Claire, L'Oficiel, Madame Figaro, Biba, Cosmopolitan nebo Maxim.
  • Magazín Stuff ji v roce 2001 uvedl mezi 50 nejvíce sexy žen světa.
  • Své nadání uplatnila i jako moderátorka a herečka. Pro moderování svých pořadů si ji vybraly i mezinárodní televize Fashion TV a American entertainment.
  • I přes své pracovní vytížení se stihla proslavit jako herečka v hlavní roli českého celovečerního filmu Kamarád do deště II, zahrála si i v komediální trilogii Byl jednou jeden polda.
  • Moderovala vlastní televizní talk show: Někdo to rád horké.
  • V současné době ji zastupuje modelingová agentura Elite Models Prague, agentura Karin Models v Paříži, agentura Elite v New Yorku, agentura Mega Models v Hamburku a několik dalších prestižních agentur po celém světě.
  • V letošním roce se stala ambasadorkou prestižní soutěže Schwarzkopf Elite Model Look
  • Je podruhé vdaná za podnikatele Karla Vágnera ml., s nímž má téměř ročního syna Maxe.

foto: archiv Elite Prague

Reklama