Novinky

Simič: O životě… a o vodě

Čtenářka Simič nám přeje hezký páteční den a posílá svoji malou úvahu o vyschlé studni a nedostatku vody. O problému, který se vám bude zdát možná všední, ale on zas tak všední není. Vždyť voda – to je život.

Hezký páteční den
Dnešní téma se hodí, protože zrovna včera u mě byla na návštěvě kamarádka a probraly jsme snad úplně všechno. Také jsme řešily její velké trápení, které jí poslední dobou nedá spát. Bydlí na kopci u Velkých Karlovic, kde si zrekonstruovali starou dřevěnou chaloupku ještě po její babičce. Mají svůj ovocný sad, velkou zahradu, vlastní studnu s nádherně křišťálovou a výbornou vodou. Teda vypadá to, že vlastně měli. Asi po 150 letech studna začíná vysychat. Jsou z toho hodně nešťastní. Sněhu bylo málo, deště ještě míň, jaro je teplé a extrémně suché, vody velice rychle ubývá. Jen se podívejte na potoky, říčky a řeky-jsou vyschlé, je vidět jen to kamení a sem tam malilinká stroužka vody.

Teprve včera, když jsme řešili její neštěstí, jsem si uvědomila, jak je člověk na vodě závislý, a jak je bez ní zle. Lidem ve městech většinou automaticky teče z kohoutku, ale co ti, kteří jsou odkázáni na studny? Když posloucháte staré lidi, kteří pamatují leccos, tak říkají, že takové sucho nepamatují. Voda, obyčejná voda, ale teprve až ji nemáte, poznáte, že tak obyčejná není. Že je vzácnější a důležitější než cokoliv jiného. Bez vody se žije špatně. A nebýt vody, tak by ani nevznikl život na Zemi. Je to paradoxní.

Díky vodě život vznikl, ale díky nedostatku vody může klidně zase zaniknout....
Ale to už zase filozofuji.

Měte hezký den.Simič.

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

____________________

Pravdou je, že lidé si vody neváží. My jsme měli na chalupě zase díky záplavám vodu ve studni kontaminovanou. I po vyčištění už jsme se báli ji pít. Zmizelo kouzlo nabrání si ledové křišťálové vody, přišly na řadu starosti s vodovodní přípojkou. Vím, co je to být bez vody. Važme si jí. Ve městě – i na vesnici.
Děkuji, že jste napsala
Přeji pěkný víkend
Saša

   
04.04.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

  1. [1] dadma [*]

    Je to tak ,když je vody hodně je to špatné,ale když není žádná ,tak je to zlé.Velká voda se přežene (sice zažít bych to nechtěla).Ale když není, tak co dělat?

    Já mám dneska blbý den.Za naším panelákem začali dělat parkoviště,protože na sídlištích je již tolik aut, že stojí všude i tam ,kde by správně stát neměla.V zákazech stání v zatáčkách ...a měšťáci to tolerují.Tak nyní se město snaží udělat další místa,ale ...všechno má své ,ale.Vzali nám kus zeleně za domem.Kus trávy ,vyrvali keře a stromy.Zrovna otevřeným oknem slyším ,jak stromy řežou a fakt je mi do breku.Tak doufám ,že tam nějakou zeleň vysadí,ale tyhle stromky rostly již pomalu 30 let co naše sídliště stojí.

    superkarma: 0 04.04.2014, 13:32:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme