Domácnost

Silvestrovský ohňostroj – krása i nebezpečí v jednom

Těšíte se na Silvestra? Těšíte se na krásné půlnoční ohňostroje?

Myslím, že jen málokdo z nás si nechá ujít tu kouzelnou noční oblohu, která se úderem půlnoci promění v paletu těch nejneuvěřitelnějších barev.

 

Miluji ohňostroje. Už jako malá jsem se strašlivě moc těšila na minutu po půlnoci, kdy se městem pomalu začínaly nést první rány a na nebi se objevovaly první záblesky ohňostrojů...

Pamatuji se, jak jsme jako děti házely z okna prskavky a křičely: "Ať žije nový rok!!!" Byly to krásné chvíle už z toho důvodu, že jsem mohla ten poslední den v roce být vzhůru tak dlouho, jak jsem jen chtěla.

 

Dnešní doba už klasické prskavky tak trošku odsunula stranou. Myslím, že je to škoda. Prskavky jsou krásné, mají své kouzlo a u mě prostě vítězí nad veškerou pyrotechnikou.

Ale chápu, že doba prostě jde kupředu a na pultech je tolik silvestrovských lákadel, že koupi rachejtlí a petard odolá jen málokdo.

 

Ne všechny petardy a rachejtle jsou však bezpečné. Jistě si vzpomínáte, že rok co rok jsou hlášeny případy, kdy právě díky rachejtlím došlo k těžkým úrazům.

Proto i při půlnoční oslavě roku 2005 bychom neměli zapomínat na to, že zdraví je to nejdůležitější, co máme.

 

Na co si dát pozor:

- ČOI i letos objevila zábavnou pyrotechniku s prošlým datem spotřeby. Prošlá doba spotřeby u tohoto zboží může být velmi nebezpečná. Nemusí totiž fungovat podle návodu, a dokonce může vybuchnout ve chvíli, kdy se k ní člověk přiblíží v domnění, že je nefunkční!


- Dětem do rukou patří jen pyrotechnika první třídy - tedy malé kapsle nebo bouchací kuličky.

 

- S pyrotechnikou třetí a čtvrté třídy mohou manipulovat pouze odborníci!

 

- Veškerá pyrotechnika musí obsahovat podrobný návod, jak se zbožím manipulovat.

 

- Zábavná pyrotechnika musí mít na obalu vyznačenu třídu nebezpečnosti.

 

- Pyrotechnický výrobek může vybuchnout nejdříve tři sekundy po zapálení, nejpozději však do šesti sekund. Přesto odborníci radí, vyčkat při selhání výrobku delší dobu, než se např. k nevybuchlé raketě opět přiblížíme.

 

- Výrobek musí být schválen státní zkušebnou. To znamená: výrobek má na obalu číslo rozhodnutí o schválení. Pokud tento údaj raketa nebo fontána nemá, byl výrobek dovezen načerno, a tudíž nebyl přihlášen ke schválení státní zkušebnou.

 

Římské svíce:

Česká zkušebna zbraní a střeliva, udělala test zábavné pyrotechniky a odhalila na trhu výrobek, jehož výbušný obsah více než devětkrát překročil přípustnou normu danou zákonem!

Místo předpisového střelného prachu byl totiž naplněn takzvanou výbuškovou složí, která je mnohem účinnější.
Jedná se o římskou svíci čínské výroby. Základem této svíce je papírová trubička naplněná třaskavými světlicemi. Ta se má zasunout do prázdné láhve stojící na zemi, poté se zapálí doutnák a světlice vylétají za rachotu do výše. Namísto povolených 0,4 gramu výbušné nálože v jedné světlici však tato svíce obsahuje více než 3,6 gramu této nebezpečné látky!

 

Nezapomínejme, že Silvestr je každý rok, ale zdraví máme jen jedno. Buďte proto předvídaví a třeba i nadmíru opatrní. Vyplatí se to.

 

Věřím, že do Nového roku vstoupíte s krásnými zážitky a že nejen první minuty roku 2005 budou pro Vás pohodové, šťastné a radostné.

 

Zdroj: novinky.cz a e-hracky.cz 

   
28.12.2004 - Dům a byt - autor: Sabina

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Žábina [*]

  Susina: jo to znám se starším synem, ten je taky hrozně těžko k probuzení...na rozdíl od Martínka, tomu to nedělá problém

  superkarma: 0 28.12.2004, 21:19:53
 2. avatar
  [14] Susina [*]

  Žábina: Rišák to chtěl loni taky, ale když jsme ho o půlnoci budili, byl nevzbuditelnej a odmítl vstát.. ráno nám vynadal, že jsme ho nebudili a nevěřil, že jsme ho fakt budili.. tak snad to letos dopadne líp..

  superkarma: 0 28.12.2004, 14:46:00
 3. avatar
  [13] Vivian [*]

  Mně ohňostroje nevadí, ale tahle tzv. zábavná pyrotechnika patří podle mě jedině do rukou profesionálů. A za pravdu mi každoročně dávají zprávy začátkem ledna, kde se pravidelně objevuje výčet - kolik domů lehlo popelem, kolik zvířat utrpělo šok nebo uteklo (loni na Silvestra jsme v ulicích popůlnoční Prahy potkali neuvěřitelné množství vyděšeně prchajících psů), kolik bylo lehce i těžce raněných a mnohdy i mrtvých lidí (často bohužel i dětí), kteří si hráli s ohněm a neuměli to...
  Tohle je fakt na ho*no, jenže lidi jsou tady prostě nepoučitelní.
  Nádherný ohňostroj bývá třeba na Letné, je vidět krásně daleko (loni jsme ho sledovali ze střechy domu na Palmovce - nádhera! )
  Tradicí už se tady bohužel stala ta podivná, krutá a bezohledná zábava českých dětiček, které tady celý prosinec házejí petardy jako vzteklé (jak už tu padlo - po sobě, po kolemjdoucích, po zvířatech...)

  superkarma: 0 28.12.2004, 13:39:34
 4. avatar
  [12] Nanet [*]

  nesnáším ohňostroje, peterdy a podobná svinstva, vlastně se jich bojím, i když jsem žádnou válku nezažila, připomíná mi to bombardování

  superkarma: 0 28.12.2004, 13:03:42
 5. avatar
  [11] Žábina [*]

  můj mi zrovna dneska vyprávěl, jak se těší na Silvestrovskou noc - půjde si normálně lehnout ale o půlnoci ho vzbudíme a budeme se společně dívat z okna na ohňostroj

  superkarma: 0 28.12.2004, 12:54:15
 6. avatar
  [10] Wiki [*]

  Petronilka: jj, petardy hazene po kolemjdoucich, do kocarku, po zviratkach atp. :(( takove pitomce co to delaji ztriskat hlava nehlava :o(

  jinak moje prvni zkusenost se zabavnou pyrotechnikou byla takova, ze pritel odpaloval nejake ty svetlice a ja si myslela, ze to drzi opacne...kdybych to odpalovala ja, tak to opacne chytnu a svetlice by litaly primo do mne jeste ted mi pri te predstvave vstavaji vlasy hruzou na hlave a podobnych vymyslu se radsi ani nedotknu a necham to zkusenym...a stejne je peknejsi na to koukat z dalky

  superkarma: 0 28.12.2004, 11:48:17
 7. avatar
  [9] Petronilka [*]

  mmch díky jednomu takovýmu teleti kamarádka potratila

  superkarma: 0 28.12.2004, 11:25:10
 8. avatar
  [8] Petronilka [*]

  Nejhorší kombinace jsou petardy a puberťák . Oni se baví tím , že to po sobě i kolemjdoucích házejí a děsně legrační jim připadá ten šok

  superkarma: 0 28.12.2004, 11:24:44
 9. avatar
  [5] Markýza [*]

  Dokonce už i klukům vadí bouchání bouchacích kuliček celý prosinec na všech ulicích - jsem ráda, že je to přešlo a ani nějaký petardy nechcou.

  superkarma: 0 28.12.2004, 08:00:26
 10. avatar
  [2] Susina [*]

  rachejtle a podobný svinstva mi nesměj přes práh. Jediný, co povolím, jsou prskavky na balkoně, ale nějaký hnusný petardy a podobný hovadiny, tak to teda ne. A sdělila jsem to doma takovým tónem, že bylo všem jasný, že tady veškerá sranda končí. Můj kamarád chirurg mi párkrát líčil utrhaný prsty (v tom lepším případě), jednou jim přivezli kluka s vypáleným okem...

  superkarma: 0 28.12.2004, 06:14:50
 11. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Na ohnostroj se tesim, bude na plazi, jako kazdy rok. Tady nastesti lide s pyrotechnikou tak nesilej, jako v Cesku....

  superkarma: 0 28.12.2004, 01:12:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme