Známý podnikatel, napůl Čech a napůl Japonec Tomio Okamura, kterého si pamatujete například jako jednoho z porotců soutěže Den D, se nám svěřil, že jeho Silvestrovská noc není bujará. Zato ráno na Nový rok si přivstane...

Zajímá vás jak a hlavně kde stráví Silvestra mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, známý podnikatel a porotce soutěže Den D Tomio Okamura? Tento Čechojaponec neslaví silvestrovskou noc nijak bouřlivě, jak bývá v naší zemi zvykem. Proč? Na to už vám odpoví sám...

Co chystáte na Silvestra a kde ho strávíte?
Silvestra budu trávit tradičně v Praze, doma. Mám rád na Silvestra klid, a ani tedy nepopíjím příliš alkohol, maximálně tak jednu skleničku. Má to totiž svůj důvod, který pochází z Japonska. Tam se podle tradičních zvyklostí neoslavuje půlnoc 31.12., ale naopak je zvykem 1. ledna vstát brzy a jít se podívat na první východ slunce v novém roce, čemuž se říká GORAIKÓ.
Mimochodem, v Japonsku je Nový rok 1. ledna vůbec nejdůležitějším svátkem, který s sebou nese velké množství krásných tradičních zvyků.
Všichni Japonci se na Nový rok vrací tam, odkud pochází jejich předci, takže jsou například již několik týdnů před Novým rokem vyprodány všechny vnitrostátní lety i jízdenky na superexpress Shinkansen směrem z Tokia ven, protože většina obyvatel Tokia má své příbuzné na venkově.
V japonských domácnostech se před příchodem nového roku aranžuje v předsíni rostlinná výzdoba, kdy se do květináče dají bambusové kmeny a zapíchají se do nich borovicové větvičky, což se nazývá KADOMACU.
Hned ráno na Nový rok se jí bochánky z utlučené rýže OMOČI, které jsou podávány v silném kuřecím vývaru nebo ve sladké polévce ze sojových bobů.

jidlo

Jí se také hnědé dlouhé nudle z prosa SOBA, jejichž délka symbolizuje dlouhý život a také, aby nám co nejdéle nejen v novém roce vydržely hezké vzájemné vztahy a předsevzetí.
Děti se nemohou dočkat ozdobných obálek s OTOŠIDAMA, což je výrazně zvýšené kapesné v okrasné obálce, jelikož se příspěvkem tradičně podílí i širší příbuzenstvo.
OTOŠIDAMA dostávají pouze děti, které si ještě nevydělávají.
V Japonsku také existuje mnoho dětských novoročních her, například HAGOITA, což je míčová hra, která se hraje venku. Hráči mají pálky přípomínající prkénko na krájení a pinkají si dřevěným míčkem, ve kterém jsou zasazena ptačí péra, aby lépe létal.
Nebo TAKEUMA, což je chození po chůdách vyrobených z bambusových kmenů.
Dalšími novoročními dětskými hrami jsou TAKOAGE, což je pouštění draka. Je zajímavé, že v Japonsku se drak pouští na Nový rok, a nikoliv na podzim jako v Čechách.
Tradiční novoroční hrou je také FUKUWARAI, která je oblíbená především u malých dětí, kdy se na šablonu prázdného obličeje umisťují se zavázanýma očima papírové obočí, ústa, nos apod. Potom si děti šátek z očí sundají a smějí se tomu, co každý „vytvořil“.
Nebo SUGOROKU, desková hra podobná českým monopolům, hráči hází kostkou a na každém políčku je čeká úkol.
Dospělí si zase na Nový rok štětcem obřadně kaligraficky napíší na podlouhlý svislý papír své přání či předsevzetí pro nový rok a pověsí si to někde v obydlí na viditelném místě, čemuž se říká KAKIZOME.
V poledne se všichni těší na slavnostní novoroční jídlo OSEČIRJÓRI, umístěné v dřevěné krabičce s mnoha přihrádkami, a v každé je nějaká dobrota. Jídlo musí být atraktivní, barevné. Čím více krabiček na sobě, tím bohatší rodina.

osechi

V tu dobu již máme ve schránkách NENGADŽÓ, což je novoroční blahopřejná pohlednice. Zajímavostí je, že všechny musí být doručené do schránek právě a jedině 1.ledna, takže mají jednotnou formu, aby je pošta snadno identifikovala a na poště všechny příchozí NENGADŽÓ skladují, a pak je teprve všechny dohromady roznášejí do schránek právě na 1. ledna. Pošťáci jsou tedy na Nový rok zdaleka nejzaneprázdněnějšími lidmi v Japonsku, pošta v tento den zaměstnává i tisíce brigádníků.
Po obědě se jdeme krátce pomodlit do buddhistické svatyně, čemuž se říká HACUMÓDE, nehledě na to, zdali je někdo věřící, či ne.
Období příchodu nového roku končí 15. ledna, a v tento den se venku udělá ohníček DONTOJAKU, kde se spálí KADOMACU a také KAKIZOME, čímž naše přání získá naopak na trvanlivosti.
Na tomto ohníčku si poté ještě upečeme bochánky z utlučené rýže OMOČI nebo sladký brambor SACUMAIMO.

kadomatsu

Jaké místo byste doporučil našim čtenářkám na trávení Silvestrovské noci?
Doporučil bych teplou exotiku, kam létají přímé chartery z Čech, aby to bylo pohodlné. Strávit Silvestra v teple u moře má pro nás středoevropany jisté kouzlo.
Mým tipem je Thajsko, jsou tam milí usměvaví lidé, bezpečno, nekrade se, příjemné ceny a dobré jídlo.

  • Fotografie: Archiv Tomia Okamury
Reklama