Zdraví

Silná a bolestivá menstruace patří mezi časté problémy žen

hormons

Podle mezinárodních studií patří silná a bolestivá menstruace mezi nejčastější problémy žen. Každá druhá žena přichází s problémy s menstruací a každá třetí žena hodnotí svou menstruaci jako nadměrně silnou*. Přitom kvalitu života v období menstruace si mohou určit ženy sami. Některé moderní antikoncepční přípravky umožňují redukovat menstruační krvácení na minimum nebo ho zcela eliminovat. Žena si dokonce může zvolit tzv. dlouhé cykly, kdy se menstruuje jednou za několik měsíců.

Role hormonů v přirozeném menstruačním cyklu

Řízení menstruačního cyklu je složitý děj, při kterém mezi sebou spolupracují hormony produkované vaječníky a specifickými útvary v mozku. V hypofýze vzniká tzv. folikulostimulační (FSH) a luteinizační hormon (LH), které mají vliv na množství ženských hormonů (estrogenu a progesteronu) vytvořené ve vaječnících. Pokud je v těle ženy málo estrogenu nebo progesteronu, tvorba hormonů v mozku se zvýší, a tím podpoří vaječníky k jejich větší produkci. Pokud je ženských hormonů naopak dostatek, mozek utlumí tvorbu FSH a LH. Každý z těchto hormonů hraje v průběhu menstruačního cyklu ženy důležitou roli. FSH se uplatňuje zejména v první polovině cyklu, kdy podporuje ve vaječnících růst dutinky, tzv. folikulu, ve které dozrává vajíčko, jenž se připravuje na ovulaci (uvolnění z vaječníku). V první fázi cyklu se v rostoucím folikulu tvoří také estrogeny. Jejich hlavním úkolem je podpořit růst děložní sliznice do výšky a zajistit dobré cévní zásobení děložní sliznice. Naproti tomu LH se uplatňuje zejména při ovulaci a ve druhé části cyklu, kdy řídí růst žlutého tělíska (vzniká z prasklého folikulu po ovulaci). Žluté tělísko tvoří zejména progesteron. Ten přeměňuje narostlou děložní sliznici tak, aby se v ní mohlo uhnízdit případné oplodněné vajíčko. Pokud nedojde k oplodnění, pokles estrogenu a progesteronu na konci cyklu vyvolá odloučení děložní sliznice, které se projeví jako menstruační krvácení.

Hladiny hormonů se mění v průběhu přirozeného cyklu

Během přirozeného menstruačního cyklu nejsou hladiny hormonů stabilní. Aby mohly proběhnout změny (nárůst děložní sliznice, ovulace), které připraví tělo na případné těhotenství (hlavní podstata menstruačního cyklu), musí se hladiny hormonů měnit. Změny v hladinách hormonů nejlépe znázorňuje přehledné schéma níže. Je z něj patrné, že křivky znázorňující výši hladiny hormonů během přirozeného menstruačního cyklu velmi výrazně připomínají rozbouřený oceán. Proto se některé ženy v průběhu cyklu necítí dobře a může je trápit řada potíží doprovázejících právě tyto výkyvy hormonů, např. podrážděnost, náladovost, bolesti hlavy, otoky, nadýmání a jiné. Při menstruaci jsou mnohé zkrátka „dole", bez energie, sužované dlouhým a silným krvácením.

„Normální“ a „ne-normální“ menstruační krvácení

Každá žena je jiná a proto i délka, intenzita a pravidelnost menstruačního krvácení bývá u různých žen různá. Za „normální“ menstruační cyklus se považuje takový, který se opakuje po 21-35 dnech, žena krvácí 2-8 dní a krevní ztráta nepřesahuje 80 ml. Pokud se ovšem u ženy vyskytne nerovnováha v hladinách pohlavních hormonů, může to vést k poruše menstruačního cyklu. Menstruační krvácení se pak může objevovat v nepravidelných nebo častějších intervalech nebo i uprostřed cyklu, třebaže jen ve formě špinění. Řadu žen také trápí silné a zpravidla i dlouhé menstruační krvácení, které se nazývá menoragie. Menstruační krvácení bývá také často doprovázeno bolestmi. Bolestivá menstruace se nazývá dysmenorea. S poruchami menstruačního cyklu si umí dobře poradit hormonální antikoncepce. Hormonální antikoncepce nicméně poskytuje i ženám s normálním cyklem benefit v tom směru, že může i jejich menstruaci zkrátit, zeslabit a zmírnit bolesti, které tento proces doprovázejí.

Vliv hormonální antikoncepce na menstruační krvácení

Při užívání hormonální antikoncepce se proměnlivé křivky hormonálních hladin vyrovnají. Tvorba hormonů ve vaječnících je zablokovaná, a nedochází tedy ani k ovulaci. Potlačení ovulace je hlavním účinkem hormonální antikoncepce. Rovnoměrné působení estrogenu a gestagenu (progestinu) na děložní sliznici má příznivý vliv na pravidelnost, délku a sílu menstruace. Pokud se po nasazení pilulky objevuje nepravidelné krvácení nebo špinění, doporučuje se vyčkat 3 měsíce, zdali obtíže nevymizí. Pokud problémy s menstruací přetrvávají i poté, je dobré navštívit gynekologa.

Hormonální pilulky

hormons

Nabídka antikoncepčních pilulek je široká a každá žena má možnost si po poradě s gynekologem vybrat přípravek, který jí bude nejvíce vyhovovat. Intenzitu a délku menstruačního krvácení a s ním spojené průvodní jevy, např. bolesti břicha, řeší dobře hormonální antikoncepce s přirozeným estrogenem (Qlaira). Tyto antikoncepční pilulky obsahují hormon dienogest, který má velmi silný účinek na děložní sliznici. Ten se projevuje dobrou kontrolou cyklu (minimální výskyt nepravidelného krvácení), snížením intenzity krvácení (ženy často popisují jen „špinění“ nebo slabé krvácení) a zkrácením délky menstruace (někdy jen 1-2 dny, nebo menstruace může úplně chybět). Účinek dienogestu je podpořen ojedinělým složením, kdy postupně se zvyšující dávky dienogestu a spolu se snižujícími se dávkami estradiolu v harmonickém dávkovacím režimu efektivně tlumí růst děložní sliznice, a tím příznivě ovlivňují menstruační krvácení.

Nitroděložní systém s hormonem (IUS)

Nitroděložní systém, z něhož se uvolňuje gestagen - levonorgestrel (Mirena) je spolehlivou antikoncepční metodou, která navíc místním působením v děloze omezuje na minimum růst děložní sliznice. Důsledkem toho je, že není „z čeho menstruovat“. Nejedná o „umělý přechod“ - vaječníky ženy zůstávají ve své hormonální činnosti neovlivněny. Část žen s Mirenou v děloze nemenstruuje vůbec. Lokální uvolňování a převážně lokální působení hormonu je pro prevenci a léčbu silné menstruace logické. Další výhodou nitroděložního systému je jeho dlouhodobost. Účinnost je zachována po dobu pěti let. Mirena tedy znamená pro ženu svobodu v tom, že není nutné každodenní užívání - stačí jen zavést a zapomenout. Nitroděložní systém je vhodný i pro ženy kolem klimakteria, kdy je silné krvácení ve zkráceném cyklu časté.

MUDr. Mirka Jonášová
gynekoložka

*studie Reid a Gangar 1994, studie Bradlow a kolektiv 1992

   
04.11.2009 - Zdraví - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [18] RenataP [*]

  BarakudaEli — #15 mě osobně se to po porodu zhoršilo k nesnesitelnosti a musela jsem to řešit léčbou, jinak bych nebyla schopná nic. Navíc po porodu máš ještě bonus v podobě 24 hodinové směny u dětí a ty teda nějaký "krámy" neomlouvají...Sml68

  Ale některým se to zlepší, asi to chce doufat, že budeš patřit do téhle skupiny. Sml67

  superkarma: 0 11.01.2010, 13:33:25
 2. [17] hindin [*]

  Dobře Zuzanko, zkusím to. Sml58 Díky!!

  superkarma: 0 02.12.2009, 15:56:01
 3. [16] zuzanadr [*]

  Vyzkoušejte přípravek "Včelí mateří kašička, propolis, pyl" od firmy Medpharma. Funguje nejen mně, ale i mým dvěma dospělým dcerám - místo bolestí a brufenu, který často ani nestačil, jsme bez problému. Cca 10 dní před menstrací začít užívat - při velkých problémech můžete 1xdenně před jídlem, mně stačí po 3 dnech. Sml59Sml59

  Mohu opravdu doporučit, nevěřte tomu, že jen hormony vše vyřeší!

  superkarma: 0 26.11.2009, 12:34:27
 4. [15] hindin [*]

  Já mám šílené bolesti břicha, zad a hlavy, zvracení, střídání návalů horka a zimnice a prostě takový celkový poct na umření Sml80 celý první den každý měsíc už 13 let, v podstatě hned od začátku, co jsem to poprvé dostala. Jen tři roky jsem brala anti a bylo to dobrý Sml58, ale pak už jsem se nechtěla ládovat chemií, tak jsem s tím přestala a od té doby mi utrpení začalo nanovo, ale zatím úspěšně "přetrpuju". Od druhého dne jsem zase plně funkční Sml16, ale ten první den prostě nemůžu vylejzat z domu, protože by to se mnou hned někde seklo. V době studií to šlo, teď pracuju jen půl roku a zatím jsem vždycky měla štígro a dostala jsem to v den volna. Nevím ale, jak to budu řešit dál, žádná neschopenka na to asi není.. Sml23 Pupalku jsem zkoušela taky, brala jsem jí přes půl roku, ale celkem nic to se mnou neudělalo. Pak jsem zkoušela malinník, kontryhel... a všechno možný, ale nic nepomáhá.  Sml68 Tak nevim, asi budu muset zkusit otěhotnět a vyzkoušet, jestli kámošky nekecají, že se to po porodu spraví. Máte s tím děvčata někdo zkušenosti?

  1. na komentář reaguje RenataP — #18
  superkarma: 0 05.11.2009, 20:44:47
 5. avatar
  [14] SStream [*]

  Po hormonální antikoncepci (brala jsem čtyři roky) přišel bonus v podobě candidózy s úžasnými projevy chronického kvasinkového zánětu. Raději ty bolesti nějak zkousnu než si ten bonus zopakovat Sml24

  superkarma: 0 04.11.2009, 18:51:35
 6. [13] mindulinka [*]

  Já když si tak průměrně vyzčítám to svoje období - tak za svůj věk promenstruuju asi tak 10 let života. No to je hrůza.

  superkarma: 0 04.11.2009, 14:55:58
 7. [12] FAXÍK [*]

  Japina — #11 to je dobrý nápad, pupalku koupím a vyzkouším

  superkarma: 0 04.11.2009, 13:19:58
 8. avatar
  [11] Japina [*]

  Po druhém porodu mám hodně silnou menstruaci, gynekoložka konstatovala, že mám vysokou sliznici, a že dřív než hormony, vyzkoušíme přírodu, tak požírám druhý měsíc pupalku dvouletou a je to lepší.

  1. na komentář reaguje FAXÍK — #12
  superkarma: 0 04.11.2009, 12:27:41
 9. avatar
  [10] Lilinka [*]

  Příšerný PMS a silné bolesti během menstruace jsem vyřešila hormonální antikoncepcí.

  superkarma: 0 04.11.2009, 12:08:25
 10. avatar
  [9] wich [*]

  Asi dva roky mě taky trápí silné bolesti. Můj lékař mi na to doporučil hormonální antikoncepci, ale ta zase nevyhovuje mě, takže to musím vydržet, dokud se to zase nesrovná, nebo si v krajním případě zobnout nějaké analgetikum.

  superkarma: 0 04.11.2009, 11:16:46
 11. avatar
  [8] femme [*]

  všechny problémy spojené s menstruací mi, k mé velikáááááááánské spokojenosti, vyřešila hysterektomie Sml58Sml67 

  superkarma: 0 04.11.2009, 10:41:02
 12. avatar
  [7] RenataP [*]

  mám, včetně ovulace... jsou to dva týdny čekání na pár dní pekla....ovulace, menstruace, furt dokola...akorát ovulace vyjde levnějc, neb k ní nepotřebuju tunu tamponů...

  ...jsem zoufalá a přes své přesvědčení jdu zrovna zítra na gyndu nechat se oblbnout antikoncepcí, zoufalé ženy holt dělají zoufalé věci...ale já fakt už nemůžu...Sml68

  superkarma: 0 04.11.2009, 10:39:25
 13. avatar
  [6] KatherineDickinson [*]

  *modrá — #3 nahodou, ja na kalicha nedam dopustit Sml67 jinak ale bolesti nemam, beru Yaz a mam to bez problemu, max.2dny

  superkarma: 0 04.11.2009, 09:51:03
 14. avatar
  [5] Dimsy [*]

  Jóóó, bejvávalo...!Sml30 Hysterektomie vyřešila všechny mé potíže a už přes deset let mám "svatej pokoj".Sml59

  superkarma: 0 04.11.2009, 08:43:45
 15. avatar
  [4] Fazol [*]

  enka1 — #2 Já taky ne.

  superkarma: 0 04.11.2009, 08:39:09
 16. avatar
  [3] *modrá [*]

  už tady taky dlouho nebyl kalíšek

  1. na komentář reaguje KatherineDickinson — #6
  superkarma: 0 04.11.2009, 08:14:35
 17. avatar
  [2] enka1 [*]

  Úž néééémááááám.

  1. na komentář reaguje Fazol — #4
  superkarma: 0 04.11.2009, 07:37:59
 18. avatar
  [1] alla [*]

  Já beru na bolestivou a nepravidelnou menstruaci lék Agnucaston. Je super, že je nehormonální a přírodní. Vždycky 1x za rok beru 3 měsíční kůru a pak mám celý rok pokoj. Je akorát potřeba nechat si ho napsat na recept.Sml67

  superkarma: 0 04.11.2009, 07:01:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme