Rodina

Šílím strachy, naše dcera chodí s motorkářem

Motorka není hračka, je to silný stroj, který se musí umět ovládat, ne si s ním hrát a předvádět se před holkama! Radka šílí strachy, když její dcera Nikola na takový stroj usedá. A řídí ho motorkář Tomáš.

motorka

Příběh paní Radky: Moje dcera si našla motorkáře

Pamatujete si ještě na starého klasického pionýra? A teď nemám na mysli nějakého přestárlého člena pionýrské organizace, ale motorku, kterou měl snad každý kluk na vsi. Stejně tak i můj manžel. Já jí říkala prskolet, ale on to byl spíš takový prskokrok, nicméně kam bylo potřeba, dojel a výlety na něm byly překrásné. Zadek sice otlačený, jedna ruka modrá od držení tašky, druhá v křeči od držení se řidiče vepředu, záda jsme rovnali ještě hodinu, ale bylo to krásné.

Kdeže loňské sněhy jsou

Kdeže loňské sněhy jsou, dnes by nás vytlačili ze silnice Mustangové, řítící se 200km rychlostí. A na nich sedící mladí kluci, kterým ještě teče mlíko po bradě, ale už si myslí, jak jsou zkušení motorkáři. Na rozdíl „od starých pardálů“ jim však chybí pokora k těmto strojům, zkušenosti a zejména pak pravý smysl jízdy na motorce. Dostanou od tatínka k narozeninám motorku a myslí si, že jsou pány silnic. Stejně tak jako Tomáš, kluk, se kterým začala nedávno chodit naše dcera, a já šílím strachy, když si před barákem oba nasazují helmu a jedou s jemu podobnými na výlet nebo na nějaký ten motorkářský sraz.

Nebóój, mami

motorka„Nebój ,mami, to je v pohodě,“ slýchávám od dcery, když pro ni přijede. A já se třeba právě dodívala na Televizní noviny, kde mi moderátorka se širokým úsměvem oznamuje smrt dalšího mladého motorkáře a následnou statistiku úmrtnosti těchto kluků na našich silnicích. A na druhý den ještě slyším od prodavačky na náměstí. „Paní Pokorná, ten váš mladý jezdí jako blázen!“

Mami, víš, jaká je to paráda?

Naší dceři je 19 let. Studuje prvním rokem vysokou, předtím chodila dva roky se spolužákem, byl to takový tichý kluk, ale fajn. Pak ji pobláznil ten motorkář, takový frajírek, který dostane od rodičů, nač si vzpomene, včetně zmíněné motorky. Je o čtyři roky starší než Nikola, a abych pravdu řekla, ani nevím, co dělá. Jsou spolu teprve tři měsíce. Tři měsíce nespím a šílím, jestli se mi holka vrátí domů. Zakázat jí to nejde. Manžel mi říká, ať nesleduji Televizní noviny, ať se uklidním, že si s ním promluví, ale ještě to neudělal. Tomáš s námi moc nekomunikuje, Nikolu naloží a už je třeba dva dny nevidíme. Zkusila jsem si promluvit i s ní, ale ta je úplně zblázněná: „Mami, co pořád máš? Víš, jaká je to paráda předjíždět auta, všichni po nás závistivě koukají!“
„Holčičko, to není závistivě, to je spíš to, že jste blázni, že jedete rychle...“
„Ale vždyť tak jezdíme všichni,“
odfrkne a zabouchne se v pokoji.

Dotáhnu ho za límec do kuchyně

Myslím, že všichni ne, ale kluk mojí dcery do této kategorie zapadá. A tak nezbývá než se modlit nejen za naši dceru, ale také za něho, protože on ten stroj drží v ruce. A vůbec, dneska si s ním promluvím, i kdybych ho měla za límec té jeho kožené motorkářské bundy dotáhnout do kuchyně násilím!

Názor psycholožky MUDr. Vladimíry Svitákové

Paní Radko, zkuste to bez násilí. Chápu váš strach o dceru, na druhou stranu malinko cítím vaši averzi vůči motorkářům. Nemůžete je všechny házet do jednoho pytle, ani ty mladé. Tomáš je určitě frajírek, ale kdo v jeho věku nebyl? Možná s vámi nechce komunikovat proto, že tu averzi cítí. A co víte například o jeho rodičích? Jen to, že jsou bohatí? Možná i oni zažívají podobný strach, byť mu sami motorku pořídili.
Nečekala bych, jestli vaši dceru tato láska, přejde nebo ne, ani na motlitby bych moc nespoléhala. Až zase přijede pro dceru, pozvěte ho na kávu, a pak uvidíte. Nesuďte ho jen podle toho, že má motorku a že je mladý. Oni dva třeba spolu zažívají to, co jste před lety zažívali vy s manželem na zmíněném Pionýru. A nebo také ne. A proto je třeba s nimi promluvit. Po dobrém svedete víc než po zlém. A na ty Televizní noviny se opravdu raději chvíli nedívejte. Držím vám palce, ať to dobře dopadne!

   
25.05.2011 - Příběhy - autor: Alexandra Stušková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [36] Sluníčko sedmitečné [*]

  Třeba je zkušený motorkář, také záleží, kolik je dceři let. Můj kluk je zblázněn do tuningu a nic moc s tím člověk neudělá. Má svojí hlavu. Teď zrovna se zajímá o zvýšení výkonu motoru.

  superkarma: 0 21.08.2015, 11:29:07
 2. [35] karolina78 [*]

  To se ti ani nedivím, měla bys dohlédnout na to, aby nosila pořádné motooblečení a přilbu

  superkarma: 0 16.12.2013, 09:16:28
 3. avatar
  [34] átéčko [*]

  http://www.zakruta.cz/autoskola-hra/

  superkarma: 0 28.05.2011, 18:18:46
 4. avatar
  [33] átéčko [*]

  DCOlga — #29 Na takové jako ty si musí dát bacha. Kdyby tvá dcera chodila s motorkářem, dávala by sis větší pozor, abs jim neublížila svou chybou za volantem... Ne každý motorkář jezdí jakoSml21

  superkarma: 0 28.05.2011, 18:18:25
 5. avatar
  [32] oalison [*]

  hermína — #28 Jo jo přesně tak, na mě taky v autoškole troubí, snaží se mě podjet, ukazujou na mě gesta... jako kdyby zapomněli, jaký to bylo poprvé usednout za volant a začít se učit....

  superkarma: 0 26.05.2011, 13:36:36
 6. avatar
  [31] oalison [*]

  femme — #26 Jenže takhle všichni nejezdí, to je právě problém že se hážou všichni do jednoho pytle, jednou nebo dvakrát vidí lidi někoho jet jako blázen a automaticky hned podle nich všichni motorkáři jsou hovada bez mozků.

  superkarma: 0 26.05.2011, 13:34:40

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] átéčko [*]

  A já vás tady prosím. Lidé buďte na silnicích opatrní!!!! Opravdu. Dnes během 10 minut situace. Chlápek v jednosměrce zastaví u pravého okraje. \když ho chci opatrně objet vjede mi tam a snaží se zaparkovat. Bez blinkrů!!! o sto metrů dál čekají školáčci u přechodu. Blondýna jim zastaví na přechodu, přestože jm dávám přednost a ještě se rozčiluje,proč jí tam stojím,ona chce přece odbočit vlevo....

  LIDÉ PROSÍM VÁS MYSLETE, KDYŽ ŘÍDÍTE!!!

  superkarma: 0 26.05.2011, 09:08:03
 2. [29] DCOlga [*]

  Taky bych šílela. Naštěstí moje dcera žádné takové kamarády nemá. Stačí když je potkávám jako řidička.

  1. na komentář reaguje átéčko — #33
  superkarma: 0 25.05.2011, 22:21:24
 3. avatar
  [28] hermína [*]

  Zastávám názor,že nezodpovědní jsou na obou stranách,jak řidiči aut,tak řidiči motorek.Jezdila jsme dva roky jako spolujezdec mého přítele motorkáře.Učarovalo mi to a na podzim jsem si udělala papíry a koupila mašinu (jen podotknu...ve svých 50-ti).A už jako elév v autoškole s učitelem za zády a všemi znaky autoškoly jsem zažila troubící blbečky v autech..Sml15,když mi to na křižovatce chcíplo.No co nadělám,blbci holt byli,jsou a budou.Máme choppery a kocháme se jízdou po kraji a v mnoha nepříjemných dopravních situacích mě doslova zachraňuje předvídavost naučená v autě,které řídím dnes a denně od svých 18.Lidi jsou prostě v dnešní době k sobě hodně bezohlední..Sml15 

  1. na komentář reaguje oalison — #32
  superkarma: 1 25.05.2011, 22:11:12
 4. avatar
  [27] átéčko [*]

  Jo všichni jezdí opatrně a pomalu. Dnes jsem byla na pohřbu motorkáře. Skvělý kluk, šikovný v práci, nejlepší manžel....k čemu mu bylo, že nejezdil jako hovado, když jako hovado jelo auto, co mu nedalo přednost????

  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.174947809228425.44861.100001396225371

  lidi buďte ohleduplní na silnicích!! prosím!

  superkarma: 0 25.05.2011, 21:43:31
 5. avatar
  [26] femme [*]

  co slušného říct o motorkářích, kteří vás na dálnici přejíždějí rychlostí, kdy vy, ve 130 km/h., máte pocit, že jedete proti nim jak šnek Sml80

  1. na komentář reaguje oalison — #31
  superkarma: 0 25.05.2011, 21:12:07
 6. avatar
  [25] vladka006 [*]

  vladka006 — #24 stěžovaly

  superkarma: 0 25.05.2011, 15:13:06
 7. avatar
  [24] vladka006 [*]

  Já si motorkáře vzala. Neříkám, že jsme vždy jeli podle předpisů. Ani s autem nejezdím vždy podle předpisů. A kdo jo, ať první hodí kamenem.

  Nejezdím tak, aby to bylo komukoliv nebezpečno a ani můj manžel takto nejezdil v autě či motorce. Rodiče mu taky koupili všechno, i tu motorku Sml57 a umírali strachy stejně jako moji. Už jen z principu, že jedem na motorce. Nikdo nevěděl jak.

  Babky v krámě si taky stěžovali. I kvůli tomu, že jsme jedný málem přejeli kočku.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #25
  superkarma: 0 25.05.2011, 15:12:17
 8. avatar
  [23] vladka006 [*]

  oalison — #21 Tak, tak. Často jezdím přes Prahu. Auta stojí ve všech pruzích a předjíždějí motorkáři mezi pruhama. Nedělá mi problém je pustit a ještě jim zamávat. Málem mě jeblo, když tohle nevydržel řidič luxusního BMW a motorkáři otevřel úmyslně dveře do cesty. Debil z bavoráku, kvůli němu jsme tam všichni stáli o dvě hodiny dýl.

  superkarma: 0 25.05.2011, 15:08:11
 9. avatar
  [22] vladka006 [*]

  oalison — #16 Mě se líbí ten bublavej zvuk, když prší. A to ani nemusím mít děravej vejfuk. Jak je před bouřkou, tak to na tý naší tútyně poznám :)

  superkarma: 0 25.05.2011, 15:04:24
 10. avatar
  [21] oalison [*]

  Altamora — #20 No tak pokud chceš někoho předjet, musíš přece zrychlit a my teda obvykle předjíždíme tam kde se to smí, kde vidim do dálky, že v protisměru nic nejde, kde neni křižovatka a tak dále. A kolik aut dodržuje maximální povolenou rychlost? Já teda jich potkávám fakt málo, na druhou stranu, když pak potkáš někoho kdo se courá na okresce 50 tkou a v očích má smrt, tak ho holt předjedu když můžu a situace dovolí. Zrovna si dělám papíry, tak se schválně na to předjíždění podívám, protože předjíždět přece neni zakázaný a naopak myslim že i je někde v pravidlech že ty nemáš bránit vozidlu v plynulém předjetíSml16 A jestli takhle soudíš motorkáře, tak nevim podle mě jsi zaujatá. Já zrovna dělám auto i motoškolu. A víš kolik řidičů aut, se kolem mě cpe i tam kde nesměj, schválně na tebe troubí když se ti zrovna hladce nepovede rozjezd atd.... myslim že je to o lidech, ne o tom čim kdo jezdí. My jezdíme na mašině z několika důvodů, baví nás to, je v tom radost, trocha adrenalinu, je to rychlejší, dokonce levnější než auto, zaparkuješ s tím skoro všude... rozhodně nejezdíme z důvodu že chcem někomu něco dokazovat.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #23
  superkarma: 0 25.05.2011, 15:02:32
 11. avatar
  [20] Altamora [*]

  oalison — #18 Já ti nezávidím. Jednak nebydlím v Praze, jednak jezdím do práce tramvají, protože je to rychlejší a nemusím se zdržovat parkováním (trvá mi to maximálně patnáct minut i s cestou na zastávku a čekáním na tramvaj, no někdy se to protáhne na dvacet minut, ale to zřídka). Je mi ale záhadou, jak někdo může na motorce předjíždět auto jedoucí maximální povolenou rychlostí. Že by pro motorkáře platila jiná pravidla? Asi si je budu muset přečíst. Sml57 Prostě - nesnáším sebestředné lidi, kteří se domnívají, že pravidla jsou jen pro ty ostatní pitomce, že oni jsou lepší lidi a ničemu se nemusejí podřizovat. Podle mých zkušeností jsou takoví lidé i jako kolegové na odstřel. Kdo porušuje jedna pravidla, klidně poruší i jiná a je schopen podrazu. Sorry, letitá zkušenost.

  1. na komentář reaguje oalison — #21
  superkarma: 0 25.05.2011, 14:34:45
 12. avatar
  [19] Altamora [*]

  oalison — #18 Já ti nezávidím. Jednak nebydlím v Praze, jednak jezdím do práce tramvají, protože je to rychlejší a nemusím se zdržovat parkováním (trvá mi to maximálně patnáct minut i s cestou na zastávku a čekáním na tramvaj, no někdy se to protáhne na dvacet minut, ale to zřídka). Je mi ale záhadou, jak někdo může na motorce předjíždět auto jedoucí maximální povolenou rychlostí. Že by pro motorkáře platila jiná pravidla? Asi si je budu muset přečíst. Sml57 Prostě - nesnáším sebestředné lidi, kteří se domnívají, že pravidla jsou jen pro ty ostatní pitomce, že oni jsou lepší lidi a ničemu se nemusejí podřizovat. Podle mých zkušeností jsou takoví lidé i jako kolegové na odstřel. Kdo porušuje jedna pravidla, klidně poruší i jiná a je schopen podrazu. Sorry, letitá zkušenost.

  superkarma: 0 25.05.2011, 14:34:45
 13. avatar
  [18] oalison [*]

  Altamora — #13 Samozřejmě že jsou i magoři co lítaj jako blázni, ale ti se většinou brzo sami odrovnaj. Já naopak mám mezi kamarády hodně motorkářů, kteří o mašině něco vědí a taky z ní maj respekt. A například přítel, jelikož často vozí mě, si nedovolí prasit, protože nese zodpovědnost za dva životy. A s tím cpaním, to myslíš třeba motorku v koloně? Ono právě kvůli kolonám a zácpám, třeba přítel tu mašinu do práce má, protože v autě by mu trvala cesta přes Prahu minimálně 2,5 hodiny. Na mašině je do hodinky doma. A to ne že by jel jako blázen, ale prostě se protáhne v kolonách. Tak nám to nezáviďte no:-)

  1. na komentář reaguje Altamora — #19
  2. na komentář reaguje Altamora — #20
  superkarma: 0 25.05.2011, 14:09:44
 14. [17] martasko [*]

  my máme taky motorku, ale jezdíme opatrně, většinou podle předpisů Sml22 částečně je to tím, že partner je hasič a podobných draků už pár na silnicích zametl a taky člověk musí být zodpovědnej i k ostatním. Je pravda, že auto nemá šanci, nakonec to odnese ten řidič, protože nedal přednost, ale to že motorka letěla jak šílená se už neřeší (nemluvím o starých lidech, kteří už nejsou jako řidiči způsobilí a odmítají si to připustit a lékař je v tom ještě podporuje). Takže s rozumem na všech stranách Sml16

  superkarma: 0 25.05.2011, 14:06:58
 15. avatar
  [16] oalison [*]

  Altamora — #12 Výfuk je takhle naschvál, ale my zbytečně netúrujem u baráků, dokonce přítel i brzo ráno, když jede do práce motorku poslušně odtlačí od domu kus než nastartuje:-) A proč to tak máme? Za prvý se nám ten bublavej zvuk líbí a za druhý, když chceš někoho předjet, jsme víc slyšet a tudíž i řidič v autě zpozorní:-)

  1. na komentář reaguje vladka006 — #22
  superkarma: 0 25.05.2011, 14:04:16
 16. avatar
  [15] oalison [*]

  Lucimo — #7 No my teda zase 180 nelítáme, na to se máme rádi.

  superkarma: 0 25.05.2011, 14:00:28
 17. [14] jastura [*]

  Altamora — #12 ono je to tak naschvál, ne že by byl děravý, nebo tak něco... Auta kolikrát dělají taky slušný rachot, když ho si týpci rádoby vytuní. To mi leze na nervy víc, než motorky. Motorkář s tím obvykle nestojí na parkovišti v obytné zóně a netůruje motor jen tak, aby se pochlubil, že ta jeho plechovka má jakože tuning. 

  superkarma: 0 25.05.2011, 12:57:26
 18. avatar
  [13] Altamora [*]

  Ne všichni motorkáři jezdí jako blázni. Možná se jich tak pět, ba i deset procent najde, kteří si nemyslí, že jsou nemrtelní. Nejezdím často, ale když potkám motorkáře, tak udělá alespoň jednu prasárnu - cpe se, kam nemá, nedodržuje rychlost, předjíždí zprava, místo předoucího stroje má startující letadloSml57.

  1. na komentář reaguje oalison — #18
  superkarma: 0 25.05.2011, 11:58:55
 19. avatar
  [12] Altamora [*]

  oalison — #6 To miluju, tyhle kraválisty.Sml68 Já jedu, tak mám právo vás obtěžovat hlukem. Jen ať každý vidí, jací jsme frajeři.Sml57 To je fakt takový problém nechat si to opravit?Sml80 Slušný člověk své okolí neobtěžuje nad míru nezbytnou. Fakt by mi nevadilo, kdyby vás denně pokutovali. Kdo to má poslouchat? Sml68Sml68

  1. na komentář reaguje jastura — #14
  2. na komentář reaguje oalison — #16
  superkarma: 0 25.05.2011, 11:53:52
 20. avatar
  [11] pajda [*]

  Anime Otaku — #8 motorku, jedoucí přes 200 na okresce nemám šanci ani zahlídnout, protože sice jedu do práce celou cestu po hlavní bez odboček, ale po tak klikaté, že je tam po celou dobu omezená rychlost. A nezažila jsem, že by to motorkáři brali vážně. Zrovna dneska se mi jeden málem ubytoval v kufru, protože vletěl do prudké zatáčky, do které neviděl, nějakých 180, aniž by si uvědomil, že auto před ním nemusí být být ve svém pruhu (objížděla jsem stojící kamion).

  superkarma: 0 25.05.2011, 11:16:33
 21. avatar
  [10] Lucimo [*]

  Anime Otaku — #8 Jasně, nejezdí všichni 180, ale jezdila jsem docela dlouho na to, abych věděla, že když je krásně, člověk si to chce užít, málokdy dodrží povolenou rychlost.

  My jsme více méně kvůli přeplněným silnicím a spoustě podivných lidí za volantem motorku prodali. Přišlo nám to už příliš nebezpečné. Teď si občas vyjedem, ale fakt výjimečně. Možná i to, že máme dítě nás trochu vnitřně brzdí.Sml80

  superkarma: 0 25.05.2011, 11:08:27
 22. avatar
  [9] ireda [*]

  Bát se je úděl matek, syn si před rokem koupil Kawasaki 750 a co udělám  ? Je mu 29 let a koupil si je za své peníze, takže se můžu jedině bát Sml80

  superkarma: 0 25.05.2011, 10:59:44
 23. [8] Anime Otaku [*]

  Ano, začíná léto tak si kopněte do motorkářů, ale taky si všimněte, že za spoustou úmrtí na motorce stojí řidič auta co není schopen pochopit, že pro ty na dvou kolech platí stejné dopravní předpisy.

  Lucimo — #7 Ne všichni motorkáři jezdí 180, kamaráda sejmul ze skůtra (kterej má maximálku 80km/h) starej důchodce, kterýmu doktor prostě automaticky prodloužil řidičák a nezkontorloval si jestli pán vidí, slyší a má aspoň zbytky reakcí, které měl zamlada!

  1. na komentář reaguje Lucimo — #10
  2. na komentář reaguje pajda — #11
  superkarma: 0 25.05.2011, 10:56:33
 24. avatar
  [7] Lucimo [*]

  oalison — #6 Máš pravdu s tím, že auto nedá motorce přednost...zrovna před měsícem dvěma mi takhle umřel známý. Ale často je to nedání přednosti zaviněné tím, že když motorka jede 180km/h, tak ji prostě ten řidič auta nemá šanci zahlídnout. Spočítej si, kolik ujede za 5 vteřin, než se řidič vyjíždějící z vedlejší rozhlídne.Sml15 

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #8
  2. na komentář reaguje oalison — #15
  superkarma: 0 25.05.2011, 10:19:33
 25. avatar
  [6] oalison [*]

  No pokud by paní četla pořádně ty zprávy o nehodách motorek, dověděla by se taky, že nejčastější příčinou nehody je když auto nedá přednost motorce. Samozřejmě jsou mezi motorkáři i blbci o tom žádná. Jinak ale myslim že by nad tim neměla tak přemejšlet. To by totiž dceru jinak nemohla pustit z domu ven. Stát se jí může cokoliv i když půjde jen po chodníku. Jestli opravdu chce udělat něco prospěšného, může klukovi zaplatit kurz bezpečné jízdy na motorce, pokud má pocit že to on neovládá dobře.  Mimochodem na vyjádření sousedek, že kluk lítá jako blázen..... Mnooo tak to si takhle jedem s přítelem, motorka nám docela řve protože máme poladěnej vejfuk a prostě když se zatáhne za plyn, tak je to slyšet. Pak nám soused říká, že jezdíme jako blázni a ejhle my měli na tachometru 60tkuSml52 Ono z pohledu chodce se to může zdát hodně.

  1. na komentář reaguje Lucimo — #7
  2. na komentář reaguje Altamora — #12
  superkarma: 0 25.05.2011, 09:19:27
 26. avatar
  [5] Dimsy [*]

  Jestli ona se paní Radka víc než jízdy neděsí toho, že dcera zažívá to samé, co ona tenkrát s manželem na tom Pionýru. Kdy, že se jim ta dcera narodila?Sml30

  Ono ani auto není bezpečné. Co já se všechno dozvídám od syna, co zažili na cestách. Třeba jak jim na dálnici začal hořet za jízdy karavan... Protože ale ví, že se maminka nesní děsit, sděluje mně tyhle jobovky decentně a s odstupem několika let. Teda pokud zrovna nepotřeboval odvést od auta otočeného v poli na střechu. To jsem se dozvěděla hned.Sml15

  superkarma: 0 25.05.2011, 08:42:36
 27. avatar
  [4] *modrá [*]

  taky bych se bála moc ....

  superkarma: 0 25.05.2011, 08:42:07
 28. [3] lidicka [*]

  Paní Radku chápu, mám taky vždycky strach jestli se dcera vrátí z cest v pořádku - a to nejezdí motorkou ale autem. V dnešním provozu je na silnicích čím dál nebezpečněji.Sml15

  superkarma: 0 25.05.2011, 07:14:53
 29. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Paní by neměla tolik sledovat, co zveřejňují o tragických nehodách motorkářů media, ale zjistit si, kdo učí na silných motorkách jezdit. Oni také řidiči aut jezdí vůči motorkářům nebezpečně, protože neumí reagovat.Sml68

  superkarma: 0 25.05.2011, 06:23:27
 30. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Jestli má mladík to, co vidím na obrázku, tak asi jako blázen nejezdí...

  superkarma: 1 25.05.2011, 01:10:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme