Taky mě to postihlo. :-(

Migrénou trpím od dětství a zdědila jsem ji po mamince. Naštěstí mě netrápí příliš často a také intenzita není tak děsivá, ale stejně je to zatraceně nepříjemná věc.

Jako dítěti mi většinou vycházeli vstříc. Na školách v přírodě i táborech o mých migrénách věděla zdravotnice, a tehdy mi obvykle stačilo se vyspat. Jenom jednou mě podezřívali, že se mi nechce na noční bojovku, ale bylo mi tak zle, že jsem to nedokázala. Navíc jsem věděla, že když si nepůjdu lehnout, bude to mnohem horší. Takže jsem překousla vztek a nechala je, ať si myslí, co chtějí, protože já vždycky noční bojovky milovala a tmy se nebojím. Ale co nadělám, když na migrény někteří lidé nevěří ani dnes. Mám štěstí, že v práci mají pochopení a stačí odeslat SMS s omluvou.

Nejhorší období jsem si užila kolem 18 let, kdy se mi zkombinovala migréna s chudokrevností. Protože jsem byla vlivem nižšího obsahu železa v krvi a nízkého tlaku pořád unavená, měla jsem migrénu skoro každý týden. Naštěstí mám velmi rozumnou praktickou lékařku, která mi po vylíčení všech peripetií změřila krevní tlak, udělala rozbor krve a poslala mě na ortopedii. Z mého ohnutého postoje správně odhadla, že hlavním spouštěčem je páteř. Naučila jsem se posilovat svalstvo hrudní části páteře a pomocí magnetů mi pomohli se rozhýbat. Četnost záchvatů se snížila na snesitelný jeden za měsíc až dva. Od té doby vím, že pravidelný pohyb je pro mě nutností.

Před dvěma roky dostala moje migréna nový rozměr. Dřív mě intenzivně bolela hlava a občas jsem zvracela, ale obvykle jednou a dost.

Tentokráte jsem ale začala zvracet a nešlo to zarazit. Blila jsem jak amina jednou za asi tak 15 minut, a to třeba 6-7krát po sobě. Bylo to strašné. Postupně jsem probrala možnosti a nejprve jsem měla podezření na červené víno. Teprve kalendář mě upozornil, že se záchvaty opakují tak den až dva před menstruací, a byla jsem doma. Všechno se spravilo změnou antikoncepce. Od té doby mě zase bolí hlava jednou za čas a zvracím jen minimálně. Pomohlo také, že se můj miláček vrátil z dlouhodobé stáže a zpečetili jsme náš vztah svatbou. Antikoncepci jsem tak přestala potřebovat :-).

Nikdy jsem neužívala speciální preparáty. Jako dítěti mi stačilo se vyspat, později to spravil Paralen nebo Ibalgin. Nikdy mi migrénu nepotvrdil neurologický nález, ale podle příznaků to nic jiného nebude.

Mám štěstí, že moje záchvaty jsou poměrně slabé, takže nepotřebuju injekce atd. Kromě toho maminka říká, že po přechodu jí záchvaty zcela vymizely. Takže perspektivu mám dobrou. Nejvíc mi bolavá hlava vadila, když mě stihla vlivem vzrušení, horka a blížící se bouřky na svatebním mejdanu. To jsem se nacpala prášky a odmítla trapiče vzít na vědomí.

Nakonec to vzdal dřív než já a od té doby cítím, že se migréně už nevzdám, pokud ovšem nenasadí nefér triky jako třeba zvracení. Bojuju životosprávou a orientálním tancem. Jestli mám z něčeho strach, pak aby mě nestíhala během těhotenství. Nejsem ořezávátko, ale rodit s migrénou bych nechtěla.

Všem spolutrpitelkám (i trpitelům) přeju pevné nervy a chápající okolí.

Eliza

Zpět na úvodní článek

Další příběh o bolestech hlavy

Reklama