Ve stávajícím období chřipkových stavů, nachlazení a všelijakých viróz je potěšující zprávou, že mnoho z nás dříve než po nějakém chemickém léku jako prostředek první pomoci použije kouzelný kořen - zázvor.

Léčivé schopnosti tohoto na první pohled nevzhledného, ale zázračného kořene jsme v naší české kotlině začali hojně využívat z mého pohledu teprve nedávno. A přitom jeho sílu znali již naši keltští předkové, kteří jej uznávali jako výraznou a horkou bylinu, která posiluje veškerá zaříkání, zvláště lásky. Také staří Orientálci z doby před 5000 lety ve svých učených spisech udávali, že zázvor přichází přímo ze zahrady pozemského ráje. V pohádkách tisíce a jedné noci je zázvoru přisuzována zázračná moc. A mezi jeho role patří i úloha afrodiziaka - vyvolává totiž potřebný pocit tepla.

zázvor

Ti šťastlivci, kteří ve starověku kořenili své pokrmy exotickým a drahým zázvorem, jistě nepatřili k chudým vrstvám obyvatelstva - se zázvorem se totiž obchodovalo jako se stříbrem a zlatem. Tento úctyhodný kořen byl ceněn již od starověku pro své skvělé chuťové a kořenící kvality. Zázvor byl vždy považován za cosi výjimečného, ať již v čínských lékařských knihách, ve staroindické ajurvédské medicíně, řeckém či římském lékařství, v očích věhlasné a uznávané sv. Hildegardy, Paracelsa i v herbářích ze 16. a 17. století. 

Bylinná léčba podle keltských Druidů

Kořen zázvoru má hřejivé a lehce antiseptické účinky, podporuje vnitřní sekreci. Doporučuje se nakrájet zhruba 6 cm čerstvého kořene, zalít 250 ml vody a 20 minut vařit, anebo svařit 1/2 kávové lžičky práškového kořene v 250 ml vody. Přidává se citronová šťáva, med a špetka kajenského pepře. Několik lžiček brandy z odvaru udělá prostředek proti nachlazení ještě účinnější. Tímto preparátem se léčí horečky, hrudní nachlazení a chřipka. Podobně působí i lázeň nebo napaření nohou v horkém zázvorovém odvaru. Čaj bez zmíněných přídavků podporuje trávení, pomáhá na koliku, průjem a alkoholem zapříčiněnou gastritidu. Pastilky nebo šťáva ze sušeného kořene pomohou zažehnat nevolnost z jízdy autem a mořskou nemoc. Používá se asi 1/2 kávové lžičky prášku. Účinný je i u dětí a psů! 

zázvor

Podle uznávaných bylinkářů v různých studiích byly zkoumány a potvrzeny pozitivní účinky zázvoru v různých oblastech lidského zdraví, jako jsou například mořská nemoc, pooperační nevolnost, zažívací a revmatické potíže či migrény. A v současnosti jsou diskutovány i další možnosti využití, například prevence poškození jater a léčení deprese. Pravděpodobně uplyne ještě dlouhý čas, než bude prozkoumaný veškerý využitelný potenciál, který zázvor nabízí pro moderní fytoterapii. 

Známé léčivé prostředky ze zázvoru:

  • čaj ze zázvorového kořene - proti nachlazení
  • cestovní čaj pro děti
  • čaj proti zvracení během těhotenství
  • hřejivý zimní čaj
  • závorový olej
  • med a víno

Čtěte také:

Reklama