.

Šikana ve školce. „Učitelka si neví rady a rodiče malého tyrana nespolupracují,“ říká Alena

Rodina

Šikana ve školce. „Učitelka si neví rady a rodiče malého tyrana nespolupracují,“ říká Alena

I když děti často vypadají jako andílci, dokážou k sobě být velmi kruté. Už v mateřských školách se tak objevuje šikana, která bývá považována za neškodné škádlení. Když už ji učitelé odhalí, ne vždy si s ní vědí rady. A tak rodiče zvažují, co dál. Stejně jako Alena (34).

Vždycky si pochvalovala, jak má citlivého a rozumného syna. Filípek se nikdy nepral s dětmi na pískovišti a při sporech vždycky raději ustoupil. Jenže všeho moc škodí. „Když nastoupil do školky, úplně se změnil. Byl šikanaposmutnělý, ráno se mu nechtělo vstávat, v noci se častěji budil. Vůbec mě ale nenapadlo, že by to mohlo mít nějakou závažnější příčinu. Ani já tam nechodila ráda. Jenže jeho nálada se neměnila,“ říká mladá maminka, která proto začala po příčině pátrat. Když se syn rozpovídal, nestačila se divit.

Prozradil mi, že s ním chodí do školky kluk, který je na něj zlý. Posmívá se mu, poštvává proti němu ostatní děti, a dokonce mu i ubližuje a vyhrožuje. Vydala jsem se tedy hned druhý den za jeho učitelkou,“ popisuje Alena. Jenže pro ni to nebyla žádná novinka. „O všem věděla a přiznala, že malého tyrana trestá dnes a denně. Nezlobí prý jen našeho Filípka, i když na toho se zaměřil nejvíce. Nevěřila jsem vlastním uším. Proč mě o tom neinformovala? Ani rodiče toho spratka si do školky nepozvala!“ vypráví rozhořčeně. Jenže jak se později ukázalo, domlouvání rodičům bylo stejně marné jako všechny tresty pro jejich syna. Jen mladé učitelce vynadali, že si na něho zasedla jen proto, že je jejich dítě živější a sebevědomější než ostatní.

A tak jediné, co se změnilo, je ostražitost malého tyrana. „Vždycky si počká na chvíli, kdy se učitelka nedívá. A ona má teď pocit, že se situace zlepšila. Už jsem byla i za ředitelkou, která slíbila, že věc prošetří. Jenže podle Filípka se nic nezměnilo. Manžel mu radí, aby ho také něčím praštil, aby se bránil, ale on takový prostě není. Navíc mi to ani nepřijde správné. Proč by se měl kvůli jednomu klukovi učit chovat jako neandrtálec?“ myslí si Alena, která už zvažuje i změnu školky.

Co na to odborník?

Zeptali jsme se Pavla Dosoudila z Pražského centra primární prevence, který se podílel jako lektor a konzultant na projektu Minimalizace šikany na vzdělávání pedagogických pracovníků v prevenci rozvoje šikany ve třídních kolektivech.

Jaký postup byste paní Aleně poradil?
Radit rodičům, co dělat, je v tomto případě složité. Pokud školka spolupráci neodmítá, ale nedaří se jim dosáhnout cíle, mohou se rodiče ptát, jak situaci ve školce řešili. Můžou žádat, aby se školka při řešení spojila s odborníkem například z pedagogicko-psychologické poradny či střediska výchovné péče. Pokud mají dojem, že školka nepracuje dobře a nedaří se dohodnout na změně, mohou se obrátit na zřizovatele či Českou školní inspekci ČR. Váhal bych, zda se ve školce obrátit na polici, jak tomu je někdy ve školách základních a středních. Nevhodné a neúčinné bývá snažit se vzít situaci do vlastních rukou a jít například domluvit rodičům či pohrozit agresorovi.

Je řešením přeložit dítě do jiné školky?
Ideálním cílem je vyřešit problém ve školce, a dokonce z něj pro děti získat nějakou užitečnou zkušenost. Například důvěru k autoritě, vědomí, že své chování můžu změnit a nebudu zavržen, nové strategie řešení konfliktů atd. Rodiče samozřejmě mají odpovědnost především za bezpečí svého dítěte, pokud mají pocit, že se problém ve škole nelepší, je oprávněný a pochopitelný postup dítě ze školky vzít. Důležité je pak dát si pozor, aby například v nové školce nedocházelo k situacím stejným (v případě, kdy nějakým chováním dítě agresi vůči sobě podporuje) nebo obrácení rolí, kdy se dítě z obavy z ubližování stane raději samo agresorem. Někdy se však může stát změna školky a školy strategií, jak reagovat na neúspěch. Určitě má také ve školce mimo agresora i spoustu kamarádů a laskavých dospělých, které dítě nebude chtít opustit.

Existuje nějaká možnost, že by bylo dítě agresor ze školky vyloučeno?
Ukončit docházku do MŠ je ze zákona možné. Zákonné důvody se ale týkají spíše jednání rodičů než dítěte. Je to například neplacení, nepřítomnost ve škole, rodič závažně narušuje provoz školky... Může je rovněž doporučit lékař či školské poradenské zařízení. Nevím, nakolik se v praxi tento krok používá, ale osobně bych doporučoval provést předem jiné kroky. Například i požádat o spolupráci orgány sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD).

Rodičovská linka

Rodiče se mohou obrátit také na Rodičovskou linku, která nabízí poradenství po telefonu. Co o šikaně ve školce soudí její vedoucí Kateřina Schmidová?

„Vztahové problémy dětí v mateřské škole se stávají poslední dobou častým jevem. Řešit šikanu předškolních dětí je v kompetenci výhradně učitele. On je odpovědný za dohled nad dětmi a měl by rychle a operativně reagovat na konflikty mezi nimi. Šikaně by měl především předcházet a vzniklé situaci s dětmi pojmenovávat a objasňovat. Nejsem zastánce takto malé děti za jejich chování trestat, ale spíše jejich chování korigovat a nastavovat nové modely chování, popř. spolupracovat s dětským psychologem. Oběť šikany by měl umět učitel ochránit, a pokud je situace vztahově neúnosná, je vhodné dítě netraumatizovat a zvážit přeřazení do jiného oddělení či mateřské školy.“

Je to ještě škádlení, nebo už šikana?

Škádlení je zábavou pro obě zúčastněné strany, ale šikanou se baví jen agresor. Šikanovaný se cítí zraněný a ponížený.

Šikana je záměrná a opakuje se (ne vždy), většinou probíhá dlouhodobě. Agrese je samoúčelná a projevuje se nepoměrem sil.

   
13.05.2015 - Děti - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [27] gerda [*]

  MaVy — #25no prosím, někde to jde. Proč se jinde bojí zakročit?Sml80

  superkarma: 0 14.05.2015, 09:03:12
 2. avatar
  [26] Dudlajlama [*]

  MaVy — #25 Sml67

  superkarma: 0 13.05.2015, 22:21:31
 3. [25] MaVy [*]

  u nás ve školce to řeší dvojím způsobem

  1/ učitelka ponoukne toho otloukánka- příště se mu postav- neboj se, víme o tom

  2/rodiče zlého dítěte jsou 2x upozornění s tím bude-li jejich dítě útočit na ostatní ještě jednou ze školky dítě vyloučí

  s tím, že když to jde učitelky se snaží o to, aby malý agresor stál sám proti ostatním dětem jako jediný a ostatní bránili jeden druhého a jde to

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #26
  2. na komentář reaguje gerda — #27
  superkarma: 1 13.05.2015, 21:06:05
 4. avatar
  [24] peetrax [*]

  Marbulka — #13 jo! Tak na prevíta! Sml59 Sml67

  superkarma: 1 13.05.2015, 18:47:21
 5. avatar
  [23] 38riki [*]

  enka1 — #22klidně můžeš, není problém...

  superkarma: 0 13.05.2015, 16:08:30
 6. avatar
  [22] enka1 [*]

  38riki — #21 Bych tě chtěla při řešení vidět a slyšet v reáluSml24

  1. na komentář reaguje 38riki — #23
  superkarma: 1 13.05.2015, 15:21:13
 7. avatar
  [21] 38riki [*]

  Špatná učitelka, která si s tímto problémem nedokáže poradit...

  1. na komentář reaguje enka1 — #22
  superkarma: 3 13.05.2015, 15:07:52
 8. [20] slávenka [*]

  enka1 — #15tak, tak, za naší generace "to" bylo vyřešeno raz dva, ručně a stručně-od učitele, bohužel je dnes jiná doba...Sml80Sml23

  superkarma: 0 13.05.2015, 14:53:27
 9. avatar
  [19] Ivanka [*]

  Leena — #17 Prostě dát najevo, že se nedámSml22

  superkarma: 0 13.05.2015, 13:57:19
 10. avatar
  [18] Ivanka [*]

  Mýho bŕachu na základce "šikanoval" podstatně menšim spolužák, protože můj bŕacha byl takový bambula. Utahoval si z něj, občas ho praštil, podrazil mu nohu. Už si nepamatuju, jestli to naši řešili s učitelkou, ale jednou přišel brácha ze školy s krkavým nosem, ale úsměvem. Že prý mu to konečně vrátil a pořadně se porvali. Od tý doby z nichy byli docela dobří kamarádi:)

  .

  .

  Ale v té školce bych se v prvé řadě snažila pomoct tomu klukovi co ubližuje. Naućit ho, že takové jednání není fér a kamarády mu to nenajde, naopak. Asi to nude chtít od paní učitelky víc péče a trpělivosti, možná to nempomůže, ale rozhodně bych tím začala. Když to neudělají rodiče. Udělat to pro toho kluka to myslím za poku stojí.

  U dcery ve školce byl taky takový malý zlobivec. Byl děti a byl sprostý. Ale znal to z domu, jeho rodiče taky mluvili sprostě, i ve školce. Nikdo s ním ne kamarádil, ale na konci školního roku se sčuchnul na školním výletě s naší dcerou. Seděli spolu v autobuse. Jí se líbilo jak byl "vtipný":-/ Asi dva dny na to mi paní učitelka říkala, jak spolu vyrušují. Že je sice hezké, źe má kluk konečně kamrádku, ale že naší dceru trochu stáhnul s sebou a poprosila mě, ať s ní promluvím. Promluvily jsme si doma o tom a ona to pak zřejmě "vysvětlila" i tomu klukovi. Po néajké době mi paní učitelka říkala, jak se kluk zlepšil:), že mu to kamarádství ohromně prospělo:)

  superkarma: 0 13.05.2015, 13:56:32
 11. [17] Leena [*]

  Mickey Mouse — #16 Já neřikám oplácet. Někdo mě bude chtít mlátit, chytnu mu bolestivě ruku a důrazně mu řeknu, ať mě nechá bejt. Nebo ho od sebe rázně odstrčím. To není to samý, jako že mi někdo bude chtít dát facku a já ho zmlátim do bezvědomí.

  Ale samozřejmě nejlepší sebeobrana je konfliktu se vyhnout -to se ale asi školkový dítě za tejden nenaučí.

  Je důležitý naučit dítě, aby si ve společnosti poradilo. A nejen s andílkama...

  Jenže bohužel děti jsou nevyspělý a někdo se může stát terčem posměchu třeba jen proto, že má křivý zuby.

  Ale je fakt, že když mýmu bráchovi někdo řek, že je brejláč, tak mu odpověděl, že si myslí, že má fakt pěkný brejle a tim to ukončil. A tohle posměváčky nebaví, ty chtěj někoho, kdo se rozbrečí a bude z toho hotovej.

  1. na komentář reaguje Ivanka — #19
  superkarma: 3 13.05.2015, 13:52:05
 12. avatar
  [16] Mickey Mouse [*]

  kantor10 — #8 Trochu bych vás opravil:

  1.) bránit se neznamená vracet nebo oplácet, znamená to chovat se tak, abych útočníka od útoku odradil - např. rozhodně nefunguje utíkat nebo schovávat se

  2.) v každé společnosti má jedinec takové místo, jaké si sám zaslouží - pokud se ten kluk nenaučí obhájit si své místo, bude celý život snadno manipulovatelný

  Na tom není nic zvráceného. Je to tak správně! Pro společnost je lepší sebevědomý kluk, který občas zlobí, než poslušný "robotek", který dělá jen co se mu řekne. Ano, rodiče i učitelé by měli to zlobení korigovat. Ale kluk, který se neumí bránit, potřebuje od rodičů i učitelů více výchovy!

  1. na komentář reaguje Leena — #17
  superkarma: 0 13.05.2015, 13:12:05
 13. avatar
  [15] enka1 [*]

  Ona ta rákoska na katedře mívala své opodstatnění. Kdyby tam ležela a výrostci věděli, že může být použita, byl by skoro svatý klidSml24

  1. na komentář reaguje slávenka — #20
  superkarma: 7 13.05.2015, 13:00:45
 14. [14] Leena [*]

  My tohle naštěstí řešit nemusíme...

  Ale ze zkušeností doporučuju

  1) brát syna často mezi děti, i mezi staší, aby se otrkalo. Navíc pokud si udělá starší kamarády, má potenciální ochránce.

  2) syna přihlásit na bojový sporty a doma vysvětlit principy pořádný sebeobrany (NIKDY na nikoho neútočit sám, ale pokud něco on udělá tobě, udělej mu to a to) -dobře fungujou například páky, ty nevypadaj agresivně, ale fungujou velice účinně Sml58

  3) to, co popsala Marbulka pode mnou. Odchytit dítě někde v šatně, chytit ho silně za ruku, podívat se mu do očí a říct mu něco v tom smyslu, že jestli si ještě jednou bude syna všímat, bude mít co dělat se mnou (nebo cokoli v tom smyslu). Můžete napsat, že to není správně a nesmí se to, ale pokud by někdo šikanoval moje dítě, nerozmejšlela bych se. Funguje to o dost líp, než zásahy učitelek.

  superkarma: 3 13.05.2015, 12:41:46
 15. avatar
  [13] Marbulka [*]

  V 1. třídě jsem řešila počínající problém.....spolužák po dceři chtěl svačiny a vyhrožoval, že když nedá, tak jí zbije.

  Tak jsem si jednou ráno došla do šatny (shodou okolností jsem zahlédla jak zvedl proti mé dceři ruku). Když mě chlapec uviděl, utekl na záchod. Tak jsem poprosila dva jiné spolužáky a ty mi ho přitáhli ven Sml57 a přede všema dětma jsem na něj začala ječet, že jestli ještě jednou vztáhne ruku na jakoukoliv holku a já se to dozvím, tak si ho najdu a namlátim mu na holou PRDEL a před dětma (řečeno doslova). Chlapec byl tak v šoku, že ani nereagoval a od té doby si ani nic nedovolil Sml57

  1. na komentář reaguje peetrax — #24
  superkarma: 8 13.05.2015, 10:43:51
 16. [12] V19 [*]

  gerda — #10Sml22 Presne takýto prípad sa stal u nás v škôlke. Chlapec "z dobrej rodiny" sa posmieval dievčatku, lebo ráčkovalo a nosilo okuliare. Keď nepomohlo napomínanie chlapca ani pohovor s rodičmi, otec dievčaťa si počkal na chlapca - najprv mu dohováral, ale keď tento "spratok" začal urážať aj otca - ten mu jednu hodil po zadku. Samozrejme skončili na obecnom úrade /tam síce vedeli, o akého "grázla" sa v škôlke jedná, ale neurobili žiadnu nápravu, lebo otecko je "veľký sponzor"/. Otecko dievčaťa dostal napomenutie a tak dcérku preložili do inej MŠ a teraz ako 8-ročná je výbornou žiačkou a chlapec mal 2x na vysvedčení z chovania trojku a dokonca mu hrozilo prepadnutie do druhého ročníka.Sml52

  superkarma: 0 13.05.2015, 09:19:16
 17. avatar
  [11] diblice [*]

  taky jsem něco podobnýho zažila a s klukem se to táhne pořád, loni úmyslně(v 11letech) nakopl spolužáka a způsobil mu lehký otřes mozku a posunutou sanici, měl dostat dvojku z chování, ale tatíček to zařídil, spolužáci naštvaní, že mu to prošlo a dle mého z toho pro kluka vyplynulo "ať uděláš cokoliv, my to zařídíme", takže do budoucna čekám horší katastrofu, pokud ho teda teď nezmění studium na gymnáziu(tam asi tatínek takovou moc mít nebude)

  superkarma: 0 13.05.2015, 09:08:47
 18. avatar
  [10] gerda [*]

  Rikina — #7docela věřím tomu, že kdyby se ubližovaný jednou postavil na odpor a tomu grázlíkovi dal jednu do nosu, byl by nakonec vyloučen on. Kdoví, čím je grázlíkův papínekSml57

  1. na komentář reaguje V19 — #12
  superkarma: 0 13.05.2015, 08:56:31
 19. avatar
  [9] hyenka [*]

  Hm. Hlavní problém vidím v tom, že spousta lidí a rodičů obzvlášť zaměňuje pojem "sebevědomost" za "drzost a spratkovitost". Co vyroste z mladého spratka? Starý spratek ( a vidíme to bohužel všude kolem sebe).

  superkarma: 6 13.05.2015, 08:28:52
 20. [8] kantor10 [*]

  Rikina — #7pokud nemá v povaze to vrátit,tak se bránit nebude.Je zvrácená doba,když musíme učit děti jak se bránit před druhýma.Syn taky došel s tím,že dostal od kamaráda facku a nevěděl za co.Tak jsem mu řekl ať mu příště vrazí větší.Radši půjdu řešit k ředitelce fackování než mít doma otloukánka

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #16
  superkarma: 2 13.05.2015, 08:23:15
 21. [7] Rikina [*]

  Na druhou stranu ale i rodiče toho Filípka by měli se synem něco dělat. Nemůžou ho celý život ochraňovat a pokaždé, když mu někdo bude ubližovat, tak chodit za paní ředitelkou, nebo změnit školku. Měli by ho naučit, že na světě jsou lidé různí, aby se uměl trošku bránit, a ne si nechat všechno trpně líbit a všem ustupovat. S tím by v životě neobstál ani jako dospělý. Sml80

  1. na komentář reaguje kantor10 — #8
  2. na komentář reaguje gerda — #10
  superkarma: 0 13.05.2015, 08:07:35
 22. [6] ZdenaZ [*]

  je pravda že takových zlých dětí přibývá ale většinou jsou ¨na vině rodiče,kteří se často těmto dětským problémům smějí jsou i takové děti kterým po domluvě vám řeknou můj táta je podnikatel on na vás příjde s tímto jsem se osobně setkala asi v roce2001 nebo mamince řeknete že chlapec rozbíjí hračky a ona vám odpoví,,no mě teď rozbil počítač a směje se tomu tak co to je za výchovu ve školce můžete dělat to nejlepší ale bez spolupráce s rodiči to opravdu nejde ale ne všichni rodiče jsou tací, je hodně těch rozumných kteří s MŠ spolupracují

  superkarma: 0 13.05.2015, 07:59:47
 23. avatar
  [5] luneta [*]

  školka přece může odmítnout dítě ve své školce za neplnění podmínek přijetí.Já bych ho vyhodila ať si ho rodiče nechají doma.

  superkarma: 1 13.05.2015, 07:48:06
 24. [4] Maria28 [*]

  Moje bývalá švagrová byla učitelkou v MŠ a tam si takového malého grázlíka odvedli bokem, dostal nalupáno a bylo po problému. Dnes musí vše řešit psycholog a pak to takhle dopadá...

  superkarma: 2 13.05.2015, 07:45:01
 25. avatar
  [3] gerda [*]

  OlgaMarie — #2a kdo ho vykáže?Sml58

  superkarma: 0 13.05.2015, 07:14:55
 26. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Ve spolupráci s MŠ trvat na psychologickém vyšetření dítěte. Pokud to rodiče odmítnout, vykázat dítě z kolektivu.

  1. na komentář reaguje gerda — #3
  superkarma: 0 13.05.2015, 07:11:33
 27. avatar
  [1] gerda [*]

  Hm, z odpovědí na Rodičkovské lince vidím, že situace je prakticky neřešitelná. Leda počkat, až to zlé dítě trochu odroste a nastoupí na základku. Podle reakcí jeho rodičů vidím, že ho k takovému chování spíš vedou. A co ostatní rodiče, těm to nevadí? Kdyby se sjednotili...Sml58

  superkarma: 0 13.05.2015, 06:25:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme