Rodina

SIDS – strašák každé maminky!

 

A firmy vyrábějící různé monitory dechu vzkvétají. Úzkostlivé budoucí  maminky si tuto věc, která stojí cca 2-4 000 Kč kupují jako normální součást výbavičky.

Nic proti tomu, byla jsem stejná J, ale než se k tomu rozhodnete, stojí za to se maličko seznámit se všemi fakty ohledně tohoto obávaného jevu.

SIDS (sudden infant death syndrome) je pojem, označuje náhlé nevysvětlitelné úmrtí kojence.

Ani posmrtným vyšetřením se nezjistí žádná příčina smrti.

Až čtyři pětiny dětí umírají během prvního půlroku, nejčastěji mezi 2. - 4. měsícem, o něco častěji chlapci (60 %) než děvčátka (40 %).
Příčina vzniku není jasná, předpokládá se vliv více faktorů: poruchy řízení dechu (dítě se "zapomene" nadechnout), nezralost nervové soustavy, poruchy srdečního rytmu či přechod mezi REM a non-REM fází spánku. V ČR umírá přibližně jedno miminko na 8 000 živě narozených. Tolik statistika.

Se zajímavou teorií přišel australský vědec George Christos. Ten tvrdí, že na vině jsou sny. Kojenci se údajně zdá, že je v matčině děloze a zapomene dýchat. Opírá svoji teorii o skutečnost, že někteří dospělí zadržují ve spánku dech, pokud se jim zdá o plavání pod vodou. Miminka v děloze nedýchají, protože matka jim kyslík dodává krví. Pokud se dítěti zdá o pobytu v matčině lůně, může přestat dýchat. Jedná se však o teorii, kterou nelze dokázat.

Ani faktory, které SIDS můžou způsobit, nejsou nijak stoprocentní, jejich negativní vliv se spíše předpokládá:
- porod velmi mladé matky, mladší než dvacet let
- nedostatečná nebo žádná předporodní péče
- příliš krátký interval mezi těhotenstvími, kratší než jeden rok
- porod před 37. týdnem těhotenství, tedy nedonošené dítě
- porodní váha novorozence pod 2 500 g
- děti z dvojčat (vícerčat)
- děti z rodin s více dětmi
- kouření matky v těhotenství
- užívání drog během těhotenství
- spaní miminka na bříšku

Toto poslední riziko vychází spíše čistě teoreticky z dřívějších dob, kdy se naopak doporučovalo spaní na bříšku. Několik případů náhlého úmrtí se vyskytlo, proto se předpokládalo, že je to jedna možná příčina. Přesto po zrušení doporučení pokládat dítě ke spánku na břicho klesl počet úmrtí o 50 %.
 
A jak SIDS předcházet ?

Dávejte spát miminko na záda nebo na bok.
 

Poloha na bříšku je ale pro rozvoj miminka nezbytná. Ovšem pouze, když je vzhůru a máte ho pod dohledem. To neznamená, že miminko vůbec nesmí ležet na bříšku. Miminko ke správnému rozvoji potřebuje být i v této poloze. Dávejte jej tak však pouze v době, kdy je bdělé a kdy ho máte pod přímým dohledem.

Pokud se dítě už otáčí samo na všechny strany, je mimo nebezpečí SIDS.

Nezakrývejte dítěti obličej.

Některé oběti SIDS měly odchylky na mozku, chybějící nervové buňky, jejich důsledkem je neschopnost zapojit obranné mechanizmy při nedostatku kyslíku nebo nadbytku oxidu uhličitého. V takovém případě se stává rizikovým vdechování "vydýchaného vzduchu": když se v těsné blízkosti nosu a pusinky dítěte ocitne například polštář, deka, hadrové či plyšové hračky, plena nebo třeba i ochranné mantinely kolem příček postýlky...


Používejte vhodnou pevnou matraci do postýlky.
Nevhodná jsou měkká lůžka a už vůbec ne vodní postel.

Nekuřte ani v těhotenství, ani po narození v přítomnosti dítěte.
U obětí SIDS byl často prokázán vysoký obsah nikotinu v těle.

Miminko nepřehřívejte.
Jedna z teorií říká, že přehřáté dítě snadněji upadne do hlubokého spánku, ze kterého je obtížné ho probudit, a to též zvyšuje riziko SIDS. Nepřikrývejte dítě příliš mnoho a nepřetápějte. Ale myslím, že soudná maminka pozná, kdy je dítě zpocené, tudíž přehřáté.

Pokud je to možné, kojte.
Mateřské mléko obsahuje protilátky proti infekcím - a právě některé bakterie jsou podezřelé z toho, že by se na vzniku SIDS mohly podílet.

Neberte si dítě k sobě do postele, jste-li pod vlivem alkoholu, drog nebo třeba léků na spaní!!!
Pokud spí miminko s vámi, nepěstujte si v posteli přemíru dek a polštářů. Jinak společné spaní prý riziko úmrtí snižuje.

Informujte babičky o těchto zásadách, aby se nestalo, že ve vaší nepřítomnosti dají dítě spát na břicho a zakryjí ho dvěma dekami. Za jejich časů se tohle neřešilo.

Závěrem lze říct, že tímto syndromem jsou ohroženy spíše děti nedonošené, na předporodních kurzech nás od standardní koupě monitoru zrazovali. Prý zbytečně vyhozené peníze.

Posuďte sami, jestli riziko, že vaše dítě bude zrovna to jedno z 8 000 narozených… A jednejte.

A vašemu dítěti  přeji šťastný první rok života!

A ještě jednu osobní poznámku na závěr. Mě moc vyděsil fakt, že miminko zhruba do 3 měsíců dýchá ve spánku dost nepravidelně. To naše bylo expert, dva nádechy pak dlouho ticho…a zas dva nádechy, vyfunění a zas ticho… Když jsem hrůzou dvě noci nespala, pořídila jsem hlídač dechu. Tohle nepravidelné dýchání je prý ale normální, přesto to nezasvěcenou novomaminku může hodně vyděsit…

 

20.3. 2006 9:53  Přikládáme nyní také názor zdravotní sestry:

„Já se sice nepovažuji za odborníka v problému SIDS,je to hodně diskutovaná otázka mezi lékaři, ale i mezi námi sestrami. Jen trochu z toho co se neustále probírá - upozorňujeme na to maminky- nenechávat dítě dlouho bez dozoru(neodbíhat do stánku pro noviny,neběžet do krámu pro chleba a dítě nechat doma spát...),nenechávat dítě spát na bříšku.

Věková hranice je taky různá- já zaplať Pán Bůh nemám přímo ze své praxe nic ,ale nedaleko naší ordinace se věku tuším 3 týdnů takto zemřelo děťátko, moje paní doktorka měla známou,které ve věku 8 měsíců děťátko na toto zemřelo.

Bojíme se toho všichni,ale neustále se kolem toho bádá.

Proto se vyvinuly monitorovací dečky Baby Sense,které snímají dech děťátka a při zástavě dechu po 20 vteřinách začnou alarmovat.

Lze je zakoupit - ceny jsou různé ,tuším od necelých 2000 tisíc až po 5000tisíc Kč.“

 

 

 

   
20.03.2006 - Těhotenství a porod - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. [35] Mach1 [*]

  Patřím mezi rodiče kteří měli pocit,že se jich SIDS jistě netýká.Máme 2 skoro dospělé dcery a nikdy nebyl problém.Dnešní noc jsme se s manželkou přesvědčili o omylu,dnešní noc se nám rozhoukala dečka která monitoruje dech naší malé dcerky(stáří 6 týdnů)!!!Dcerku jsme ihned ani nevím jak vzkřísili,ale ta chvilková bezmoc a strach,to bylo něco strašného .Jsem nesmírně rád,že jsme s nákupem této dečky ani na chvilku neváhali a že ji máme,protože bez ní..... raději ani nedomýšlet.Po této zkušenosti cítím povinnost tuto dečku monitorující dech dítěte vřele doporučit,opravdu neváhejte.

  P.S.Nejsem prodejce dečky,jsem z dnešního nočního ,,zážitku,, vystrašený rodič.

  superkarma: 0 21.08.2010, 16:26:54
 2. avatar
  [34] jaku [*]

  SIDS jsem měla.
  Živá jsem jen díky tomu, že se maminka probudila s blbým pocitem, skočila k postýlce a tam měla mrtvý dítě.
  Tatínek je internista, kardiolog. Okamžitě dělal resuscitaci,rozběhl mi srdce a rozdejchal mne.
  Naši se dohodli se sousedem-lékařem, že ho můžou kdykoliv vzbudit.Stalo se to ještě 3x.
  A naši se střídali ve spánku, do mých 3 let jeden z nich spal půl noci a ten druhej druhou půlku noci.
  Tenkrát žádný monitor nebyl :-(...ale z těch ve článku uvedených faktorů, platí v mém případě pouze 7.bod. Možná i spaní na bříšku, to nevím.
  Žádné z mých dětí to naštěstí nepostihlo


  superkarma: 0 17.04.2006, 22:10:24
 3. avatar
  [31] Audrey [*]

  Vivian: To jsem se chtěla taky zeptat.Jak nepropadnout panice a miminko zase vzkřísit?

  superkarma: 0 22.03.2006, 22:31:46
 4. avatar
  [30] Vivian [*]

  Holky, a co byste dělaly, kdyby monitor signalizoval zástavu dechu?

  superkarma: 0 22.03.2006, 17:53:27
 5. [29] 7kraska [*]

  My monitor mame a nekolikrat nas uz vzbudil v noci...nase mlada se odkulila pryc z čidla na druhou stranu postylky, jinak byla OK - ani ji to rinceni nevzbudilo. Ale za ten klid to stoji, zvlast u uplneho mrnouse, ktery je krehoucky a malicky....urcite doporucuju koupit. Bych si to vycitala cely zivot, ze jsem monitor nemela, pokud by se neco stalo...

  superkarma: 0 21.03.2006, 10:03:13
 6. avatar
  [28] Lesana [*]

  Peeta: 9 měsíců kalendářních, leč 10 měsíců lunárních ;o)

  Hlídač dechu jsem neměla, u nás by to byly zbytečně vyhozené peníze - nejstarší holka nespala ve své postýlce do nějakých devíti-desíti měsíců. Mladší holka a kluk ve své postýlce spali, leč ne stoprocentně. Obzvlášť u kluka kolikrát ani nevím, kde se u mne v posteli vzal, když si jasně pamatuju, jak jsem ho po kojení vracela zpátky do jeho... no, mít hlídač dechu, asi bych ho v polospánku přemisťovat nedokázala a plně bych se probudila zcela jistě

  superkarma: 0 20.03.2006, 22:45:43
 7. avatar
  [27] *Kotě* [*]

  Marge: ale u donošených, zdravých dětí je riziko mizivé...

  superkarma: 0 20.03.2006, 22:43:41
 8. avatar
  [22] voldriska [*]

  Nám se to naštěstí nestalo. Ale v porodnici, když jsem čekala až budu moct porodit dvojčata, šla jedna maminka na oběd. No, vrátit se mohla tak během 5 minut a mimi už bylo mrtvé. A nespalo na zádech!!! Já porodila asi 14 dnů nato a do roka jsem měla dvojčata u sebe v posteli, jak jsem se bála. A ten monitoring jsme měli taky. Ale . . . .

  superkarma: 0 20.03.2006, 14:54:12
 9. [21] tornado-lou [*]

  Rimbaba: uz sem se bala, ze to pripadalo divny jenom me.

  superkarma: 0 20.03.2006, 14:52:57
 10. avatar
  [20] Mac [*]

  Monitor máme a falešný poplach nikdy nespustil. V Brně je firma, která je půjčuje. Na půl roku to stojí cca. 900 korun.

  superkarma: 0 20.03.2006, 13:26:37
 11. avatar
  [19] Lubar [*]

  Já monitor pro syna měla a nikdy!!!!!! se nám nestalo, že by spustil falešný poplach ... naštěstí ani nikdy nemusel spustit jiný poplach, pominu-li asi dva případy, kdy jsem zapomněla monitor vypnout a malého jsem měla v náručí, když se rozhoukal ...
  Z mého okolí několik lidí monitor mělo, resp. má a neznám nikoho, komu by (s podobnou výjimkou) někdy planě spustil... podle mě spouští chybně v případě, že máte nevhodnou matraci nebo nevhodně nastavenou citlivost ... nebo aušus kus, ale těch bude asi hodně hodně málo ... Měli jsme pod Maxem několikrát i ručník, měli jsme ho přizvednutého, cestoval, ale nikdy to nespustilo ... prostě nejvyšší citlivost a kvalitní matrace a pravidelná kontrola propojení kabelů ...

  Jinak si myslím, že monitor je volba každého z nás, nejsem lepší, proto, že ho mám, nejsem pro to ani horší ... a to samé platí i o těch, kteří ho nemají ... je to každého volba ...

  superkarma: 0 20.03.2006, 12:59:46
 12. avatar
  [18] Vivian [*]

  Rimbaba:

  superkarma: 0 20.03.2006, 12:15:14
 13. avatar
  [17] Kuře [*]

  *Kotě*: Tak to já jsem si monitor koupila, když se narodila Jája. Má srdeční vadu, navíc byla nedonošená. Prostě jsem měla klidnější spaní, když "mašinka" pomáhala hlídat. Nikdy monitor nespustil a teď je Jája veliká, silná holčička.
  Když se narodil Kubík, tak jsem si říkala, že monitor budu zapínat, jenom kdyby měl třeba silnou rýmu atp. Manžel rezolutně řekl, že monitor se zapínat bude, že když ho máme, tak ho budeme používat.
  Když byly malýmu čtyři týdny, tak v noci spustil. Kuba nedýchal, byl namodralej... Jak jsem s ním zaklepala a prudce mu foukla do obličeje, tak zalapal po dechu a byl OK. Pak už se to nikdy neopakovalo, monitor jsem používala do jeho 8mi měsíců, nikdy už nespustil.
  ten monitor jsem měla se dvěma deskama, tak byla jedna v postýlce a druhá v kolíbce. Nemusím dodávat, že jsem to velice poctivě zapínala.

  superkarma: 0 20.03.2006, 10:48:07
 14. avatar
  [16] RenataP [*]

  Rimbaba: Omlouvám se, jestli je špatná formulace.
  Myšleno jest, že 4/5 dětí, které celkově zemřou na SIDS umírají během prvního půlroku. 1/5 umírá po prvním půlce. Z čehož plyne, že první půlrok je rizikovější .

  superkarma: 0 20.03.2006, 10:47:08
 15. avatar
  [14] Gabi [*]

  Reneta: přístroj byl, ale byl drahý a nebyla kolem toho taková reklama. Po té monitor začal vyrábět i český Jablotron.
  Jinak o "náhlém úmrtí kojence" se mluví celá desetiletí - pouze se ten problém připisoval "zalehnutí" a podobýcm nesmyslům

  superkarma: 0 20.03.2006, 10:24:16
 16. avatar
  [12] Tanzi [*]

  Kamarádka takhle přišla o děcko, tenkrát monitory nebyly..možná, kdyby ho měla..byla holčička mezi námi.

  superkarma: 0 20.03.2006, 10:04:33
 17. avatar
  [8] velka-dasa [*]

  o tomhle riziku se před 12-ti lety moc nemluvilo.Moje dvojčata měla hodně rizikových faktorů,nedonošení kluci .Jednou jsem v noci jednoho křísila u otevřeného okna,nevím jestli tak tvrdě spal,ale mě se zdálo,že nedýchá.Člověk má dost starostí a ještě šílí z různých nových syndromů

  superkarma: 0 20.03.2006, 09:14:23
 18. avatar
  [6] Gabi [*]

  *Kotě*: také jsem nepořizovala monitor. A nevím jak jiné, ale naše děti cestovali po postýlce velice brzy a představa, že mě několikrát za noc vzbudí falešný poplach, není moc příjemná.

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:45:26
 19. avatar
  [5] Maši [*]

  Moje malá neusla nijak jinak , než na bříšku...Ale je fakt, že jsme z ní nespustili oči...

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:37:12
 20. avatar
  [4] svetluszka [*]

  ..i když náš malej taky "žádný rizikový" faktor neměl, monitor jsem si koupila .. . Není zase tolik peněz, pořídila jsem ho na inzerát a až jsem ho nepotřebovala, tak se zase prodal... ...těch 9měsíců většího klidu mi za těch 1000,-rozhodně stálo...

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:02:22
 21. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Našeho novorozence jsem vyhodnotila, jako že nemá žádný z výše uvedených rizikových faktorů, a monitor jsem tedy nepořídila. Nijak mě to neznervózňovalo, že ho nemám. Dítě jsem chodila kontrolovat, ale to bych chodila i tak a rozhodně to nebylo, že bych každých 5 minut běhala sledovat, jestli dýchá.

  Myslím, že u zdravých, donošených, nerizikových dětí je koupě monitoru čistě o dobrém pocitu matky. Nemyslím si, že nemít monitor je nezodpovědnost nebo že by to musela být povinná součást výbavy.

  superkarma: 0 20.03.2006, 01:40:26
 22. avatar
  [1] Mici [*]

  jo, s tím nepravidelným dýcháním jsme to taky měli Připadala jsem si jako hlídací . Naštěstí má více než rok a tyhle starosti už nemám

  superkarma: 0 20.03.2006, 00:17:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme