Hlavním městem ostrova Sicílie je žhavé Palermo. Mnoho lidí si jej spojuje s mafiány a s napínavými akčními filmy. Jeho historie je ale mnohem barvitější.

Palermo

Palermo bylo odjakživa důležitým přístavem. Své největší slávy dosáhlo mezi 9. – 11. století, tehdy patřilo mez nejvýznamnější města Evropy. Proslulo svým bohatstvím a bylo pokládáno za intelektuální a kulturní centrum. Z této doby je v Palermu spousta historických památek.

Palermo

Dnešní město je trochu neuspořádané. Spletité středověké uličky s ochozenými dlaždicemi, náměstí a malá náměstíčka, vedle kterých stojí moderní domy. Historické centrum města není veliké, památky obejdete během jednoho až dvou dní. Mezi nejznámější patří starobylá katedrála, královský palác Palazzo dei Normanni s krásnou, mozaikami vyzdobenou, kaplí Capella Palatina. Pokud se rádi procházíte a obdivujete starobylé kostely, pak určitě doporučuji navštívit normanské kostely La Martorata a San Giovanni degli Eremiti, barokní skvosty San Guiseppe dei Teatini a San Caterina.

Palermo

Ve městě je také mnoho muzeí, divadel, zajímavých míst - jako je křižovatka s barokními domy Quattro Canti, ze které je vidět pobřeží moře, krásná fontána Pretoria s „nahatými“ sochami. Kousek od fontány je zajímavý kostel San Cataldo se třemi červenými kopulemi s jasně patrnými arabskými liniemi. Za jednu z nejkrásnějších památek je v Palermu považován kostel La Martorana, zejména pro zachovalý středověký interiér (zejména kopule s mozaikou Krista obklopeného anděly a apoštoly. Barvy umocňují paprsky, které procházejí kopulí).

Palermo

Můj dojem z Palerma nejsou jen krásné památky. Město má zajímavou tvář, kterou dotvářejí vysuté balkony, ze kterých v úzkých ulicích všude visí prádlo. Je tady rušno – město se probouzí nočním životem kolem desáté večer a pulzuje do noci. Některé restaurace otevírají až po desáté večer a mají otevřeno do dvou nebo do tří do rána. Vedle sebe tady žijí různé komunity lidí, vedle klasické arabské ulice s malými krámky, nejdete ulici s židovskými nápisy a se starou synagogou. Ulice nejsou úplně čisté, panuje tu nepořádek, což se promítá i do vzhledu chodníků a domů.

Palermo

V Palermu jsem byla začátkem října a i v této době tady bylo hodně teplo. Myslím, že v letních měsících je město úplně rozžhavené a řada lidí hledá útočiště před sluncem v domovech s okenicemi nebo v zelených parcích na pobřeží moře.

Palermo

I přes tyto negativní stránky máte pocit, že Palermo už od dávnověku dýchá a žije vlastním světem. I dnes v ulicích potkáte výrazné ženy a muže, v jejich tvářích lze číst velký temperament a sílu, jakoby se žhavé sicilské slunce prolnulo do jejich duší.

Palermo

Jak se dostat do Palerma? Je to jednoduché, buď autem, je to ale dlouhá cesta nebo letecky – dnes si můžete vybrat i z nabídek nízkonákladových leteckých společností letenky za přijatelnou cenu. Palermo je strategickým bodem pro další cesty po Sicílii, jako je například Etna, Liparské ostrovy či městečka Corleone nebo Taormina…

Palermo

Zdroj fotografií: Klára Křížová, www.shutterstock.com

Palermo

Čtěte také:

Reklama