Domácnost

Sheltie si vás bude hlídat, ale k druhým je nedůvěřivá

Šeltie, sheltie nebo shetlandský ovčák - tři v jednom. Všechna tato pojmenování totiž patří jedinému psu! A to dalšímu, o kterém si můžete přečíst v Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz. O své sheltiii Alwinovi vám bude také vyprávět redaktorka Dana...

sheltieZemě původu: Velká Británie
Použití: společenský, ovčácký, sportování se psem
Klasifikace podle FCI:

 • Skupina 1. plemena ovčácká, pastevecká a honácká
 • Sekce 1. ovčácká a pastevecká plemena
 • S pracovní zkouškou
 • Celý standard FCI: Šeltie (klikni)

Velikost (odchylka více než ± 2,5 cm je nežádoucí):

 • Psi: 37 cm
 • Fenky: 36 cm

Hmotnost:

 • Psi: cca 8 kg
 • Feny: cca 6 kg

Dožívá se: až 16 let

Chovatelské kluby:

Historie plemene...

Jak jméno plemene napovídá, pochází sheltie z Shetlandských ostrovů severně od Skotska. Původně byla vyšlechtěná k hlídání a shánění ovčích stád. Ačkoli je často považována za výsledek křížení dlouhosrstých kolií a domácích psů na Shetlandských ostrovech, je pravděpodobně starší než kolie a má blíže k původním keltským psům. Sheltie se jako plemeno začaly vyvíjet již v 17. století, ale do své dnešní podoby se dostaly až v polovině století dvacátého.

Vzhled psa a zbarvení...

Celkový dojem: Malý, dlouhosrstý pracovní pes velké krásy, bez známek těžkopádnosti a hrubosti. Obrys těla symetrický, žádná část není disharmonická vzhledem k celku. Bohatá srst, bohatý límec a náprsenka a krásně utvářená hlava se líbezným výrazem se spojují v ideální obraz.

Barvy mohou být:

 • Sobolí (zlatá): Čisté barvy nebo se stínováním, od světle zlaté až po sytě mahagonovou. Barva stínování musí být velmi sytá. Vlčí a šedé zbarvení je nežádoucí.
 • Trikolor: Přednost se dává sytě černé na těle, se sytými tříslovými odznaky.
 • Blue-merle: Převažuje jasná, stříbřitá modrá s černými skvrnami nebo s černě mramorovanou kresbou. Syté tříslové znaky jsou žádoucí, ale jejich nepřítomnost se nepenalizuje.
 • Černo-bílá a černo-tříslová: Tyto barvy jsou také uznané.

Bílé odznaky (mimo černo-tříslové) se mohou objevit na lysině, límci, náprsence, končetinách a špičce ocasu. Bílým odznakům na těchto místech, nebo jen na některých, je dávána přednost (kromě černo-tříslové); jejich nepřítomnost se ale nepenalizuje. Bílé skvrny jinde na těle jsou vysoce nežádoucí.

sheltie

Povaha shetlandského ovčáka...

Ostražitý, živý, mírný, inteligentní, horlivý, činorodý, silný a temperamentní. Příchylný a reagující na svého pána, rezervovaný vůči cizím, nikdy nervózní.

Jak o něj pečovat...

Pokud nechcete vychovat plachého a bojácného psa, je nutné sheltie v mládí důkladně socializovat. Jejich výchova ale musí být nenásilná, bez sebemenšího náznaku hrubšího zacházení. Dnešní shetlandští ovčáci jsou vhodnými společníky do města, ale milují hodně pohybu a neměli byste tedy zanedbávat ani dlouhé vycházky do přírody. Protože jde o psy ovčácké, netrpí na lovecké pudy a nemají sklony k toulání, naopak se svých pánů spolehlivě drží. Dobře vychází s jinými zvířaty.

Co vyžaduje větší pozornost, je srst sheltií, které je třeba věnovat pravidelnou péči. Díky srsti jsou tito psi velice otužilí, ale je třeba ji udržovat čistou, nezaprášenou a nezanedbávat česání. K péči však nepoužívejte umělé kartáče a kosmetiku obsahující nevhodné silikony, stejně tak je dobré kvůli srsti sheltií odstranit silonové koberce - statická elektřina, která se pak v jejich srsti usídlí, způsobuje její zatuchávání.

Shetlandský ovčák je jedním z nejlepších psů na agility, kde ve své velikostní kategorii prakticky nemá konkurenci.

Slovo redaktorky Dany - paničky psa Alwina

AlwinNašeho Alwina jsme si našli v Ústí nad Labem a byl to nezapomenutelný zážitek, když jsme si to legrační hebounké klubíčko přivezli domů. Dnes je z něho fešák a miláček rodiny. Co oceňujeme nejvíc, je úžasný vítací rituál, protože zatímco jsme ho my dvounozí členové rodiny zúžili na zabručené „ahoj“, pes se může radostí přetrhnout. Vyskakuje do výšky, ve vzduchu dělá vrtule a veletoče a náramně se směje. Pak běží pro svou oblíbenou hračku ručník a chce se přetahovat, jako by říkal: „Já hlídám byt, tak vy se mi teď věnujte.“ Nejde ale o vyloženého mazla. Sheltie, nebo alespoň náš Alwin, je poměrně plachý a nedůvěřivý vůči cizím osobám. Člověk si ho musí získat, nevnucovat se a být trpělivý. Na jednu stranu je to dobře, protože není hned kamarád s každým, a to ho ochraňuje před případným „únosem“. Jeho povahovou nevýhodou je, že nesnáší, když ho někdo „nahání“, což dělají zvláště děti. Vypadá přece tak roztomile a svádí k pohlazení. Ale on o to vůbec nestojí. S dětmi nevyrůstal, proto se jich bojí a raději se jim klidí z dosahu někam se schovat. Pokud je nadále „otravován“, dá svou nelibost najevo zavrčením.

Alwin má nejradši procházky - čím delší a s větším doprovodem, tím lépe. Tehdy se v něm probudí jeho ovčácké pudy. Vždycky si nás pěkně houfuje a kontroluje, jestli jsme všichni, jestli se někdo moc neloudá. Nemá ovce, má nás. A my jeho a jsme tomu rádi.

Co říct závěrem? Sheltie jsou velmi jemné a citlivé povahy. Nesnáší hluk, křik a samozřejmě násilí. To ho dokáže psychicky úplně zlomit, takže to není pes pro „drsné“ povahy, které vyžadují poslušnost silou. Pokud mu ale vyhovíte jako pán, hezky s ním zacházíte, je to ten nejvěrnější psí společník, jakého si můžete přát.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

   
26.06.2012 - Atlas psů - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [36] Jindriska8 [*]

  tajnostii — #35 Moc pěkný a myslela jsem si,že váží víc.Sml22

  superkarma: 0 21.07.2012, 00:24:31
 2. avatar
  [35] tajnostii [*]

  Vznešená rasa-hezkéSml30

  1. na komentář reaguje Jindriska8 — #36
  superkarma: 0 07.07.2012, 15:25:20
 3. [34] evamagdalena [*]

  Slyšela jsem, že to jsou nejinteligentnější pejsci.Sml22

  superkarma: 0 04.07.2012, 22:54:00
 4. [33] Lydia001 [*]

  Šeltie je moc roztomilá a už její obličejík vypadá hravě.

  superkarma: 0 26.06.2012, 22:07:49
 5. avatar
  [32] makahi [*]

  Určitě je skvělá, ale raději bych brala zlatého retrívra Sml22

  superkarma: 0 26.06.2012, 22:02:16
 6. [31] Rikina [*]

  Dana Svobodová — #29 pokud neplstnatí, je to významné plus. Že jsou i psi, co se češou rádi, to věřím, jenom jsem ještě na žádného neměla štěstí. Sml80 Všichni mí psi byli ochotní zakousnout kartáč, a bojovat jako o holý život, když hrozila údržba. Sml30 Kromě jezevčíka - a to byla tak krátkosrstá fenka, že nebylo ani co česat.

  superkarma: 0 26.06.2012, 21:07:29

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] ladouch [*]

  Jsou to krásní psi, ale já do svého malého panelákového bytu upřednostňuji naší čivavku.Sml58

  superkarma: 0 26.06.2012, 20:33:39
 2. [29] Dana Haklová [*]

  Rikina — #27 Milá Rikino, zdání klame. jejich srst vůbec nepstnatí, krom malinké čísti za ušima, ale to by člověk musel psa nechat hodně dlouho bez česání. Jinak, jak jsem psala, je vpodstatě bezúdržbový a češe se nesmírně rád, protože to považuje za mazlící rituálSml22

  1. na komentář reaguje Rikina — #31
  superkarma: 0 26.06.2012, 19:25:18
 3. avatar
  [28] carmi [*]

  Rikina — #26 Díky, napsala jsi to za měSml59

  superkarma: 0 26.06.2012, 19:08:25
 4. [27] Rikina [*]

  Ono když se napíše "shetlandský ovčák", tak si asi dost lidi podvědomě představí psa velikostně srovnatelného s ovcí Sml57 aby je mohl zahánět. Ve skutečnosti na to stačí i malý pes. Tihle jsou jako větší kočka, však se to tam nahoře ve standardu píše - ani ne 40 cm a sotva 8 kg. Téměř gaučová míra. Sml30 Mě by odrazovala ta srst, děsně nerada se peru se zvířetem, které se nechce česat, a ono to pak plstnatí. Sml80 Jinak jsem dosud neměla tu příležitost se tímto plemenem psa poznat nějak blíže, krom náhodných setkání.

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #29
  superkarma: 0 26.06.2012, 17:36:00
 5. [26] Rikina [*]

  Jakub D. Kočí — #21 Sml22 však jsem si to myslela, že tím boxerem to teprve začíná. Což stačilo jen tak na úvod někde poznamenat, a bylo by jasno. Sml80 Takže děkujeme za informaci Sml67 

  1. na komentář reaguje carmi — #28
  superkarma: 0 26.06.2012, 17:28:09
 6. avatar
  [25] daska59 [*]

  DCOlga — #22 Ale tohle je poměrně malý pes.

  superkarma: 0 26.06.2012, 17:08:37
 7. [24] Dana Haklová [*]

  Ta zlatá sheltie na druhém obrázku má špatně postavené uši. Podle standardu by měla mít špičky v horní třetině ohnuté dopředu.

  superkarma: 0 26.06.2012, 15:40:40
 8. [23] Dana Haklová [*]

  lidicka — #3 Proč by nebyla sheltie vhodná do bytu? Je to malý, čistotný pes, a naučí se být tam, kde mu určíte. A co se týče udržby srsti a línání? Srst je takřka bezúdržbová. Všichni ho chválí, jak je krásně načesaný a já si nemůžu vzpomenout, kdy to bylo naposledy. Lehce mu líná podsada, takže musíte stírat prach z podlahy, ale to byste v běžně udržované domácnosti dělali stejně. Já mám všude lino, takže stačí stáhnout mopem a je zase čisto

  superkarma: 0 26.06.2012, 15:36:59
 9. [22] DCOlga [*]

  Moc hezký pejsek, ale já mám radši ty menší.

  1. na komentář reaguje daska59 — #25
  superkarma: 0 26.06.2012, 15:27:21
 10. avatar
  [21] Jakub D. Kočí [*]

  carmi — #10 carmi — #15 Rikina — #18 Atlas je ve výstavbě. Zatím vyšel boxef a sheltie - je to dlouhodobý projekt, ke kterému (až to bude mít smysl - tedy tak někde od 10 uvedených plemen dál) založíme nějaký souhrn, nebo lépe obsah. Ale zatím jsou dvě plemena, příští týden bude třetí a tak dále...

  Až bude někde na ŽENĚ-IN.cz obsah atlasu, jistě se to dozvíte a jistě bude pěkně viditelný. Zatím (pokud si nejste jistá, že váš pes (respektive jeho rasa) už je či není v našem atlasu, zadávejte do vyhledávání: „Atlas psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz“.

  1. na komentář reaguje Rikina — #26
  superkarma: 0 26.06.2012, 14:42:03
 11. avatar
  [20] zsuzsika [*]

  líbi se mi čím dál víc,přemýšlím,že si ho pořídím,ještě musím přemluvit svou drahou polovičku

  superkarma: 0 26.06.2012, 13:26:46
 12. [19] Trefa [*]

  Trefa:krasny pes,ale mam sveho a toho menit nebudu.posilat fotografii nebudu,nevim kam.

  superkarma: 0 26.06.2012, 12:57:54
 13. [18] Rikina [*]

  carmi — #15 na totéž jsem se ptala už minule, když se psalo o boxerech. A nedozvěděla jsem se lautr nic. Sml80 Ani jsem žádný atlas psů tady nikde nenašla. Čili, když se to neumí říct pořádně, tak se ani nebudu namáhat s fotkama. Sml57

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #21
  superkarma: 1 26.06.2012, 12:44:23
 14. avatar
  [17] ekleinovka [*]

  KrásNý pes,fešak.Vítací rituál má i náš Bastík,to jsou salta,jako cirkusák :))

  superkarma: 0 26.06.2012, 12:26:17
 15. avatar
  [16] wich [*]

  Dante Alighieri — #8 cilani — #13 Sml67Sml52Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 26.06.2012, 12:25:14
 16. avatar
  [15] carmi [*]

  kobližka — #12 No jo, ale to je jen mailová adresa, kam máme posílat fotky. Tam nezjistím, jestli je už rasa mého psa v atlase uvedena. Sml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #18
  2. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #21
  superkarma: 0 26.06.2012, 11:21:17
 17. [14] zzandaa [*]

  Nádherný pes, ale vy, co jste ji měli, nebyly problémy s tím, že díky tak krásné srsti byly chlupy všude?

  superkarma: 0 26.06.2012, 11:05:47
 18. [13] cilani [*]

  hubajda — #9 to je komentář jen pro body do soutěže. Ony i ty smajly furt opakují, takže u smutného článku jsou tyhle trubky schopné hodit smějící se smajl a napsat, hezký příběh.. Tím teď nemyslím zrovna L., ale už jsem si pár takových všimla.

  1. na komentář reaguje wich — #16
  superkarma: 0 26.06.2012, 10:39:40
 19. avatar
  [12] kobližka [*]

  carmi — #10 Zkus tohle

  Výzva!

  Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

  1. na komentář reaguje carmi — #15
  superkarma: 0 26.06.2012, 10:16:36
 20. [11] Saritka [*]

  V dětství jsme měli doma  kolii.Sml16

  superkarma: 0 26.06.2012, 09:58:05
 21. avatar
  [10] carmi [*]

  Dante Alighieri — #8 Sbírá bodíkySml68

  Sheltie se mi moc líbí, je to takový elegantní pes a jak jsem si teď přečetla, tak má i dobrou povahu.

  Nevíte, jak najdu Atlas psích plemen na ž-in?

  1. na komentář reaguje kobližka — #12
  2. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #21
  superkarma: 0 26.06.2012, 09:57:35
 22. avatar
  [9] hubajda [*]

  lidicka — #3 ja mela kolii krizenou sheltii a mela jsem ji doma v pidi domecku plus kocku nechapu proc by nemohla byt v byte vedle sousedi tez maji sheltii v byte a nic nerikaj divnej nazor myslim ze pes muze byt vsude kdyz mu panicek da co potrebuje (myslim caste vychazky ,vybeh a podobne)

  1. na komentář reaguje cilani — #13
  superkarma: 0 26.06.2012, 09:53:51
 23. avatar
  [8] Dante Alighieri [*]

  blesksoft — #2 Kámoška, která má sheltii, by ti dala. Je alergická na srovnávání s kolií nebo dokonce ztotožňování. Sheltie není kolie! Ba co víc, když tě jedna kolie štípla, neznamená, že celé toto plemeno je štípací. Sml80

  lidicka — #3 Ty máš zajímavý hemzy nejen pod články o hubnutí, ale všude. Sml30

  1. na komentář reaguje carmi — #10
  2. na komentář reaguje wich — #16
  superkarma: 1 26.06.2012, 09:12:27
 24. avatar
  [7] Jindriska8 [*]

  Moc krásná rasaSml22

  superkarma: 0 26.06.2012, 09:05:04
 25. avatar
  [6] akiasare [*]

  lidicka — #3 naší Ciri je úplně jedno,kde je,hlavně,že má "stádečko" pěkně pod dohledem Sml22

  superkarma: 0 26.06.2012, 08:19:28
 26. avatar
  [5] Hanyna [*]

  Hanyna — #4 ... JE nádherný pes...Sml16

  superkarma: 0 26.06.2012, 07:54:20
 27. avatar
  [4] Hanyna [*]

  Sheltie i kolie jsou nádherný pesSml59, vznešený...Sml67

  1. na komentář reaguje Hanyna — #5
  superkarma: 0 26.06.2012, 07:53:46
 28. [3] lidicka [*]

  Hezký pejsek, ale určitě nevhodný do bytuSml23

  1. na komentář reaguje akiasare — #6
  2. na komentář reaguje Dante Alighieri — #8
  3. na komentář reaguje hubajda — #9
  4. na komentář reaguje Dana Svobodová — #23
  superkarma: 0 26.06.2012, 06:56:27
 29. avatar
  [2] blesksoft [*]

  krásný hafík, ale mně velká kolie kousla tedy štípla a tak ne nee

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #8
  superkarma: 0 26.06.2012, 06:32:55
 30. avatar
  [1] zsuzsika [*]

  nádherný pejsekSml16

  superkarma: 0 26.06.2012, 06:22:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme