.

Shakespearovské slavnosti zahájily předprodej: Hitem bude Richard III. s Jiřím Langmajerem

Bulvár

Shakespearovské slavnosti zahájily předprodej: Hitem bude Richard III. s Jiřím Langmajerem

Drama Richard III. s Jiřím Langmajerem v titulní roli připravuje jako svou hlavní novinku festival Letní shakespearovské slavnosti. Ten letos proběhne od 26. června do 7. září v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě a ve Zvolenu. Poprvé v historii přehlídka zavítá i do Plzně. Předprodej vstupenek na pražská a plzeňská představení začíná ve středu 18. dubna od 10.00 hod v síti Ticketportal. Generálním partnerem festivalu je finanční skupina PPF.

Napínavý příběh Richarda, největšího ze všech Shakespearových bídáků, uvidíme na Letních shakespearovských slavnostech poprvé. Titulní roli bude hrát Jiří Langmajer, režisérem a autorem úpravy je zkušený slovenský divadelník Martin Huba. Ten pro festival nastudoval už hry Král Lear a Romeo a Julie.

richardIII

„Potřeboval svět Richarda anebo potřeboval Richard svět, aby mohl roztočit ten svůj děsný tanec smrti?,“ zamýšlí se nad postavou fascinujícího démona režisér Martin Huba. „Richard III. je totiž totiž ďábelsky dobrý tanečník a je dobré se s ním občas potkat na parketu. Už proto, aby nás ztráta morálky a svědomí - což je hlavní melodie, na kterou Richard tancuje - netěšila, ale děsila. Proto říkám: Vítej, Richarde! Nejvyšší čas! Potřebujeme Tě!,“ uvádí režisér.

„Na Richardovi III. mě inspiruje hlavně spolupráce s Martinem Hubou, u kterého obdivuju jeho neutuchající entuziasmus, poctivost a upřímnost, se kterými k práci přistupuje,“ říká Jiří Langmajer. Zdůrazňuje také, že ještě před zahájením první čtené zkoušky mu režisér věnoval desítky hodin času, aby s ním celou hru i jeho roli podrobně připravil. Svůj text se pak Jiří Langmajer učil v autě během mnoha cest mezi Prahou a Bratislavou, kde s Hubou současně zkoušeli Čechovova Racka. „V posledních měsících jsem takhle najezdil přes 4000 km a díky Richardovi, kterého jsem si za volantem předříkával, mi ty nekonečné jízdy mnohem líp utíkaly. Řítil jsem se po D1 a zároveň jsem byl v londýnském Toweru jako Richard III., vévoda z Glostru,“ říká herec.

Vedle Jiřího Langmajera, který na slavnostech zazářil už jako princ Hamlet, uvidíme i další zajímavé herce a herečky. Richardem ďábelsky sváděnou Lady Annu bude hrát Klára Issová, zrazeného bratra Clarence ztvární Kamil Halbich. Královnu Alžbětu hraje Simona Postlerová, královnu Markétu ztělesní Eva Salzmannová. Jako Catesby se představí Marek Taclík, v roli lorda Buckinghama uvidíme Karla Dobrého. Dále hrají Ladislav Hampl, Ivan Lupták, David Suchařípa, Daniel Bambas, Tomáš Pavelka, Zdeněk Dušek, Marek Ronec, Radka Fidlerová, Karel Vlček, Jiří Schwarz, Lukáš Langmajer, Vilém Udatný ad.

Scénu vytvoří Jozef Ciller, kostýmy navrhuje Milan Čorba, autorem hudby je Jan P. Muchow. Hru uvidíme v překladu Martina Hilského. Ten si brilantně poradil jak s pasážemi v próze, tak s rýmy v noblesním Shakespearově blankversu. Premiéra bude 26. června v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

Komedie marné lásky a ještě jeden Richard III.

Premiéru bude mít letos i komedie Marná lásky snaha. V dravé i hravé komedii lásky účinkuje Kateřina Janečková známá mj. z televizního seriálu Ošklivka Katka a Michal Kavalčík populární jako „Ruda z Ostravy“. Dále hrají Vladimír Polák, Lada Bělašková, Jiří Sedláček, Vladimír Čapka, Jan Fišar a další ostravští herci. Představení plné hudby a živé herecké akce připraví pro ostravskou část slavností režisér Ondrej Spišák. „Marná lásky snaha je bláznivá komedie plná slovního a situačního humoru, která si střílí z lidské domýšlivosti a zároveň přesně popisuje směšné lidské chování ve věcech lásky,“ říká režisér, který chce téma přiblížit hlavně mladým divákům.

V České republice poprvé uvidíme ještě jednoho Richarda III., tentokrát ale v podání slovenských divadelníků. Představení s Robertem Rothem v hlavní roli uvádějí slavnosti třikrát koncem července na Pražském hradě. Lady Anne hraje Táňa Pauhofová, zuřivou královnu Markétu ztvární Dana Batulková. Buckinghama nastudoval Alexander Bárta, Wiliama Catesbyho hraje Petr Halberstadt. Režisérem hry je Marián Pecko.

Falstaff u Prazdroje a hry na dalších scénách

Festival uvede také reprízy dříve úspěšných her: už naposledy letos uvidíme hru Jindřich IV., příběh přátelství a politiky v úpravě a režii Lucie Bělohradské s Janem Dolanským, Norbertem Lichým a Ladislavem Mrkvičkou. Na programu zůstává divácký hit Veselé paničky windsorské režiséra Jiřího Menzela s Bolkem Polívkou v roli rytíře Falstaffa a Simonou Stašovou jako důmyslnou paní Pažoutovou. Právě toto představení bude po dva červencové večery hostovat v Plzni, kde se pro něj připravuje nová scéna přímo v areálu pivovaru Plzeňského prazdroje.

V Praze a Ostravě se bude hrát Romeo a Julie, slavný příběh veronských milenců s Markem Holým, Terezou Dočkalovou a Jitkou Smutnou režiséra Pavla Šimáka. Představení s chytlavou muzikou Pavla Helebranda má tento rok už svou derniéru, takže si ho nenechte ujít.

V Bratislavě a v Brně bude mít premiéru komedie Dvaja páni z Verony v režii divadelníka a hudebníka Petera Mankoveckého se Zuzanou Norisovou, Evou Kodešovou, Martinem Zounarem, Ľubošem Kostelným ad. V Ostravě a na Slovensku má reprízu slovensko-česká komedie Oko za oko - niečo za niečo, jiskřivá fraška s Ivanou Jirešovou, Martinem Trnavským a Richardem Stankem v režii Michala Vajdičky.

Poslední titulem letošního programu je drama Antonius a Kleopatra s výborným česko-slovenským obsazením: hru o lásce egyptské vladařky a římského vojevůdce uvidíme tento rok už jen v Bratislavě.

Více informací o letošním programu, cenách vstupenek a možných slevách je na www.shakespeare.cz nebo na www.ticketportal.cz

Zdroj a foto: tisková zpráva

POZOR: o vstupenky na Letní shakespearovské hry si budete moci brzy zasoutěžit i na stránkách ženy-in!

   
07.05.2012 - Kultura - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [17] cibulicka [*]

  Je to pro mě daleko,ráda bych to viděla

  superkarma: 0 08.05.2012, 19:48:20
 2. avatar
  [16] Ferdulka [*]

  To může být velmi hezkéSml22,dobré obsazení.

  superkarma: 0 08.05.2012, 13:17:59
 3. [15] Jala [*]

  RosaGloriaDei — #5 Taky žádnou soutěž nevidím, kde se skrývá?

  Jinak na LSS jsem před pár lety koupila vstupenky, které nebyly zrovna levné. Dokonce jsme kvůli přestavení posouvali dovolenou.

  Vypravili jsme se za krásného slunečného počasí a za hodinu bylo všechno jinak. Slejvák jak blázen, a protože představení začalo, vstupné se samozřejmě nevracelo. Ostatně hrálo se dál - na herce nepršelo, ale v hledišti se sedět opravdu nedalo.

  Takže jedině vyhrát lístky ...

  superkarma: 0 07.05.2012, 23:38:46
 4. avatar
  [14] Kytinkak [*]

  makahi — #13 i jáá, také jsem divadelní blázínek

  superkarma: 0 07.05.2012, 20:50:38
 5. avatar
  [13] makahi [*]

  Škoda, že hrají jen ve vzdálených městech, hrozně ráda bych to viděla :-(

  1. na komentář reaguje Kytinkak — #14
  superkarma: 0 07.05.2012, 20:36:35
 6. avatar
  [12] peetrax [*]

  Viděla jsem kdysi divadelní záznam Richarda III., v hlavní roli exceloval Pavel Zedníček. Do té doby jsem jej vnímala jako takového veselého kašpárka, ale tam se tehdy "ukázal", až z toho šel mráz po zádech. Věřím, že J. Langmajer se toho ujme podobně dobře.

  superkarma: 0 07.05.2012, 19:28:19
 7. avatar
  [11] astra [*]

  Předloni jsme byli na SOH   v Ostravě na Antonia a Kleopatru . Byl to hezký zážitek ale počasí nebylo úplně ideální...V dečce bylo sice teplo ale posléze začalo pršet...Sml3

  superkarma: 0 07.05.2012, 18:44:57
 8. avatar
  [10] ekleinovka [*]

  tak tohle by se mi také moc líbilo!!!!

  superkarma: 0 07.05.2012, 17:53:20
 9. [9] Trefa [*]

  trefa:jsou to krasna predstaveni,snad se na nejake dostnu,nevim jak deti budou mit volno.

  superkarma: 0 07.05.2012, 17:21:13
 10. avatar
  [8] carmi [*]

  Tak týhle soutěže se ráda zúčastnímSml67

  superkarma: 0 07.05.2012, 09:53:34
 11. avatar
  [7] ladouch [*]

  Na představení jsem byla v Praze, ale letos to bohužel nevyjde.Sml23Sml23

  superkarma: 0 07.05.2012, 09:50:40
 12. avatar
  [6] Jindriska8 [*]

  Škoda,že slavnosti nebudou v našem kraji.

  superkarma: 0 07.05.2012, 09:25:40
 13. avatar
  [5] RosaGloriaDei [*]

  tak šup sem se soutěží :-) chystám se už několik let, alespoň na Špilberk nebo do Blavy, když už ne rovnou na Hrad, ale pořád mi to nějak nevychází

  1. na komentář reaguje Jala — #15
  superkarma: 0 07.05.2012, 08:16:08
 14. avatar
  [4] capkova [*]

  Kdyby to nebylo tak daleko.Sml16

  superkarma: 0 07.05.2012, 08:13:26
 15. avatar
  [3] vmarta [*]

  Je to daleko, škoda Sml22

  superkarma: 0 07.05.2012, 07:35:07
 16. avatar
  [2] margot [*]

  letos zas nevím, jaké představení zvolitSml16 chodíme každý rok, ale přeci jen, domácí rozpočet je omezený.. ta atmosféra ovšem za to stojí (když si člověk vezme s sebou dekuSml16)

  superkarma: 0 07.05.2012, 07:26:50
 17. [1] lidicka [*]

  Tento rok se zase na shakespearovské letní hry nedostanu.Sml23Sml80

  superkarma: 0 07.05.2012, 06:44:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme