Divadelní sezona je v plném proudu. Čas premiér i úspěšných divadelních repríz je tady. Vplujte do svých lodiček, oblékněte se do slušivých šatů, nezapomeňte vložit vstupenky do kabelky… a vzhůru za kulturou.

Mám ráda divadlo. Miluji vůni jeviště i zákulisí, stejně jako některé herecké výkony mě fascinuje také přehlídka dobových kostýmů, mám ráda živý kontakt s hereckými představiteli, díky němuž se snadněji přenesete do děje.

Dnes se přeneseme v upoutávkách do Divadla na Vinohradech, Hudebního divadla Karlín, do Národního divadla, Divadla pod Palmovkou a také do Divadla na Fidlovačce.

DIVADLO NA VINOHRADECH

21. října 2011 uvádí Divadlo na Vinohradech premiéru hry Tvá ruka v mé dlani

On, slavný ruský dramatik, ona, herečka nově založeného Moskevského uměleckého divadla. Potkali se roku 1898 na čtené zkoušce Racka. Jí bylo 29, jemu o devět let víc. Jejich vztahu nepřála nejen jeho rodina, komplikovala jej především jeho nemoc, kvůli níž byl nucen žít v odloučení, na Jaltě. Začali si psát. Za šest let, přerušených jeho předčasnou smrtí si vyměnili 412 dopisů. Z jejich intimní korespondence čerpá hra americké autorky Carol Rocamory. Je to příběh velké lásky a vášně, milostné i divadelní, vyprávěný s humorem a porozuměním.

V překladu a režii Lídy Engelové se v hlavních rolí představí herci Divadla na Vinohradech: Daniela Kolářová a Ladislav Frej.

frej

www.dnv-praha.cz

HUDEBNÍ DIVADLO KARLÍN

7. listopadu 2011 uvede Hudební divadlo Karlín premiéru komedie Včera Tě zabiju!

Včera Tě zabiju! je brilantní komedie mistra svého žánru, tentokrát s prvky napětí. Jako vždy u Alana Ayckbourna, i zde hrají na jevišti významnou roli četné dveře, kterými jednotlivé postavy v přesně načasovaných momentech přicházejí, odcházejí, míjejí se a někdy se i srazí. Tentokrát mají však jedny z těch dveří přímo hlavní roli. Fungují totiž jako stroj času. Dávají postavám možnost procházet do minulosti. Jak již název napovídá, jde v této napínavé komedii o životy některých protagonistů. A v situaci, kdy je třeba zabránit vraždě, může být i včera pozdě.

V režii Jany Kališové se v hlavních rolích představí Miroslav Vladyka v alternaci s Václavem Vydrou, Filip Blažek v alternaci Markem Vašutem, Nela Boudová v alternaci Miroslavou Pleštilovou ad.

vcera

www.hdk.cz

NÁRODNÍ DIVADLO

10. listopadu 2011 uvádí Národní divadlo premiéru Williama Shakespeara Král Lear.

Tragédie krále, který nedokáže rozpoznat skutečnou lásku. Král Lear, moudrý a ctěný muž na cestě k šílenství. Tragédie dcery, která příliš milovala svého otce. Tragédie země, v níž intriky připravují vládce o rozum. Velká slova a pošetilá gesta mnohdy nejdou vzít zpět. Osud bývá nemilosrdný, sarkastický i krutý, jako lidé, kteří jej vytvářejí.  

V režii Jan Nebeského, režiséra s nezaměnitelným scénickým rukopisem a znovu hostem Národního divadla se v hlavních rolích představí: David Prachař, Kateřina Winterová, Petra Špalková, Alois Švehlík, Eva Salzmannová ad.

narodni

www.narodni-divadlo.cz

DIVADLO POD PALMOVKOU

25. a 26. listopadu 2011 uvede Divadlo pod Palmovkou premiéru muzikálu Chicago.

Satirický krimi muzikál podle skutečných událostí je všeobecně považován za jednu z nejžhavějších show, které kdy byly na divadle uvedeny. Jen na Broadwayi ji vidělo více než osmnáct milionů diváků a další miliony ji shlédly po celém světě. Uvidíte příběh o vraždě, lakotě, korupci, násilí, vykořisťování, cizoložství a proradnosti. Dvě krásné a po slávě a úspěchu toužící vražednice Velma Kellyová a Roxie Hartová spolu za pomoci právníka Billy Flynna bojují o prestiž i titulní stránky novin, které jsou klíčem ke svobodě i úspěchu.

V režii Stanislava Moši se v hlavních rolích Velmy Kellyové představí Jitka Čvančarová v alternaci s Petrou Jungmanovou, v roli Roxie Hartové Zuzana Norisová v alternaci a Martinou Sikorovou. Roli Billyho Flynna hraje Radek Valenta v alternaci s Radkem Zimou ad.

palmovka

www.divadlopodpalmovkou.

 DIVADLO NA FIDLOVAČCE

Na závěr vybírám úspěšnou reprízu hry Šumař na střeše, kterou uvádí Divadlo na Fidlovačce 28. října 2011.   

Děj hry vychází z půvabných povídek ruského židovského spisovatele Šoloma Alejchema. Jejich svérázným hrdinou je mlékař Tovje, obdařený pěti dcerami a ráznou manželkou. Dramatický osud jednoho ukrajinského městečka na počátku 20. století právě díky Tovjeho osobitému humoru přerůstá v neokázalou oslavu lidské soudržnosti. Emotivní působivost Steinova libreta a Harnickových písní umocňuje Bockova melodická hudba.

V hlavní roli se představí Tomáš Töpfer, který získal za svůj výkon v této roli Tovjeho cenu Thálie 2006. V dalších rolích se představí Eliška Balzerová, Tereza Bebarová, Zuzana Vejvodová ad.

topfer

www.fidlovacka.cz

Příjemný kulturní zážitek

Reklama