Bulvár

Seznamte se s nemocnou Evropou


Žijeme si v pohodě až do chvíle, než onemocníme. Najednou jako by se náš život zastavil a my začali přemýšlet. Trochu pozdě na úvahy, ale přece. Fajn je, pokud se za pár dnů uzdravíme a život jde dál. Ale co když ne?

Jenže my jsme většinou hlavy paličaté a zapomínáme, že zdraví máme opravdu jen jedno. Netýká se to však jen nás. Může onemocnět někdo z rodiny a až tehdy se nás zmocní beznaděj. Tak rádi bychom pomohli, ale nevíme jak.

Jak zabránit nevědomosti? Myslím, že nejlépe je nezůstat slepí vůči okolí. I proto jsem velmi uvítala sérii Osm dní zdraví v Evropě, kterou od 11. července každé úterý vysílá od 20.00 hodin ČT2.

Osm dní a sedmnáct států

Jde o koprodukční projekt sedmnácti států Evropy, ve kterém lze sledovat příběhy, jejichž témata se týkají každého z nás. Každý z osmi pořadů se soustřeďuje na jeden problém evropské dimenze a pátrá po jeho řešeních v několika zemích Evropy.

První díl, který byl vysílán včera, 11. července, se zaměřil na nemoc, která v minulosti zapříčinila smrt mnoha lidí. Příběhy lidí z České republiky, Estonska, Nizozemska, Itálie a Belgie potvrdili, že většinou sami pacienti netušili, kde se tuberkulózou nakazili.

Pořad jakoby se snažil ukázat, že i když lidé z různých národů mluví jinou řečí, zdravotní problémy mají společné. Nemoc tak paradoxně smazává hranice mezi národy a vytváří vzájemnou spolupráci pro účinný boj proti ní.

Určitě si nenechám ujít druhý díl, který se jmenuje Na délku cigarety. Příběhy o kuřácké závislosti z Irska, Skotska či Švédska mě opět přesvědčí, že kouřit nezačnu, ale jen stěží něco udělám s mnohaletým kouřením svých rodičů.

O nízké porodnosti i obezitě

Další díly cyklu se zabývají obezitou, kardiovaskulárními problémy, mentálními problémy, posttraumatickým syndromem, nízkou porodností a stářím v Evropě.

Série Osm dní zdraví v Evropě je mezinárodní koprodukcí Evropské vysílací unie (EBU) za podpory Evropské komise a ukazuje stinné stránky našeho kontinentu. Nám stačí udělat tak málo – padesát minut každé úterý – abychom poznali, co se děje kolem nás…

   
12.07.2006 - Kultura - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Léthé [*]

  Nezajímají mě nemoci ....to se raději podívám na porno ...šťastní lidé jsou méně nemocní ...takže se chráním tím, že se snažím být co nejšťastnější .

  superkarma: 0 12.07.2006, 21:21:02
 2. avatar
  [6] Vivian [*]

  Olynth: kdekoliv. Je přehnaně úzkostlivá. Čeho se bojíš, to přivoláváš .

  superkarma: 0 12.07.2006, 17:20:21
 3. avatar
  [5] Olynth [*]

  linde: tuberkulosou onemocněla před pěti lety i moje máma. a to je ženská, která si každou chvíli myje ruce a skoro nevychází ven, kupuje jenom bnbalený chleba - aby na něj sahalo co nejmíň lidí a nikdo ho nepoprskal. ve výtahu mačká knoflíky přes papírový kapesník, který ihned likviduje. vůbec netušíme, kde to mohla chytit.

  superkarma: 0 12.07.2006, 15:10:00
 4. avatar
  [4] arjev [*]

  linde: mně stačí,když kolem mě projdou přerovští snědí spoluobyvatelé a mám plno cizopasníků

  superkarma: 0 12.07.2006, 13:12:43
 5. avatar
  [3] Vivian [*]

  linde: dnes už přece existují antibiotika nebo se můžeš nechat očkovat

  superkarma: 0 12.07.2006, 12:31:43
 6. avatar
  [2] Linde [*]

  Nyotaimori: stačí možná pár minut pobytu vedle jednoho houmlesáka bezdomovce v Přerově a možná se ti sen o sanatóriu splní . To bys nevěřila, co všechno se dá vykašlat, patolog s mikroskopem by jásal. Vyhýbám se mu obloukem, tubera mně děsí. Třeba ji nemá, ale já to zjišťovat nemíním

  superkarma: 0 12.07.2006, 07:04:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme