Taky se vám pletou Trutnov a Turnov? Nejste samy, ovšem vězte, že rozdíl mezi těmito městy není jenom v katastrální poloze, ale také v tom, že jedno z těchto dvou měst je královské město věnné. A je to ... Trutnov. Seznamte se.

První zmínka o městě Trutnov pochází už z roku 1260 prostřednictvím listiny Idíka z Úpy z rodu Švábeniců, kteří někdy kolem roku 1250 Trutnov založili. Oblast kolem Trutnovska se pak v historii stávala předmětem mnohých zástav.

lettrutnov

letecký pohled na město Trutnov obklopené zelení

České královny a královny vdovy již od doby Václava II. disponovaly příjmy z tzv. věnných měst, ke kterým se řadil i Trutnov. Václav IV. jej v roce 1399 společně s Dvorem Králové daroval své manželce Žofii. Ta, ač byla Václavovou ženou od konce roku 1389, byla korunována až roku 1400 a tedy až od tohoto roku je právně možné počítat Trutnov mezi královská věnná města.

Přečtěte si také:

Královské věnné město Vysoké Mýto

Královské věnné město Chrudim

A královsky se ve městě Trutnově žije dodnes. Je centrem mnoha kulturních akcí, obdivuhodných historických a architektonických památek i nádherné okolní přírody. Posuďte samy prostřednictvím následujících fotografií.

Nádherný pohled, co říkáte?
A vy můžete být přímo uprostřed. Jako královny...

Příště: Královské věnné město Polička

Související články

Reklama