Domácnost

Sezení u baru dovoleno

Vysedávání u baru už není nutné označovat za poklesek. Mohou u něj v klidu pobývat i děti, často se stává místem, kde se u večeře setkává celá rodina, aby si po celodenním shonu popovídala. Samozřejmě že jde o barový pult v kuchyni.

Barové pulty si získávají v posledních letech v českých domácnostech stále větší oblibu. Nahrazují tady klasický jídelní stůl, který se zvlášť do malých bytů nevejde. O jejich oblibě svědčí i fakt, že renomovaní výrobci kuchyňských linek zpravidla nabízejí jednu až dvě sestavy, jejichž součástí je i bar.
Toto posezení nabízí několik výhod. Opticky odděluje kuchyni nebo varné centrum od zbytku místnosti. Na druhé straně ji však zcela neizoluje od obytné části domu. Proto připravuje-li maminka večeři, vidí na děti, které si právě v obýváku píšou úkoly. Když přijde návštěva, snadno hostitelka připraví malé občerstvení a zároveň si povídá s hosty, kteří u baru popíjejí kávu.
Na druhé straně barový pult také brání přímému pohledu do varného centra. Špinavé nádobí, rozvařený oběd, nepořádek na podlaze tak nezůstanou nečekané návštěvě přímo na očích.

Klasický barový pult má mít výšku v rozmezí od 100 do 120 cm. Tomu musí odpovídat také parametry židle. Doporučuje se zvolit takovou, jež má sedací plochu ve výšce zhruba kolem 80 cm. Trh nabízí barové stoličky z různých materiálů. Od klasických dřevěných, přes plastové, ratanové až po kombinaci těchto materiálů s kovem. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od pěti set až po několik tisíc korun. Vybrat si můžete židle s opěrátkem nebo bez. Rozhodně by však měly splňovat dva základní požadavky - velkou stabilitu a pevnou konstrukci. Obchody nabízejí také výškově nastavitelné, které můžete postavit i ke "klasickému" stolu. K většímu pohodlí při sezení ve výšce přispívá stupínek k podepření nohou. Ten by měl být také součástí barového pultu. Pokud chybí tam, rozhodně si vyberte stoličku s podporou nohou. Jinak při vysedávání a slézání na barovou židličku nebudete vypadat jako dámy a gentlemani, ale spíš jako začínající horolezci.

Vysoké barové sezení ale není vhodné pro malé děti. Do takové domácnosti raději zvolte snížené "barové pulty", které mají výšku klasického stolu. Také se pro ně užívá název snídaňové sezení. Umístit je lze prakticky kamkoli - ke stěně, na konec kuchyňské linky, do rohu, stolek lze  teleskopickou tyčí uchytit ke stropu. Snídaňový stolek má mít výšku klasického stolu, tedy od  70 do 75 cm. Zapomeňte však na to, že by pult plynule navazoval na pracovní desku. Ta je totiž o 15 cm vyšší. Tyto stolky jsou vhodné do malých bytů, jako příležitostné stolování nebo jako jídelní prostor pro jedno až dvojčlennou domácnost. Proto bývá zpravidla menší a subtilnější.  Rozhodně nepočítejte s tím, že byste u nich mohli servírovat nedělní oběd o několika chodech pro čtyřčlennou rodinu. K tomu zde není prostor. Přesto si lze pomoci přídavnými stolky a dalšími úložnými prostory.


Po kliknutí se fotografie otevře ve větším formátu v novém okně!

   
19.09.2005 - Dům a byt - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [3] papajjja [*]

  Všechny ty fotky jsou z ikei...a ten nábytek teda taky A uváděli to tam prostě jako normální jídelní stoly ...myslim,že v minulim katalogu

  superkarma: 0 19.09.2005, 14:27:35
 2. avatar
  [2] Léňa [*]

  Bar už má opravdu každej. Ten stoleček na první fotce vypadá jako z Ikei, taky ho odtamtud máme ale dali jsme ho do výšky normálního stolu a v jiné barvě.

  superkarma: 0 19.09.2005, 13:04:01
 3. avatar
  [1] svetluszka [*]

  " barpult" mezi jídelnou a kuchyní máme už přes 10let, ale už se mi přestává líbit, protože ho už má skoro každej.... všechny kuchyně stejný. Je super,že když přijde návštěva, nevidí mi až do dřezu a na šporák. Ale už je opravdu "přebarováno"....

  superkarma: 0 19.09.2005, 07:11:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme