Styl

Sexy čtyřicítky: Dobré rady nad zlato II.

Článek Sexy čtyřicítky: Dobré rady nad zlato, který jsem pro vás nedávno připravila, vás evidentně zaujal. Díky za všechny pochvaly. Povzbuzena úspěchem (smích) vytahuji další rady ze svého chytrého notýsku. Dnes je na řadě dušička. Čtěte pět věcí, na které by žena měla myslet v zájmu zachování svého duševního zdraví.

Už víme, proč máme cvičit, dbát o svou pleť a jak se postavit k paní Módě. To znamená, že OBAL si můžeme odškrtnout. Ale jak jsme si říkaly - pravá krása vychází především zevnitř. A nejen krása. Také samotné zdraví je závislé na tom, jak je dušička spokojená. Dřív patřila tato tvrzení do tzv. alternativní medicíny, dnes se k němu přiklání i většina osvícených lékařů. Nenechte NE-MOC proniknout do svého těla.

Nebojte se změny

Děsí vás představa, že budete muset odejít z práce, resp. že vás vyhodí? Nedovedete si představit, že byste se odstěhovala do jiného bytu, nebo musela opustit něco jiného ve svém životě? Vím, jak se cítíte, taky jsem si téměř vším prošla. A víte co? Jediné, co jsem si ve finále, když se překonaly všechny počáteční problémy, pomyslela, bylo: Škoda, že se to nestalo dřív!

Věřte tedy, že je nejvyšší čas zkusit udělat aspoň malou změnu ve vašem životě a uvidíte, že jen ten pocit, že jste to dokázala, bude stát za to.

 • Ono někdy stačí říct prosté NE místo ANO. Nemusíte se hned stěhovat na druhý konec světa. :-)

Nesnažte se změnit to, co nemůžete ovlivnit

čtyřicetJedna moje známá, s kterou jsem často pracovala, mi při odchodu dala lísteček, na kterém bylo napsáno. „Bože, dej mi sílu, abych přijímal věci, které změnit nemohu, odvahu, abych měnil věci, které měnit mohu, a moudrost, abych je uměl od sebe odlišit.“ (volný překlad).

Bylo mi cca dvacet a lísteček jsem si schovala, ale moc jsem o tom nepřemýšlela. Až po letech jsem si ale uvědomila pravou hodnotu slov. Do té doby to byl jen lísteček na památku s chytrou větou...

Neplýtvejte silami na věci nebo okolnosti, které prostě nemůžete změnit, ať už se jedná o vykradené auto nebo daleko horší skutečnost.

 • A ještě bych k tomu výše uvedenému citátu přidala dovětek: Taky mi, prosím, dej znát, které věci mám řešit teď a které je třeba lepší nechat uzrát a teprve pak řešit. I když tím se v podstatě symbolicky dostáváme k radě našich předků: Ráno moudřejší večera.

Nesnažte se za každou cenu zavděčit

Velmi těžká věc, ačkoliv na první pohled tak nevypadá. A i když to řada z nás nepřízná, asi všechny chceme být oblíbené v kolektivu. Začíná to už ve škole, pokračuje v práci a často s tím bojujeme i přímo v rodině.

Strach, že nás někdo symbolicky ODMÍTNE, nás svírá více, než je zdrávo. Opravdu je nutné, aby nám tak záleželo na tom, co řekne sousedka, šéfová, nebo koneckonců partner, s kterým evidentně něco dlouhodobě řešíme a objektivně máme pravdu my?

Ano, v mnohých případech na kladném VZTAHU dotyčného možná závisí náš profesní růst. Oblíbenci to mají lehčí, ale stojí nám to za to? A věřte, že když se někdo špatně vyspí, může být stejně vše jinak...

 • Je lepší žít s čistým svědomím a věřit tomu, že s upřímností nejdál dojdeš. Je to někdy těžké, ale v globálu to asi stále platí, co myslíte?

Nevzdávejte se a nezáviďte

I když jsem původně chtěla tyto dva body uvést samostatně, při psaní mi došlo, jak moc spolu souvisí. Máte za sebou desátý pohovor a zase vás odmítli? Berte každý neúspěch jako CESTU k tomu, abyste příště uspěla. Nebojte se zeptat, co bylo z vaší strany špatně, proč došlo k odmítnutí a co druhá strana očekávala.

 • Přistupujte k životu jako ke škole, kde se stále učíte. Koneckonců ono to tak skutečně je.

Chystáte se na pohovor nebo důležitou schůzku? Zkuste ukočírovat svůj strach. Hlídejte si negativní emoce, které by vás mohly pohltit a ochromit, a naopak se zkuste naladit na společné zájmy, práci, která vás čeká. Chovejte se přirozeně. Nevětší zárukou úspěchu je údajně vnitřní klid a radost ze života. Ano, lehce se řekne, hůře vykoná. Není od věci si trochu pomoci. Zkuste třeba Bachovy kapky, o kterých jsme zde psali.

 • Existuje speciální lahvička URGENCY (první pomoci), která otupí nepříjemné břity strachu (panák slivovice je taky fajn, ale mezi námi, ženami, nevypadá nejlépe, když to z vás na pohovoru táhne, že?)

Vzpomeňte si, kolik slavných a významných osobností „pohořelo“, než se dostalo na vrchol. A i když vy nechcete být slavnou zpěvačkou, princip je v podstatě stejný. Musíte zaujmout a pracovat na sobě. A úplně logicky na to navazuje ono již zmíněné Nezáviďte.

Je těžké přát ostatním úspěch, když vám se zrovna nedaří. A pokud to zvládnete, gratuluji, postoupila jste zase o ročník moudrosti výš a otvírají se vám nové dveře (možná právě ty, které byly před tím kvůli závisti zabuchnuté).

 • Ne nadarmo se říká: Přej a bude ti přáno...

Nelitujte se

Probírání minulosti a přemítání o tom, co jsme mohly udělat lépe, nám často zabírá spousta času. Jaké by to bylo, kdybych, atd. Ale jak se říká: Pozdě BYCHA honiti...

Určitě si vybavíte scénku z oblíbeného Deníku Bridget Jones, kdy hlavní hrdní sedí na posteli v červeném pyžamu, popíjí víno a zplna hrdla zpívá All by myself. Tak takto by neměla vypadat většina vašich dní.

Vyplakat se, poučit se z chyb, abychom se pokud možno neopakovaly, a jít dál. A když už zpívat, tak to, o čem je hit Edit Piaf.

A co vy, milé čtenářky, co vám nejvíce znepříjemňuje život? A které nástrahy jste překonala, i když to třeba trvalo mnoho let?

Přečtěte si také:

   
17.01.2014 - Krása - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] moravačka Aja [*]

  Souhlasím s VámiSml16Sml16

  superkarma: 0 03.02.2017, 04:29:53
 2. [13] Marcela Macáková [*]

  gerda — #11 Výborný je také film!

  superkarma: 0 19.01.2014, 09:31:21
 3. avatar
  [12] Allma [*]

  gerda — #11 když jsem četla poprvé někdy v 17letech, tak jsem ji přečetla "jedním dechem"

  http://www.kniha.cz/edith-piaf/d-250979/

  superkarma: 0 18.01.2014, 15:52:59
 4. avatar
  [11] gerda [*]

  Pavla_b — #9 ale to nemusíš, jestli nejsi starší ročník, pak to možná opravdu neznáš. Za mého dětství šly v rádiu jedna francouzská písnička za druhou a tento šanson byl hodně hraný. Je její nejslavnější - dá se říct. I Milord je známý, ten zpívala v českém překladu Hana Hegerová. Piafka byla osobnost, i když ne ve všem příkladná. Pamatuju si, že zpočátku žila jako malá na ulici a se sestrou nebyly zvyklé prát si oblečení. Jen zahazovat a mít nové. Vyhrabat se z takových poměrů - všecka čest. Jen ty drogy nemusela zkoušet, na ty doplatila.Sml15

  1. na komentář reaguje Allma — #12
  2. na komentář reaguje Marcela Macáková — #13
  superkarma: 0 18.01.2014, 14:39:41
 5. [10] Pavla_b [*]

  risina — #8 děkuji za odkaz na překlad textu Sml16

  superkarma: 0 17.01.2014, 13:48:53
 6. [9] Pavla_b [*]

  gerda — #6 sypu si popel na hlavu.. Piaf není moje oblíbená pěnice, i když ..četla jsem o ní pár článků, vím, jak vypadala a poznám její písně..ale o čem zpívá, to fakt většinou nevím, neb francouzština je mi cizí...Sml80 tak jsem se zeptala a naštěstí se mi dostalo odpovědi

  1. na komentář reaguje gerda — #11
  superkarma: 0 17.01.2014, 13:47:41
 7. avatar
  [8] risina [*]

  Pavla_b — #2 http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/edith-piaf/non-je-ne-regrette-rien-73188

  1. na komentář reaguje Pavla_b — #10
  superkarma: 0 17.01.2014, 13:07:30
 8. avatar
  [7] gerda [*]

  Marcela Macáková — #5 kruciš - teď vidím tu chybu v mém příspěvku - myslívám dopředu a píšu blbosti. Nemáme si přece Nic dělat Z TOHOSml52Sml53

  superkarma: 0 17.01.2014, 09:42:18
 9. avatar
  [6] gerda [*]

  Pavla_b — #2 Piafka měla hodně pestrý život, a pokud tvrdí Ne-nelituji ničeho - pak to tvrdí správná osoba a může nám jít vzoremSml58 Měla jsem zato, že je to taková klasika, že i ten, kdo francouzsky neumí, ví, o čem zpíváSml80

  1. na komentář reaguje Pavla_b — #9
  superkarma: 2 17.01.2014, 09:40:21
 10. [5] Marcela Macáková [*]

  gerda — #1 Děkuji. A souhlasím s vámi. Pěkný den.

  1. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 0 17.01.2014, 09:19:56
 11. [4] Pavla_b [*]

  jazuzinka — #3 děkuji Sml16

  superkarma: 0 17.01.2014, 08:41:02
 12. avatar
  [3] jazuzinka [*]

  Pavla_b — #2 jednoduše řečeno: ničeho nelituji

  1. na komentář reaguje Pavla_b — #4
  superkarma: 0 17.01.2014, 08:37:45
 13. [2] Pavla_b [*]

  .. a o čem tedy ten hit Edith Piaf je? Neumím francouzsky, takže nerozumím ani zpěvu, ani napsanému textu...Sml80

  1. na komentář reaguje jazuzinka — #3
  2. na komentář reaguje gerda — #6
  3. na komentář reaguje risina — #8
  superkarma: 0 17.01.2014, 08:28:29
 14. avatar
  [1] gerda [*]

  Se vším souhlasím na sto procent. Já bych ještě dodala, že všechno zlé je pro něco dobré a abychom si nic nedělali s tím, co si o nás myslí ostatní - protože oni mají právě nejvíc starostí s tím, co si o nich myslíme mySml52 (taky volná interpretace citátu)Sml30 Když se něco semele, myslíme si, že se zboří svět. Není to tak, ono se spíš něco nového pěkného připravuje.Sml33

  1. na komentář reaguje Marcela Macáková — #5
  superkarma: 0 17.01.2014, 06:40:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme