Bulvár

Sexuální výchova ano, či ne?

Pocházím z neposkvrněného početí. Ne, neťukejte si na čelo. Nemyslím si o sobě, že jsem nějak výjimečná, nebo že disponuji zázračnými schopnostmi. Dokonce ani netoužím být prohlášena za svatou.

K závěru o svém vzniku jsem dospěla ve chvíli, kdy jsem zjistila, že moje maminka nezná slova jako sex nebo soulož. Kdykoli jsem se jako malé, nebo již větší dítě na něco z této ožehavé problematiky zeptala, dostalo se mi vyhýbavé odpovědi s odkazem na pozdější dobu s nápadným zrudnutím lící mé maminky.

Ve dvanácti letech jsem z ní po několika důrazných urgencích vymámila jednovětnou definici menstruace, a tím naše rodinná sexuální výchova skončila. Maminka se zkrátka styděla a já se tomu dnes ani nedivím. Doba, ve které vyrůstala, se pyšnila odvážnými brigádníky a plněním pětiletých plánů. O sexu se tehdy vůbec nehovořilo a věřím tomu, že i mezi mladými se o něm bavili pouze v náznacích a povrchně.

Když jsem se stala matkou, hrdě jsem si předsevzala, že já budu jiná. Svým dětem vždy všechno vysvětlím úměrně jejich věku a žádnou otázku nenechám nezodpovězenou. Netušila jsem jaké břímě a jakou odpovědnost tím béřu na svá bedra.

První inzultaci jsem byla vystavena, když byly starší dceři čtyři roky. Zeptala se tatínka, jak se děťátko dostane z bříška ven. Je zajímavé, že děti nejdřív zajímá toto a až později jim vrtá v hlavinkách, jak se ale to děťátko dostane dovnitř, viďte? Ale zpět k našemu prvnímu problému.

Takže – dcerka se zeptala tatínka (já jsem zrovna nebyla doma, když ji tato otázka vytanula v hlavince) a tatínek mě opravdu chlapsky podržel. Zbaběle se z tohoto rozhovoru vykroutil alibistickou odpovědí: „Já to nevím, miminka se rodí maminkám, tak se musíš zeptat jí.“

Holčička se s touto odpornou lží spokojila a trpělivě čekala, až se vrátím domů, aby mě podrobila výslechu. Jako úplně první mně napadlo říct jí, že jí to povím, až bude větší. Ale vzápětí jsem si vzpomněla na své předsevzetí a rozhodla se dostát mu do roztrhání těla.

Vysvětlila jsem té malé hlavince, že miminko u maminky v bříšku roste a až je dost velké a chce ven, tak zaťuká a maminka ho pustí. Do větších podrobností jsem si netroufala zajít a doufala jsem, že to tak prozatím postačí. Postačilo, sláva.

Postupem času otázky na toto téma houstly a já jsem získávala akademickou odbornost ve vysvětlování a uvádění věcí na pravou míru.

Jednou jsem ale měla pocit, že veškeré mé snažení je to tam. Mladší dcerce bylo pět let, byla nemocná a dívala se na odpolední dětský pořad Magion. Já jsem v kuchyni připravovala večeři, a tak mi uniklo, že pořad skončil a začíná publicistický magazín Lékař a vy. Z kvrdlání kašičky mě vyrušil až přerývaný dech, hlasité hekání, křik a opětné hlasité hekání, které se linulo z televize.

Přiběhla jsem do obýváku ve chvíli, kdy se zrovna narodilo miminko. Vše bylo hezky názorně natočeno kamerou a mladší dcerka seděla a celý porod sledovala. Bylo mi jasné, že to není podívaná pro pětileté dítě a přemýšlela jsem, jak jí toho traumatu, který z toho jistě bude mít, zbavím. Holčička se na mě podívala a s vážnou tváří mi sdělila: „Až budu velká, tak nikdy nechci mít dítě.“

Bum! A je to tady. „A proč?“ zeptala jsem se opatrně.

„Protože dítě, když se narodí, tak strašně řve! To by mi musel pan doktor dát vatu do uší.“ Sláva! Z celého porodu jí utkvěl pouze křik novorozence. Oddechla jsem si.

A nadále jsme pokračovali v naší rodinné sexuální výchově. Mezitím se naše knihomolné studio rozrostlo o perly typu Bravo apod. a já jsem začínala být na druhé koleji. Bravíčko vedlo a já jsem sloužila jenom jako dovysvětlovací instituce.

Postupně jsem se ukonejšila a dospěla k závěru, že vše již bylo řečeno a moje dcery jsou již poučeny o všem, co se sexu a sexuálního chování týče, dokud mě z tohoto omylu nevyvedla starší dcerka jednoduchou otázkou: „Mami, co je to onanie?“

Uf, povím vám, to byl opravdu oříšek. Moc se mi o tom mluvit nechtělo a přiznávám, že jsem ani nevěděla jak. Bylo mi ale jasné, že něco říct musím, neboť dcera čekala na odpověď a ani v nejmenším netušila, jak horkou chvilku mi právě připravila. A tak se odehrál následující dialog: „Nooo, to je když…ehm…a kdes to slyšela, to slovo?“
„Četla jsem to u babičky na chatě v magazínu Blesku. Tak co to teda ta onanie je, mami?“ „Ehm, to znamená, když se někdo sám hladí, víš.“
„A proč?“
„Protože mu to dělá dobře.“
„A kde se hladí?“
„No, tam, kde mu to dělá dobře.“
„A kde mu to dělá dobře?“
„Ehm. To je u každého jiné. Každý si najde sám to místo, kde je mu to nejpříjemnější.“
„A mami, ty se taky sama hladíš?“
„Ehm, hmmmm, ježíšmarjá, podívej, já si tady s tebou povídám a úplně jsem spálila cibuli. To jsem ale trubka, viď? Podáš mi novou? Abychom stihly uvařit večeři. A co úkoly, už je máš hotové? Jdi se podívat na ségru, co dělá, je tam nějak ticho.“

A tím skončila moje sexuální výchova a samožerská pýcha, jak já svým dětem všechno na rovinu zodpovím a vysvětlím.
Ještě štěstí, že v té době již základy měly a zbytek hbitě dohnaly samostudiem.

Dlužno podotknout, že celé toto moje sexuální snažení bylo zúročeno v době, kdy mé dcery postupně dovršily šestnáctého roku. Prožívaly v té době svou první lásku a ani jedna se nebála za mnou přijít a sdělit mi, že by rády užívaly antikoncepci.  

          
   
03.09.2003 - Společnost - autor: Jaroslava Machálková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [157] smoky [*]

  Není to tak dlouho, co se mně má dvanáctiletá dcera zeptala s opovržením (co to v té televizi říkají za blbosti)jak může chlap znásilnit chlapa (pohlavní styk mezi mužem a ženou jsme již probíraly:-)).Nejdříve se mi orosilo čelo, chvíli jsem vůbec nevěděla co říct, a pak náznaky typu: jak dojde ke znásilnění ženy, kde má v těle ještě nějaký jiný otvor, kam se "to" dá strčit, se na mne zhnuseně podívala, oči navrch hlavy a řekla:"tak to je fakt hustýýý".

  superkarma: 0 03.09.2008, 15:46:33
 2. avatar
  [155] Mici [*]

  Syn se také poměrně brzy zajímal o to, jak se rodí mimčo a jak vznikne. Spokojil se s tím, že mamka má vajíčko, tatík dá spermii a vznikne mimi. Asi ve 4 letech byl se mnou na gyndě a tam bylo na velkém plakátu krásně vyobrazeno vajíčko, spermie a 10 lunárních měsíců vývoje plodu a když to viděl na vlastní oči, vzal to na vědomí. Kudy se mimi rodí jsem mu řekla. Tchýně s ním pak jednou vedla nějakou debatu, že děti nosí čáp a syn (asi 5 let)se tehdy na mě podíval a zeptal se : Mami, proč mi babička vykládá takové blbosti? tak jsem řekla, že u babičky to možná proběhlo jinak, ale že převážná většina lidí se rodí tak,jak jsem mu řekla já. Kolem 5. roku se zaměřil na vložky, tak jsem mu to vysvětlila tak, každý měsíc dozrává jedno vajíčko a tělo je připraveno poskytnout "kvartýr", kdyby dorazila spermie a vzniklo by mimčo, tak aby mělo 9 měsíců kde bydlet. No a protože mimi se rodí od krve, tak i základy toho jeho "kvartýru" tvoří krev (to naštěstí bez problémů uznal). No a pokud se tedy spermie s vajíčkem nepotká, takže ten bejvák tam uvnitř je zbytečný a musí z těla ven, protože příští měsíc se vytvoří další, nový. Takže vlastně z těla odchází ven krev. Po nějaké době se mě na to znovu ptal a já mu řekla, že už jsem mu to vysvětlovala. A mladý na to : Aha, to bylo to hnízdo pro mimino, že? A bylo vymalováno. Má už 8let, ale kupodivu (a naštěstí pro mě) ho ještě nenapadlo, že ta spermie se tam musí nějak dostat, takže ještě mi dává čas se náležitě připravit
  A dnes jsme se ještě spolu bavili o rozvedeném švagrovi, že platí švagrové na děti. A malý nechápal, proč platí,když jsou rozvedení. Tak jsem mu to vysvětlila a on na to, že už to přece nejsou jeho děti, když je rozvedli. Řekla jsem mu : děti měl s tetou a vždycky to už budou jejich společné děti i když dospělí spolu nejsou. Jednou dal spemie, tak teď holt musí platit. A malý se smíchem : "Takže platí na svoje dvě spermie!"

  superkarma: 0 16.02.2005, 22:26:52
 3. avatar
  [154] Ťapina [*]

  Eva_Fl: To musel být šok, já si nedovedu představit, že bych dostala poprvé menses a nevěděla, o co jde.

  superkarma: 0 03.12.2003, 17:00:12
 4. avatar
  [153] Simba [*]

  pajina: To musel být rozhovor
  No u nás, když jsem byla málá taky osvět = velká nula. Tak se snažím být otevřenější, dceři na dotazy odpovídat. A taky teď vede v přístupu k informacím Bravo.

  superkarma: 0 03.12.2003, 13:40:04
 5. [152] zindule [*]

  Já jsem od mámy nikdy žádné vysvětlení nedostala, vše bylo tabu. Tak jen prosím vysvětlujte! Mě to za chvíli bude čekat taky.

  superkarma: 0 16.09.2003, 18:47:41
 6. avatar
  [151] Eva_CZ [*]


  Malem jsem o tenhle krasnej clanek prisla a vdecim za to milionum blbejch prispevku, ktere mi daly tak zabrat, ze jsem se malem nedostala na hlavni stranu!
  U nas to bylo, Meryl, uplne totez. Na otazku, proc si moje maminka dava vatu mezi nohy mi odpovedela, ze se pocurava. Tak jsem to VSEM vypravela.
  Kdyz jsem se zeptala, jak maminka prijde k tomu, ze se ji v brisku ,,udela" miminko mi rekla, ze maminka musi dite moc a moc chtit.
  A ja jsem tak strasne moc chtela - a nic. Bylo mi asi 5 let.....
  Menses jsem dostala poprve po gymnastickem treninku a myslela jsem, ze jsem si zpusobila nejake vnitrni zraneni na bradlech...
  Homosexualita mi byla predkladana jako neco nepatricneho, zvrhleho, uchylneho...
  Ale i ja jsem jako mama asi zklamala, nejak jsem o tom doma nevedla rec. Odpovidala jsem na otazky pravdive, ale nevysvetlovala jsem.
  Nic moc.....

  superkarma: 0 07.09.2003, 11:40:36
 7. avatar
  [149] Lotka [*]


  Moje mrně má 4 a ty má otázky typu - jak se dostane mimi do bříška, z bříška, co jí, v obchodě se mě nedávno ptala, co jsou to vložky... začínám mít pocit, že to předsevzetí je na houby

  superkarma: 0 06.09.2003, 11:32:38

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [147] kacaba [*]

  Muj bracha jednou prisel domu a hrozne se smal. Souseduv maly kluk se ho ptal "Ty Maro, uz jsi mel ten organismus?"

  superkarma: 0 04.09.2003, 18:17:50
 2. [146] Hanamu [*]

  Vzpomínám si, jak si moje malá jedenáctiletá beteř četla knížku. I když byla knížka určena pro její věkovou skupinu, velmi mě překvapila, když se mě zeptala, co je to frigidní kráva! Nechtěla jsem věřit, že tom tam je, ale bohužel bylo. Dost jsem se zapotila, než jsem jí to vysvětlila:-)

  superkarma: 0 04.09.2003, 16:50:30
 3. [145] Hanamu [*]

  Vzpomínám si, jak si moje malá jedenáctiletá beteř četla knížku. I když byla knížka určena pro její věkovou skupinu, velmi mě překvapila, když se mě zeptala, co je to frigidní kráva! Nechtěla jsem věřit, že tom tam je, ale bohužel bylo. Dost jsem se zapotila, než jsem jí to vysvětlila:-)

  superkarma: 0 04.09.2003, 16:48:19
 4. avatar
  [141] petul [*]

  Tak jsem si tak ještě vzpoměla na svoji neteř. Když jí bylo asi deset let, tak vyslechla hovor, který jsem vedla s jejími rodiči. Bavili jsme se o izolaci oken, švagr plánoval koupit silikon. A neteř se zhrozila: Silikon do oken? Já jsem myslela, že se cpe jen do koz!

  superkarma: 0 04.09.2003, 08:36:43
 5. avatar
  [140] petul [*]

  Tak u nás to bylo to stejné jako ve většině případů - od svých rodičů jsem se nikdy žádného vysvětlení a poučení nedočkala. Když mi bylo asi 10, tak mi pan doktor při pravidelné prohlídce řekl, abych se maminky zeptala, co je to menstruace. Byla jsem docela hodně vyvinutá, takže už bylo načase. Jako dnes vidím mamku, jak cosi zamumlala během chvilky, co zametala v kuchyni zem. Tak jsem se zeptala své spolužačky (dcery dotyčného doktora) a ona mi k mému zděšení řekla, že to znamená, že budu mít dítě. Asi týden jsem žila v hrozném strachu, co si v 10. letech s mimčem počnu A o ostatních ani nemluvím - v 18. se mě mamka zeptala (když jsem už víc jak půl roku chodila s klukem, jestli s ním "intimně žiju". Její formulace mě opravdu rozesmála

  superkarma: 0 04.09.2003, 08:31:23
 6. avatar
  [139] _Lucky [*]

  Taky se přidávám. Pryč s puritánstvím! Pamatuju si, jak jsem se vloupával do knihovny, kde byla poučná literatura. Rodiče ji koupili, ale styděli se mi ji dát. Dneska, když do ní nahlédnu, vidím, jaké jsou v ní hrozné bludy. To brácha je na tom lépe. Bezvadnou knížku na Vánoce, ale dělá že ho to absolutně nezajímá . Jsem pro vytvoření nového českého slova pro vulvu. Do "vulvy" bych se bál to vstrčit . Ale s rodiči je kříž dodnes. Sex pro ně neexistuje.

  superkarma: 0 03.09.2003, 23:49:16
 7. [138] Mína [*]

  Mí rodiče taky spíše spoléhali na naučnou literaturu - že si to jako přečtu. A já četla a četla... Trošku jsem se i styděla zeptat. Bylo to asi dobou...A následky na sebe nedaly dlouho čekat... V 19 jsem otěhotněla a tak se teď snažím, aby se mé dítko nikdy nestydělo zeptat. Ale někdy to dá vážně zabrat!

  superkarma: 0 03.09.2003, 22:26:10
 8. avatar
  [137] weisova [*]

  já jsem taky měla hezká předsevzetí o otevřené výchově, ale když dojde na lámání chleba, tak mi to nějak drhne v krku, no, oni se ani tolik neptají, tak si říkám, to všechno vědí nebo jsou opožděný?!

  superkarma: 0 03.09.2003, 22:06:03
 9. avatar
  [136] Sanofi [*]

  U nás doma vládla docela puritánská výchova. Sex byl tabu.
  Maminka pracovala v knihkupectví a občas koupila i nějakou knížku s ožehavým tématem. Sexuální výchova, soužití milenců....atd. Já, co by, zvídavé dítko,jsem tyto knihy samozřejmě našla a v nepřítomnosti rodičů je pečlivě prostudovala. To mi bylo nějakých 13 let. Maminka knihy pečlivě schovávala a s velkou slávou mi je asi v 17ti letech předložila, s jiskrou v oku, že to teda bude počteníčko:o))<sml30

  superkarma: 0 03.09.2003, 20:04:33
 10. avatar
  [134] blesksoft [*]

  Já jsem s dětmi už od malička mluvila na rovinu- žadná vrána žádný čáp. Pěkně na rovinu abych jim pak nemusela vykládat že je to jinak a že jsem jim předtím lhala. Dnes je dceři 16 a bavíme se i o jejím (milostném životě)s antikoncepcí jsme už netrpělivě čekali až jí bude 15.

  superkarma: 0 03.09.2003, 18:51:40
 11. avatar
  [132] ANAMOR [*]

  Viv

  superkarma: 0 03.09.2003, 17:55:44
 12. avatar
  [131] ANAMOR [*]

  gryzli
  Už jsem se dole omlouvala upozornila mě Dickie

  superkarma: 0 03.09.2003, 17:52:20
 13. avatar
  [130] Viv [*]

  Hm, ja si vzpominam, jak me sestrenice, kdyz nam bylo asi 5 let, pri hrani na maminky - kde jsme si nejdriv strkaly polstare pod triko a pak jsme jecely bolesti a pak jsme se jako vratily z porodnice s panenkama... ,strasne rozcilila tvrzenim, ze se deti rodi ze zadku ... ja ji rikala, ze to neni pravda, ze se rodi julcou... a ona na to ze jsem uplne blba, ze tudy by to mimco neproslo, ze je to jasny, ze zadkem, jinak by julca musela byt 100× vetsi nez je...

  superkarma: 0 03.09.2003, 17:52:15
 14. avatar
  [129] ANAMOR [*]

  gryzli
  Už jsem se dole omlouvala upozornila mě Dickie

  superkarma: 0 03.09.2003, 17:47:06
 15. [127] Lojen [*]

  superkarma: 0 03.09.2003, 17:26:06
 16. avatar
  [125] Dickie [*]

  ANAMOR:

  superkarma: 0 03.09.2003, 16:33:09
 17. avatar
  [123] ANAMOR [*]

  Dickie sorry já jsem si nemohla vzpomenout kde jsem to slyšela

  superkarma: 0 03.09.2003, 16:12:48
 18. avatar
  [120] Dickie [*]

  ANAMOR: jestli pokládáš Policajt ve školce za českej film...

  superkarma: 0 03.09.2003, 15:49:56
 19. avatar
  [117] ANAMOR [*]

  kluci mají penis a holky mají vagíny to je z českého filmu

  superkarma: 0 03.09.2003, 15:30:26
 20. avatar
  [114] Veruška [*]

  u nás se mamka taky tvářila jak Tajemný hrad v Karpatech, takže literatura mě naštěstí poučila, taky vždycky přišla s křížkem po funuse (ve 20 se mě ptát, zda něco nechci vědět)

  Meryl: a hladíš se nebo ne?

  superkarma: 0 03.09.2003, 14:44:10
 21. avatar
  [113] lightblue [*]

  maki: moje máma prý se ségrou nechtěla o práškách mluvit a na gynekologii s ní musela teta, což je pěkná ostuda, ale v té době to bylo všechno asi jiné

  superkarma: 0 03.09.2003, 14:29:03
 22. avatar
  [112] Efča [*]

  Meryl moc hezky jsi to napsala
  U nás to proběhlo s Děvčátkem na slovíčko . Mamka se styděla o tom mluvit , ikdyž dneska říká že ji to štve, že s nimi o tom nemluvil vůbec nikdo a nevysvětlii jim ani MS atd.
  Dneska se už u nás diskutuje úplně o všem, tak doufám že své dětičky taky zmáknu jednou jakžtakž informovat

  superkarma: 0 03.09.2003, 14:26:31
 23. avatar
  [109] Wiki [*]

  knizka, kterou jsem tehdy dostala ja je "Kdyz divka dospiva" :) uz jsem si vzpomnela :))

  superkarma: 0 03.09.2003, 14:06:20
 24. [108] lea [*]

  O sexu by se mluvit rozhodne melo, ne vsak vulgarne ale s citem. Ja byla nasima poucena strasne brzo, protoze kluci byli mymi nejlepsimi kamarady. Tehdy mi to vysvetlovani pripadalo otravne a zbytecne. Tehdy. Listovali jste ted nekdy Bravicko, ktere ctou decka na zakladce? Doporucuji, puritani maji vsak zakaz!

  superkarma: 0 03.09.2003, 14:05:38
 25. avatar
  [107] Agátka [*]

  emma: dcera říká,že maminka má kačenku, ale tatínek ma prostě kule nenechá si to zatím vysvětlit

  superkarma: 0 03.09.2003, 13:56:26
 26. avatar
  [105] emma [*]

  PostMortem: to jako řekneš tříletý holčičce: táák a teď ještě umyjeme puklou švestku!??

  superkarma: 0 03.09.2003, 13:47:53
 27. avatar
  [102] Sama [*]

  Tak u nás doma sex. výchova taky nic moc. U dětí jsme to řešila knížkou Petr, Ida a miminko. Obrázková, jemná - jsem ráda, že jsem ji kdysi dávno koupila

  superkarma: 0 03.09.2003, 13:35:33
 28. [98] tventula [*]

  Já se taky všechno důležité dozvěděla z knížek nebo od kamarádek.Doma bylo toto téma tabu.

  superkarma: 0 03.09.2003, 13:17:20
 29. avatar
  [95] Leňa [*]

  Tak to bylo dřív, taky jsem se o mezes od mamky dověděla až když jsem zašpinila kalhotky a mamka mi na to ještě řekla, že si to myslela, že už to brzy přijde, ale příprava ha ha.
  Dnes je rozhodně jiné i podle toho co děti kolem vi a slyší, to dřív nebylo.

  superkarma: 0 03.09.2003, 12:59:27
 30. avatar
  [94] kouzelnice [*]

  je to dobrý článek, když si vzpomenu, jak jsem byla sexuálně vychovávaná já, ó jé. Vlastně jsem se doma nic nedověděla, ale hodně mi pomohla četba a samostudium :-)

  superkarma: 0 03.09.2003, 12:40:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme