Bulvár

Sexuální skandály v církvi

Stále to samé. Zlý farář zneužije neviňátko, jeho nadřízení celý případ tutlají. Jenže se to nedaří věčně, vždy se najde nějaký šťoura a společnost je rozhořčena. Aby taky ne, církev, od které se očekává, že bude nositelkou hodnot, je v morálním bahně. Přichází ztráta důvěry a nechuť k instituci jménem církev.

Katolíci získávají dojem, že někdo vede štvavou kampaň proti nim. Ale tak to není. Ve skutečnosti by podobné delikty vyvolaly pozornost i tehdy, kdyby šlo i o učitele nebo politika. Přesto si lidé myslí, že mezi kněžími je víc úchylů. Není. Větší pozornost budí tyto případy především proto, že „společenská nebezpečnost“ pedofilie je vysoká. Navíc i ve velmi ateistickém Česku mají lidé vůči církvi vysoké nároky.

Není divu, když se církev snaží prosazovat poměrně přísná pravidla morálky. To je téměř vždy neoblíbená role. Tak společnost vlastně ráda vidí, že se objevil nějaký ten škraloup. Oč je církev tvrdší ve svých pravidlech, o to ostřeji ji společnost vše vrací.

I u nás bylo několik případů, kdy kněz zneužil dítě. Vladislav se poměrně pozdě rozhodl pro kněžství, do semináře vstoupil až po třicítce. Z části proto, že si nikdy nerozuměl se ženami a z části to bylo přání matky. Studia se mu dařila, a tak brzy nastoupil jako duchovní správce do malé farnosti. Postupně mu začalo docházet, že ho stále více přitahují mladá děvčata. Tu přišlo jemné objetí, pohlazení, políbení a jeho fantazie pracovala. Byl jen muž a k tomu pedofil.

Na malém městě se nic neutají. Objevilo se několik bulvárních článků, reportáž v televizi, petice za jeho odvolání. Vladislav byl stále zoufalejší, měl ty dívenky opravdu rád a najednou jdou po něm jak hladoví psi po mase. Několik pozvání na kobereček od biskupa. Varovně zdvižený prst církve. Ale přesto biskup na veřejnosti mlčí. Další bulvární články a další mlčení. Vlastně nikdo nic neví.

Církev se zuby nehty drží pravidla zatloukat, zatloukat a zase zatloukat. Všelijaká podivná odškodnění, přesuny farářů na druhé, často i na třetí místo, a hlavně významné mlčení jsou jen povrchem celého problému. Právě tato nečestnost v jednání způsobuje mnoho nepříjemností. Jen málokterý představitel církve by dokázal říct: „Ano, můj podřízený je pedofil, zneužil tři děti, já o tom vím, a proto ho zbavuji možnosti konat kněžské povolání a předávám ho policii.“ Místo přiznání skutečnosti společnost slyší jen podivné zahuhňání o tom, že ten či onen pastýř zklamal a Bůh mu odpusť.

Vyskytují se názory, že za vším stojí celibát. Tak úplně to pravda není. Případy zneužívání dětí se vyskytují i v jiných povoláních. Celibát je spíše příznakem nezdravé atmosféry v římskokatolické církvi a občas i strachu ze sexuality. Přesto kněžství zvláštním způsobem přitahuje i podivný druh lidí. Část budoucích kněží si v semináři léčí strach z vlastní sexuality, a tak trochu se případně snaží utéct od své úchylky.

Římskokatolická církev není demokratická, veškerá moc přichází svrchu. Vzniká tedy prostor pro manipulaci a jsou lidé, kteří se nechávají ovládat rádi. Navíc, obyčejní lidé nemají možnost odmítnout kněze, kterého nechtějí. Biskup ho jmenoval a basta. Věřícím zbývá jen potupné psaní petic a dopisů, víc nemohou.

Podřízenost, poslušnost, loajalita a sexuálnost ve spojení s nemožností cokoli změnit podle jasných a průhledných pravidel vede k tomu, že se do služeb církve hlásí nezdravá skupina lidí. Ne vždy to nutně musí být lidé sexuálně zvrhlí, spíše mají nevyřešený vztah k autoritě a vyhovuje jim šedá mlha, kdy nic není jasně vidět. V okamžiku, kdy mocenské vztahy v církvi budou průhledné, bude čistší i zbytek.   

   
   
15.08.2003 - Společnost - autor: Ludmila Hamplová

Komentáře:

 1. avatar
  [59] Yanina [*]

  Z toho článku mi připadá, že ti pedofilové jsou vlastně chudáci... jasně, něco je muselo k tomu vést, ale to není naše věc, co teď bude s tím třeba pětiletým hošíek, který ho znásilnil? Pedofil dostane u nás v Čechách tak 5 let, možná přeháním a pak ho pustějí a on to udělá znova a znova a znova. Tolik zmařený životů!
  Pedofilové jsou všude, nejen v cíkrvi, tady jde o to, že by je tam nikdo nehledal (až do nedávna).
  Já osobně nemám ráda tyhle církevní spolky. Jo je hezké občas zajít do kostela (já tam byla naposledy asi před pěti lety, šla jsem na vánoční bohoslužbu a byl tam ožralý farář a říkal, že za komunismu bylo všechno o hodně lepší - do té doby jsem si myslela, že koministé se s církví moc rádi neměli ). To bylo naposled, co jsem tam byla. Nešla jsem tam, aby poslouchala ty kecy, ale jenom proto, že se mi líbí kostely a na Vánoce mají pěknou atmosféru .

  superkarma: 0 15.08.2008, 08:09:32
 2. avatar
  [57] Ťapina [*]

  O tomhle když čtu, tak vždycky pěním. Navrch huj, vespod fuj.

  superkarma: 0 09.12.2003, 22:01:10
 3. avatar
  [56] Simba [*]

  Dost dobrý článek.

  superkarma: 0 03.12.2003, 11:29:00
 4. avatar
  [52] emma [*]

  humr 269: když tykové ženy nevidí celý život nic jiného než život 2. kategorie (matku, příbuzné, lidi z farnosti) neumějí žít jinak než zase v 2. kategorii. a to je problém církve, ne těch žen!! jinak

  superkarma: 0 18.08.2003, 13:17:07
 5. avatar
  [51] Kocicka [*]

  humr 269: nevim presne co to znamena bytost 2.kategorie,ale jako zena je pravda, ze je nekdy tezsi neco prosadit u chlapu,ale to je naprosto vsude!

  superkarma: 0 16.08.2003, 19:18:06
 6. avatar
  [42] emma [*]

  Tereza: možná je to pravda. mě by třeba práce v armádě taky lákala, ale protože vím, že mám těžký problém s autoritama (zejména s těma, kteří si svojí nadřízenou funkci vůbec nezaslouží ), tak tam prostě nejdu. nedokázala bych jen přijmout rozkaz a nikdy si o ničem nepromluvit, nemít názor. možná kdybych věděla, že je to na chvíli, tak to vydržim, ale takhle....
  ale to ještě neznamená, že to není jenom tim, že nemám vůli...

  superkarma: 0 15.08.2003, 14:45:32
 7. avatar
  [41] Lucimo [*]

  nana: No je to prinejmensim zvlastni.

  superkarma: 0 15.08.2003, 14:40:05
 8. avatar
  [40] emma [*]

  podívejte se, "úchylný" je možná jenom moc negativně zprofanovaný slovo. každopádně pedofilie je psychická vrozená porucha, ti lidé by se měli léčit, ale také si myslím, že člověk, který o sobě VÍ, že ho sexuálně vzrušují jen děti, a žije normálně ve společnosti a je vzdělaný (což faráři jsou!), měl by si svoji odlišnost uvědomovat a něco s ní dělat!!!
  není to přece případ jednorázového afektového činu, je to dlouhodobé chování...

  superkarma: 0 15.08.2003, 14:36:56
 9. avatar
  [23] borůvka [*]

  Dopředu podotýkám, že jsem nečetla ani jeden diskuzní příspěvek k tomuto článku. Už dřív jsem se zařekla, že k článkům o církvi už ani slovo. Ale nedá mi to. Myslím, že církev je hrozná. V tom smyslu, že oni víc odsoudí kněze, který je homosexuál a tím samozřejmě nikoho neobtěžuje, než pedofila, který zneužívá malé děti (a to jen v případě, že se na to přijde, zato homosexuál se dobrovolně přizná - i když vlastně nemá k čemu). Fuj, fuj, fuj. Věřící, zamyslete se nad tím.

  superkarma: 0 15.08.2003, 12:51:37
 10. avatar
  [22] Vera1 [*]

  ja teda damy nevim, ale na nazoru Piknika nevidim zas tak nic spatneho

  superkarma: 0 15.08.2003, 12:47:24
 11. avatar
  [12] Toniniella [*]

  nana: Samozřejmě, že člověk vydrží bez sexu i dost dlouho, možná že i celý život, ale ten život to takhle přinese. Kdežto mniši, řádové sestry a katoličtí kněží si tuto cestu vědomě volí, aniž předem zkusili (většinou) nějakého partnera vůbec hledat. Proto si myslím, že tam může být trošku problém.

  superkarma: 0 15.08.2003, 09:56:58
 12. avatar
  [5] ještěrka.ehp [*]

  nana: To ne, ale vždycky si můžou pomoct sami, čímš si u kněžích nejsem až tak jistá

  superkarma: 0 15.08.2003, 07:44:41
 13. [4] mart. [*]

  Všichni se v takových případech zabývají tím, jak je viník prohnilý a co bylo špatně.Máme ale miázerně (nebo spíš bvůbec ne) propracovanou síť jak pomoci těm dětem. Většiánou ztratí důvcěru vevše, rodina kvůli ostudě nikam jít nevchce a dítě samo se stí nedovede vyrovanat ....co s tím?

  superkarma: 0 15.08.2003, 07:41:39
 14. avatar
  [2] Toniniella [*]

  Sybila: No. uvidíme. Ale opravdu si myslím, že třeba celibát je absolutní nesmysl. Spousta křesťanských náboženství celibát nemá, a je to podle mě logičtější. Má-li být kněz spovědníkem všech "hříchů", měl by aspoň tušit, které to sou . Taky by měl hospodyni v domě a nemusel by shánět cizí ženské. Ale zasejc by nebylo tolik vtipů.
  Rozhodně si nemyslím, že je mezi knězi více úchylů, než jinde, ale žít zcela bez sexu přece jen není zcela normální, ani dobré. A člověk, který se takto rozhodne, má možná nějaký problém.

  superkarma: 0 15.08.2003, 07:02:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme