Rodina

Sexuální potíže po porodu: Ptáme se maminek

sex

Část partnerských dvojic má s obnovením uspokojivého sexuálního života po porodu problémy. Základní podmínkou jejich řešení je oboustranná vůle k jejich odstranění, zmírnění. Některé mohou ženy ovlivnit samy, jiné vyžadují spolupráci s lékařem.

Příčiny potíží vyplývají z níže uvedených stavů a jejich kombinací:

 • Útlum sexuální apetence (chuti k milování), kterou způsobuje hormon prolaktin (viz výše).
 • V období kojení je snížena produkce estrogenu, který ovlivňuje sexuální chování, stav poševní sliznice. Sexuální styk může být vnímán jako bolestivý.
 • Pomalu se hojící nástřih hráze (epiziotomie). Tato komplikace nastává zřídka, dá se ale poměrně dobře řešit.
 • Obezita, neforemnost, poporodní strie atd. Ženy mnohdy během gravidity neúměrně přiberou a naivně se domnívají, že „všechna kila nechají v porodnici". Po porodu se pak subjektivně necítí dobře, mají snížené sebevědomí a mají pocit, že nejsou ani žádoucími sexuálními objekty a ani v partnerovi nevzbuzují touhu po sexu. Smutné je, když se s takovým stavem rychle smíří, když jsou pohodlné začít na sobě pracovat.
 • Soustředění na péči o dítě. Manžela či partnera vnímají mnohé ženy jen jako „taťku“ živitele.
 • Špatná organizace práce v domácnosti. Žena je unavená, nemá čas ani na sebe, natož aby vytvořila milostnou partnerskou atmosféru.
 • Madonin komplex. Muži bývají dnes již běžně u porodu, a to často na naléhání partnerky. Jsou svědkem bolesti a námahy, kterými žena během něj projde. Vidí i druhou dobu porodní, kdy se pochva roztahuje na obvod hlavičky dítěte, dochází k nástřihu či ruptuře hráze, krvácení a někdy i mimovolnému odchodu stolice atd. Tyto zážitky mohou u nich vyvolat nechuť k sexuálnímu soužití, a to přesto, že si partnerky jako matky dítěte nesmírně váží.
 • Strach ženy z dalšího těhotenství.
 • Povolené pánevní dno. Tuto změnu lze většinou velmi dobře cvičením napravit.

Ptáme se maminek na sex po porodu:

Karolína

Porod byl pro mě velmi bolestivá zkušenost, vůbec jsem se netěšila na sex. Hojení ran šlo pomalu, velmi dlouho ze mne odcházely „očistky“ po porodu. Byla jsem hodně šitá a přiznám se, že jsem měla ze sexu stres. Jak to bude fungovat? Poprvé jsme spolu s manželem spali asi po 2 měsících po porodu. Taky jsem byla hodně unavená, někdy úplně vyřízená, takže představa, že bude ještě sex, byla nepochopitelná. Když už na to došlo, vše muselo jít pozvolna, pomalu, jako by to bylo poprvé. I když jsme spolu začali spát, stejně mě sex moc netěšil. Pořád jsem cítila nějaké pnutí, měla jsem problémy s orgasmem. Teď mám 5 let po porodu, vše je zase v pohodě, ale na toto období nevzpomínám ráda.

Jitka

Myslím, že šlo všechno rychle a bez problémů. Na konci šestinedělí jsme se už neovládli a vyspali jsme se spolu. Sice jsem se trochu bála, ale naštěstí bylo všechno bez problémů. Jen jsme si museli dávat dost pozor, nechtěla jsem zase hned otěhotnět. Kojila jsem, tak jsem nemohla brát prášky.

Monika

Sex po porodu mi ani nepřipomínejte! Měla jsem problém s inkontinencí, svaly po porodu nedržely dobře pánevní dno a já jsem si „učůrávala“ ještě tři měsíce po tom, co se malá narodila. Promítlo se mi to i do chuti na sex. Můj muž byl naštěstí tolerantní, měl se mnou trpělivost, netlačil. Naštěstí jsme sex řešili „ručně“, tedy spíš já pro něho. Když jsem já došla k orgasmu, nalily se mi prsa a musela jsem jít odstříkávat... no fakt na to vzpomínám nerada, bylo to takové „zvířecí“ období.

   
14.08.2009 - Těhotenství a porod - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [8] kometa [*]

  izis.80 — #7 to je trdlo ten můj by mě ojel i v den porodu a rozhodně bych do porodnice bez chlapa nešla. Nechtěla bych ho připravit o jediný a nejkrásnější zážitek a na víc bych to tam bez něho nezvládla. A to musím říct, že při prvním jsem dostala nálev a dokonce jsem se posrala, ale narození dítěte zamázne nějaký to hovno. Je to silnější než pochcaná a posraná ženská

  superkarma: 0 16.08.2009, 23:33:18
 2. avatar
  [7] izis.80 [*]

  kristepane rodim za měsíc.... chlapa u porodu fakt nechci, doufám, že nebudu učůrávat ani nic podobnýho.Já mám spíš problém teď. Manžel chce bejt na moje břicho tak opatrnej, že se mnou nechce spát. Prej ho děsí, jak se tam musí mlátit.No i když chápu, že s břichem asi nejsem tak sexy.. Je to trubka, já chci sex a další těhotenství z tohoto důvodu naprosto Sml32zamítám.

  1. na komentář reaguje kometa — #8
  superkarma: 0 15.08.2009, 22:03:26
 3. [6] zurafa [*]

  připomínka pro Jitku:

  anitkoncepci brát můžeš, pro ty co kojí je jediná

  Cerazette, užívám ji už po 2. a jsem spokojenáSml22

  superkarma: 0 15.08.2009, 19:33:18
 4. avatar
  [5] kometa [*]

  Po první dceři jsem chť neměla a doktoři mě zjistili, že jsem byla špatně nastřihlá prý to na to má vliv a po druhé dceři už to bylo super. Samozřejmě koukám na sexi chlapi a mám na ně taky chuť, když jsou nádherní, ale štěstí je, že mám chuť i na manžela a za to jsem ráda, protože podvádět ho nechci. Podle mě je to blbost, ale určitě za to nikoho neodsuzuji, je to každého věc

  superkarma: 0 14.08.2009, 18:58:58
 5. [4] Taja [*]

  Kofola — #2 na to není třeba sexuologa, to vyřeší třeba i soused, kolega apod. Sml32 Sml30

  superkarma: 0 14.08.2009, 17:08:54
 6. [3] mindulinka [*]

  ToraToraTora — #1 Sml52 u nás je to samé. Pro Jitku - taky kojím a beru HA

  superkarma: 0 14.08.2009, 14:05:51
 7. avatar
  [2] Kofola [*]

  Tak já jsem po porodu dvojčat už 2 roky. Rodila jsem císařem, takže problém s "hrází" nemám.  Spíše potřebuji asi nějakého sexuologa-na sex s manželem chuť nemám, ale jinak na sex chuť mám  Sml80

  1. na komentář reaguje Taja — #4
  superkarma: 0 14.08.2009, 12:59:04
 8. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Jediná změna je, že brečí nebo nutně něco potřebují, když jste zrovna v nejlepším...a to se snimi táhne než vypadnou z domu

  1. na komentář reaguje mindulinka — #3
  superkarma: 0 14.08.2009, 11:38:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme