Pojem afefobie je definován jako chorobný strach před dotyky. Afefobie má i svou sexuální variantu, kdy se člověk obává erotických dotyků. Zjišťovali jsme, jak je tato fobie častá a jakým způsobem se léčí.

dotyky

Už jste slyšela pojem afefobie? Profesor Rudolf Kohoutek ji definuje jako „chorobný strach před dotyky“. Další latinské výrazy pro tuto fobii jsou haptefobie a také hafefobie. Není nezajímavé, že tato úzkost má i podobu strachu před erotickými dotyky, ten je pak označován jako sexuální afefobie.

S klinickou psycholožkou Zdeňkou Sládečkovou jsme si povídali právě o tomto problému.

Už jste se ve své praxi setkala se sexuální afefobií?
Určitě a velmi často. Má to polovina ženské populace. Tedy polovina asi ne, ale řekla bych, že nečekaně velké procento ano.

Jaké jsou její příčiny?
Příčiny jsou psychické, není to ale strach o tělesný úraz či újmu, to samozřejmě ne. Jde o bloky, překážky, problémy, které mají psychický podklad. Může být různého druhu, ale převážně je základní příčina v tom, co ta žena nebo dívka zažila ve svém raném dětství, tedy v primární rodině. Jaké se tam děly věci ohledně tématu sexuality, intimity a erotických záležitostí. Tím nemyslím, že by dítě bylo přímo přítomno sexuálnímu životu rodičů, ale vidí, jak se rodiče k sobě chovají a hodně si vydedukuje, pozorně naslouchá a rodiče si možná ani neuvědomují, jak významný dopad to do dětské psychiky má.

Postihuje spíše muže, nebo ženy - tady tedy vedou ženy, jak jsem pochopil?
Vedou určitě ženy, ale že by se sexuální afefobie nevyskytovala u mužů, není pravda. Zrovna nedávno jsem řešila s jednou dívkou tenhle problém: Její chlapec byl velice fajn, jen se vyhýbal jakémukoli doteku, kontaktu, chodili spolu na výlety, jezdili na dovolenou, ale ani se jí nedotkl. U mužů je to často zapříčiněno nějakých komplexem méněcennosti, třeba problémem s erekcí či velikosti penisu, tedy čehokoli, co se týká sexuálního aktu. Proto se pak vyhýbá jakémukoli spouštěči sexuálního jednání.

Každopádně jde tedy o problém povětšinou ženský. Jaký vliv má na sexuální afefobii spokojenost samy se sebou?
Každá žena má pochybnosti, že není úžasná dokonalá. Pokud tam ale není nějaký psychický problém, tak ji muž velice rychle přesvědčí, že je její tělo pro něj krásné. Strach má většina žen, ale pokud se věci dějí normálně, pak tu zprávu, že má pro muže úžasné, voňavé a přitažlivé tělo brzy dostane, což ji pak posiluje. Když je ale v duši problém již před tím, tak to potom začne dělat problémy v sexuálním kontaktu. Převažují úzkosti, pochybnosti, strachy, děsy, hrůzy. Stavy počínající nejistotou, až po vaginismus (křeč v pochvě, při níž nelze provádět pohlavní styk - pozn. red) - může se tedy projevit úplně všechno.

Jak se má zachovat partner, když se fobie projeví?
Přístup je přibližně stejný jak u mužů, tak u žen. Pokud jde o milování a ne o sex na tři vteřiny a neznáme se, nadále si vykáme, pak jsou na místě slova: „Klídek, klídek, všechno vyřešíme, já se bojím, ty se také bojíš, ale spolu tu cestu najdeme.“ Tedy laskavý a citlivý přístupu. Tak jako u mužů začíná milování občas předčasnou ejakulací, a ženy jim řeknou, že se nic neděje, je na místě při strachu u ženy, být laskavý. Pokud se ti dva mají rádi, tak se navzájem konejší a snaží se to zvládnout. Trpělivost růže přináší - většinou je to tak, že když jsou partneři fajn, problém se odstraní. Když to ale nejde, je pak dobré zajít k dobrému psychologovi, svůj problém rozebrat a říct mu o něm. Psycholog už je povede, podle toho, jakou cestu zvolí a uzná za nejlepší, ukáže jim možnost, jak tu psychiku srovnat. Ještě je důležité říct, že když je problém v kořenech, nejde jednou konzultací odbouchnout, ale chce to pomalinku psychiku posílit a dát milostným věcem lepší význam, než který jim byl přisouzen v dětství.

Kam dál?

Reklama