Rodina

Sex po porodu může být problém


Porod dítěte znamená pro ženu velikou změnu ve všech oblastech života, sexuální oblast nevyjímaje. Nejenže porod přímo zasahuje do sexuality tím, že do určité míry a na určitou dobu poškozuje pohlavní orgány, přináší také velkou změnu v uspořádání časových i hodnotových priorit.

Ženy se vzájemně v sexualitě po porodu liší, podobně jako se ženy mezi sebou liší před porodem. Jedna žena může pociťovat sexuální touhu ihned po návratu z porodnice a může řešit otázky, jako zda je bezpečné provozovat sex během šestinedělí. Jinou ženu během šestinedělí tyto otázky vůbec nezajímají, a nepociťuje sexuální touhu ani dlouho poté, co šestinedělí skončilo.

Problematika, kterou s sebou porod přináší
Co se tedy dá o sexualitě po porodu říci obecně? Po porodu vyvstává několik problematických oblastí, které do určité míry řeší každá žena.

A. Ochablé svalstvo
Porod jistě nikdo z nás nepovažuje za nemoc, přesto během něj dochází často k malým a v některých případech i velkým poškozením (mikro a makrotraumatům). Oblast dna pánevního je silně prostoupena nervy a během porodu může docházet k poškození některých nervů, svalů a vazů. Je proto nezbytné po porodu tyto partie rehabilitovat, stejně jako se to dělá po jakémkoli jiném úraze.

Ženy, které nepociťují silnou sexuální touhu, mohou považovat rehabilitační cvičení za zbytečné. Nicméně nejde pouze o návrat do „sexuální“ kondice. Ochablé svalstvo dna pánevního může vést k dalším zdravotním komplikacím. Dobře známou komplikací je případná inkontinence, neschopnost zadržovat moč. Ochablé pánevní svalstvo ale může vést také ke vzniku hemoroidů či jiných gynekologických obtíží.

Svalstvo dna pánevního lze rehabilitovat relativně velmi snadno. Doporučujeme vám například tyto cviky:

První sada cviků se týká svěračů okolo močové trubice. Trénink provádíme tak, že si představujeme, jako bychom chtěli zadržet moč. Pokud se nám představa nedaří, je možné počkat, až se dostaví skutečná potřeba močit a poté při močení zkoušet nejprve proud moči zastavit a pak opět povolit.
Druhá oblast cviků se týká oblasti konečníku. Cviky se provádí pomocí svírání a povolování svěračů konečníku.
Třetí oblast se týká poševního vchodu. Tato oblast je asi nejnáročnější na představu, většinou pomáhá masturbace. Masturbace je vhodná k obnovení znecitlivělých nervových zakončení. Jako začátek sexuálního života po porodu je velmi vhodná, protože si žena dokáže regulovat stimulaci. Partner při sexuální stimulaci někdy nedokáže dobře odhadnout bolestivost, způsobenou možným přetrvávajícím zraněním.
Svírání a povolování svalů dna pánevního ve všech třech oblastech (v oblasti močové trubice, poševního vchodu a konečníku) lze procvičovat neustále – vestoje, vleže, vsedě, při chůzi. Je třeba mít na paměti, že se nejedná o cvičení, které vede pouze k větší vzrušivosti. Rehabilitační cvičení pánevního dna má účinky jak léčebné, tak preventivní. V neposlední řadě také vede k posílení dolní poloviny těla. Ta je vlivem civilizace trvale zanedbávána oproti horní polovině, která je zase přetěžována. Pouze okrajově lze zmínit, že aktivace dna pánevního také pomáhá odstranit chronické bolesti hlavy.

B. Biologicky podmíněná rozdílnost sexuální touhy
Do určité míry je rozdílnost sexuální touhy po porodu dána biologicky. Hormon prolaktin, který se uvolňuje během kojení, sexuální touhu tlumí. Také rodidla (pohlavní orgány) se po porodu musí nejdříve zahojit. Některé ženy navíc uvádějí, že je jejich pochva po porodu větší či méně pružnější, nebo méně vlhne. Část těchto problémů je poměrně snadno odstranitelná.

Vlhnutí lze dopomoci lubrikačními gely a pružnost lze do určité míry ovlivnit posílením svalů dna pánevního. Problém se zvětšením vagíny (pochvy) je složitější. Jedná-li se opravdu o zvětšení a malou pružnost, jedinou možností je chirurgický zásah. Vždy je ale třeba pečlivě rozlišit, zda se nejedná například o nedostatečnou stimulaci partnerem. Je také nutné vyloučit nedostatečnou citlivost v důsledku poranění při porodu, protože té lze znovu dosáhnout právě výše uvedenými cviky a rehabilitací. Někdy je příčina problému spíše na straně muže, například pokud má erektilní dysfunkci (poruchu erekce).

Připravili odborníci ze serveru www.sexualne.cz

   
03.09.2007 - Těhotenství a porod - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Vivian [*]

  eatbeatle: to tě tak důkladně zašili?

  superkarma: 0 05.09.2007, 17:21:14
 2. avatar
  [15] eatbeatle [*]

  po porodu jsem nemela ani chut ani naladu ani energii,vsechno jsem davala malemu drobeckovi ,co se narodil.ale stala se mi zvlastni vec,kdyz jsme to konecne chteli zkusit,tak se manzel do me ani nedostal,byla jsem jeste uzsi nez kdy driv.takze jsem po porodu zase byla panna a manzel me musel znovu svadet a svadi me do ted .
  PS:Kdyz jsme to delali od porodu podruhe,meli js svuj prvni spolecny orgasmus,manzel byl ze me uplne hotovy .

  superkarma: 0 03.09.2007, 22:11:44
 3. avatar
  [14] pujka [*]

  Musím se přiznat, že začínám mít obavy. Zanedlouho mě totiž čeká porod a otázka sexu po porodu mě fakt děsí.
  Naštěstí jsme si užívali dokud to šlo, teď s tím velkým břichem už se ani mě samotné do ničeho nechce.
  No a jsetli mě nastřihnou jako že asi jo, prý to bude macek tak se nechám překvapit...zvládli to jiní tak proč né já

  Je pravda, že má kamarádka do toho začala "bušit" s manželem ještě v šestinedělí , už to prý nemohla vydržet.

  superkarma: 0 03.09.2007, 15:33:00
 4. avatar
  [13] Vivian [*]

  Na ochablé svalstvo a zavinování dělohy je přece orgasmus ideální A sex není jenom zásun

  superkarma: 0 03.09.2007, 14:52:54
 5. avatar
  [12] *Kotě* [*]

  Suzanne: já jsem z nějakého důvodu byla po porodu děsně nadržená - kdybych mohla, tak skočím na manžela snad hned po návratu z porodnice šestinedělí jsem vydržela se zaťatými zuby

  superkarma: 0 03.09.2007, 14:50:50
 6. avatar
  [11] wich [*]

  lonkue: To nemám. On je v názorech o potomcích striktnější, než já

  Modré z nebe: To by bylo hnusné.

  superkarma: 0 03.09.2007, 14:05:51
 7. avatar
  [10] Modré z nebe [*]

  wich: To bych skončila na znovusešívání ... a to bych tehdy vážně nechtěla ... bylo to fakt husný! Ble!

  superkarma: 0 03.09.2007, 13:48:02
 8. avatar
  [8] wich [*]

  Modré z nebe: Dva a půl měsíce ani vrz?

  superkarma: 0 03.09.2007, 13:43:46
 9. avatar
  [7] wich [*]

  lonkue: Já jsem ještě tvrdší

  superkarma: 0 03.09.2007, 13:43:02
 10. avatar
  [6] Modré z nebe [*]

  Měla jsem takový obrovský nástřih hráze a tak se mi to špatně hojilo, že při pouhém dotyku jsem viděla všechny svaté. Ale po dvou a půl měsících jsme už zasouvali bez většího problému ... já měla nejvíc chutí na radovánky během těhotenství

  superkarma: 0 03.09.2007, 13:26:51
 11. avatar
  [5] SARI [*]

  Sex po porodu?Tak ten nebyl ani náhodou......Nemohla jsem ani sedět natož.....

  superkarma: 0 03.09.2007, 13:00:45
 12. avatar
  [3] wich [*]

  Podobný článek už tu jednou vyšel. Zase jeden z těch, které nabrnkávají mému přesvědčení

  superkarma: 0 03.09.2007, 08:16:16
 13. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Já měla 3 neděle po porodu takovej apetýt, že jsem svýho manžela ukecávala Fakt jsem problém neměla

  superkarma: 0 03.09.2007, 07:19:42
 14. avatar
  [1] kareta [*]

  a proto hlasuju pro SC- posilování pánevního dna po PP je frustrující záležitost, člověk má snad týden pocit, že tam visí závěsy a volně vlají

  superkarma: 0 03.09.2007, 07:16:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme