.

Sex na prvním rande: No a? Dělali to už v pravěku

Vztahy

Sex na prvním rande: No a? Dělali to už v pravěku

Nebuďme puritáni. Nezávazný sex není nic nového. Historie je ho plná. V pravěku, v antice i v 60. letech minulého století byly sex a vztah dvě odlišné věci. Pojďme se na sex v historii podívat trochu podrobněji.

„Vy jste spolu spali na prvním rande?“ ptám se své kamarádky nad kávou a snažím se nevalit oči jako mladé tele. „Ne, až na druhém, na prvním to nešlo. Kdyby to šlo, tak už i na prvním,“ říká a potutelně se usmívá. „Přece nebudu kupovat zajíce v pytli.“

sex

Pravděpodobně to byl dost velký pytel nebo zajíc (to máte jedno), protože od prvního rande jim uplynulo bezmála šest let a pořád jsou spolu.

Na druhou stranu, proč ne? Jsme potomky svých předků, a ti si s tím taky zrovna nelámali hlavu.

Historie je plná nezávazného sexu

Podívejme se do historie. V pravěku například sex se vztahem neměl absolutně žádnou souvislost, alespoň to tvrdí nejnovější studie. Křesťanská společnost se snažila nastolit názor, že pravěké tlupy žily spořádaným rodinným životem. Z nynějších odhadů spíš vyplývá, že muži nemohli od svých „žen“ očekávat bezmeznou věrnost za to, že sem tam přinesou domů nějakého mamuta.

Ke stejným výsledkům bychom se mohli dopracovat v dobách antiky či renesance. Vzpomeňte například na proslulé antické lázně… I tehdy byly sex a vztah dvě odlišně věci, které spolu souvisely pramálo. Díky detailním popisům cestovatelů z 10. století jsou k dispozici konkrétní svědectví, jež popisují nevázané sexuální chování i v dobách, kdy se začínalo poměrně tvrdě postihovat. Jedno z řad svědectví zaznamenané jistým cestovatelem tvrdí, že ruští kupci nebo cizí obchodníci na ruském území, souložili bez ostychu veřejně na trzích, před očima jiných. Zmiňuje se také o družinách, které pořádaly erotické zábavy.

V dobách, kdy se ve světě křesťanství začalo rozmáhat, by se mohlo zdát, že sex prostě neexistoval a vynalezli ho až po konci éry Viktoriánské. Zejména pak po první světové válce se život zrychluje a v civilizovaných zemích ztrácí vliv křesťanské církve. Výsledkem je menší hodnota panenství a liberálnější přístup k sexu.

V průběhu 20. století pak vše vrcholí 60.–70. léty, kdy se datuje sexuální revoluce. Svým volným postojem k sexu se proslavilo především hnutí hippie. Jako obvykle po výkyvu jedním směrem následuje opačný trend, označovaný jako sexuální kontrarevoluce, trvající od let osmdesátých. Tehdy totiž začala epidemie HIV. „Nicméně u nás rozhodně sexuální experimentování není něčím novým a porevolučním. Nezávazný sex bez vztahu byl dokonce dříve v dobách komunismu častější než dnes. Byla to totiž jedna z oblastí, do kterých se režim občanům moc nemíchal, ostrůvek svobody,“ tvrdí sexuolog Ondřej Trojan.

Téma pro dnešek zní:

Jak rychle skočíte chlapovi do postele? Šla byste s ním i na prvním rande, nebo o vás musí dlouho usilovat?

Pište své názory a zkušenosti už teď na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme v průběhu dne zveřejňovat a jednu z pisatelek odměníme vlasovou kosmetikou.

   
01.10.2010 - Láska a vztahy - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Linde [*]

  nám to vyšlo tak na čtvrté rande Sml59 a já byla mile překvapena, zůstali jsme spolu dodnes, tj 13 let

  superkarma: 0 01.10.2010, 19:29:51
 2. avatar
  [7] LudPa [*]

  Už jsme od pravěku trochu dál snad.

  superkarma: 1 01.10.2010, 15:02:58
 3. [6] mindulinka [*]

  Já jsem s manželem už deset let, a kdybych zrovna na našem prvním rande neměla svoje dny, tak nevím, jak by to dopadlo Sml57. Prostě to se mnou od začátku umí. Protože to, co si vůči mě dovolí on - na to jeho předchůdci nemohli ani pomyslet.

  superkarma: 0 01.10.2010, 14:33:27
 4. avatar
  [5] Kadla [*]

  Anai 12:26: Tak s tím rozhodně nesouhlasím. Já spala se svým současným přítelem na druhém rande (a kdyby mi v tom vyšší "měsíční" moc nezabránila, tak bychom spolu spali už na prvním rande) a jsme spolu už tři roky. Rozhodně je blbost, že by si mne kvůli tomu méně vážil. Prostě to bylo silnější než my. No a co? Bylo to prostě krásný. A je to stejně krásný i po třech letech.

  superkarma: 0 01.10.2010, 13:23:53
 5. [4] Sunny.B [*]

  Anai — #3 Promiň, ale nesouhlasím. Já jsem, jak ty říkáš "dala" na prvním rande a nejen, že jsme spolu zůstali, ale vzali jsme se a jsme spolu už spoustu let... Záleží na lidech a ne na tom, kdy...

  superkarma: 0 01.10.2010, 13:09:28
 6. [3] Anai [*]

  To je fakt, že když "dám" na prvním randeti, vztah očekávat nemohu, natož dlouhodobý, chlap si pak ženské neváží, čím déle odolává, tím lépe, slyšela jsem, že přípustné je to na  čtvrtém randeti Sml30

  1. na komentář reaguje Sunny.B — #4
  superkarma: 0 01.10.2010, 12:26:03
 7. avatar
  [2] nadenica [*]

  ten "ostrůvek svobody" za dob komunismu je zábavný...

  sex byl, je  a bude součástí života. nechápu celibát, pak ti kněží, neví, jak s tím nahromaděným "materiálem" naložit Sml32a przní své svěřence a ještě se strašně diví, cože se to staloSml23

  superkarma: 1 01.10.2010, 10:46:49
 8. avatar
  [1] Barbora10 [*]

  No to záleží na situaci(jestli jste a nebo nejste vdaná, zadaná apod.),když vás chlap přitahuje a víte , že jde opravdu jen o sex, tak proč s ním nespat již na prvním rande.

  Nesmíte do toho hlavně zabřednout!!!a jít s každým

  superkarma: 0 01.10.2010, 09:58:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme