Nebuďme puritáni. Nezávazný sex není nic nového. Historie je ho plná. V pravěku, v antice i v 60. letech minulého století byly sex a vztah dvě odlišné věci. Pojďme se na sex v historii podívat trochu podrobněji.

„Vy jste spolu spali na prvním rande?“ ptám se své kamarádky nad kávou a snažím se nevalit oči jako mladé tele. „Ne, až na druhém, na prvním to nešlo. Kdyby to šlo, tak už i na prvním,“ říká a potutelně se usmívá. „Přece nebudu kupovat zajíce v pytli.“

sex

Pravděpodobně to byl dost velký pytel nebo zajíc (to máte jedno), protože od prvního rande jim uplynulo bezmála šest let a pořád jsou spolu.

Na druhou stranu, proč ne? Jsme potomky svých předků, a ti si s tím taky zrovna nelámali hlavu.

Historie je plná nezávazného sexu

Podívejme se do historie. V pravěku například sex se vztahem neměl absolutně žádnou souvislost, alespoň to tvrdí nejnovější studie. Křesťanská společnost se snažila nastolit názor, že pravěké tlupy žily spořádaným rodinným životem. Z nynějších odhadů spíš vyplývá, že muži nemohli od svých „žen“ očekávat bezmeznou věrnost za to, že sem tam přinesou domů nějakého mamuta.

Ke stejným výsledkům bychom se mohli dopracovat v dobách antiky či renesance. Vzpomeňte například na proslulé antické lázně… I tehdy byly sex a vztah dvě odlišně věci, které spolu souvisely pramálo. Díky detailním popisům cestovatelů z 10. století jsou k dispozici konkrétní svědectví, jež popisují nevázané sexuální chování i v dobách, kdy se začínalo poměrně tvrdě postihovat. Jedno z řad svědectví zaznamenané jistým cestovatelem tvrdí, že ruští kupci nebo cizí obchodníci na ruském území, souložili bez ostychu veřejně na trzích, před očima jiných. Zmiňuje se také o družinách, které pořádaly erotické zábavy.

V dobách, kdy se ve světě křesťanství začalo rozmáhat, by se mohlo zdát, že sex prostě neexistoval a vynalezli ho až po konci éry Viktoriánské. Zejména pak po první světové válce se život zrychluje a v civilizovaných zemích ztrácí vliv křesťanské církve. Výsledkem je menší hodnota panenství a liberálnější přístup k sexu.

V průběhu 20. století pak vše vrcholí 60.–70. léty, kdy se datuje sexuální revoluce. Svým volným postojem k sexu se proslavilo především hnutí hippie. Jako obvykle po výkyvu jedním směrem následuje opačný trend, označovaný jako sexuální kontrarevoluce, trvající od let osmdesátých. Tehdy totiž začala epidemie HIV. „Nicméně u nás rozhodně sexuální experimentování není něčím novým a porevolučním. Nezávazný sex bez vztahu byl dokonce dříve v dobách komunismu častější než dnes. Byla to totiž jedna z oblastí, do kterých se režim občanům moc nemíchal, ostrůvek svobody,“ tvrdí sexuolog Ondřej Trojan.

Téma pro dnešek zní:

Jak rychle skočíte chlapovi do postele? Šla byste s ním i na prvním rande, nebo o vás musí dlouho usilovat?

Pište své názory a zkušenosti už teď na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme v průběhu dne zveřejňovat a jednu z pisatelek odměníme vlasovou kosmetikou.

Reklama