Občas to tak bývá, že se představy lidí o sexu dost liší. A pak to může vést k hádkám, nedorozuměním a výčitkám, což platí pro dlouholeté vztahy i ty nově navázané. Nepříjemný zážitek se nedávno stal třiadvacetileté Jarce. Raději na něj vůbec nevzpomíná.

Byla to nepříjemná příhoda, která se Jarky dost nemile dotkla. Nedávno poznala v baru Radima. Líbil se jí, choval se mile, bavil se, vtipkoval, pozval ji na pivo. Choval se tak, jako by měl zájem o chození, což jí později večer i řekl. Jenže když ji pak pozval na první rande, chození okamžitě skončilo. Radim si totiž představoval první rande úplně jinak než Jarka.

Přečtěte si také:

randeTa si myslela, že už ji nemůže nic překvapit, v sexu není nezkušená. O panenství přišla v 17 letech s klukem, kterého znala od dětství, a pak měla ještě dva další vztahy, k tomu občas nějaký „náhodný“ sex, když zrovna s nikým nechodila. A přesto nečekala, že Radim je tak jiný, než se zdál. „Mluvil docela rozumně, připadalo mi, že hledá vztah, ne jen sex na jednu noc. To by si asi taky nevybral mě, spíš nějakou mladičkou holčinu, říkala jsem si. A bylo to jinak.

Pozval mě na večeři, to bylo krásné, dali jsme si výborné jídlo i víno, měli jsme hezkou náladu. Myslela jsem si, že mě pak doprovodí domů a zase se sejdeme. Rozhodně jsem neměla v úmyslu jít s ním do postele, na prvním rande mi to připadá brzy. Ale... Když jsme šli z restaurace směrem k mému bytu, líbali jsme se a drželi za ruku. Bylo to romantické, škoda, že to tím neskončilo. Pak už bych to radši vymazala z paměti. U dveří mého bytu šel Radim automaticky dovnitř, ale já ho zarazila. Divil se, ale nevzdával to, zkusil mě dál líbat a přemlouval mě, že je ještě brzy, že nás čeká celá noc, a co všechno si můžeme užít...

Ale já se zasekla, nechtěla jsem hned sex a dala jsem mu to najevo dost rázně. V tu chvíli ho veškerá vášeň přešla, začal mi vyčítat, že jsem netýkavka, že jsem krutá, když chlapa vzruším a pak nic. To je asi pravda, ale já mu dávala od začátku najevo, že nic nebude, jen to nechtěl chápat. Prý počítal se sexem, mělo mi to být jasné. Řekla jsem mu, že jasné to je: ať hned vypadne. Byl fakt naštvaný, ale už mi to bylo jedno. Ať si na nevázaný sex najde někoho jiného...“

Odbornice: První rande je poznávací

Tohle asi není výjimečný příběh, někteří lidé to takhle mají. Zajímal mě názor odbornice, a tak jsem se na pár otázek zeptala Doc. PhDr. Dr. phil. Laury Janáčkové, CSc. docentky klinické psychologie Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN v Praze a vedoucí Institutu partnerských vztahů (IPAV).

Paní docentko, co by podle Vás mělo maximálně proběhnout na prvním rande, co se týká sexu?
První rande je především poznávací. Ženy by měly zjišťovat, zda partner splňuje jejich preferenční kritéria výběru, a jsou to také ženy, které by měly vysílat signály „cudnosti“, kterou muži v rámci dlouhodobých vztahů preferují. Muži mají v repertoáru krátkodobé sexuální strategie i dlouhodobé, nicméně obvykle na počátku zkouší ty krátkodobé, jejich pokusy o sex na prvním rande tedy lze z evolučního pohledu pochopit, ale nelze je doporučit pro ženy, které touží a hledají trvalý vztah. Co doporučit na prvním rande, je naprosto individuální. Nejčastěji ženy flirtují, dotýkají se, probíhají i polibky, ale při větších intimnostech s partnerem, kterého vidíme poprvé, vždy riskujeme, a to jak zdravotně ve smyslu přenosu pohlavně nakažlivých nemocí, tak psychicky ve formě zklamání a následného snížení sebevědomí.

Je na prvním rande brzy na sex? Nebo záleží na věku?
Osobně si myslím, že je brzy. Z odborného i evolučně sexuologického pohledu lze však také konstatovat, že sex na prvním rande je pro ženu spíše rizikem než nadějí na déletrvající vztah.

Nebylo by lepší, když se ti dva poznají hned i z této stránky?
Vztah není jen sex. Sex by měl být kořením skutečného partnerského vztahu, o kterém ani náhodou nemůžeme mluvit na jeho úplném začátku. Budování vztahu potřebuje čas na poznání, a to i na to sexuální.

Má vztah založený na sexu šanci vydržet delší dobu?
'Jestliže je založený jen na sexu, může vydržet do té doby, než si jedna strana uvědomí, že očekává více, či že je zneužívána.

Další články v našem magazínu:

Reklama