Nepříjemný odér nohou je hrozbou všech návštěv, narušitel dobrých vztahů, i spolehlivý zabiják sexu...
Přestože jsme svým smyslovým založením především „zrakoví“ tvorové, a v porovnání se zvířaty je náš čich nevýkonný, pět milionů buněk v čichovém ústrojí nám umožňuje rozlišit čtyři tisíce pachů! Lidské pachové buňky jsou „nejčilejší“ mezi 15 až 60 lety. Čichový nervový systém vede informaci přímo do mozkové kůry - pachy a paměť jsou neoddělitelně spojeny. Tělesný zápach snadno vyprovokuje naší paměť, a vzápětí ovlivní i naše chování. Ať už jej cítíme, nebo se s problémem sami potýkáme: jsme nedůtkliví, podráždění, uzavíráme se do sebe, odmítáme návštěvy, a vyhýbáme se intimitám...

sex

Může za všechno pot?

Pot tvoří z 98 % voda, 1 % močoviny a dalších odpadů. Vědci spočítali, že na nohou máme čtvrt milionu potních žláz. Mužské potní žlázy jsou aktivnější, a dokážou vyprodukovat až 250 ml potu za hodinu (ženy 180 ml). Zápach nohou však nezpůsobuje pot jako takový, ale bakterie, kterým se dobře daří ve vlhku, v teple a zejména v místech bez přístupu vzduchu. Jen čtyřem procentům žen zápach mužských nohou nevadí, 63 % žen se situaci s nevábně vonícíma nohama partnera snaží řešit, a čtvrtina žen je schopná se kvůli zápachu s partnerem rozejít. Je totiž dokázáno, že nevábný tělesný pach je v posteli horší zabiják sexu než plyšák nebo dětinské žvatlání.

Produkci potu vůlí neovlivníte, pach ano

Zápach nohou může mít psychické příčiny, mají ho na svědomí hormonální změny, poruchy vnitřních orgánů, léky i některá onemocnění, zejména plísňové. Zápach se nedá změřit, zvážit, ani „přebít“. Na heslo „zápach nohou“ vyhledávač najde víc než 273 000 odkazů, ale jen málokterá doporučení skutečně fungují. Všechno je individuální. Je třeba dobrat se příčiny, a snažit se mírnit projevy. Možná se budete divit, ale příčinou plísňových onemocnění nohou, které provází i nepříjemný odér, je z osmdesáti procent nepravidelná a nedostatečná péče o nohy. Hygiena je tedy na prvním místě: po celodenním věznění v botách nebo po delší chůzi se osvědčuje uvolňující koupel například v řepíku, šalvěji nebo dubové kůře. Po koupeli použijte k potírání pokožky léčivé přípravky, které mají proti plísňové a antibakteriální účinky. Ponožky noste výhradně bavlněné - v silonových noha nemůže dýchat. Kupujte si kvalitní obuv, a pravidelně ji střídejte. Pozor na boty, které mají ke vzniku nepříjemného zápachu „výjimečné sklony“, i když je máte na nohou jen krátce. Vedle toho nezapomínejte na dostatečnou „vnitřní hygienu“, tedy pitný režim, i složení jídelníčku.

Terminátor zápachu nohou?

Abyste se nemuseli bát návštěv, či společenského debaklu, používejte unikátní stélky do bot, které zajistí, že vám boty, ponožky ani nohy nebudou zapáchat a že vaše chůze bude zdravá. „Vložky jsou vyrobeny z mimořádně savé ovčí vlny obsahující malý podíl viskózy, aby držely tvar, a jsou napuštěny speciální biocidní látkou. Patent českého vědce Ing. Drahomíra Sokola, CsC. spolehlivě a natrvalo likviduje všechny bakterie, viry i plísně. Funkčnost stélek spočívá v tom, že sají pot a okamžitě zničí nežádoucí mikroorganismy,“ vysvětluje Ing. Martin Dindoš ze společnosti Allivictus Česká Skalice, a dodává: „Ani po třech měsících nošení vložky neztrácejí svou funkčnost a původní tvar, přitom zůstávají suché a nezapáchají.“ Efekt patentu zvýraznil pražský výrobce zakázkové obuvi Michal Pavlas, spoluautor ortopedické varianty vložek: „Jsou ideální pro lidi trpící nadměrnou potivostí nohou, diabetiky, sportovce, i zaměstnance v náročných provozech. Ocení je každý, a dají se nosit ve všech typech obuvi.“
Více na www.cidetex.cz

cid

cidetcidet2

Shrnutí a váš názor: Jen čtyřem procentům žen zápach mužských nohou nevadí, 63 % žen se situaci s nevábně vonícíma nohama partnera snaží řešit, a čtvrtina žen je schopná se kvůli zápachu s partnerem rozejít. Je totiž dokázáno, že nevábný tělesný pach je v posteli horší zabiják sexu než plyšák nebo dětinské žvatlání.

Jak jste na tom vy a jak to doslova cítíte? Stalo se vám někdy, že vám taková situace byla nepříjemná - nohy zapáchaly vám nebo vašemu partnerovi? Napište nám o tom! Byl by to pro vás důvod k tomu, že si sex neužijete, nebo naopak jej kvůli takovému důvodu odmítnete a váš protějšek bude pro vás odpudivý?

Reklama