.

Sex koučka Julie Gaia Poupětová: „Sexualita našeho národa je stále ještě na začátku minulého století!“

Bulvár

Sex koučka Julie Gaia Poupětová: „Sexualita našeho národa je stále ještě na začátku minulého století!“

Ten dělá to, ten zase ono. Některá povolání jsou až tak zajímavá, že stojí za zmínku. Julie Gaia Poupětová je ženou, která rozhodně nevšední práci má. Její profesní život se točí především kolem sexu, je totiž sex koučkou.

sdUrčitě první otázka nemůže být jiná, než jak jste se k této práci dostala? Přeci jen je to takové celkem netradiční povolání.
Poprvé jsem o své specializaci na sexualitu začala uvažovat v rámci ročního koučovacího výcviku s Marilyn Atkinson. Žačkou věhlasného psychologa Miltona Ericksona. V té době jsem začala koučovat aktivně ve firmách a během roku mi docházelo, že potřebuji dělat něco hlubšího, něco kde mohu jít k jádru věci a lidské motivace.

Jaké jsou reakce lidí, když jim řeknete, co děláte?
Reakce asi mohu celkem dobře řadit do dvou kategorií. První skupina lidí se pokouší maskovat rozpaky při představě mého povolání nějakým ztrapňováním nebo zesměšňováním. Když mám chuť to s nimi rozebírat, často se dostaneme k tomu, že jejich představy nemají s mou prací nic společného, a že se zabývám klienty s opravdu seriózními tématy. A druhá skupina se prostě živě zajímá o to, co vše a jak dělám. A samozřejmě jsou zvědaví.

Co vůbec obnáší takovou práci dělat? Asi žádná škola na to není, takže stačí pár kurzů a můžu dělat sex koučink?
Ve světě je v tuto chvíli jediná škola v Kalifornii, SCU, která školí profesionálně sex kouče cca ve 37 zemích světa. Byla jsem řízením osudu v roce 2008 u vzniku této školy. Sex kouče zaštiťuje Světová asociace sex koučů, WASC (World asociation of sex coaches). V roce 2017 ve spolupráci se zakladateli této školy a ředitelkou asociace budu v Praze organizovat světovou konferenci sex koučů. Ve východní Evropě jsem byla první, kdo měl certifikaci na výkon této profese. Připravuji výcvik pro sex kouče v ČR a první modul, výcvik v práci studu. Bude probíhat již v květnu tohoto roku.

Co se týče studia, pro práci je třeba mít jak široké znalosti sexuologie, tak i perfektní znalost koučovacího přístupu. Sex koučink je pak pozitivní sexuologie nebo prostě použití sexuologických znalostí koučovacím způsobem v přístupu ke klientovi. To vše se studenti naučí v mém kurzu, aby měli základy a profesionální přístup.

Mě osobně velmi zajímá, co je vlastně výsledkem vaší práce?
Jednoduše? Tisícovky lidí, kteří mají spokojenější a kreativnější sexuální život. A asi dva páry, které se spokojeněji a klidněji rozvedli a zůstali přátelé :-)

Jak takový sex koučink probíhá a kdo vás navštěvuje? Jsou to lidé, kteří mají nějaký problém v sexu? Například že by se někdo chtěl stát dominou a neví, jak na to?
V průběhu osobního sezení je mým úkolem s klienty správně probrat současnou situaci. Zjistit, po čem klient touží, co si vlastně ve svém sexuálním životě přeje. Vytvořit základní plán jeho rozvoje a při plnění tohoto plánu potom klienta doprovázet. Plán se samozřejmě může v čase měnit a upravovat. To je v kostce náplň sex koučinku. K tomu, aby mohl vzniknout plán, který klienta sám motivuje, ale potřebujete řadu znalostí, zkušeností, dovedností i praxe tak, aby to celé fungovalo.

A ano, kromě řady dalších témat někdy může být součástí plánu i touha partnerky třeba porozumět tomu, jak se vůči svému partnerovi chovat více dominantně. Jak se naučit mít tzv. „scénu“, ve které se odehrávají tyto intimní interakce, více pod kontrolou. Je třeba vědět, jak v takové situaci bezpečně komunikovat. Bylo by toho zase mnohem víc, co vše se potřebujete naučit, aby to bylo uvěřitelné, a aby si to oba partneři užili. Ale většinou ke mně chodí ženy s potřebou se něco nového naučit, či řešit některý z běžnějších problémů. Třeba záležitosti kolem orgasmu. Muži také chodí často se vztahovými, komunikačními otázkami, nebo se chtějí třeba učit zvládat některé dovednosti práce se svým vzrušením, nebo se vzrušením partnerky. 

Vy nabízíte i párový koučink, chodí k vám hodně dvojic? Přeci jen pánové si myslím, že jsou v tomto stydlivější, řešit intimnosti s jinou, cizí ženou…
Většinou otázka nestojí tak, zda jsou pánové stydlivější. Spíš má často jeden z dvojice obtíž dostat na sezení toho druhého, který z nějakého důvodu odmítá řešit zrovna sex. V takovém případě je nejdůležitější nejprve porozumět tomu, zda vztah není v krizi, či zda případně mezi partnery vůbec nějaký produktivní vztah ještě je. Pak teprve můžeme začít řešit sexuální témata a jejich dynamiku, protože tak jako tak, vše navazuje na situaci ve vztahu. Sexualita je jejím obrazem.

Promítá se nějak vaše práce do soukromého života? Jestli např. muži z vás nemají strach,…
To také, samozřejmě. Většinou ale, pokud se nesetkáváme z pracovních důvodů, mají muži tendenci mě tzv. trumfovat nebo jinak „testovat“ moji způsobilost k výkonu profese sex kouče. :-) Nejlépe si tak většinou popovídám s muži, kteří totálně netuší, co dělám.

Byl nějaký případ, kdy jste si nevěděla s dotyčnou/dotyčným rady?
Před deseti lety, když jsem začínala. Asi jako u každého na začátku, byly situace, kdy jsem nevěděla, že je to klient, který třeba vůbec na koučink není vhodný. Dnes velmi citlivě pracuji s prioritami klientů a tím, zda je má profese opravdu to, co jim nejvíce v dané chvíli pomůže. Někdy je mnohem lepší doporučit dalšího odborníka či specialistu v jiném oboru. A někdy je dobré obojí kombinovat, protože tak klienti získají ze spolupráce nejvíce.

A naopak, byl nějaký velmi bizarní případ?
Řekla bych, že nejbizarnější asi byl případ, kdy ke mně přišla na sezení výrazná celebrita, člověk, který se hodně živí humornými představeními. A já jsem vlastně vůbec během celého sezení nepochopila, že to byl jenom takový „fór“. Že si ten člověk přišel jenom zavtipkovat. Tam jsme se dostávali do hodně bizarních situací, protože jsem se opravdu ze všech sil pokoušela porozumět situaci klienta, abych mu co nejlépe pomohla. Klient si ale vymýšlel stále nové a nové nesmysly, nakonec to nebylo nijak rozuzlovatelné. Dnes vím, že valná většina z toho nebyla pravda. Tehdy jsem ale opravdu byla fakt až bizarní snaživka. :-)

Vy jako odbornice, jak vnímáte sexualitu u našeho národa?
Víte, možná bych to trochu upravila. Sexualitu našeho národa nevnímám jako odbornice, ale jako někdo, kdo řadu let studuje, co nám vlastně v prožívání laskavé sexuality brání ze všeho nejvíc. A jako takový člověk bych řekla, že sexualita našeho národa je ještě stále na začátku minulého století. Bez ohledu na to, co se kde v časopisech píše. Vlastně ta naše pověstná liberálnost, ve které si všichni libujeme, funguje jen v některých oblastech a jen do určité hloubky. I když, díky i za ni. 

Více se dozvíte na www.juliegaiapoupetova.cz

Čtěte také:

   
26.02.2016 - Společnost - autor: Markéta Škaldová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [40] risina [*]

  OlgaMarie — #8 Začátek minulého století je začátek dvacátého století, ne devatenáctého Sml58.

  superkarma: 0 28.02.2016, 22:22:56
 2. avatar
  [39] Dudlajlama [*]

  gerda — #38To vis, ze se sexovalo. To jen si kazda ta nova generace mysli, jak by to starikum natrela a ze jsme nejspis nevedeli kam to soupnoutSml16. Ony staci jenom vzpominky lidi kolem divadel a filmu z predvalecnych a valecnych let. A ze se tolik nevynaselo, nepraskalo a nebyl bulvar. Tam se musely dit veci, chtela bych byt muskou malou....

  superkarma: 1 28.02.2016, 20:49:50
 3. avatar
  [38] gerda [*]

  OlgaMarie — #8No, když si vzpomenu na....třebas K.H. Máchu, nemám strach, že by se jaksepatří nesexovaloSml52

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #39
  superkarma: 1 28.02.2016, 13:17:26
 4. avatar
  [37] LadyZ [*]

  Dobrej a výnosnej kšeft - hlavně pro vyšší kruhy, který už roupama neví co dělat. Sml58

  superkarma: 2 28.02.2016, 11:24:37
 5. avatar
  [36] marianaant [*]

  Každý si vydělává jak umí, jenom by mně zajímalo kdo ji ta studia v Kalifornii hradil.Sml15Sml15

  superkarma: 1 27.02.2016, 08:09:51
 6. avatar
  [35] Dudlajlama [*]

  phoebe24 — #34 Sml26

  superkarma: 0 27.02.2016, 00:59:42
 7. avatar
  [34] phoebe24 [*]

  Helena Pelikánová — #26jenom jestli se nám z "redaktorky" nestal mulťák Sml80

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #35
  superkarma: 1 26.02.2016, 22:17:19
 8. avatar
  [33] SNÍŽEK [*]

  nic takového jsme nepotřebovali,zvládli jsme to dobře sami Sml22

  superkarma: 1 26.02.2016, 19:49:33
 9. avatar
  [32] Dudlajlama [*]

  gerda — #30At si to kazdy dela podle svehoSml80. To neznamena, ze kdyz se bez poradkyne obejdu ja, ze se budu vysmivat tem, kteri si pro radu jdou a potrebuji ji. Coz je v primem protikladu druhe strany, ktera dela z oponentu hystericke, frigidni slipky. Na me pusobi jakakoliv medialni masaz spis kontraproduktivne. Neni oblasti, do ktere by se nam necpala, vyziva, sex, vychova, vakcinace, jak vypadat uuuuzasne.....

  superkarma: 2 26.02.2016, 19:22:05
 10. avatar
  [31] Altamora [*]

  Mickey Mouse — #21 Kde vidíš, že chci zakazovat sex? Byla bych sama proti sobě. Navíc si neumím představit, jak by se to dalo zakázat. Jen říkám, že se na nás odevšad valí komerční sex a že mi to připadá nevhodné. Jsem v tom konzervativní a nestydím se za to.

  superkarma: 4 26.02.2016, 18:56:54

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] gerda [*]

  Dudlajlama — #28Ano, už to zavání hromadným cvičením.Sml57

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #32
  superkarma: 2 26.02.2016, 18:47:12
 2. [29] Karo Líná [*]

  pechova — #10 Její intimní život je na jedničku hned dvakrát Sml16 V nějakém rozhovoru přiznala, že kromě manžela (nebo dlouholetého partnera, to už si přesně nepamatuju), udržuje léta souběžně ještě poměr s milencem, a že o sobě oba navzájem vědí a dokonce se i všichni navštěvují. Takže asi spokojenost na všech stranách a to je přece nejdůležitější Sml57

  Jinak mně tahle paní nikdy sympatická nebyla. Kouče všeho druhu nemusím a vím, že bych nikdy žádného nevyhledala. Řekla bych, že jsem přesně ten typ, který zmínila v rozhovoru - klient ke koučingu naprosto nevhodný Sml32 Kromě toho vydělané tisíce jsem navyklá utrácet poněkud lepším způsobem.

  superkarma: 4 26.02.2016, 18:44:12
 3. avatar
  [28] Dudlajlama [*]

  Altamora — #18 Sml67

  Mickey Mouse — #16Jak jsi prisel na to, ze kricimSml52? Mimochodem, mela jsem kamarada gynekologa(uz umrel), ktery vedl sexuelni poradnu a fungoval docela dobre i v tom tmarskem minulem stoleti. V dnesni dobe mi pripada, ze si pro same prirucky, odborne rady, pomucky a dalsi, clovek poradne ani neza**ka. Nez to vsechno nastuduje a zkoordinuje, je po chuti.

  1. na komentář reaguje gerda — #30
  superkarma: 6 26.02.2016, 18:35:58
 4. avatar
  [27] gerda [*]

  Helena Pelikánová — #26No proč ne, člověk má být hrdý na svou práci.Sml58

  superkarma: 0 26.02.2016, 18:07:54
 5. [26] Helena Pelikánová [*]

  gerda — #24 je to velmi nečekané ale i redaktorky mají svůj názor Sml22

  1. na komentář reaguje gerda — #27
  2. na komentář reaguje phoebe24 — #34
  superkarma: 0 26.02.2016, 17:47:16
 6. avatar
  [25] Davidek [*]

  .. a jak to zní dobře : jediná škola na světě a ještě k tomu v USA, světová asociace, věhlasný psycholog ..

  už ani nemukám a těch 1.900kc za hodinu vysolím .. je to samozřejmě pakatel za ty životně důležité rady

  superkarma: 4 26.02.2016, 16:44:20
 7. avatar
  [24] gerda [*]

  Markéta Škaldová — #22Tak hlavně že se to líbí aspoň redakciSml24

  1. na komentář reaguje Helena Pelikánová — #26
  superkarma: 3 26.02.2016, 16:40:38
 8. avatar
  [23] Davidek [*]

  .. to na co ukazuje svým dlouhým prstem je její čepice či pracovní pomůcka ? Sml52

  superkarma: 0 26.02.2016, 16:10:00
 9. [22] Markéta Škaldová [*]

  Helena Pelikánová — #5Moc díky!!! Mě Gaia naprosto nadchla, dělá zajímavou práci, což mě vždy zajímá Sml22 a navíc je hrozně milá. Sml59

  1. na komentář reaguje gerda — #24
  superkarma: 0 26.02.2016, 15:02:26
 10. avatar
  [21] Mickey Mouse [*]

  Altamora — #18 Sml80 A? Kvůli některým úletům zakážeme sex, kvůli dopravním nehodám se nebudeme bavit o řízení aut?

  1. na komentář reaguje Altamora — #31
  superkarma: 1 26.02.2016, 14:12:14
 11. avatar
  [20] gerda [*]

  Mickey Mouse — #16Já si naopak myslím, že rádců a poradců je nadbytek.Sml80 Stačí se podívat po internetu, o sexu plácá kdekdo.

  superkarma: 4 26.02.2016, 14:11:35
 12. avatar
  [19] margot [*]

  Mickey Mouse — #16 no vidíš, já si zas myslím, že psycholog je nejlepší kouč, jaký může být - a skoro si teď připadám jak patologický úchyl a ne jako normální člověk, i když mé problémy se nijak nevymykajíSml24

  superkarma: 2 26.02.2016, 14:11:09
 13. avatar
  [18] Altamora [*]

  Mickey Mouse — #16 Upřímně diskutovat o sexu s kýmkoliv, to tedy doopravdy neumím. Sexuální preference mých kamarádů jsou jejich věc, ty moje zase věc moje a mého manžela. Nepobuřuje mě, když to jiní mají jinak. Pokud mě do toho netahají.

  Ale upřímně mi vadí jak propagace násilí, tak cpaní sexu všude, i tam, kde nemá co dělat (třeba nahý zadek "modelky" v reklamě na okna nebo stavební materiál). Možná proto, že pro mě sex není sportovní disciplína.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #21
  2. na komentář reaguje Dudlajlama — #28
  superkarma: 6 26.02.2016, 13:58:25
 14. [17] mamkaJa [*]

  paní moc věrohodně nevypadá Sml52

  superkarma: 3 26.02.2016, 13:47:57
 15. avatar
  [16] Mickey Mouse [*]

  gerda — #3 Asi byste žádného takového odborníka vůbec nenašla. Koučováním se totiž lékaři téměř nezabývají. Dokonce i sexuologové nebo psychologové řeší vlastně až patologické úchylky, ale vlastně ani netuší jak pomáhat normálním lidem s běžnými problémy.

  Dudlajlama — #6 OlgaMarie — #8 Altamora — #13 Už jenom podle vašich výkřiků naprosto chápu, že paní koučka hodnotí vztah čechů k sexualitě jako iracionální, pod dojmem spousty falešných tabu a rádoby morálních hesel. Věcný a rozumný, uměřený postoj dokáže zaujmout málokdo. A v klidu upřímně diskutovat tohle téma je téměř nemožné.

  1. na komentář reaguje Altamora — #18
  2. na komentář reaguje margot — #19
  3. na komentář reaguje gerda — #20
  4. na komentář reaguje Dudlajlama — #28
  superkarma: 2 26.02.2016, 13:12:57
 16. [15] iřka [*]

  Altamora — #13 jsem stejného mínění

  superkarma: 0 26.02.2016, 12:51:42
 17. [14] mamkaJa [*]

  Altamora — #13 Sml67 přesně tak

  superkarma: 0 26.02.2016, 11:33:54
 18. avatar
  [13] Altamora [*]

  Od té doby, co na mě odevšad vyskakují silikozy, nyní i silizadky, kdy je sexy i jídlo, pohovka či příbor, začínám být na slovo sex alergická. Kdybych byla mladá, měla bych chuť jít raději do kláštera, protože při té přemíře veřejného sexu by mi připadal nečistý, nechutný.

  1. na komentář reaguje mamkaJa — #14
  2. na komentář reaguje iřka — #15
  3. na komentář reaguje Mickey Mouse — #16
  superkarma: 12 26.02.2016, 11:11:53
 19. [12] domza [*]

  Ale ceny má luxusní ...

  superkarma: 2 26.02.2016, 10:02:23
 20. avatar
  [11] gerda [*]

  Dudlajlama — #6No tak kdyby uznala, že se bez jejích rad docela dobře obejdeme, neměla by koho koučovat a poučovatSml57Sml52 Vidím jasně před sebou, jak si z ní ten humorista utahoval a ona na to nepřišlaSml52Sml52Sml52

  superkarma: 3 26.02.2016, 09:32:55
 21. [10] pechova [*]

  Co intimní život paní koučky. Měl by být na jedničku.Sml22

  1. na komentář reaguje Karo Líná — #29
  superkarma: 2 26.02.2016, 09:22:06
 22. [9] Rikina [*]

  K nejrůznějším koučům a koučkám čehokoli mám spíš skeptický přístup, jak jest níže psáno - něco jako kartářka. Sml57 Taky se mi nelíbí to slovo, napsané vypadá dost divně a přes pusu mi moc nejde. Kouč. Hm. Sml80 Paní či slečna Poupětová jako osoba taky moc sympatií nevzbuzuje - tedy podle článků, které se lze dočísti. Připadá mi taková moc asertivní a výbojná, takových lidí se spíš bojím, než bych se jim svěřovala. Nicméně ona má pravdu v tom, že plno lidí se chová jak ve viktoriánské Anglii a slovo sex jim způsobuje reakce až alergické. A už vůbec odmítají myšlenku, že by snad nějaká nedostatečnost v této oblasti mohla působit vztahové problémy, protože ono je to takové "málo ušlechtilé" a jsme přece s partnerem/partnerkou z čiré lásky a sex není důležitý, to se "nějak" zvládne. A pak se kolikrát diví, proč si protějšek našel milenku/milence, nechápou to, brečí a jdou se rozvést. Takže pokud jim taková koučka pomůže změnit přístup, je to kladnej bod.

  superkarma: 3 26.02.2016, 08:26:47
 23. avatar
  [8] OlgaMarie [*]

  A jaká ta naše sexualita je? Jako na počátku 19.století? Já ale nevím, jaká na počátku 19. století byla.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #16
  2. na komentář reaguje gerda — #38
  3. na komentář reaguje risina — #40
  superkarma: 4 26.02.2016, 08:25:15
 24. [7] bobani [*]

  zajímavé

  superkarma: 0 26.02.2016, 08:22:28
 25. avatar
  [6] Dudlajlama [*]

  gerda — #3 To chce rici pani koucka, ze sexualita naseho naroda je na urovni zacatku minuleho stoelti? To jako faktSml16?

  1. na komentář reaguje gerda — #11
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #16
  superkarma: 4 26.02.2016, 07:58:41
 26. [5] Helena Pelikánová [*]

  Jen houšť a větší kapky.....cením si otevřených lidí, a těch kteří se nebojí dělat to co opravdu chtějí a co je zajímá ještě víc.

  Pěkné psaní, Markéto Sml79

  1. na komentář reaguje Markéta Škaldová — #22
  superkarma: 2 26.02.2016, 06:45:45
 27. avatar
  [4] tepito [*]

  Díky- vystačím si sama...

  superkarma: 1 26.02.2016, 06:11:18
 28. avatar
  [3] gerda [*]

  Tyhle odbornice, vystudované během krátké doby nejlépe na zahraničním kursu, neberu vůbec vážně. Prostě přišly na zdroj peněz a snobové jim to žerou. Pokud bych měla problém, tak bych zašla k lékaři s atestací, a ne k obskurní rychlokvašce.Sml68

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #6
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #16
  superkarma: 14 26.02.2016, 05:37:55
 29. [2] manislava [*]

  Fandím ji, je dobrá

  superkarma: 1 26.02.2016, 02:06:57
 30. avatar
  [1] Davidek [*]

  .. dobrý blábol

  něco jako kartářka ale s certifikátem Sml52

  superkarma: 5 26.02.2016, 02:01:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme