Bulvár

Sex a zvratky: ano! Násilí: ne!

Jasný a silný názor zaslala k dnešnímu tématu čtenářka Veča27. Na obrazovkách jí nevadí věci přirozeně lidské, ale je znepokojená z brutality a násilí jak ve filmu, tak ve zpravodajství.

Téma dne zní: Co vám vadí ve filmu.

Přečtěte si úvahu čtenářky Veči27, která se obává, že svět se díky násilí a brutalitě řítí k nejtemnějším myšlenkám...


Přiznám se, že nejsem znalec filmu. V kině jsem byla naposledy na filmovém festivalu, na nějakém fantasty snímku určeném pro mládež. Jedním z důvodů jsou právě některé scény, které bych nechtěla vidět ani za trest, natož za ně platit nehorázné vstupné. Třeba takový filmový Pán prstenů. Když ho dávali v televizi, tak jsem se dívala na něco jiného a přepnula kvůli reklamě zrovna ve chvíli, kdy na pokyn: „Vraťte jim zajatce!“ začaly zlé síly vystřelovat hlavy zajatců katapulty. No, tento film nikdy neuvidím a vůbec mně to nevadí. Rovněž jsem neviděla ani jeden díl kultovní vetřelcovské série. Na to, jak lidem vylézá něco slizkého z útrob, nejsem zvědavá. Milionář z chatrče zas prý obsahuje scénu, kde oslepují dítě lžičkou. Nemám tolik odvahy, abych daný snímek shlédla a zjistila, co je na tom pravdy. Jak jste si už všimli, co nesnáším na filmech, je brutalita a zbytečné násilí. Nechápu, proč se nyní pod pojmem horor myslí to, že musejí být nutně řezáni lidé motorovou pilou. Zvracení ve filmu? Žádný problém. Pouhá vizuální podoba bez čichového vjemu na mě nemá žádný účinek. Nevadí mi záběr z operace, vždyť je cílem zachránit, nebo zkvalitnit lidský život. Sexuální scény, proč ne? Pokud tedy nemají zrovna násilný charakter. Nevadily by mi ani záběry z porodu. Ty ovšem člověk v televizi moc nevidí. Naopak z amerických seriálů jde dojem, že se všichni Američané rodí ve výtahu jako měsíční kojenci, čistí, nepomačkaní a rovnou s jednorázovou plenou. Nejhorší záběry ale podle mě ukazuje zpravodajství. Právě ty záběry uvozené větou: „Upozorňujeme, že následující záběry jsou drastické a neměly by se na ně dívat děti.“ A dospělí snad ano? Ti už jsou asi z filmů dost otrlí, takže jim přece nějaký takový záběr ani nepřijde?! Co na tom, že je to skutečnost. Přes televizní obrazovku to můžeme brát jen jako další z filmů a dál pojídat smažené brambůrky. Já chápu, že zpravodajství musí informovat. Chápu, že si nemůžeme brát všechny bolesti světa osobně, protože bychom si neudrželi duševní zdraví. Trocha taktu by ale snad neškodilo. A asi proto nechodím na filmy s násilnými scénami. Protože vím, že jsou důsledkem nejtemnějších myšlenek lidí. Myšlenek, které vedou k tomu, že svět je takový, jaký je.

Veča27

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 13. dubna 2011: Co vám vadí ve filmu?

 • Vzpomínáte si na nějakou nechutnou filmovou či televizní scénu?

Pokud je vaše odpověď na tuto otázku: „Ano!“ napište mi o tom do redakční e-mailové schránky (viz níže). Váš text a´t je dlouhý alespoň jako tento odstavec. Pište o důvodech, proč se vám tato scéna nelíbí a jak jste reagovala, když jste ji viděla poprvé. Najdete-li scénu na serveru YOUtube, zašlete mi také odkaz na toto video, které k vašemu příspěvku umístím. A co můžete tentokrát za svůj příspěvek získat? Pro jednu přispěvatelku tu mám připravený dárek: knížku Cesty za hity (vydala Mladá fronta), film Loď smrti (vydala firma Europ eproduction) a doplněk stravy Allegra s I-tryptofanem.

cestyallegralod

   
13.09.2011 - Příběhy - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [7] zdenkar [*]

  Mě tedy vadí na filmech násilí,pornografie,krev.V dnešní době je nejlepší se dívat na komedie a zábavné pořady.Násilí je ve světě dost i bez televize. A taky nesnáším reklamy.

  superkarma: 0 13.09.2011, 14:31:10
 2. [6] Rikina [*]

  Jo jo, taky jsme chodili se školou na filmy. Ale ty byly výchovné. Sml57 Osvobození Prahy, Bitva o Stalingrad, Sarajevský atentát... a konec konců i film jako Bílý Bim, černé ucho dokázal zanechat nesmazatelnou stopu. Sml80

  superkarma: 0 13.09.2011, 14:12:01
 3. avatar
  [5] peetrax [*]

  Dante Alighieri — #2 ty se máš, že jste se školou chodili do kina! Sml16

  superkarma: 0 13.09.2011, 13:45:16
 4. [4] Verča27 [*]

  Jé, teď vidím, že se snažím prezentovat své hluboké a hodnotné myšlenky a ani se neumím podepsat. Sml52Sml30

  superkarma: 0 13.09.2011, 13:16:42
 5. [3] Verča27 [*]

  Dante Alighieri — #2

  My se školou chodili naštěstí jen na snímky typu Nesmrtelná teta - to se dalo vydržet.

  Teď si vzpomínám, že jsme byli i na Vinetuovi - tam bylo mrtvol nepočítaně. (tedy myslím, že kolen 120ti - některý z mých znuděných spolužáků to spočítal.)

  superkarma: 0 13.09.2011, 13:15:37
 6. avatar
  [2] Dante Alighieri [*]

  Ten můj nechápe, že s ním nechci chodit na thrillery, dramata, historické a válečné filmy a další, kde se objevuje násilí. Chodím jen na komedie. Zkrátka se bojím, že odejdu z kina otřesena a že budu mít jisté záběry před očima ještě hodně dlouho. Na hnusné filmy jsem chodila jen se školou. Pianistu jsem z poloviny proseděla na záchodě, bylo mi z toho fakt zle. A z Quo Vadis už jsem normálně odešla domů - ve chvíli, kdy byl záběr na ruku, do které se někdo chystá zarazit hřeb (ukřižování), ani jsem se učitelky nedovolila (ale viděla mě). Bylo to naposled, co jsem šla se školou do kina.

  1. na komentář reaguje Verča27 — #3
  2. na komentář reaguje peetrax — #5
  superkarma: 0 13.09.2011, 13:02:44
 7. avatar
  [1] mineralka7 [*]

  Sml67 Stoprocentně souhlasím!!!!

  superkarma: 0 13.09.2011, 12:45:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme