Češi jsou stále poměrně konzervativní turisté, v poslední době ale také oni začínají vyhledávat netradiční turistické destinace a zážitky. Kromě klasických výletů na chalupu, k sousedům na Slovensku, do tuzemských lesů, Řecka a Chorvatska se vydávají také na severní pól, neobydlený ostrov nebo přespávají v hotelu z odpadní roury.

shipwrack

„Registrujeme čím dál větší poptávku po dovolených spojených především s netradičními zážitky, třeba týdenním pobytem mezi domorodci v Africe a Jižní Americe, lety balónem, seskoky padákem, výlety na slonech a mnohé další,“ říká Pavel Matoušek ze serveru aaapoptavka.cz, který dokáže zdarma takovéto dovolené zprostředkovat právě na základě požadavků zákazníků. „Momentálně registrujeme 979 poptávek na zájezdy v ceně 26,8 milionů korun, které odebírá celkem 1321 firem. Celkově je u nás ale registrováno zhruba 15 tisíc firem z oboru hotely, ubytování a zájezdy,“ upřesňuje Matoušek.

Velice populární se stávají pobyty na opuštěných ostrovech, kde si lidé mohou zahrát hru na trosečníky a vyzkoušet si, jaké to je na v takovém prostředí žít. „Naše zákazníky už jsme vyslali také do Grónska, do Pripjati u Černobylu a máme čím dále více poptávek na cesty do Severní Koreji,“ doplňuje Matoušek.

Takovéto cesty často mohou být levnější, než klasické dovolené u moře. „Třeba výlet do Černobylu vyjde jednoho člověka na pár tisíc. Průvodci jsou levní a ubytování a ceny na Ukrajině také. Služby jako jsou aaapoptavka.cz jsou pro podobný typ cestování nejvhodnější. Organizovat zážitkovou cestu je pro běžného člověka náročnější a server dokáže vše potřebné vyřešit za ně.

Tento způsob je ostatně pohodlnější a levnější také u tradičních dovolených, o které je stále značný zájem. „Nejčastější u nás klienti poptávají dovolenou právě u moře. Na webu si zadají konkrétní požadavky jim na míru a pak už si jen vybírají nabídku, která jim bude vyhovovat. Je to rozhodně snazší než se probírat nabídkami cestovních kanceláří. Mezi nejvyhledávanější destinace každoročně patří Chorvatsko, Řecko, Španělsko a země severní Afriky,“ doplňuje Matoušek.

Rozmáhají se také luxusnější destinace s kompletním servisem a pohodlím. „Mezi nejdražšími zájezdy dominují pobyty v luxusních světových střediscích ve Spojených arabských emirátech, na Bahamách nebo na pacifickém ostrově Bora-Bora.“ Částky za takové dovolené se pohybují i v milionech.

Kam na nejdražší dovolenou

Dobytí severního pólu ledoborcem

Jedná se o zhruba dvoutýdenní výlet, který v sobě zahrnuje cestu na atomovém ledoborci spolu s nejrůznějšími přednáškami, průzkumnými lety vrtulníkem, pozorováním přírody a arktické fauny. Účastníci na ledoborci proplují mezi krami, až loď zastaví, mohou vystoupit a stvrdit tak dobytí severního pólu.

500 000 Kč/ os.

Hotel PALM CASINO RESORT (Las Vegas)

 

760 000 Kč/ noc

Hotel BURJ AL ARAB (Dubaj)

 

950 000 Kč/ noc

Dovolená na jižním pólu

Účastníci zájezdu se dostanou na polární stanici, kterou si budou moci prohlédnout. Stráví noc ve stanech mimo základnu a užijí si atmosféru tohoto výjimečného místa.

1 200 000 Kč/ os.

Výlet do vesmíru

(Americká NASA spolupracuje již několik let se soukromým sektorem, lety do vesmíru nabízí několik společností (SpaceX, Space Adventures, Excalibur Almaz ad.). Například firma Virgin Galactic, kterou vlastní miliardář Richard Branson, nabízí sub-orbitální kosmický let, případně je možné si u dalších společností zamluvit dražší cestu přímo Měsíc.

 

4 000 000 Kč/ os. (Virgin Galactic)

2 000 000 000 Kč/ os. (Space Adventures)

Hotel EMIRATES PALACE (Abu Dhabí) 16 000 000 Kč/ týden

Pozn.: Ceny jsou pouze orientační

Zdroj a foto: tisková zpráva

Reklama