Těžko se vyrovnává s bezohledností také čtenářka s nickem Setury. Její stav bezmoci nám popisuje ve svém příspěvku, který rozhodně stojí za přečtení.

Hezký den milé ženy-in
zaujalo mě dnešní téma o bezohlednosti právě v souvislosti s přirovnáním ke skotu.

Mám čerstvou zkušenost z dnešního rána. Potřebovala jsem zařídit několik věcí, pak do obchodu a při přecházení silnice jeden hodný řidič auta zastavil a s milým úsměvem naznačil, že mohu přejít. Potud to zní jako pohádka, ale to bychom nesměli být v realitě dneška.

Už mi zbývalo pár kroků na chodník, když vyrazilo jiné auto, předjelo auto před přechodem a s hrůzou vidím, jak se na mě řítí. Stažené okénko a z něho na mě řve mladík: krávo.....další nadávky se nedají publikovat.

Tolik sprostých slov najednou jsem nikdy neslyšela a uštědřené s takovou nenávistí v hlase, že mi šel mráz po zádech. Přemýšlela jsem o tom člověku, co ho vede k takovým projevům. Jaký vede život, když nadává ženě ve věku své matky a jak by se zachoval, kdyby někdo takhle jeho matku urazil. A pak jsem si řekla, že je to vlastně chudák, který asi není moc spokojený sám se sebou a komplexy a neúspěch ventiluje agresivitou. Vždyť je všeobecně známo, že nechtěné děti mají na svědomí většinu deliktů. Jak mají předávat dobro, když  ho nikdy nezažili. Tak jsem vlastně měla štěstí že mě nezmlátil, hurá...

Podobné příhody mám jako střižené s heslem: „čiň čertu dobře, peklem se Ti odmění“ a „pro dobrotu na žebrotu“ kdy si připadám jako trubka a mám na sebe zlost, jak jsem naivní a snadno naletím. Snažím se být hodná a milá ale od cizích se mi to nevrací, takže to skutečně vypadá, že je cosi shnilého ve státě českém.

Nedávno jsem byla v myčce aut a jedna slečna potřebovala přijet blíž k vysavači, požádala mě, abych jí udělala místo, vyhověla jsem jí. Později jsem chtěla odjet, ale dotyčná slečna měla auto tak nešikovně zaparkované že jsem nemohla vytočit kola a tak jsem jí požádala aby kousek couvla a ona mi řekla: TO JE VÁŠ PROBLÉM!

Stejnou odpověď jsem dostala v obchodě od Vietnamce, který nakupoval zboží a přehazoval kvalitnější věci do jiné krabice, jak mu to vyhovovalo na úkor dalších zákazníků, kteří by mohli být nepříjemně překvapeni, že si zaplatili něco jiného. Najednou Vietnamec rozuměl, žádné: „ja neumet šésky“. Tenhle rozuměl moc dobře a taky „dobře“ mluvil. Takže jsem si vyslechla jak jsem blbá a že to je můj problém, když se mi to nelíbí. Tak to jsem zírala, uzemněná způsoby podnikavce i jadrnou češtinou. Mimochodem všimli jste si, že tyhle hulváti s oblibou používají slovo problém? Podle nich ho má ale vždycky někdo jiný, nikdy ne oni sami.

Tohle už není „jenom“ bezohlednost, to je nebezpečná kombinace hlouposti a surovosti mnohdy až vražedné. 

Umíte si představit, jak byste dopadli být v případě nouze odkázáni na takovéto lidi? Já ano a není to hezká vzpomínka. Jedno všední ráno jsem měla nehodu, sama jsem se nemohla hýbat a bolestí se mi chtělo zvracet. Viděla jsem, jak lidé okolo nakukují, co se stalo, ale dlouho nikdo nepomohl. K čemu Vám je znalost první pomoci, když Vám ji nikdo neposkytne?

Těžko se mi s bezohledností okolo nás vyrovnává. Ani si nechci zvykat a tím jaksi přiznat, že je to v pořádku, protože v naší společnosti se tento nešvar stává běžnou věcí. Proto smekám před těmi, kteří mají odvahu a nejsou lhostejní. Bránit proti zlu nejen sebe, ale třeba i cizího člověka, když je to potřeba jako to udělal například Michal Velíšek. Je mi líto, že zaplatil vlastním životem za to, že nebyl lhostejný a postavil se čestně proti bezohlednosti.

Když to shrnu, tak by člověk nemohl vylézt z domu, bezohledné lidi potkáme kdekoli a je na nás, jestli se takzvaně svezeme s nimi a budeme oplácet stejnou mincí. 

setury

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

__________________________

Hezky jste ty nehezké věci sepsala. Hlavně v závěru. I když ono je někdy velmi těžké tou stejnou mincí neoplatit. Třeba když se do Vás pustí takový neomalený řidič na přechodu. Ale ano, máte pravdu – je to chudák.
Pěkný příspěvek. Děkuji.
Mějte hezké dny a potkávejte co nejméně bezohledných lidí.
Saša

Téma dnešního dne: Bezohlednost

  • Setkáváte se ve svém okolí s bezohledností?
  • Byl někdo bezohledný vůči vám samotným?
  • Byla jste i Vy sama někdy bezohledná?
    (a pak jste toho třeba litovala)
  • Napište nám nějaký příběh, který se vás dotkl.
  • Myslíte, že bezohledné chování společnosti je v dnešní době větší, než dejme tomu, v době našich babiček?
  • Co považujete za největší lidskou bezohlednost?
    Vůči komu? Vůči čemu?

Jsou to jen záchytné body, o bezohlednosti můžete psát samozřejmě svými vlastními slovy. Těším se na vaše příspěvky.

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: luxusní dámskou kosmetikou Planet spa / pleťovým mlékem na obličej, krk a dekolt, a na ruce.

darek

Reklama