Bulvár

Setkání s vílou: Květa Fialová

Květa Fialová

Ano, přiznávám, že když jsem šel dělat rozhovor s Květou Fialovou, měl jsem opravdu trému. Nonšalantní chování této dámy mě ale rozpaků okamžitě zbavilo.

„To je on, mého srdce šampion!“ zvolala, jakmile mne uviděla na smluveném místě. Nevím, jestli Květa Fialová jen hrála naučenou roli záhadné paní Savageové, ale její projev byl pro mě skutečným zjevením: pohled zasněný, zamířený kamsi do neznáma, a chování víly zakleté v lidském těle...

Jméno: Květa Fialová
Datum narození: 1. září 1929
Znamení: Panna

My jsme se setkali v natáčecím studiu FEBIO, kde připravujete komentáře k pořadu České milování, který běží na TV Barrandov. Můžete mi o tomhle projektu říct více?
Já jsem strašně ráda, že se ho můžu účastnit. Jsou to zajímavé příběhy a já je vždycky v neděli, když se vysílají, neodchytnu. Je tam hrozně moc témat a vždycky je to o nějakém trápení, které někdo prožil. Myslím si, že je správné, že tenhle pořad vzniká, protože se kdekdo může dostat do podobné situace, která se v tom odehrává, tak se třeba poučí, nebo mu to nějak pomůže.

Vám samotné některý konkrétní příběh utkvěl?
Všechny mě něčím zaujaly. Každý lidský osud a způsob, jak se s problémy vyrovnávají druzí, mě zajímá. Víte, já už žiju na světě poměrně dlouho, zaplať pánbůh, a moje maminka byla buddhistka. Vyrůstala jsem v buddhistické rodině, tak jsem se naučila věřit tomu, že to, co je nám posláno, musíme zvládnout. Jde hodně o to, jak zvládnout různé situace, o informovanost o nich. Ale rozhodně nejde těm druhým do toho mluvit.
Také se říká: „Něco si přej a ono se ti to splní.“ To je vždycky špatně. Oni vědí víc - kdy nás mají pohladit a kdy máme dostat třeba facku.

Vaše maminka byla buddhistka, byl to střet kultur - vnímala jste to nějak jako dítě?
Narodila jsem se na Slovensku v devětadvacátém roce. Maminka byla buddhistka, tatínek ruský legionář. Rodiče maminky byli také z Ruska, jenže když tam začal skotačit Lenin, tak je všechny zavřeli do gulagu. Maminka tam přišla k úrazu - měla pak místo nohy takovou tu vysokou protézu. Rusko je velice duchovní stát. Tenkrát začala uctívat Buddhu a buddhismus jí hrozně pomohl v jejím tak zvaném handicapu, i když někdy tomu můžeme říkat požehnání. A samozřejmě ji to posunulo dál i v duchovním světě.

 

Jako nezapomenutelná Tornádo Lou

 

A neměla s tímhle vyznáním později problém na Slovensku?
Ale ne. Maminka kvůli úrazu nechodila do práce, malovala duchovní obrazy, dělala sochy. V blízkosti se vyráběly cihly, tak tam byla dobrá hlína. Dělala různé lidi, Buddhy, bytosti... prostě různé sošky. Byl tam takový rybník a kolem něj stály. Vzpomínám si, že jsem je strašně milovala - jejich přítomnost mi byla moc příjemná, tak jsem je objímala. Také jsem objímala stromy...

Přijde mi, že vás lákala jejich vnitřní síla... Když už mluvíme o těchto řekněme transcendentálních záležitostech, co menhir, setkala jste se někdy s menhirem?
Já miluju kameny. Víte, když objímáte stromy, tak zjistíte, že nejsou studené jako třeba led, ale hřejí a proudí v nich míza. U kamenů i u soch je to podobné. Každá věc má velikou energii - už jen ta hmota, tvůrce, okolí, když je to spojené se zemí, tak síla zespod.

Maminka byla buddhistka, vy máte víru po mamince?
Věřím, ale jak víte, buddhismus není náboženství, protože náboženství, různá, a já vím, o čem mluvím, protože jsem byla rok v klášteře, chodila jsem tam do školy, jsou hrozné „ismy". Nejstrašnější je to jejich: Kdo nejde s námi, jde proti nám.
Jsem křtěná evangelička, protože to chtěli babička s dědečkem. Když jsme se setrou chodily do té klášterní školy, tak jsme se těšily, jak bude boží tělo, jak budeme sypat kytičky, ale byl tam fašismus. První, co nám jeptiška řekla, bylo: „Vy jste evangeličky, vy nemůžete jít sypat kytičky!“ Byl to pro mě první takový šok z náboženství. Byla jsem ještě dítě a moc se těšila...

Květa FialováTakže je podle vás důležité odlišovat víru a náboženství?
To je složité, určitě spoustě lidí nějaké náboženství pomohlo. Jsou taková, kterých se bojíme, třeba Mohamedáni, ale i ti určitě spoustě lidí pomohli. Nebo Jehovisti mi přijdou také, že mají spoustu „ismů", třeba nesmí dát krev, a když ji někdo potřebuje, tak ho raději nechají zemřít... mně to připadá hrozné, ale jsou lidé, kterým taková víra třeba pomáhá.
Já miluju Dalajlamu. Teď jsem měla to štěstí, díky přátelům mezi Zelenými, že jsem se mohla s Dalajlámou setkat, když tu byl před Vánoci. Mohla jsem ho obejmout, políbit ho, držet ho za ruku. Bylo to tak nepopsatelně nádherné.
Kdykoli to jde, říkám dalajlámovu modlitbu. Říkala jsem si ji i v katolickém kostele, dokonce i na jevišti, v představení Angelika a Laskavec, které jdu dnes hrát.
Krásné bylo, že Dalajláma chtěl tu modlitbu slyšet ode mě. On říká, že není potřeba věřit v nějaký „ismus", ale v soucítění a naději - to je všechno.

Co si myslíte, že člověka čeká po smrti? Přemýšlela jste někdy nad takovými otázkami?
Jistě, že ano. Vždyť člověk na nic jiného nemyslí - samozřejmě v dobrém. Nebojím se, to absolutně ne.

Takže věříte třeba v reinkarnaci?
Absolutně. Mám to i ověřené, měla jsem možnost stýkat se s bytostí, která byla odtamtud a chodila za mnou. Nebylo to jen jednou, trvalo to půl roku.

Jak to probíhalo?
Bylo to úžasné. Byla to bytost v mužském oblečení, které bylo jakoby z Afriky. Viděla jsem, jak se na mě dívá, ale nebylo poznat konkrétní tvář, protože to by se člověk mohl pomátnout. Byl tak daleko, jako jste teď vy. Navštěvoval mě třikrát do měsíce. Měla jsem dva pocity: strach a touhu. Na jednu stranu se bojíte a na druhou těšíte a moc ho toužíte poznat.
Pak jsem šla za jednou paní, se kterou jsem to konzultovala, a ona mi řekla, že je to bytost, která už je tam a že nám to nevyšlo, být spolu tady nebo tam. Jenže já měla ještě povinnost žití, tak ona ji odeslala pryč.
Nebo když umřela před čtyřmi lety moje sestra, tak jsem cítila, jak tam je. Jak je stále se mnou. Takže, když někdo říká, že nevěří v reinkarnaci, tak je to jeho věc. Ale já vím, že to existuje. Mám hmatatelné důkazy.

 

Setkala jste se někdy s bytostí z jiného světa?

Možnost%
Ano.15,6
Asi ano, ale nevím to jistě.29,9
Ne.54,5

 

Vy říkáte, že jste ustrnula v roce 1900. My jsme internetový magazín, jakou třeba používáte techniku?
Kdysi jsem si přečetla větu: „Kdo nežil v roce 1900, nepoznal slasti života. Tak jsem to nějak vzala za své. Samozřejmě mobil mám, třeba kvůli práci, a když byli muž nebo dcera nemocní. Je užitečný ke komunikaci, abych třeba nepřišla pozdě na představení, nebo když se něco děje. Jinak vůbec nic nepoužívám. Ještě trochu televizi, ale minimálně. To bývalo hlavně dřív, protože muž byl režisér, tak chtěl vidět svoji práci, jestli to moc zoral, nebo ne. Dneska už ale vysílají většinou jen plevel. Když už si to zapnu, dívám se na Noe TV, je to sice na mě moc náboženské, ale zase je tam spousta krásných dokumentů, třeba o zvířátkách. Ty mám ráda.

Takže internet vám nic neříká?
Vím, že ho lidé mají, že je to něco zajímavého, ale všechny tyhle věci moc žerou čas. Hodně si čtu, to jsem dělala vždycky. Třeba duchovní literatury, té je dnes hodně. Teď jsem dostala, protože jsem se trochu zamilovala do Barracka Obamy, to je úžasný člověk, přijde mi, že dělá všechno nezištně jen pro druhé. Tak jsem teď dostala jeho životopis, jak žil dřív, jak to měli černí špatné, kolik prožil pokořování. Přijde mi, že Obama nemá takové to hrozné ego jako každý. Je to snad jediný prezident, kterého mám ráda. Kromě samozřejmě Vaška Havla, toho znám od doby, co jsem přišla k Werichovi - Vašek tam tenkrát stavěl kulisy.
Jak mi dřív přišla Amerika konzumní, tak si jí teď za to, že dokázali zvolit Obamu za prezidenta, začínám vážit.

Jak dlouho už vlastně hrajete divadlo?
Od šestačtyřicátého, je to už skoro sto let (směje se).

Sto let to není, to spočítám i já...
Víte, já miluji svůj věk - své stáří. Já dělám takovou osvětu po domovech důchodců, vždycky jim říkám: „Holky, stáří, to je dar. Být mrtvý nebo starý, co je lepší?“ Víte, stáří je osvobozující, mladý stále něco musí, ale život, když si ho umíte ve stáří užívat, stojí za to.

Jak to děláte, že máte stále tak dobrou náladu? To vás třeba ráno nebolí záda?
Já pořád něco dělám. Každý den hraju divadlo, teď pojedu do Náchoda točit nějaký film a k tomu drobnosti přes den, já nevím, křty knížek a tak podobně... Když mi zbude chvilka, tak právě jdu do nějakého domova důchodců, povídat si s ženskýma.

Květa Fialová

A máte nějaký recept, jak být ve vašem věku takhle aktivní?
Já to vůbec neřeším. Samozřejmě, když je člověk nemocný, tak je mu zle, ale jinak? Neřeším, když mi dají kafe, že by mělo chutnat nějak jinak. Vůbec mě ani nenapadne, že by mělo nějaké být... Nemám žádné požadavky tohoto druhu. Nebo když si lidi stěžují na zimu - tak kouknu z okna a obléknu se. Prostě to tak je. Když mi někdo ráno zavolá, jedeme na zájezd do Třince, tak vstanu a jedu.

Vy jste nikdy nebyla ráno otrávená, když vám zazvonil budík, že musíte vstávat?
Ne, tak samozřejmě jsem radši, když si mohu přispat, ale proč si dělat těžkou hlavu z toho, co nemůžete nijak změnit? Vím, že druhý den třeba tak brzy vstávat nemusím, tak si řeknu, že si zítra ráno přispím.

Jak jste prožívala komunismus?
Nechci nikoho hanět, protože to byla těžká doba. Já tomu sama nikdy nepropadla, ale bylo to proto, že jsem měla rodiče v Rusku a věděla jsem, kam komunismus vede, jak se v Rusku popravovalo. Lidé, kteří vstoupili po osmašedesátém, ti už věděli všechno, ale lidé, kteří vstoupili dřív, těm nejde nic zazlívat. Oni vážně věřili, že jim Marx pomůže, protože ta idea je krásná.

Ještě mi řekněte, co byste popřála našim čtenářkám?
Všem ženám, aby si vždycky zachovaly svoji identitu. Ve spoustě knih čtu, jak se ženy nechají ovládat nebo trápit nějakou bytostí, nebo naopak jdou do těch „zlatých klecí" a nechají se živit. Nechápu to a je to každého volba. Přijde mi, že takoví lidé ztrácí sami sebe, svou osobnost.

 

Kam dál?

Rozhovory s VIP osobnostmi v magazínu Žena-in.cz!

 

Máte rády Květu Fialovou? Ve které roli vám přišla nejlepší? Viděla jste někdy Květu Fialovou na divadle?

   
11.05.2009 - Rozhovory - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [35] Saritka [*]

  Paní Fialovou mám ráda  a do dalších let přeji hodně zdraví.Sml16

  superkarma: 0 12.03.2012, 11:22:13
 2. avatar
  [34] átéčko [*]

  Jednou se mi zdál sen, ve kterém jsem hovořila s osudem. Ten osud měl podobu paní Fialové.

  superkarma: 0 25.02.2011, 13:02:57
 3. [33] Dobroslava [*]

  Paní Fiálovou jsem  v divale nikdy neviděla,ale pokud jsem ji viděla v televizi, byla jsem překvapena  jejím hlasem-TaK MILÝ A  KLIDNÝ hlas,který určitě každého uklidní.Jakoby pohladil.

  superkarma: 0 25.02.2011, 12:27:54
 4. [32] bendlinka [*]

  Sml67ještě jednou dobrý den, ráda bych uvítala a nejen asi já také rozhovor s pani  ljubou skořepovou taky jedna z fantastických hereček, je to človíček podobný jako  pani květa fialová,mám tyto herečky moc ráda,nejsou z těch co by byli neustále v médiích a když už, tak se to týkalo jejich zdraví.....Sml15 přeji oběma moc a moc zdravíčka a co nejdelší pobyt na prknech,co znamenají svět?Sml59

  superkarma: 0 18.02.2011, 13:33:56
 5. avatar
  [31] átéčko [*]

  Sml22Sml67 Mopsička — #29

  superkarma: 0 18.02.2011, 13:12:41

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] bendlinka [*]

  dobrý den,děkuji redakci za článek o pani fialové, je to úžasná žena, skromná, dobrá herečka,opravdu se zasněným pohledem kamsi do dálky, ten jsem jí vždy záviděla, také miluji a objímám stromy, jako květuška,mám modlitbičku-vždy říkám: tvá koruna je má hlava, tvé větve jsou mé ruce, tvůj kmen je mé tělo a tvé kořeny jsou moje nohy? potom porosím strom,aby mi dal sílu a nikdy nezaponenu za sílu tomu stromu poděkovat?vím, že si budou mnozí z vás říkat, že jsem asi poděs, ale věřte nebo né, ty stromy vás opravdu nabijí energií, než nás začnete soudit, a říkat,že jsme blázni, jděte to zkusit ?a k redakci: jen dál a více článků s lidmi jako je pani květuška fialová?

  superkarma: 0 18.02.2011, 13:00:33
 2. avatar
  [29] Mopsička [*]

  Květa Fialová patří do staré dobré gardy, držím ji palečky, ať se co nejdéle drží

  1. na komentář reaguje átéčko — #31
  superkarma: 1 25.10.2009, 14:06:22
 3. [28] lula [*]

  je mooooc sympatickáSml22

  superkarma: 0 19.06.2009, 23:47:51
 4. [27] matuszyk [*]

  je to dobra herečka-..........Sml16

  superkarma: 0 31.05.2009, 15:37:46
 5. avatar
  [26] átéčko [*]

  Je to nádherná žena! U paní Květy se mi potvrzuje to, že ženy Panny s věkem krásní. A moudré a krásné starší dámy mě uchvacují.

  Líbí se mi natolik, že zřejmě pod vlivem jejího zevnějšku jsem měla nádherný sen, ve kterém byla paní Květa OSUD. Dodnes si ten sen pamatuji.

  superkarma: 0 27.05.2009, 18:22:33
 6. avatar
  [25] Evelina [*]

  Nestyda — #24Ano, ano, paní Květa ztělesnila paní kněžnu s grácií a kouzlem sobě vlastním Sml9

  superkarma: 1 19.05.2009, 22:32:02
 7. [24] Nestyda [*]

  EvaH — #19 Kněžnu v Babičce hrála Květa...

  1. na komentář reaguje Evelina — #25
  superkarma: 0 19.05.2009, 22:09:52
 8. [23] bledulina [*]

  Je to ženská s velkým Ž, žena srovnaná se životem a s krásným myšlením. Docela jí závidím to srovnání se životem i se smrtí. Je to krásná paní i ve svých téměř 80 letech. Před paní Fialovou smekám, byť jen pomyslný klobouk. Je to velká DÁMA.

  superkarma: 1 19.05.2009, 21:55:51
 9. [22] rybník

  Je to Dáma s velkým D!!Mám ji rovněž ráda.Sml53

  superkarma: 0 18.05.2009, 14:42:43
 10. avatar
  [21] Julianna [*]

  janina01 — #3 i na noc

  superkarma: 0 11.05.2009, 22:57:35
 11. avatar
  [20] Julianna [*]

  nádherná, úúúžasná žena

  superkarma: 1 11.05.2009, 22:55:19
 12. [19] EvaH [*]

  Kněžnu hrála Vlasta Fialová, ale v Lucerně a Divou Báru hrála také Vlasta Fialová

  1. na komentář reaguje Nestyda — #24
  superkarma: 0 11.05.2009, 20:00:37
 13. avatar
  [18] alibaba47 [*]

  Sml25PANÍ KVĚTA FIALOVÁ JE PRO MNE  SESLANÝM ZTĚLESNĚNÍM DOBRA, LÁSKY A KRÁSY DUCHA I TĚLA.  JSEM JEJÍ VELKOU OBDIVOVATELKOUSml25JE TO OPRAVDU DOBRÁ VÍLA MEZI NÁMI. Sml72

  superkarma: 0 11.05.2009, 16:32:08
 14. avatar
  [17] shb [*]

  Anai — #14 to je vnitřní světlo, co na lidi působí když s ní asi mluví, proto se pak na fotce zdá starší, to je také důvod proč se tu kolikrát ž-in hádají jak opice a přitom naživo by to tak třeba vůbec nebylo. Přála bych také ostatním ženám-in, aby někdy v životě došly duchovních poznání, které by jim snad otevřely zraky, protože některé by to skutečně potřebovaly. S paní Květou jsem se nikdy nesetkala a asi ani nesetkám, ale svítí to z ní na sto honů a mediální obraz je trapný, a to taky jen proto, že jí do něj takto média staví, ale bohužel kdo to nevidí a nepozná a necítí tak mu to stejně nikdo nemůže vysvětlit- je to vnitřní stav a pokrok a k tomu musí dojít každý sám :o)

  superkarma: 1 11.05.2009, 16:31:43
 15. avatar
  [16] Šeri [*]

  Měla jsem to štěstí,že jsem ji potkala.Vyzařuje okolo sebe neuvěřitelnou energii a je neskutečně lidsky krásná.

  superkarma: 1 11.05.2009, 15:37:21
 16. [15] Anai [*]

  sorry za překlepy....

  superkarma: 0 11.05.2009, 15:28:47
 17. [14] Anai [*]

  quak a podprsenka: Holky, přála bych Vám, abyste to měly v hlavě srovnané tak, jako Květa! I když nepopírám, že  v jeji image v médiích je příliš zdůrazňovaná její duchovnost, proto možná má pár lidí, co ji osobně jako já neznají, tento dojem. ....Seznámily jsme se na dovolené, poté jsme spolu ještě několikrát dali vínko po představení, takže vím, že ještě teď, ve svých téměř 80 letech, je prostě úžasná a fakt mladá... face to face vypadá NESROVATELNĚ lépe a mladistvěji, tentokrát ovšem Kubovi nevyčítám kvalitu fotku, protože na těch mých z Egypta taky vypadá hůř, než ve skutečnosti.... Asi to dělá opravdu ta neutuchajícíc aktivita - kdybyste viděly její diář! Věřím, že by ráda přišla na mé představení, ale nemá fakt snad jediný večer volný, max. si v lednu vyjede za sluníčkem a myslím, že jinak pořád pracuje!

  1. na komentář reaguje shb — #17
  superkarma: 1 11.05.2009, 15:27:55
 18. avatar
  [13] Altamora [*]

  arjev — #9 Divá Bára byla skvělá brněnská herečka Vlasta Fialová.

  superkarma: 1 11.05.2009, 15:16:34
 19. avatar
  [12] shb [*]

  Tuto paní velice obdivuji a přejí jí ať je hlavně zdravá a děkuji za krásný rozhovor Sml7Sml67Sml61

  superkarma: 1 11.05.2009, 14:50:38
 20. [11] podprsenka [*]

  qvak — #10 Jo, bláznivka to je

  superkarma: 0 11.05.2009, 12:57:49
 21. [10] qvak [*]

  Mě přijde posledních deset let lehce bláznivá, ale je fakt, že je milá.

  1. na komentář reaguje podprsenka — #11
  superkarma: 0 11.05.2009, 11:41:54
 22. avatar
  [9] arjev [*]

  Souhlasím s " myškomedvídkem ". Paní Fialovou si pamatuji jako představitelku divé Báry a paní kněžny z  Babičky. Tady byla úžasná aristokratka.

  Pro redakci : podařil se dobrý rozhovor.

  1. na komentář reaguje Altamora — #13
  superkarma: 0 11.05.2009, 11:22:07
 23. avatar
  [8] Irena1 [*]

  bych navrhovala redakci poslat za ní ještě i Míšu, to bychom se asi dozvěděli věcí Sml22

  superkarma: 0 11.05.2009, 10:24:22
 24. avatar
  [7] kareta [*]

  Ano

  Tornado Lou

  v divadle jsem ji neviděla

  Má nadhled a to je úžasné.

  superkarma: 2 11.05.2009, 10:16:54
 25. avatar
  [6] danila3 [*]

  Paní Fialová je opravdová dáma...na divadle jsem jí neviděla....závidím jí její celoživotní optimismus...

  superkarma: 1 11.05.2009, 09:58:26
 26. [5] schnaxy [*]

  Paní K.Fialová je vynikající ,inteligentní a krásná herečka.Jako malá si ji pamatuji v pohádce Princezna se zlatou hvězdou,kde se mi líbila. Viděla jsem spoustu jejích filmů ,kde byla úžasná. Jinak její láska a pokora je k závihodnění, to má málokdo.Přeji paní K.Fiakové mnoho zdraví,štěstí a mnoho krásných film.rolí.Sml25Sml25Sml25

  superkarma: 1 11.05.2009, 08:47:31
 27. avatar
  [4] Irena1 [*]

  Je úžasná, obdivuju jí Sml67

  superkarma: 1 11.05.2009, 08:41:33
 28. [3] janina01 [*]

  Příjemné čtení takhle po ránu... paní Fialová je úžasná Sml59

  1. na komentář reaguje Julianna — #21
  superkarma: 2 11.05.2009, 08:24:03
 29. avatar
  [2] MEK [*]

  paní Fialovou mám velice ráda , je to žena i herečka s temperamentem a jiskrou v okuSml59

  superkarma: 1 11.05.2009, 08:01:51
 30. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  Paní Fialová je úžasná herečka i žena osobně jsem jí neviděla.Je zkromná a velice inteligentní.Dáma s velkým D.Byla a zůstala velice krásnou ženouSml59Sml7Sml75

  superkarma: 1 11.05.2009, 06:36:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme