Nelze házet všechny úředníky a úřednice do jednoho pytle, i oni mají své starosti a nemají pokaždé náladu se usmívat. Zejména když stojí za přepážkou arogantní blbec. Jenže ten blbec může sedět i z druhé strany, a to je pak konec.

Úřady a jejich zaměstnanci

Pošta, banka, „registr vozidel“, sociálka, zdravotní, výpis katastru, notář, advokát, bytové družstvo... a tak bychom mohli ve výčtu úřednických míst pokračovat ještě hodně dlouho. Každý z nás se jednou chtě nechtě dostane během svého života do kontaktu s úřady a úředníky.

I úředníci jsou lidé jako my, i oni mají své rodiny, problémy a starosti, i oni musí poslouchat ty nahoře a učit se stále nové směrnice a předpisy, přesto se někdy chovají, jako by jim patřil celý svět a člověk si před nimi připadá malý a ještě menší a úplně nejmenší, až je úplné… nic.

Zatím jsem měla štěstí

Když jsem se vdala a poprvé jsem musela začít vyřizovat různé úřednické formality, pamatuju si, že úřednice za přepážkou pro mě byly něco jako nedotknutelné sfingy. Pomalu jsem jim při odchodu poklonkovala až ke dveřím. Čím jsem starší, tím jsem otrlejší a na úředníky se už nedívám jako na polobohy, ale lidi sobě rovné, se kterými je lépe vycházet, než si je rozházet. Někdy je těžké vyvodit na jejich tváři úsměv, ale musím zaklepat, vcelku se mi to daří.
Úřednici, která by to ode mě rozhodně nečekala, pochválím její úžasný prsten, načež se hned dozvím, že má ráda kameny, zajímá ji astrologie, a první „neforemní“ kontakt je navázán.

úřednice

Pokud sedí za stolem mužský, vyloudím úsměv, který u mě snad ani manžel neviděl, a pokud onen dotyčný nereaguje, přidrzle ještě dodám něco ve smyslu: „Usmějte se, určitě to umíte.“ No a pak se dozvím, že pán nemá důvod k úsměvu, protože se právě rozvádí, šéf na něm chce dvakrát víc práce za stejné peníze a ráno mu nestartovalo auto.
Nicméně, těch několik minut strávených s usměvavou klientkou mu dá snad na chvíli zapomenout.

Původně jsem chtěla toto téma pojmout směrem k úřadům negativně, no a vidíte, nakonec mi z toho vyšlo pozitivum. Setkání s úředníkem nemusí být vždy nepříjemné, záleží i na nás samotných, jak se i my chováme k nim.

A co se týká velkých front a nekonečných hodin čekání, to taky není zcela v jejich kompetenci. Řídí to zase ti nahoře, se kterými se my obyčejní lidé do kontaktu nedostaneme. A když už, to by byla asi ta pravá srážka s… úředníkem. Anebo že by stačil ten úsměv?
Zkuste to, ženy.

Téma dnešního dne 25. 7.: Úřady a úředníci

  • Jaké máte zkušenosti s jednáním na úřadech?
  • Jste vy sama úřednice?
  • Už jste se někdy u přepážky pohádala?
  • S jakého důvodu nejčastěji?
  • Pokládáte nějaká úřednická místa za úplně zbytečná?
  • Anebo naopak, některá chybí?

O úřadech a úřednících (doufám, že přijde i příspěvek přímo „od stolu“ )
pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží krásný dárek: parfém od Avonu BOND GIRL FOREVER (aby při vyřizování na úřadech hezky voněla).

parfem

Reklama