Bulvár

Setkala jsem se s mnichy

Chtěla bych se s vámi podělit o svou nejčerstvější vzpomínku, kterou mám na včerejší večer.

Poprvé v životě jsem se setkala s mnichy z chrámu Shaolin. Jsou to mistři kung-fu a včera zavítali do Brna, aby tu předvedli své umění na jediném představení v České republice. Představení začínalo v sedm, ale už po šesté se před halou Vodova tísnil velký dav. Naštěstí jsme přišli brzy, takže jsme byli mezi prvními, kteří se dostali dovnitř, a mohli jsme si vybrat místa těsně před pódiem. Pak už zbývalo jen čekat, až se ozve gong a hlas jakoby z dálky, který provázel celé představení, uvede mistry na jeviště.

Pár minut po sedmé se otevřely kulisové dveře, rozezněla se příjemná relaxační hudba a na jeviště vešli mniši oblečení do svých tradičních oranžových oděvů. Začali předvádět svou obratnost a mrštnost v přemetech, soubojích a cvičebních sestavách, když se na pódiu objevil kluk, který je pozoroval. Všiml si ho jeden mnich a začal se mu věnovat, vyprávět mu (a tím i nám) o životě shaolinských mnichů. Jak každé ráno meditují, pak tvrdě trénují a rozvíjejí tělo i ducha v harmonii.

Mniši na pódiu "tančili" společně i každý zvlášť, předváděli náznak boje s některou ze svých osmnácti zbraní, "létali" vzduchem a předváděli výdrž ležením na mečích nebo hrotech. Velký údiv diváků vzbudili ti, kteří nechali na svých nohou a rukou "dříví štípat". Jeden mnich po dlouhém soustředění zlomil o svou hlavu železnou tyč, která se tím nárazem roztříštila na kousky.

Po přestávce přišel na pódium nejstarší mnich, pravděpodobně Mistr, a předvedl sestavu, kterou cvičí každé ráno už osmdesát let. Pokud mu opravdu bylo minimálně devadesát, nevypadal na to. Sestava byla velice náročná, a když ji pak předváděl jiný mnich, měl s ní docela problémy.

Po Mistrovi se na jevišti opět rozvířil svist zbraní, hlavně nundžaků, bičů, mečů a holí a mniši předvedli efektní souboje.
Na konci představení se objevili mniši a každý nesl v ruce bílou lilii. Sestoupili z pódia, vešli mezi diváky a lilie jim rozdávali. Mně se dostalo té cti, že mi lilii dal přímo Mistr. Byla jsem tak překvapená, že jsem mu jen tak zběžně poděkovala mírnou poklonou. Lilii jsem opatrovala celou cestu domů, dala jsem ji do vázy, kde do rána pookřála.

Byl to úžasný zážitek, který mě obohatil tím víc, že už nějakou dobu cvičím tai-či, a tak jsem se na mnichy ze Shaolinu dívala možná jinýma očima než ostatní.

Sitta


A co vy ostatní? Jakou vy máte vzpomínku na nej zážitek? Napište nám!

Stejně tak nám napište, co se vám jako první vybaví při vyslovení věty: Situace byla mimo moji kontrolu!

Adresa redakce: redakce@zena-in.cz 

   
17.05.2005 - Společnost - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [7] femme [*]

  Smetanová: vYděla??

  superkarma: 0 17.05.2005, 23:58:47
 2. avatar
  [6] sara.l [*]

  taky jsem se setkala s mnichy dokonce jsem měla domluvenou audienci u jednoho vyššího-myslím titulem..ted si nemůžu vzpomenout ...byl přítomný i tlumočník,jenomže jsem mlela tak hrozně rychle,že se jenom usmíval a pohladil mě po vlasech ..tož tak...to bylo setkání s mnichy a chudák překladatel byl rudý až na eli.Když já jsem toho potřebovala tolik vědět achjo...a moje angličtina je tak slabá,ale příště se polepším

  superkarma: 0 17.05.2005, 15:09:44
 3. avatar
  [4] Smetanová [*]

  vyděla jsem to v telce,to muselo být super.........

  superkarma: 0 17.05.2005, 11:54:14
 4. avatar
  [3] Enya [*]

  obdivuju moc tyhle mnichy, jsou důkazem toho, co všechno je člověk schopen udělat. Někteří opravdu dobří se prý dokáží při meditování vznášet nad zemí nebo zneviditelnit. Jo jo, člověk je tvor neomezených možností

  superkarma: 0 17.05.2005, 11:25:50
 5. avatar
  [2] Žábina [*]

  moc hezké tu lilii bych si schovala na památku

  superkarma: 0 17.05.2005, 10:18:31
 6. avatar
  [1] Haňulinka [*]

  Také bych se zašla na takové představení kouknout. Siito věřím, že to byl jeden z nezapomenutelných zážitků.

  superkarma: 0 17.05.2005, 10:15:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme