Rodina

Šestinedělí - pobyt v nemocnici

Z porodního sálu budete převezena i s děťátkem na oddělení šestinedělí. V dobách po 2. světové válce doporučili někteří světově proslulí dětští lékaři, aby novorozenci byli umístěni na speciálních pokojích odděleně od svých matek. Vycházelo se přitom z předpokladu, že se tak zabrání případnému přenášení infekce z matky na dítě a že dětem bude možno poskytnout maximální odbornou péči.

Kojenci byli v předem stanovenou dobu přinášeni pouze ke kojení na pokoje maminek. Předpokládalo se také, že nedělky budou mít více času k odpočinku i spánku, poněvadž nebudou rušeny křikem novorozenců.

Ale objevily se i nevýhody. Infekce se vyskytovaly dál – přes všechnu snahu i vědecké pokroky. Někteří kojenci odmítali podřídit se naordinovaným časům ke kojení, a tak je sestry musely dokrmovat z lahvičky. Děti pak bylo nutno předčasně odstavovat, protože pití z lahvičky bylo snazší.

A tak se podle návodu dětských lékařů přešlo na jinou metodu, vyzkoušenou anglickými odborníky. Říká se jí “rooming-in”. Spočívá v tom, že matka žije se svým dítětem ve společném pokoji. Pod vedením zdravotnického personálu se sama o dítě stará a kojí je podle potřeby, kdykoli má dítě hlad.

Možná že se na oddělení šestinedělí setkáte s oběma způsoby. Některé maminky dávají přednost být na společném pokoji s dítětem, jiné si naopak rády odpočinou po porodu a přenechají péči o dítě v prvních dnech odborně vyškolenému zdravotnickému personálu.

Ať tak či onak, denně k vám přijde na vizitu porodník a zkontroluje váš zdravotní stav. Každý den přijde i dětský lékař a podá vám informace o vašem děťátku.

Využijte těchto vizit lékařů a ptejte se na vše, co je vám nejasné. Na oddělení šestinedělí zůstanete i s dítětem přibližně 4–7 dní, případně déle. Záleží na tom, jak dítě prospívá a jak dlouhou dobu budete potřebovat na zotavení po porodu.  

     
   
16.12.2003 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [27] onohlo [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 20.03.2013, 11:36:54
 2. avatar
  [21] Adi [*]

  megrin: Cítím to úplně stejně. Čekám druhé a jsem ráda, že alespoň budu mít ty 4 dny na to jakž takž se zotavit.

  superkarma: 0 16.12.2003, 15:21:49
 3. avatar
  [20] kacaba [*]

  Rodila jsem pred tremi a pul tydny ve Vidni. A byla to uplna nadhera. Porodni asistentka byla Ceska (uzasna pani Dana z Breclavi) a i jedna detska sestra byla Ceska (pro zmenu z Mikulova), rodit jsem mohla asi na 10 ruznych zpusobu,s manzelem nas nechali v prijemnem prostredi osamote, kdyz jsem mela bolesti a tak mi zkracoval tento cas cetbou nahlas. Pristup celeho personalu byl absolutne uzasny. Taky jsem vyuzila rooming-in a zustala jsem 4 dny, protoze jsem pri prvnim ditei chtela mit jistotu, ze vse dokonale chapu. Na ty ctyri dny se ted, kdyz jsem na dite doma sama, divam jako na luxusni lazne a uz pocitam, kdy by mohlo byt druhe .

  superkarma: 0 16.12.2003, 15:02:27
 4. avatar
  [19] megrin [*]

  Vivian: on to snad byl nějaký zvláštní program - maminka půjde domu a za ní domů příjde sestra nebo i lékař zkontrolovat jí i miminko.
  Moje kamarádka těď měla druhé mimi a když jsem si o tom povídali, tak říkala, že by domů nešla hned ani náhodou Doma na ní čekal hladový manžel, druhé dítě a domácnost ve strašném stavu, takže chtěla mít chvilku toho malého jenom pro sebe, v klidu se zotavit (aspoň částečně) a taky mít malého pod dozorem.
  Já mimi nemám, ale kamarádky argumenty mi přišli dost logické

  superkarma: 0 16.12.2003, 14:41:02
 5. avatar
  [18] Vivian [*]

  Ostatně myslím, že pokud by matka kdekoliv projevila zájem o to jít po porodu druhý den domů, bude jí to umožněno. (Lékař jí pouze nechá podepsat prohlášení, jímž přebírá odpovědnost za zdraví své a svého dítěte.) Lékaři nemohou nikoho držet v nemocnici proti jeho vůli. Nejspíš se sice budou tvářit dost nepříjemně (zvlášť ti "důležití"), ale tím bych se nenechala odradit

  superkarma: 0 16.12.2003, 14:20:01
 6. avatar
  [17] Vivian [*]

  megrin: Myslím, že jsou na to maminky pořád ještě prostě zvyklé.

  superkarma: 0 16.12.2003, 14:17:00
 7. avatar
  [16] Vivian [*]

  Vždyť jsem psala, že je to individuální. Ale řekla bych, že i u nás to k tomu trendu bude směřovat, protože náklady na pobyt matky s dítětem v nemocnici jsou dost vysoké. A pokud není důvod, aby dítě či matka setrvávaly pod lékařským dohledem, pak proč by se nemohli zotavovat doma? Nikdo netvrdí, že se mamina hned zapřáhne do domácích prací. A k tomu, aby se naučila pečovat o dítě přece nemusí ležet ve špitále, nebo jo?? Může ji přece navštěvovat sestra, která jí všechno ukáže, vysvětlí, naučí, zkontroluje dítě...
  Nemluvím o případech, kdy je matka nebo dítě v ohrožení zdraví. To je pak samozřejmé, že zůstanou v odborné péči. Ale pokud není důvod...

  superkarma: 0 16.12.2003, 14:12:37
 8. avatar
  [15] megrin [*]

  Ono jít brzo po porodu domů se zkoušelo i u nás - četla jsem o tom nějakém komentáře, že to zkoušeli snad u Apolináře (?) v Praze ("nemocnice je pro nemocné a porod neni nemoc"). Nabízeli rodičkám možnost odejít druhý den domů, ale nebyl o to příliš velký zájem. Hlavně maminky s prvním miminkem ctěly mít jistotu, že jejich ratolest je v pořádku a péči o ní zvládly správně

  superkarma: 0 16.12.2003, 14:10:53
 9. avatar
  [14] Vivian [*]

  Proč jste se nikdo nepřihlásil??

  superkarma: 0 16.12.2003, 14:05:44
 10. avatar
  [11] Běla [*]

  Týden je z lékařského hlediska akorát,ale psychické to je věčnost den trvá strašně dlouho.

  superkarma: 0 16.12.2003, 12:38:44
 11. avatar
  [1] Vivian [*]

  Četla jsem, že v zahraničí je trend takový, že matky se nechávají po porodu v ústavní péči po co minimální dobu. Pokud je zdravotní stav matky i dítěte dobrý, mohou druhý nebo třetí den odejít domů. Koneckonců, i pak je snad může navštěvovat lékař nebo sestra a zajistit tak patřičný dohled.
  Nemocniční péče je totiž poměrně nákladná a pak, zotavování šestinedělky probíhá určitě v domácích podmínkách rychleji a lépe.

  superkarma: 0 16.12.2003, 00:18:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme