Rodina

Šestinedělí - daleko k veselí

„Uuuuf... a mám to za sebou!“ proběhne hlavou či ústy skoro každé novopečené mamince po posledním mohutném zatlačení na porodním sále. Jenže pozor! Ono to tak docela pravda není, porod je totiž jen startovní čára.

Poklidné projížďky skočárkem a výlety po horách skrosínkou, veselé hodiny kojeneckého plavání a cvičení, jízdy na kole súžasně vychytaným přívěsným vozíkem obsahujícím naprosto spokojené vrnící robátko. Takové a podobné filmy si mnohé znás vtěhotenství promítají ve své soukromé, hormony a mateřskými city oblouzené nitrolebeční promítačce. Jenže ouha, ony ty rodičovské začátky mohou býttrochu svízelnější. Většinou se nám o to postará „úžasné“ období zvané šestinedělí. Co ty méně šťastné znás bude vtéto době pravděpodobně očekávat?

 

Kolik bolístek si odnesete zporodnice?

» Netřeba asi připomínat, že každá znás poporodní čas snáší a prožívá jinak. Existuje ale skupina fyzických obtíží, se kterými se po porodu setkává velké procento žen. Bolest voblasti hráze po epiziotomi (v ČR prováděna u 40-50 % rodiček) je jevem poměrně častým. Péče o hráz spočívá v pravidelné očistě (sprchování) a udržování jizvy vsuchu, osvědčuje se vysoušení fénem. Vhodné je chodit ve volném oblečení bez spodního prádla. Při bolestivosti je možné aplikovat po konzultaci slékařem nesteroidní antiflogistika. Na otok hráze lze lokálně aplikovat led, pomáhají i sedací koupele zdubové kůry. Vpřípadě, že je vám dopřáno vdomácnosti chvíli posedět, doporučuje se použití nafukovacího kruhu.

 

» Další poporodní (a těhotenskou) libůstkou jsou nepopulární hemoroidy. Samozřejmě, že se tato zdravotní komplikace nevyskytuje u každé rodičky, nicméně určité riziko tu je. Vlékárnách je nepřeberné množství medikamentů na toto onemocnění, ale nejlepším řešenímbude návštěva vašeho gynekologa či praktického lékaře, který vám předepíše vhodný lék.

 

» Některé ženy si stěžují na bolesti pánve a kostrče, ty jsou důsledkem velkého roztaženítéto oblasti v druhé době porodní. Obtíže časem odezní, pokud však kontaktujete dobrého fyzioterapeuta, vyplatí se vám to. Podobným druhem obtíží jsou bolestivé pocity na hrudi a občasné problémy sdýcháním. Ty jsou důsledkem namožení hrudního svalstva během vypuzování děťátka. I tyto bolesti časem odeznívají.

» Některé čerstvé maminky též nepotěší podlitiny či popraskané žilky vočích. On ten tlak, který rodička vyvine při expedici potomka na svět, opravdunení malý. Nejeden porodník vám doporučí tlačit a mít oči pevně zavřené.

» Naprosto normální je celková únava podobně jako po náročném závodu či zápasu.

 

» Kapitolou sama pro sebe jsou záležitosti okolo nastupující laktace a zvykání si na vyživování jiné osoby částí svého těla. Touto problematikou jsme se již na Žena-in zabývali ZDE.

 

» Milé dámy, pokud budete po dobu kolem asi tří měsíců po vyklubání potomka lehce inkontinentní, neděste se! Tento jev se totiž týká kolem 15 % všech nedělek a je přechodný.

 

» Poslední záležitostí, kterou se rozhodně nenechte vyvést zmíry, jsou bolesti vpodbřišku (děloha se začíná vracet do původní podoby). Nepříjemné stahy se budou objevovat pouze několik dní (asi 3) po porodu. Tyto problémy většinou nerozházejí prvorodičky, neboť u nich jsou bolestivé méně. Více obtěžovat budou matky, jež už nějakého vlastního potomka doma mají. Obtíže se stupňují díky zvýšené sekreci oxytocinu při kojení. Jedinou pomocí jsou mírná analgetika a lehké cvičení.

 

Co se děje ve vašem těle?

Děloha – tento orgán zažívá bouřlivé změny, jednoduše alaicky řečeno se svinuje a čistí. Tvorba nové děložní sliznice je dokončena kolem šestého týdne po porodu. Během této doby odcházejí zdutiny děložní tzv. očistky.Největší množství se jich vylučujetřetí a čtvrtýpoporodní den. Zvláště mohutné jsou u matek, které mají za sebou více než jeden porod. Méně intenzivní bývají v případě císařského řezu, po němž probíhá instrumentální revize dělohy. Pozor, velmi nevhodné je používání tamponů!

 

Děložníhrdlo - i cervix si v těhotenství a při vypuzování plodu prochází nejrůznějšími proměnami, ty se upravují opět domagických šesti týdnů. Nicméně vněkterých případech ještě přetrvává otok cervikální tkáně.

 

Vaječníky – jak je všeobecně známo, probíhající laktace je faktorem omezujícím nástup ovulace a menstruace. Na antikoncepční účinnost kojení však raději nespoléhejte! U žen, které nekojí, se první ovulace objeví mezi sedmdesátým až osmdesátýmdnem po porodu. U kojících matek dochází kprvní ovulaci průměrně všestém měsíci po porodu (konec plného kojení). Délka období bez ovulace závisí na frekvenci krmení, délce trvání jednotlivých kojení a množství další doplňkové stravy novorozence.

 

Kardiovaskulární systém – v těhotenství se zvyšuje krevní objem asi o 35 %.

 

Trávicí ústrojí - vprůběhu prvních dvou poporodních týdnů se normalizuje hybnost střev. Vtéto době je běžné nadýmání a zácpa. Na tomto stavu se podílí i snížený příjem tekutin během porodu, předporodní otoky, snížený břišní tonus, psychické vlivy (obavy zbolesti např. zdůvodu přítomnosti hemoroidů či šití po epiziotomii).

 

Močové ústrojí – po porodu budete čůrat jako o závod! Prvních 4-5poporodních dnů vyloučíte až třilitry tekutiny za den.

Endokrinní systém –šestinedělí je časem výrazných hormonálních změn. Ty jsou způsobeny náhlým poklesem hladin progesteronu a estrogenu a následným nárůstem hodnoty hormonu prolaktinu. Ta je závislá na frekvenci kojení.

U nekojících žen se endokrinních funkce vrací do normálu do 6týdnů po porodu.

 

Kosterní systém –vsouvislosti skojením a absencí ovulacedochází ke kostním mineralizačním změnám, a to k demineralizaci. Nejmarkantnější ztráta kostní tkáně je v oblasti krčku stehenní kosti. Úbytek je opravdu pouze přechodný! Podávání kalcia ani zvýšená tělesná aktivita nepřispěje ke zlepšení. Vše se upravuje do 18měsíců.

 

Snížení tělesné hmotnosti – to nejlepší na konec. Nejvíce vítanou poporodní změnou je samozřejmě snížení tělesné hmotnosti. Okamžitá ztráta se pohybuje mezi 5 a 6,5kg.

 

Poporodní blues a „depka“

Poporodní blues - je naprosto běžné až u 70 % nedělek dva až tři dny po porodu. Projevuje se přechodnými stavy plačtivosti, úzkosti, podrážděnosti, psychické lability (jednou nahoře – jednou dole), někdy i poruchami komunikace, ztrátou sebedůvěry a poruchami spánku. Součástí poporodního blues bývá i prožívání negativních emocí knovorozenci a mateřství. Blues na rozdíl od deprese odezní samo.

 

Poporodní deprese -příznaky se prakticky neliší od depresivních stavů netěhotných. Přidružují se ztráty tělesné hmotnosti, nespavost a negativní vztah kdítěti, někdy i krodině. Tato porucha postihuje kolem 10 % matek a stav se bohužel opakuje ve velkém procentu i vnásledující graviditě. Rozvinout se může už vtěhotenství, riziko vzniku však přetrvává ještě rok po porodu. Léčba nevyhnutelně patří do rukou odborníka!

 

Laktační psychóza -je podle lékařů pravděpodobně druh schizofrenie. Vyskytuje se pouze u0,1 % populace nedělek a velmi často se jedná o pacientky sjiž léčenou psychózou či snegativní rodinnou anamnézou. Příznaky onemocnění se nejčastěji vyskytnou mezi druhým a třetímpoporodním dnem, ale výjimkou nejsou ani případy, kdy choroba propukne klidně měsíc po porodu.

 

Laktační psychóza se mimo jiné projevuje úzkostmi, halucinacemi a tzv. maniodepresivními atakami. Novopečené matky však mají poměrně lepší šance na upravení stavu než vpřípadě psychóz vzniklých mimo těhotenství. Léčba jednoznačně spadá do kompetencí psychiatrických zařízení.

 

Výčet převážně šestinedělních nepříjemností je poměrně dlouhý, za obsáhlost však vděčí spíše snaze upozornit na co nejširší spektrum poporodních problémů. V žádném případě to neznamená, že budete hostitelkou všech výše uvedených libůstek. Já sama měla jen jednu znich, a neprozradím kterouJ.

Zdroj: Průvodce těhotenstvím, Roman Chmel

Velká kniha o mateřství, Markéta Behinová a Klára Kaiserová

www.porodnice.cz

A co na to ženy-in? Jak vy jste prožily své šestinedělí?

   
03.04.2007 - Těhotenství a porod - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [135] Gaučovka [*]

  Sml16

   holky já mám 3 děti. V životě bych nemyslela, že jich budu mít tolik! Ale je to super! A všchno co se týče porodu, se dá do pořádku. Měla jsem i hemeroid, ale asi do měsíce se to upravilo. Nejhorší je to ale když už máte dítě a narodí se další a to se už nevyspíte, prtotože přes den musíte být se starším a v noci kojíte miminko. A ještě když má koliky jako náš benjamínek tak to je záhul. Naštěstí jsou dnes dostupné prostředky jako Espumisan, probiotika a miminkám ulevují. Co naše babičky a mamky když měly nás, neměly takové možnosti.

  superkarma: 0 21.04.2013, 14:32:59
 2. avatar
  [134] Meander [*]

  kerynka: A ty jsi drobet paranoidní, ne?

  superkarma: 0 26.04.2007, 15:55:12
 3. avatar
  [129] Ťapina [*]

  medved: Těch 6 neděl vychází z toho, že tak dlouho trvá, než se děloha po porodu dostane do původní podoby. Psychicky a celkově fyzicky můžeš být samozřejmě v normě dřív.

  superkarma: 0 04.04.2007, 16:53:16
 4. avatar
  [128] medved [*]

  Jardine: taky neznam poporodni blues, ale neznam ani nejaky super nalady, jaky popisujes bylo mi psychicky asi tak jako kdykoliv jindy
  Kytka: to ja naopak nepochopila, proc je sestinedeli tak "dlouhy"...ja resp. my jsme byli v pohode tak za dva tydny max....

  superkarma: 0 03.04.2007, 23:15:24
 5. avatar
  [127] edith1975 [*]

  Vivian:113: souhlasím, já u prvního porodu byla zaseklá, bála se jak čert kříže, hrůza. Nakonec fakt museli dělat císař, protože malému hrozila hypoxie nebo co. U druhého jsem byla v pohodě, s tím , že je to naposled. Odrodila jsem po 5 ti hodinách v klídku. Nakonec hodnotím porod normální cestou jako lepší. Na psychice záleží moc.

  superkarma: 0 03.04.2007, 23:06:27
 6. avatar
  [126] Kytka [*]

  Po 3 porodech(z toho jednou dvojčata) jsem už dávno dospěla k názoru, že ne nadarmo je šestinedělí odnepaměti považováno za specifické a náročné období, jak pro mamču, tak pro mimčo. Maminka se během té doby musí dát dohromady jak fyzicky, tak psychicky(to že dříve nenechávali nedělky samotné, asi mělo své důvody ...já jsem byla pokaždé-jako určitě většina z vás, na všechno skoro celé dny sama)Miminko se za tu dobu taky vyštípe z nejhoršího, mamča se zahojí, kojení zaběhne do pravidelného rytmu, mléka se začne dělat tak akorát, skončí šílené odstříkávání,šití se zahojí, přestanou návaly úzkosti nad každým silnějším ublinknutím nebo kýchnutím miminka. Já jsem alespoň pokaždé měla takový pocit, že vždycky skoro přesně až po 6 týdnech jsem najednou jako mávnutím kouzelného proutku já i mimi v pohodě.

  superkarma: 0 03.04.2007, 22:49:25
 7. avatar
  [125] Jardine [*]

  O 6 nedělí jsem před porodem hodně četla a věděla o všech možných nepříjemnostech a duševně se na to připravovala jako na opravdu "husté" období, fyzicky i psychicky. Nechci tu znít jako nesnesitelný optimista, ale to období vnímám jako velmi krásné. Jasně - nástřih bolel, kojila jsem po hodině a půl, bříško bylo poněkud povislé a prsa zase bolestivě nalitá ... ale co to bylo proti radosti z mimina! Užívala jsem si každou minutu se svým drobečkem a malá jako by tu moji pohodu vytušila a skoro neplakala. Neznám poporodní blues .... znám jen velkou radost.

  superkarma: 0 03.04.2007, 22:05:00
 8. avatar
  [124] medved [*]

  ja nahodou myslim, ze takovyhle clanky jsou potrebny kazda bezna tehotna se zaobira svym tehotenstvi, pak samozrejme porodem a dal je cerna dira maximalne vidi nacancany miminko spici sladce v kocarku...ale ze po porodu bude nejaky sestinedeli, to tusi jen mlhave a uprimne, v podstate ji to ani nezajima, ze

  ja byla teda po porodu docela v soku, v jakym jsem prisernym stavu....jsem brala porod jako beznou zalezitost, fyzicky namahavou, vyspim se a bude vsechno OK...ale ze budu tyden totalne vodvarena, v takovym stavu, ze normalne bych se nechala obskakovat a nehnula prstem a ted me nikdo neobskakoval ale naopak chteli, abych se staralo o nejaky dite ...no ja z toho byla docela prekvapena...neprijemne....jednak, ze je to takovy a HLAVNE, ZE MI TO NIKDO NEREKL !!!

  superkarma: 0 03.04.2007, 21:11:41
 9. avatar
  [123] Vivian [*]

  Martina Machová: a jak nosíš božku, když nenosíš prádlo?
  Jinak já mám teda všechny spoďáry prodyšný... nosím bavlněný tangáče a se zapářkou nemám problém Akorát po porodu asi přejdu na bombarďasy, abych si božku nemusela lepit na řiť.
  Teď ještě jestli jsou k sehnání prodyšný "fošny"... Jestli ne, tak je fakt jedno, jestli nosíš bavlnu nebo umělinu

  superkarma: 0 03.04.2007, 20:50:59
 10. avatar
  [122] Jeremi [*]

  Vivian: Nemluvě o těch síťovanejch jednorázovejch spoďárech, co mají všechny normální porodnice k dispozici (případně, co lze koupit v nejbližších zdravotnických potřebách). Jsou jak z Chytré horákyně - oblečená-neoblečená a pohybovat se v nich dá bez psích kusů a držení vložky silou vůle.

  superkarma: 0 03.04.2007, 20:45:48
 11. [121] Radka29 [*]

  Já rodila v roce 2006. Celé těhotenství bylo naprosto v pohodě (možná proto, že jsem byla až téměř do konce v práci), i když porod nebyl zrovna nejlehčí, tak bych si ho klidně zopakovala ještě jednou, protože samotný konec byl úplně úžasný. Celé šestinedělí a vůbec rodičovství je pro mě naprostý relax. Chápu, že některé ženy nemají tak pozitivní zážitky. Některé "vtipné" reakce přítomných pisatelek, viz štítíla bych se dotknout svého dítěte, jsou opravdu k smíchu.Ale jinak článek dobrý, není nad to být informovaný!

  superkarma: 0 03.04.2007, 20:44:55
 12. avatar
  [119] Vivian [*]

  Martina Machová: pokud se nosí prodyšné a dobře padnoucí bavlněné prádlo (a ne nějakej polyester ), tak je to úplně v pohodě... Ta bavlna navíc odvádí vlhkost, takže se to tam nezapaří. Navíc je podle mě hygieničtější i pohodlnější nosit prádlo než chodit naostro... Zvlášť když ti z rodidel odcházejí očistky .

  superkarma: 0 03.04.2007, 20:12:36
 13. avatar
  [117] Smetanová [*]

  Nyotaimori:

  superkarma: 0 03.04.2007, 19:16:28
 14. avatar
  [116] Mandle [*]

  To je drsný jak je to tady vypsaný Vůbec se nedivím, že to některý holky vyděsí. Jsem podruhé těhu a počítám s pár nepříjemnostma, co mě po porodu čekají, ale to dítě to fakt všechno přebije.....kdyby bylo hodný jako byl prvorozený tak úplně.. doufám, že si to tady čte

  superkarma: 0 03.04.2007, 15:24:49
 15. avatar
  [115] Suzanne [*]

  Ufff, sotva otěhotním, přestanu takovýhle věci číst, jinak bych se zvencla.
  Mimochodem, pro mě už neexistuje, aby mi někdo "zakázal" nosit kalhotky Mám na to kouzelné slovíčko NE

  superkarma: 0 03.04.2007, 15:04:13
 16. avatar
  [113] Vivian [*]

  meander: když o tom tak přemýšlím, tak pro tebe by byl asi přece jen vhodnější ten císař... strach a stres působí na porodní mechanismus HODNĚ negativně, takže by sis nejspíš spoustu těch komplikací opravdu přivodila... takže ti (zcela upřímně) přeju, abys v případě těhotenství našla někoho, kdo ti toho císaře udělá...

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:57:34
 17. avatar
  [111] Z cluster [*]

  Markýza:OMG že by vyhánění čerta Belzebubem ?

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:38:34

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [110] Vivian [*]

  Radka S: já jsem doma, ale nekynu ani nejsem ve stresu, proč taky?

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:35:22
 2. avatar
  [109] tyrkys [*]

  Markýza: jsem si to představila. Jaujaujau...

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:35:04
 3. avatar
  [107] Vivian [*]

  Analgetika na zavinování dělohy při kojení?

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:30:09
 4. [106] Radka JS [*]

  No, jsem v očekávání ale ani mě to neděsí. Stejně je to jedno, zvládly to jiné, zvládnu to taky... Myslím, že takový článek neodradí přesvedčenou ženu a ani nezhorší pocity ženy, která děti nechce... Prostě je to trochu naturalistické.
  Jinak, já jsem ve třetím měsíci, nic zásadního se neděje, u doktora jsem byla jednou, aby mi to potvrdil a to v šesti týdnech. Žádné problémy nemám, totiž za problémy nepovažuju občasnou nevolnot nebo zadýchávání, to je prostě normální, tělo se mění. Nedělám z těhotenství drama, chodím cvičit, jezdím na kole, pracuju normálně... A to jsem prosím mohla zůstat doma. A proč bych to asi dělala? Abych kynula jako knedlík, byla ve stresu, jestli je všechno v pořádku a byl ze mě uzlíček nervů? Zůstanu v práci co to půjde!

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:29:08
 5. avatar
  [105] Vivian [*]

  Markýza: taky na to koukám... hemeroidy... maniodepresivní atiky... Jdu udělat odbornou korekturu Ale chození bez prádla teda budu muset nechat

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:27:35
 6. avatar
  [104] gwen [*]

  Článek jsem ani nedočetla...Co jsem se ptala, tak nikdo z naší rodiny takové komplikace neměl.
  No jo, minulej rok se narodilo hodně dětí. Státní kasa není bezedná. Nejsou zmínění autoři náhodou z jistého ministerstva?

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:22:06
 7. avatar
  [103] Markýza [*]

  MMCH - na hemOroidy je dobrý anální styk

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:20:40
 8. avatar
  [101] Markýza [*]

  tak jsem tu slátaninu přečetla je po "Vhodné je chodit ve volném oblečení bez spodního prádla." dál mě to nezajímá, psal to diletant bez znalostí a osobních zkušeností

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:09:52
 9. avatar
  [98] gerda [*]

  Nyotaimori: no asi ne, podle všeho.

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:04:28
 10. avatar
  [96] stasha [*]

  Redakce by mohla ty články kopírovat už rovnou i s příspěvkama. Vždyť je to furt dokola
  Ne, porod nikdy.
  Porod je fajn, není se čeho bát.
  A mezi tím pár invektiv - nech se vyšetřit či seš chudák atd.

  superkarma: 0 03.04.2007, 14:03:48
 11. [94] mindulinka [*]

  Ne, že bych se poslední měsíce před porodem vyspala. Každých deset minut lítat na záchod i v noci. Tak nevím jestli jsem to těhotenství spíš nepročůrala.

  superkarma: 0 03.04.2007, 13:54:43
 12. [93] mindulinka [*]

  závidím těm, kterým dítě spalo. Já když si přinesla kluka z porodnice, tak jsem ve dne v noci kojila po 2 hodinách (tříhodinová pauza byla zázrak)a přes den spal 3x 20 minut. Já jezdila s kočárem on na mě čuměl, místo aby spal. Byla jsem fakt hotová. A dětská doktorka mi řekla, ať si zvykám, že bude hůř- že bude spát ještě míň.

  superkarma: 0 03.04.2007, 13:52:54
 13. avatar
  [92] Meander [*]

  Sorry, snůška. Jdu do hell, už mě je tu moc.

  superkarma: 0 03.04.2007, 13:51:55
 14. avatar
  [91] Meander [*]

  A to jsem ho nečetla ani zdaleka celý.
  Čekala jsem, že si přečtu konečně něco objektivního, ale ono ne. Zase snůžka děsů a nočních můr člověka, který není od puberty zmítán touhou se množit a který připouští, že by možná někdy... Po tomhle článku nemožná a nikdy.

  superkarma: 0 03.04.2007, 13:50:51
 15. avatar
  [90] Meander [*]

  gerda: Nezdá se mi, že by výše jmenované komplikace postihly pouhé promile ženských. Krom toho, když se pobliju po kapkách na kašel a budu mít vyrážku po tabletkách na revma, je to pořád menší zlo, než desetina toho, co čtu v článku.

  superkarma: 0 03.04.2007, 13:44:03
 16. avatar
  [88] gerda [*]

  procházím příspěvky a čtu, že je tady hodně vystrašených. Hele, když si přinesete z lékárny lék a čtete příbalový leták, tak jen z výčtu možných komplikací na člověka padne taková hrůza, že by to nejradši vyhodil. Ale když sebere rozum do hrsti, uvědomí si, že ty popisované komplikace postihnou nějaké to promile pacientů. A tak je to se vším - kdo se bojí, moc vystojí.

  superkarma: 0 03.04.2007, 13:37:22
 17. avatar
  [86] Z_U_Z_U [*]

  Mimochodem pamatuju jednoho starého moudrého pana zubaře. z vrtánízubů mám hrůzu a on na malém městě pustil do éteru že má převratnou novinku, bezbolestnou vrtačku. Pak už mě vrtání nebolelo, stejně jako půlku města, neb k němu všichni přešli na základě těhhle slibných drbů. Po nástupu do penze teprve prozradil, že používal tu samou vrtačku co dřív, jen si někde přečetl že bolest je hodně o psychice a tak to zkusil. Dřív hstericky se zmítající pacienti k němu chodili s úsměvem, takže na tom něco bude

  superkarma: 0 03.04.2007, 13:29:11
 18. avatar
  [85] Z_U_Z_U [*]

  Rodila jsem v roce 2004. těhotenství, krom pupíku jak meruna a v koncíxh častého čůrání jsem nezaregistrovala a nijak mě neomezovalo. Porod nebyl žádný horor ani šílená bolest, rodila jsem normálně a dlouho, ale žádné drama v tom nevidím, když není člověk vyděšenej k smrti a neprožívá to, je to v klidu. Šestinedělí bylo obdobím relaxu, malej jen baštil a spal, já se nudila. Netrpěla jsem ničím z popsaného, nastřižená jsem byla dost, ale taky mi to jako žádné drama nepřišlo, zbylé problémy neznám. Neotékala jsem po ani před porodem, po porodu ze mne nebyla kropicí konev, deprese neznám a potíže s kojením jsem nedramatizovala a pomocí selského rozumu zvládla sama. Když půjdu na očkování s tím, že o nic nejde, ani to nepoznám, když budu vyděšená k smrti, bolet to bude a hrozně. To samé je podle mého porod. Když to člověk nepitvá, neklepe se strachy a neděsí se předem, je to pohoda. když čekám komplikace a jsem předem trpitelka, určitě to bude horor

  superkarma: 0 03.04.2007, 13:23:13
 19. avatar
  [84] *Kotě* [*]

  lonkue: ženu, která opravdu chce dítě, takovýhle článek neodrovná. Aspoň mě teda nikdy neodrovnaly.

  superkarma: 0 03.04.2007, 13:20:06
 20. avatar
  [83] *Kotě* [*]

  Meander: ty to tak přeháníš já chápu, že tě to děsí, ale to, co se v článku píše, rozhodně nepostihne VŠECHNO každou rodičku, většina těch komplikací je výjimečná. Budu se opakovat, ale já neměla po naprosto standardním vaginálním porodu problémy s ničím - nevím, co je inkontinence ani hemeroid, moje genitálie nedoznaly žádnou změnu.

  superkarma: 0 03.04.2007, 13:15:59
 21. avatar
  [82] Gabi [*]

  tyrkys: taky nechápu , ony některé dámy neví, že záleží spíš na obvodu hlavičky, než na hmotnosti. A MMCH, teď se v mnoha porodnicích délka neměří.

  superkarma: 0 03.04.2007, 13:11:43
 22. avatar
  [80] Smetanová [*]

  Nyotaimori: Jsem tu nevím ,co si mě vůbec bereš do myslím si o tobě své a už nebudu reagovat.Ono to nemá cenu jsi svým způsobem chudák

  superkarma: 0 03.04.2007, 12:46:27
 23. avatar
  [78] Lídy [*]

  Koukám, že je dneska zase na programu strašení budoucích rodiček ? Za sebe můžu napsat, že po porodu jsem se musela srovnat prakticky jen s tím, že jsem si nemohla po nástřihu pár dní normálně sednout. Jinak žádná hrůza, na ostatní bolístky rychle zapomenete , následný fofr kolem to ani nedovolí. Spící ? To neznám ani v noci, ale nelituju. Holky, mějte děti (když chcete) a nečtěte takovýhle kraviny!!!

  superkarma: 0 03.04.2007, 12:41:24
 24. avatar
  [77] Meander [*]

  Vivian: Proč to řeším jsem tu už psala a fakt se mi to nechce donekonečna opakovat.

  superkarma: 0 03.04.2007, 12:28:57
 25. avatar
  [76] Evikus [*]

  Doufám že než budu rodit tak ten článek zapomenu

  superkarma: 0 03.04.2007, 12:28:11
 26. avatar
  [75] Vivian [*]

  Meander: takovéhle dramatické komplikace po vaginálním porodu jsou ale spíš vzácnost. A mnohým se dá předejít. A vůbec, proč to řešíš... ?

  superkarma: 0 03.04.2007, 12:24:25
 27. avatar
  [74] Meander [*]

  Kristepane! A pak že je císař zbytečně invazivní! Kecy! To mám mít frndu na cucky, nemoct se pořádně vytento, zatímco budu kropit, kudy chodit, a dělat širokorozchodné kroky, jako když jsem přijela z Ameriky na sudu?

  superkarma: 0 03.04.2007, 12:13:29
 28. avatar
  [72] tyrkys [*]

  Modré z nebe: Jipa: to nechápu . Chlouba maminek? To jako: koukněte, jak jsem dobrá, že jsem to porodila? A co jinýho měla dělat?

  superkarma: 0 03.04.2007, 11:49:19
 29. avatar
  [71] Z_U_Z_U [*]

  Rikina: můžeš Já na malém dělala trošku pokusy, ale fakt jsem ho zvykla na to, že týden po příchodu z porodnice jsem mu kolem postýlky luxovala a on spokojeně spal. Tchyně hysterčila, ale já prostě nechodila po špičkách, dělala běžně všechno a Maxík si prostě zvykl na to, že ho tyhle zvuky nebudily

  superkarma: 0 03.04.2007, 11:46:26
 30. avatar
  [70] Modré z nebe [*]

  Jipa: jojo!

  superkarma: 0 03.04.2007, 11:44:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme