Rodina

Šest tipů, jak vybrat střední školu

Máte doma „deváťáka“? Jistě už nějakou dobu řešíte, jakou střední školu vybrat. Přinášíme vám několik rad, které vám pomohou právě s výběrem SŠ. Podle čeho jste vybírala vy? To je téma na dnešek!

skol

Podle současného systému si vaše děti mohou v prvním kole podat přihlášky až na 3 obory vzdělávání. Přihlášky se podávají přímo na střední škole. My pro vás máme šest rad, kterými by se váš budoucí student, a potažmo i vy měla řídit.

1. Navštivte dny otevřených dveří. Dny otevřených dveří probíhají už od září zpravidla ve vymezených termínech. Většina škol má termínů několik, aby budoucím školáků neunikla důležitá písemka. „Některé školy se snaží vyjít potencionálním studentům a jejich rodičům co nejvíce vstříc, proto nemají den otevřených dveří limitovaný. Kdy zájemci o výuku školu navštíví, závisí na individuální domluvě,“ informuje nás Eva Kudrnová, ředitelka Anglicko-českého gymnázia Amazon. „Všichni tak mají možnost poznat nejen prostředí školy, ale i učební program,“ dodává.

2. Zaměřte se na školy, které se specializují na výuku jazyků. Nejen angličtina, ale i němčina, španělština nebo francouzština jsou pro lepší pracovní pozici téměř nutností, neboť se na našem trhu objevuje stále více zahraničních firem. Odstrašující jsou žel výsledky české populace, kdy více než polovina Čechů neumí žádný cizí jazyk. „Naše schopnost učit se cizí jazyk je nejvíce rozvinuta do 17 let. Pak se nám „zavře ucho“ a jazyk se učíme mnohem hůře. Proto by kvalitní střední škola měla nabízet výuku cizího jazyka od rodilých mluvčích, kteří mají zároveň správnou intonaci, akcent a frázování,“ vysvětluje odbornice.

3. Důležité jsou nejen vědomosti, ale i praxe. Díky ní pak naleznou vaše děti mnohem větší uplatnění jak na pracovním trhu, tak i v osobním životě. „Praktické dovednosti si mohou žáci osvojit např. v projektovém vyučování, kde se stanoví konkrétní cíl. Je pak na studentech, jak se k němu dostanou. Hlavní je, že si vyzkouší skutečné životní role a situace a řeší reálné problémy,“ objasňuje Eva Kudrnová. „Projektové vyučování podporuje týmovou práci, schopnost plánovat a orientovat se v dané situaci. Výsledkem je, že žák umí poznatky zpracovávat, hledat souvislosti, překonávat překážky a využívat fantazii.“

4. Zjistěte si, kolik bývá žáků v jedné třídě. Známkou moderního školství je preference individuálního přístupu k žákům. To znamená mít dostatečný prostor se jednotlivým studentům věnovat a především jim pomoci se rozvíjet. Tento princip vychází z poznání osobnosti konkrétních žáků. V běžné škole je ve třídě až 30 a více žáků. To je pro takovou práci příliš mnoho. Ideální počet je kolem 15-20 studentů ve třídě.

5. Preferujte školy, které nabízejí prvním ročníkům seznamovací kurz. „Pedagogové i studenti si tyto kurzy pochvalují. Díky nim se totiž všichni navzájem poznají během pár dní. To by jinak zvládli za několik měsíců studia,“ vysvětluje ředitelka gymnázia. „Když se studenti s učiteli dříve poznají, vzniknou mezi nimi rychleji přátelské vztahy, které podporují pozitivní atmosféru v kolektivu a smysl pro spolupráci.“

6. Prohlédněte si webové stránky vybraných škol. Ty jsou totiž vizitkou školy. Jestliže se na nich dozvíte všechny podstatné informace (např. jaké jsou podmínky přijímacího řízení, jak probíhá výuka, jaké nabízí škola školní a mimoškolní aktivity apod.). Jsou-li zároveň přehledné a aktualizované, může to být pro vás velmi cenná informace a cesta vpřed.

Zdroj: Tisková zpráva

Téma na dnešek: Jak jste si vybírala školu pro sebe?

Školní léta už má většina z nás dávno za sebou. Pojďme si na ně alespoň zavzpomínat. Přenesme se nyní zpět do doby, kdy jsme se rozhodovali, kam po „základce“ zamíříme.

 • Podle čeho jste se rozhodovala?
 • Chtěla jste školu blízko domova? Nebo jste naopak toužila po bydlení na internátu?
 • Šla byste kamkoliv, jen abyste se dostala na vytoužený obor?
 • Věděla vůbec jste v tomhle věku, čím chcete být a čemu se chcete zbytek života věnovat?
 • Nakolik vaši volbu ovlivňovali rodiče?
 • Pro jakou školu jste se nakonec rozhodla?
 • Byla to dobrá volba?

Pište nám své příspěvky už teď na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme v průběhu dne zveřejňovat a jednu z pisatelek pochopitelně také odměníme. Dnes si můžete zajistit klidné spaní, protože hrajeme Silence - sprej do krku proti chrápání.

   
15.02.2011 - Učení - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [8] majorduska [*]

  Elianka — #7 Nemáte za co :) myslím, že se tam přijímačky nedělají, že berou podle vysvědčení, ale radši to ještě zkontrolujte, tyhle věci se neustále mění :( Jinak syn je taky nervák na tyhle věci, ale nikdy by to nepřiznal :D

  superkarma: 0 25.12.2014, 20:41:19
 2. [7] Elianka [*]

  Děkuji majorduska, já se na jejich stránky určitě podívám. Nevíte dělají se tam přijímačky? Nejsem si jistá jestli by je syn udělal, zkoušky tohohle typu jsou pro něj horor.

  1. na komentář reaguje majorduska — #8
  superkarma: 0 25.12.2014, 17:17:12
 3. [6] majorduska [*]

  Elianka — #5 Ahoj, syn se taky rozhodoval dlouho, myslím, že je to naprosto normální. přeci jen je to velký krok. Můj syn si nakonec vybral SP3 Dušní (spsdusni.cz), pokud byste chtěla mrknout na stránky :) Každopádně je teď maximálně spokojený a já jsem spokojená za něj :)

  superkarma: 0 25.12.2014, 13:43:55
 4. [5] Elianka [*]

  Zdravím, syn se rozhoduje kam na střední a nejvíc ho láká průmyslovka. Jenomže jsem teď zavaleni různými brožurkami všeho druhu a syn je dost zmatený, kterou si zvolit. Neměla jste některá podobný problém? A podle čeho jste nakonec vybrali?

  1. na komentář reaguje majorduska — #6
  superkarma: 0 23.12.2014, 14:24:06
 5. [3] Sixty [*]

  Přidala bych nultý bod - a podle mě nejdůležitější: Vycházejte ze schopností a individuality dítěte. Inteligentní a pracovitý potomek bude potřebovat především střední školu, která ho co nejlépe připraví na další studium, a to jakéhokoli oboru - profilovat se může ke konci střední školy.

  Ne vždy je pak výhodou přemíra "projektového vyučování" - bod 3, kterým se sice pestře zabije čas, ale snadno se zvrhne ve vystřihování, malování a kopírování kdečeho i nesmyslů z internetu. Jde to i jinak, smysluplně, ale málokterý učitel a upřímně i málokterá třída to dokáže. Radšji by se měl rodič zajímat o vybavení laboratoří případně dílen, pokud to při studiu je relevantní.

  Státní školy s tradicí a výbornými vzdělávacími výsledky mají stále přetlak žadatelů o studium a i z finančních důvodů (peníze na vybavení, ...) si nemůžou dovolit 15 dětí ve třídě. Bude-li mít ve třídě 15 ale z toho 6 problematických žáků, kteří se nedostali na jiný obor, naučí se míň, než ve 30 na renomované škole. Tolik k bodu 4.

  Chybí mi zde ještě bod 7 a podle mě taky zásadní - reference na kvalitu absolventů. U gymnázií úspěšnost při přijímacím řízení na VŠ, u jiných škol uplatnění absolventů na trhu práce. To je podle mě důlezitější než například seznamovací výlet v prvním ročníku - bod 6. A i o "praxi" - praktické připravenosti žáků to vypovídá více než tzv. projektové vyučování, které v devíti z deseti případů bohužel spíše připomíná práci v chráněné dílně.

  superkarma: 0 15.02.2011, 16:01:14
 6. avatar
  [2] aninas [*]

  Dekameron — #1 Sml23 v devate tride to nejhorsi obdobi nema pubos zdaleka za sebou, to se jenom rozjizdiSml22

  superkarma: 0 15.02.2011, 13:33:41
 7. avatar
  [1] Dekameron [*]

  Nechybí tu rada č.7 ??? Ta by měla znít: Zeptejte se "deváťáka", co by rád vystudoval. Myslím si, že pakliže nejhorší stadium puberty už přešlo, dokáže odpovědět...

  1. na komentář reaguje aninas — #2
  superkarma: 0 15.02.2011, 10:27:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme