Bulvár

Seš brejloun a ne že ne!

Možná za to mohlo čtení při baterce pod peřinou, spíš ale dědičné předpoklady. Ačkoliv já byla vždycky knihomol a to prý zraku tak úplně nesvědčí. Zkrátka bylo mi pouhých sedm let, když mi pan doktor sdělil tu nemilou zprávu – budu nosit brýle.

 

„Ne!“ prohlásila jsem rezolutně. No posuďte sami, kdo kdy viděl Tecumseha nebo Tatanku Jotanku s brýlemi? Nebo jiného indiána?

Matka neváhala a zásobila mě několika fotografiemi obrýlených indiánů. Udolána argumenty jsem nakonec přikývla – dobrá tedy, když mohli brýle nosit i slavní Irokézové, snesu tuto potupu z dílny bílého muže také. A tak jsem získala krásné plastové obroučky a tenkrát ještě prostá skla, takže i při mizivé hodnotě jedné a půl dioptrie nebyla zrovna nejužší. Mému kritickému zraku připadala jako popelníky.

 

Nastal den D a já měla se svou novou okrasou jít poprvé do školy. Připadala jsem si jako bych měla stanout u mučednického kůlu. Avšak povzbuzena četbou o odvážných činech Tecumsehových, nasadila jsem brýle vyrazila do jámy lvové.

Efekt byl zcela očekavatelný.

„Jé, brejlovec!“ zahlásil hned jak jsem se objevila ve dveřích šaten provokatér Jurij. „Brejloun, brejlatej!"
Vrhla jsem na něj skrze své nové brýle vražedný pohled.

„Ale no tak, Juriji, takové věci se neříkají,“ pokoušela se vcelku marně zasáhnout soudružka učitelka. O přestávce už mi tak říkali skoro všichni ze znepřátelené bandy bledých tváří. Věděla jsem, že jestli si chci uchovat svou pozici náčelníka, musím zasáhnout.

 

Počkala jsem si na bandičku posměváčků před školou. Za zády mi stáli mí věrní, tváře zachmuřené, ale já věděla, že jsou jako vlčí smečka – prohraju a budou první, kdo na mě plivne. Zpoza rohu se vynořil Jurij a hned za ním Saška – šerif té kovbojské bandičky. On byl můj cíl.

 

„A hele, brejlovec,“ prskl posměšně.
„Brýle nosili i velcí náčelníci Irokézů,“ vmetla jsem mu do tváře.
„Irokézové byli baby,“ nechal se nachytat.

Za zády se mi ozvalo zlé mručení. „Kmen“ se dostával do varu. Kvůli mým brýlím by se neprali, ale takovou urážku nemohli přejít bez povšimnutí.
„Sám seš baba. A syn prašivé čubky!“ procedila jsem skrz sevřené zuby (na to, že umím cedit slova skrz sevřené zuby, jsem byla tenkrát patřičně hrdá). Odtud už nebylo cesty zpět. Taková slova mohla smýt jen krev.

Boj byl tvrdý. Používali jsme pěsti, lokty i kolena. Jedna Sašova rána mi smetla z nosu nenáviděné brýle a nikdo už se asi nikdy nedozví, čí bota je změnila ve změť střepů. Ať tak či tak, rozhodně mi to nevadilo. A Sašu jsem přeprala.

„A stejně seš brejlovec!“ sípal mi hrdinsky do tváře, zatímco jsem ho škrtila.

„Jsi hlupák a smrdutý kojot. A zabít něco takového není žádná čest,“ odsekla jsem a pustila ho. Old Shaterhandův pacifismus se mi až příliš vryl pod kůži. To až později jsem razila heslo „mrtvý nepřítel, žádný nepřítel.“

 

Bitka skončila vítězstvím našeho kmene, ale bez následků se to neobešlo. Pro mě však byly veskrze příznivé – když jsem s rozbitým nosem a rozšlápnutými brýlemi dorazila domů, bylo rozhodnuto, že ještě nějakou dobu ten potupný předmět nosit nemusím. Postup to byl rozhodně rozumný – uplynulo sotva půl roku a začala jsem si své nové brýle čím dál tím častěji nasazovat sama. Bez nich jsem totiž neviděla zrovna nejlíp a každý přece ví, že náčelník musí mít oči jako sokol.

 

Nosila jste brýle? Od kdy? Jaké to bylo?
Nosíte je pořád? Sluší Vám? Nebo je nepotřebujete?
Nosí brýle někdo ve Vaší rodině?
A co sluneční brýle? Nebo kontaktní čočky?
Co si myslíte o kontaktních čočkách „pro parádu“?
Malujete si oči? Od kdy? Co řasenky?
Jaké oči se Vám líbí na mužích?
Měla jste Vy nebo Vaši blízcí někdy problémy s očima?

Napište nám o svých i cizích kukadlech, malovátkách, brejlovcích a zkrátka o Všem, co jste Vy a Vaši blízcí zažili s očima na redakce@zena-in.cz a nejlepší příspěvek odměna nemine!

   
24.04.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [81] Meander [*]

  1LOKA1: Z hnusných dětí vyrostou hnusní dospělí.

  superkarma: 0 27.04.2007, 12:17:45
 2. [77] mindulinka [*]

  Nyotaimori: ale řekla bych, že brýle na tom vinu nenesou

  superkarma: 0 24.04.2007, 16:31:21
 3. avatar
  [74] Vivian [*]

  Od roku 1998 jsem nosila slabé brýle na dálku.
  Kontaktní čočky jsem si pořídila v roce 2001 kvůli svatbě, abych nebyla brejlatá nevěsta. Pak jsem je pár let nosila a byla celkem spokojená, ale teď se zase vracím k brýlím... Přece jen mi nošení brýlí přijde pohodlnější, nasazení a sundání brýlí je otázka necelé vteřiny, nemusejí se nakládat do roztoku a jejich čištění je rychlejší... a navíc je to bezvadnej módní doplněk

  superkarma: 0 24.04.2007, 15:59:55
 4. [73] boon [*]

  no nosila jsem je v pvní třidě a hrozně jsem je nenáviděla, pak se muj zrak zlepšil a já byl aštěstná že už nemám. Ted zas nosím a rada sluší mi.Sluneční brále skoro neodkládám jen když potřebuju ty na dálku nebo doma, bez nalíčených očích bych ani nevalezla ven ale používám decentní líčení

  superkarma: 0 24.04.2007, 15:52:03
 5. avatar
  [72] Amálie [*]

  ivana.kuglerova: Děda byl prvním pacientem, kterému druhé oko dělali laserem a umělou čočku mu též dali dioptrickou. Takže až tobě bude 50, bude tyhle operace klidně umět i šikovná učitelka ručních prací.

  superkarma: 0 24.04.2007, 15:29:45
 6. avatar
  [71] Blues [*]

  1.Brýle nosím od páté třídy a nijak zvlášť mi to nevadilo a nevadí.
  2.Pořád, ono při 4 dioptriích si člověk zvyknout musí :-)
  3.Krátkozrakost jsem zdědila nejspíš po mámě.
  4.Beru si někdy jednorázové kontaktní čočky, pro společenské příležitosti, ale jen zřídka. Nebaví mě ta manipulace s nimi. Pro běžné nošení mám samozabarvovací skla, do auta sluneční dioptrické se speciálním filtrem.
  5.Proč ne? Měníme barvu vlasů, líčíme se, tak proč neměnit barvu očí?
  6.Někdy, ale většinou jen lehkou konturu.
  7.Nevím, moc se lidem do očí nedívám..
  8.Kromě krátkozrakosti ne.

  superkarma: 0 24.04.2007, 15:13:29
 7. avatar
  [70] ivana.kuglerova [*]

  carmi: Tak to je dobré, že tím už dokážou zkorigovat i kombinovanou vadu .
  Aspoň vím, na co půjdu v padesáti .

  superkarma: 0 24.04.2007, 14:55:43
 8. [69] mindulinka [*]

  Brýle nenosím,ale manžel ano. Jednou mě docela dostal, když jsme byli spolu poprvé v posteli, tak říkám, ještě,že nemáš na očích brýle (silně zamindrákovaná) a on odpověděl: Víš, ale já jsem krátkozraký. Tenkrát mě dost dostal. Vždy nadává, když chodí plavat - sundá brýle a hledá bazén a to má jen 2,5 D. Jemu nevadí brýle jako takové - výběr je velký, ale ta omezenost, když se musí sundat a čočky nemůže je pylový alergik.

  superkarma: 0 24.04.2007, 14:38:24
 9. avatar
  [68] carmi [*]

  ivana.kuglerova: Je to umělá čočka. Vlastně ta samá,jako dali dědovi amalie, jenže je dioptrická. Možná by se bližší odkaz dal najít na www.uvn.cz

  superkarma: 0 24.04.2007, 14:30:33

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [67] Amálie [*]

  ivana.kuglerova: Umělou čočku dali dědovi (měl šedý zákal) a ve svých 84letech stále četl bez brýlí.
  K vzteku všech rodinných brýlovců.

  superkarma: 0 24.04.2007, 14:26:39
 2. avatar
  [66] ivana.kuglerova [*]

  carmi: Že by dávali umělou čočku? Nemáte k tomu nějaký bližší odkaz? Teda já si vystačím s laserem, ale jsem zvědavá

  superkarma: 0 24.04.2007, 13:42:42
 3. avatar
  [65] Ch.Z. Kochanská [*]

  Nosím dipotrické, mám několikery, střídám je podle oblečení. Sluneční mám rovněž dioptrické a teď jsem si ještě nechala udělat speciální na motorku se zatmavovacíma čočkama, abych s sebou nemusela tahat dvoje. Čočky používám na sport.
  Můj drahý rovněž brýle nosí a mám pro brýleté chlapy velkou slabost.

  superkarma: 0 24.04.2007, 13:28:19
 4. avatar
  [64] carmi [*]

  ivana.kuglerova: Z vlastní zkušenosti vím, že se to operuje i jinak. Byla jsem před rokem na operaci čoček ve vojenské nemocnici. V té době jsem měla -6dioptrií a už jsem viděla špatně i na blízko. Teď mám 0 na dálku i na blízko. Operaci dělají ambulantně, vůbec to nebolí, jen je nepříjemný, že se vám někdo vrtá v oku. Jeden den jedno oko, vecer už bez obvazu, za dva dny druhé. Je to skvělý pocit vidět bez brejlí! Ještě furt si to vychutnávám, i po té době! Je to trochu dražší - 50.000,-, ale zato už nikdy nehrozí šedý zákal a máte to navždy. U laseru vím ze zkušenosti svého kolegy, že se to může zhoršit, je 10 let po operaci a už zase nosí brýle. A navíc-až Vám bude 50, budete je stejně potřebovat na čtení.

  superkarma: 0 24.04.2007, 13:22:11
 5. avatar
  [63] Meander [*]

  Gabi: Chronický zánět rohovky mám taky spoustu let. Člověk si zvykne.

  superkarma: 0 24.04.2007, 13:16:32
 6. [62] Hanule [*]

  Díky všem za rady ohledně čoček - myslím, že je zkusíme.

  superkarma: 0 24.04.2007, 13:11:08
 7. avatar
  [61] Gabi [*]

  Překvapuje mne, že řešíte jednorázový zánět spojivek jako problém - já mám chronický cca 7 let, kamarádka chronický zánět rohovky 5 let

  superkarma: 0 24.04.2007, 13:08:35
 8. avatar
  [60] kenndra [*]

  Andreajka82: já mám taky postřeh. Když krájím cibuli s čočkama, tak nic, ani kapka neukápne, ale když čočky nemám, tak u cibule roním krokodýlí slzy

  superkarma: 0 24.04.2007, 13:06:37
 9. avatar
  [59] kenndra [*]

  1. Ano od 7 třídy (zrovna v tom nejhorším věku!!!)
  2. Nosím, ale jen když sdělám čočky
  3. Ségra je měla jako malej prcek (přiznávám, smála jsem se jí)v pubertě se jí ale zrak zlepšil na 0 D a já akorát brejle začala nosit :-(
  4. Sluneční brýle zbožňuju a čočky nosím cca poslední 2 roky
  5. Když na to někdo má a myslí si, že mu bude jiná barva nebo vzor slušet víc, tak ať si je nosí...je to jeho věc
  6. Oči si maluju od střední a mám citlivější oči, takže si řasenky musím pěčlivě vybírat
  7. Takové, které k němu sedí. Stejně jsou všechny barvy očí nádherné...
  8. Přítelova sestra měla často oči jak angorák, ale to bylo proto, že byla líná si ty čočky na noc vydělávat. Teď už má takový, co v nich může i spát a je pokoj

  superkarma: 0 24.04.2007, 13:03:43
 10. [57] Andrejka82 [*]

  Evikus: když mám čočky, tak mě oči nepálí ani v zakouřeném prostředí, když je nemám, tak mě pálí - i když jdu jenom ven (že by to bylo Prahou?)

  superkarma: 0 24.04.2007, 12:16:27
 11. avatar
  [55] Evikus [*]

  Andrejka82: já myslím že to není brýlemi, oči pálí i v čočkách (jak tu někdo psal) i když nemáš nic - prostě ti vadí kouř.

  superkarma: 0 24.04.2007, 12:07:34
 12. [53] Andrejka82 [*]

  Brýle nenosím, jenom čočky (od začátku, tedy tak od 15 let). Když mám brýle a jdu někam do zakouřeného prostředí, tak mě oči dost pálí. Máte někdo stejný problém?

  superkarma: 0 24.04.2007, 11:57:16
 13. avatar
  [52] SARI [*]

  Brýle nenosím, zatím. A ani si nevzpomínám, že bysme se jako děti někomu kvůli tomu smáli.....Čočky budou asi dobrá věc, švagrová je používá a moc si je pochvaluje, jen jí vadí, že se musí "měnit", sluneční brýle jasně a u mužů - jedině MODRÉ očénka....

  superkarma: 0 24.04.2007, 11:56:51
 14. [51] Anai [*]

  1. Od 9 let (po spalničkách) do 45 let
  2. Ne, nosím čočky. Prej mi slušely, ale na dobových fotkách mi to nepřipadá....
  3. Ne, jen stařecká dalekozrakost
  4. Sluneční brýle musím, po těch spalničkách jsem přecitlivělá na světlo
  5. S barvou očí jsem spokojená, jedině že bych nevěděla co s penězi, zatím šetřím na všem
  6. Ano, od 16 let, řasenky v pohodě i s čočkama, ale jak jsou oči citlivé, tak hodně slzí, málokterá se mi nerozmazává.
  7. V očích najdete všechno - můžete-li člověku věřit, nebo ne. Ovšem někdy se zamilujete a pak jste opravdu "slepí" Znám borce, kteří neklamou tělem, ale i očima! Jinak spíše tmavé, v poslední době

  superkarma: 0 24.04.2007, 11:49:37
 15. avatar
  [50] Meander [*]

  Brýle mám od doby, kdy jsem musela přiznat barvu, že neudržím zaostřeno, takže asi od sedmé třídy. To jsem je nosila pořád. Ale přešlo mě to. Co je to ta trocha mlhy a mžourání na regály v obchodě.
  Nicméně za měsíc jdu k očaři a už je budu potřebovat nejspíš napořád. Jsem slepá jako patrona. Bohužel mi sluší jedny obroučky z tisíce, takže to bude horor.
  Bez slunečních brýlí nemůžu existovat, ale čočky bych si do očí nedala ani za nic.
  Oči si maluju odjakživa, spotřebu řasenek mám enormní.
  Na mužích se mi líbí oči za brýlemi. Miluju brejlovce.
  Babička měla po osmdesátce slabý šedý zákal, jinak u nás neměl brýle nikdo. Počítám, že hlavně z frajeřiny.

  superkarma: 0 24.04.2007, 11:48:11
 16. avatar
  [49] Amálie [*]

  Brýle nenosím.

  Na mužích se mi líbí hlavně pronikavý pohled očí, jedno jestli modrých, modro-šedých, modro-modrých nebo modro-zelených.

  superkarma: 0 24.04.2007, 11:45:38
 17. avatar
  [48] korytar [*]

  superkarma: 0 24.04.2007, 11:38:52
 18. avatar
  [47] Amálie [*]

  Mladší žabičky - to jsou pulci s nohama?

  superkarma: 0 24.04.2007, 11:37:41
 19. [46] Yvaine [*]

  K těm čočkám pro mladší žabičky - kamarádova dcera nosila taky čočky už ve čtrnácti. Naučila se, že špinavýma rukama do očí ne a když to pálí tak ven, v tomhle věku přeci už mají slečny dobré hyg. návyky, no ne?

  superkarma: 0 24.04.2007, 11:32:14
 20. avatar
  [45] sanvean [*]

  ivana.kuglerova: Oni to snad mají v popisu práce, co jsem poznala očaře, byli to samí hezouni. A když se vám pak z těsné vzdálenosti dívá do očí..hmmm..

  superkarma: 0 24.04.2007, 11:27:37
 21. avatar
  [44] Brixik [*]

  Martina s: Ahoj jak jsem psala nekde na zacatku, byla jsem na laseru ve zline, metoda LASIK sice to stalo 32 tisic, ale vidim krasne bez bryli mela jsem kolem 9 D a ted mam nulu a ani me to nejak extra nebolelo. Vrele doporucuju, je to zazrak

  superkarma: 0 24.04.2007, 11:25:12
 22. avatar
  [43] ivana.kuglerova [*]

  sanvean: Počítám s tím . Zatím jsem doktorovi řekla, že jestli se vysvleče a přilepí se na strop, tak tím okem určitě při operaci nehnu . Je děsně hezke a sympatickej .

  superkarma: 0 24.04.2007, 11:09:50
 23. avatar
  [42] Amálie [*]

  SENSITIVESKIN: Jistě, jak jinak.

  superkarma: 0 24.04.2007, 11:09:12
 24. avatar
  [41] sanvean [*]

  ivana.kuglerova: Tak o tom pak napiš(te) , myslím, že by to dost lidí zajímalo ;)

  superkarma: 0 24.04.2007, 11:06:12
 25. avatar
  [40] ivana.kuglerova [*]

  Martina s: Ono se ještě operuje jinak než laserem? Mně kdysi ve vojenské nemocnici nabízeli něco jako zastavení zhoršování (ale ne zlepšení) - ale když popsali ten drastický postup s vyvoláním úmyslného zánětu a zajizvení či jak to bylo, tak jsem rychle utekla...
  Teď jdu (za cca tři týdny) na laser a moc se těším

  superkarma: 0 24.04.2007, 11:00:33
 26. avatar
  [39] SENSITIVESKIN [*]

  Amálie: jistě miluješ děti , neboj se, já malý děti už taky nemusím

  superkarma: 0 24.04.2007, 10:50:13
 27. avatar
  [38] peetrax [*]

  1. nosím od čtvrté třídy ZŠ, časem jsem se "vypracovala" až na dnešních 10,5 dioptrií ,
  2. nosím, sluší mi, nevadí mi - zelenomodré obroučky mi jdou k očím ,
  3. bratr, já, sestřenka i bratranec máme hooodně dioptrií a nevíme, po kom jsme to zdědili . Jinak rodiče nosí brýle na čtení,
  4. nosím sluneční brýle i kontaktní čočky,
  5. proč ne? Např. já je nenosím /mám nádhernou barvu očí i bez nich /,
  6. asi od šestnácti let, řasenky jsou v pohodě i při čočkách,
  7. když se mi líbí dotyčný muž, tak jakékoliv ,
  8. zánět spojivek a občas nevysvětlitelný ekzém kolem očí u mě - naštěstí nikdo z rodiny nic vážnějšího nemá.

  superkarma: 0 24.04.2007, 10:47:39
 28. avatar
  [37] sanvean [*]

  ivana.kuglerova: Já už si na podobné akce radši beru jen peníze a šminky :)) Tolik kamarádek už přišlo o telefon nebo peněženku s doklady, že radši nic neriskuju. Jednou za čas se to dá

  superkarma: 0 24.04.2007, 10:43:05
 29. [33] Martina s [*]

  Nosím brýle od puberty, je mi 25 let a mám už 7D. Uvažuji o operaci. Máte někdo zkušenosti - laser nebo klasicky.

  superkarma: 0 24.04.2007, 10:22:27
 30. avatar
  [32] ivana.kuglerova [*]

  sanvean: Jednou jsem takhle usnula v metru ... a probudila se bez brýlí. S mými sedmi dioptriemi byla docela fuška vůbec zjistit, kde jsem (samozřejmě jsem přejela), natož se dostat domů... Akorát nevím, k čemu komu ty brýle byly . Ale třeba mi někde upadly a někdo je někam zakopl - a bez brýlí se brýle špatně hledají...

  superkarma: 0 24.04.2007, 10:21:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme