Rodina

Seriál: Podnikáme na internetu (1. část)

Chcete podnikat na internetu, ale nevíte, co všechno je k tomu potřeba? Rádi byste si založili e-shop a rozjeli své snové podnikání, ale nejste si jistí, zda se v bezbřehé byrokracii spojené s podnikáním neutopíte? Pak právě pro vás je určen náš seriál o tom, jak začít. Založit si e-shop je nejsnadnější cesta, jak se stát podnikatelem. Nikdy ale nevěřte tomu, že tím vaše práce končí. Chcete-li být úspěšní, musíte se do toho opravdu ponořit. A my vám ukážeme jak na to. „Provedeme vás krůček po krůčku po cestě k vašemu snu a vy se dozvíte vše, co ke svému internetovému podnikání potřebujete vědět,“ říká Miroslav Uďan, výkonný ředitel projektu Shoptet.cz, se kterým jsme seriál připravili. A navíc - těm, kteří to s podnikáním na internetu myslí opravdu vážně, doporučujeme naši soutěž, ve které můžete vyhrát pronájem e-shopu na půl roku zdarma! Těšit se na ni můžete od 28. května 2012. Sledujte náš seriál a inspirujte se!

podnikání

1. Jak začít podnikat: Administrativa podnikání - co vše musíte vyřídit

Už víte, co byste ve svém e-shopu chtěli nabízet? Ještě máte chvíli času na rozmyšlenou, nejprve je třeba vašemu novému podnikání dát oficiální tvář. Chcete-li si založit e-shop, pak je nutné zajít na živnostenský úřad a požádat si o vystavení živnostenského oprávnění. Pojďme tedy na to:

Živnostenské oprávnění
Živnostenské oprávnění není třeba na všechny činnosti, nicméně často se vám vyplatí si volnou živnost zřídit i v tomto případě, a to například kvůli vyšším výdajovým paušálům (činnosti, na které živnostenské oprávnění nepotřebujete, najdete vyjmenované v paragrafu 3 živnostenského zákona 455/1991 Sb.). Jakmile máte toto ujasněno, vydáte se na živnostenský úřad, kde vyplníte „Jednotný registrační formulář“. Jeho výhodou je především to, že nebudete muset ještě na finanční úřad, správu sociálního zabezpečení (OSSZ) a na pojišťovnu - instituce si vše již mezi sebou předají. Proces bývá poměrně rychlý - výpis z rejstříku (dříve živnostenský list) a tedy založenou živnost můžete mít hotovu ještě tentýž den, co o živnostenské oprávnění žádáte. Budete-li do budoucna plátci DPH či budete platit třeba silniční daň apod., vše ohlašujete taky zde, tedy na živnostenském úřadě. Dobré je se přímo podívat na jejich seznam a vybrat si ten, který máte nejblíže.

Někdy se objevují zvěsti, že je potřeba mít sebou výpis z trestního rejstříku. To není pravda, úřad si ho získá sám. Co se týče toho, kdo může být živnostník (tedy OSVČ - osoba samostatně výdělečně činná) tak je to obecně fyzická osoba starší 18 let nebo právnická osoba s tím, že je vyžadována bezúhonnost ve vztahu k podnikání (podrobnosti v paragrafech 6 a 8 zmíněného zákona 455/1991 Sb.).

Sociální a zdravotní pojištění
Ihned po založení živnosti si musíte dohledat, zda máte, nebo byste měli či neměli platit sociální a zdravotní pojištění. Jsou dvě varianty:

a) vykonáváte živnost jako hlavní pracovní činnost - v tomto případě musíte platit každý měsíc minimální zálohu obou pojištění nehledě na to, kolik vyděláte - u sociálního je to 1836 Kč a zdravotního 1697 Kč (v roce 2012; výše záloh se obvykle každý rok mění ).

b) vykonáváte živnost jako vedlejší pracovní činnost - tzn., že máte někde pracovní poměr, jste student, maminka na rodičovské dovolené, jste ve starobním/invalidním důchodu apod.; tady platí, že minimální zálohy odvádět nemusíte - zaplatíte až následující rok po podání daňového přizná podle toho, jaký zisk jste skutečně vygenerovali. Skutečnost, že je vaše podnikání pouze vedlejší pracovní činností musíte ale doložit na Správě sociálního zabezpečení (OSSZ), jinak jste se založením živnosti automaticky bráni jako podnikatel na hlavní činnost.

V obou případech pak podáváte společně s daňovým přiznáním přehledy (jeden na OSSZ a jeden na svoji zdravotní pojišťovnu), kde se dorovnají přeplatky/nedoplatky podle vašeho zisku za kalendářní rok. Pokud vykonáváte vedlejší činnost, může se vám stát (záleží opravdu na tom, jak velkou částku si vyděláte), že sociální pojištění nebudete muset doplácet vůbec, zdravotnímu pojištění se ale určitě nevyhnete. Další důležité informace o povinnostech v rámci sociálního pojištění najdete na portálu OSSZ, ve věci zdravotního pojištění se obraťte na vaši zdravotní pojišťovnu, u VZP najdete informace opět na jejich portálu.

Daňové přiznání a přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu
Jak už bylo řečeno, pokud podnikáte a máte pravidelný zisk, budete muset podat vždy do konce března daného roku daňové přiznání za předchozí rok. V něm si jednoduše řečeno dáte vedle sebe příjmy a náklady, vypočtete čistý zisk a daň, kterou z něj máte zaplatit, odečtete si možné slevy (např. životní pojištění, platba hypotéky) a podáte jej na finanční úřad. Společně s daňovým přiznáním je ještě třeba připravit přehled na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Ať už si povedete daňovou evidenci nebo uplatníte paušální výdaje (viz. dále), raději si vždy schovávejte všechny vydané faktury a příjmové doklady.

Důležitá je výdajová stránka, protože výdaje můžete dokazovat finančnímu úřadu dvěma způsoby (záleží, co je pro vás výhodnější):

a) povedete daňovou evidenci - tzn., že budete schovávat všechny doklady, které prokazují nějaký váš relevantní náklad, a na konci roku je sečtete a zjistíte, jaké náklady jste vlastně měli.

b) uplatníte paušální výdaje - jedná se o fikci, kdy zákonem stanoveným procentem odečtete náklady, i když jste je třeba vůbec neměli. Výše procenta se liší podle typu živnosti a navíc se také často mění. V roce 2012 to je od 30 - 80 % v závislosti na druhu podnikání (typický bývá zlatý střed, u většiny živností je to 60 %). Aktuální hodnoty vždy vyhledejte v důvěryhodném zdroji nebo paragrafu 7, odstavce 7 a 8 zákona o daních z příjmů 586/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů.

Daňové přiznání se podává typicky do konce března za předchozí kalendářní rok (nebo do června, máte-li daňového poradce). Pokud jste plátcem DPH, máte ještě další povinnosti s tím spojené, především podávání přiznání k DPH v každém čtvrtletí. Když uplatňujete výdaje na auto, musíte také čtvrtletně platit silniční daň.

Není e-shop jako e-shop

Všechny administrativní otázky tedy máte vyřešeny, živnostenské oprávnění vám říká pane, je načase se porozhlédnout, kde si e-shop založit. A rozhodnout se také musíte o tom, zda e-shop řešení koupíte či si jej pouze pronajmete. „Když jsem začínala, nebylo peněz nazbyt,“ říká paní Svatava Kraevská, majitelka webového eshopu www.salondoma.cz. „Pronájem e-shopu byla jednou z variant, kterou jsem zvažovala a nakonec vyhrála na plné čáře - pronájem e-shopu od projektu Shoptet.cz je bez počátečních vysokých nákladů velmi dobrou volbou a je to forma podnikání téměř bez rizika.“

Jsou-li právě chybějící vysoké investice v začátku tím, co vás trápí, pronájem e-shopu pro vás může být skutečně tím nejlepším řešením. Pamatujte, že vás vždy bude daleko více bolet, když budete zavírat kamennou prodejnu, než e-shop na internetu.

Máte dotazy? Vlastní zkušenosti? Chtěli byste se do toho pustit a stále máte nevyjasněné otazníky? Pište do diskuse a všechny otázky se pokusíme vyřešit! A těšte se na příští díl našeho seriálu, shrne hlavní pro a proti koupě či pronájmu e-shopu a pomůže vám rozhodnout, jaké řešení zvolit.

   
16.05.2012 - Finance a práce - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [27] Garwa [*]

  Při podnikání na internetu se hodně kouká na prestiž společnosti, tu lze značně zvednout, když se zvolí dobré sídlo firmy.

  superkarma: 0 27.06.2016, 02:02:23
 2. [26] Marika11 [*]

  fajn článok ako sa pri podnikaní na internete nenechat okradnut

  superkarma: 0 26.05.2016, 17:24:41
 3. [25] Sluníčko sedmitečné [*]

  Víte o tom, že Prestashop není to jediné, co se dnes dá udělat pro vaše eshopy? Existují i další spojené služby, např. tvorba eshopů Praha.

  superkarma: 0 16.07.2015, 11:00:31
 4. [24] Izzy [*]

  Nechala jsem si na prestashopu vytvořit tzv. prestashop moduly a pomocí nich ovládám celý internetový obchod. Přidávám zboží, upravuji ceny a dá se měnit i vzhled.

  superkarma: 0 23.06.2015, 09:39:07
 5. [23] karolina78 [*]

  Já podnikám i na internetu, mám právnické stránky od tvorba webů a jsem moc spokojená.

  superkarma: 0 20.06.2014, 12:37:29
 6. [22] karolina78 [*]

  Podnikání přes net pro mě bylo jen začátkem, opravdu to odstartovalo až industrial park czech republic, který zajistil obchodní prostory

  superkarma: 0 10.01.2014, 23:18:28
 7. [21] karolina78 [*]

  Záleží na tom, v čem se podniká, pokud by šlo o automobilový průmysl, tak by bylo dobré mít kromě www stránek také cetrtifikát ISO/TS

  superkarma: 0 11.12.2013, 21:36:54
 8. [20] karolina78 [*]

  Doporučuji vyzkoušet individuální jazykové kurzy. Pro podnikání na internetu je ajina nezbytná, jelikož člověk musí často i na zahraniční weby a ty jsou povětšinou v aj

  superkarma: 0 04.12.2013, 10:14:25
 9. [19] Martina59 [*]

  Důležitá je propagace na internetu

  superkarma: 0 05.07.2013, 15:14:31
 10. [18] sdrawa [*]

  Mnoho lidí zapomíná na poskytnutí sídla společnosti, což by měl být jeden ze základních kroků při podnikání hned po založení nebo zakoupení společnosti.

  superkarma: 0 15.06.2013, 19:58:12
 11. [17] Martina59 [*]

  Deny - zkus eshopie

  superkarma: 0 14.04.2013, 07:40:52
 12. [16] sdrawa [*]

  Stále se zapomíná na propagaci, která je při podnikání na internetu nejdůležitější, vhodné je využít služeb PPC-profits

  superkarma: 0 12.03.2013, 18:41:00
 13. avatar
  [15] cibulicka [*]

  To už pro mě není,jsem ráda,že umím aspoń trochu na počítači,ale dál nic a nic....

  superkarma: 0 19.05.2012, 22:37:28
 14. avatar
  [14] ladouch [*]

  Pro mě už to není, už na to nečmám hlavu ani věk.Sml80

  superkarma: 0 16.05.2012, 19:44:38
 15. avatar
  [13] ekleinovka [*]

  Do podnikání se nehrnu,jsem ráda za to,co mám....

  Mladší ročníky to zřejmě uvítají...bude to pro ně určitě podnětné a zajímavé

  superkarma: 0 16.05.2012, 17:37:06
 16. avatar
  [12] datura [*]

  E shop máme dva roky a jestli budete čekat rychlé a jednoduché zbohatnutí, tak vás vyvedu z omylu. E shopů je obrovské množství, takže hodně rozhoduje cena, rychlost dodání, celkové hodnocení zákazníků atd. Jednoduché to není, zvlášť v době krize. Máme to jen jako doplněk kamenného obchodu.

  superkarma: 0 16.05.2012, 16:20:50
 17. avatar
  [11] arminka [*]

  rady určitě dobré,ale bohužel nic pro mne

  superkarma: 0 16.05.2012, 16:20:07
 18. avatar
  [10] capkova [*]

  TAK TOHLE JE ČLÁNEK PŘÍMO PRO MĚ - CHCI SVŮJ OBCHŮDEK ROZŠÍŘIT O E-SHOP. DÍKYSml16

  superkarma: 0 16.05.2012, 12:58:35
 19. [9] Trefa [*]

  Trefa:ja uz jsem v duchodu tak podnikat nebudu,ale predam skusenosti dceri.

  superkarma: 0 16.05.2012, 12:56:28
 20. avatar
  [8] ondrasek74 [*]

  Tak tenhle seriál budu sledovat. Téma mi připadá velmi užitečné a určitě pomůže spoustě lidem.

  superkarma: 0 16.05.2012, 12:14:53
 21. [7] Saritka [*]

  Určitě dobré rady.Sml16

  superkarma: 0 16.05.2012, 10:19:24
 22. avatar
  [6] hubajda [*]

  dobre informace ale zalohy jsou hodne vysoke

  superkarma: 0 16.05.2012, 10:11:44
 23. [5] Danulka K. [*]

  Tyto informace jsou skutečně výborné, já sama podnikám a i pro mě jsou užitečné. Děkuji za ně,

  superkarma: 0 16.05.2012, 09:59:39
 24. [4] jithule [*]

  zajímavé a důležité informace - děkuji

  superkarma: 0 16.05.2012, 08:44:05
 25. [3] step1 [*]

  Není pravda, že stačí pouze ohlášení na živnostenském úřadě. Doporučuji si zkontrolovat přihlášení na finančním úřadě, sociální správě a zdravotní pojišťovně. Syn dostal po několika měsících dopis z FU, že se nepřihlásil.

  superkarma: 0 16.05.2012, 08:36:18
 26. [2] Roland [*]

  lidicka — #1 Neměla jsem o zálohách ponětí, ale také se mi zdají dost vysoké.

  superkarma: 0 16.05.2012, 08:10:18
 27. [1] lidicka [*]

  Ty zálohy na sociální i zdravotní jsou hodně vysokéSml80

  1. na komentář reaguje Roland — #2
  superkarma: 0 16.05.2012, 07:42:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme