Po krátké odmlce pokračuje seriál o první pomoci. Tentokrát jsme se zaměřili na uštknutí. Možná budete namítat, že hadi už zalezli do svých děr, protože je chladno, ale nenechte se mýlit. Jedovatý volně žijící had je u nás sice skutečně jen jeden, ale mnoho chovatelů má doma hady, kteří svým jedem naši zmiji předčí mnohonásobně... jak správně ošetřit uštknutí, než přijede rychlá?

Markéta MatušíkováI tentokrát nám odpovídala Markéta Matušíková, profesionální lektorka první pomoci a sestra resuscitačního oddělení kliniky anestezie a resuscitační péče 1. Lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze...

Jaká první pomoc se doporučuje v případě uštknutí?
Ránu musíme omýt a odezinfikovat, odsát jed z rány pomocí pumpičky k tomu určené, pokud nelze z rány jed odsát, použijeme škrtidlo, abychom zabránili šíření hadího jedu do celého těla. Škrtidlo se přikládá nad ránu, tedy mezi ránu od uštknutí a srdce, a to asi 10 cm od rány. Škrtidlo musí být trochu volné, aby se pod něj vešel prst a mohla v končetině proudit krev. Krvácení z rány není na škodu, protože vyplavuje vniklý jed. Voláme rychlou záchrannou službu. Postižený musí být v absolutním klidu!

Důležité informace?
Jméno a příjmení, místo uštknutí, čas uštknutí, odsátí jedu nebo přiložení škrtidla, popis hada (barva, velikost, specifika). Pokud je had mrtvý uchovat ho do příjezdu rychlé záchranné služby.

Co mohu udělat špatně (čeho se vyvarovat)?
Jed nikdy nevysáváme ústy, protože je tu riziko vniku jedu do oběhu zachránce skrz drobné ranky, které ani nemusíte vnímat.

Jak moc může být uštknutí u nás volně žijících hadů nebezpečné?
U nás je jediný jedovatý had, kterého můžeme volně potkat zmije, bohužel není vyloučená situace setkání s hadem, který unikl chovateli, proto každé uštknutí bereme za rizikové.

DŮLEŽITÉ TELEFONY

  • Záchranná služba: 155
  • Tísňové volání: 112

Kam dál? Seriál o první pomoci...

Reklama