Zdraví

Seriál o první pomoci: Uštknutí

Po krátké odmlce pokračuje seriál o první pomoci. Tentokrát jsme se zaměřili na uštknutí. Možná budete namítat, že hadi už zalezli do svých děr, protože je chladno, ale nenechte se mýlit. Jedovatý volně žijící had je u nás sice skutečně jen jeden, ale mnoho chovatelů má doma hady, kteří svým jedem naši zmiji předčí mnohonásobně... jak správně ošetřit uštknutí, než přijede rychlá?

Markéta MatušíkováI tentokrát nám odpovídala Markéta Matušíková, profesionální lektorka první pomoci a sestra resuscitačního oddělení kliniky anestezie a resuscitační péče 1. Lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze...

Jaká první pomoc se doporučuje v případě uštknutí?
Ránu musíme omýt a odezinfikovat, odsát jed z rány pomocí pumpičky k tomu určené, pokud nelze z rány jed odsát, použijeme škrtidlo, abychom zabránili šíření hadího jedu do celého těla. Škrtidlo se přikládá nad ránu, tedy mezi ránu od uštknutí a srdce, a to asi 10 cm od rány. Škrtidlo musí být trochu volné, aby se pod něj vešel prst a mohla v končetině proudit krev. Krvácení z rány není na škodu, protože vyplavuje vniklý jed. Voláme rychlou záchrannou službu. Postižený musí být v absolutním klidu!

Důležité informace?
Jméno a příjmení, místo uštknutí, čas uštknutí, odsátí jedu nebo přiložení škrtidla, popis hada (barva, velikost, specifika). Pokud je had mrtvý uchovat ho do příjezdu rychlé záchranné služby.

Co mohu udělat špatně (čeho se vyvarovat)?
Jed nikdy nevysáváme ústy, protože je tu riziko vniku jedu do oběhu zachránce skrz drobné ranky, které ani nemusíte vnímat.

Jak moc může být uštknutí u nás volně žijících hadů nebezpečné?
U nás je jediný jedovatý had, kterého můžeme volně potkat zmije, bohužel není vyloučená situace setkání s hadem, který unikl chovateli, proto každé uštknutí bereme za rizikové.

DŮLEŽITÉ TELEFONY

 • Záchranná služba: 155
 • Tísňové volání: 112

Kam dál? Seriál o první pomoci...

   
13.09.2010 - Zdraví - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [4] átéčko [*]

  Rikina — #3 Zapmněla jsem, že znám psa, kterého uštkla zmije! Betinka!Sml22

  superkarma: 0 13.09.2010, 18:56:18
 2. [3] Rikina [*]

  átéčko — #1 Však hadi v přírodě jsou plaší a zdrhají, žádná zmije se sama od sebe nevrhá na člověka. To jenom když se cítí ohrožená a nemá kam utéct. Sml80 Hadi odchovaní v teráriu se ale můžou chovat jinak, jsou na lidi zvyklí.

  1. na komentář reaguje átéčko — #4
  superkarma: 0 13.09.2010, 16:02:40
 3. avatar
  [2] femme [*]

  já jsem jednou unikla zmijímu uštknutí jen o pár cm Sml80

  superkarma: 0 13.09.2010, 11:41:45
 4. avatar
  [1] átéčko [*]

  Jedovatým hadům je dobré se vyhnout. neznám nikoho, koho by uštkla zmije.

  1. na komentář reaguje Rikina — #3
  superkarma: 0 13.09.2010, 09:56:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme