Zdraví

Seriál o první pomoci: Umělé dýchání

umělé dýchání

V našem seriálu o první pomoci se podrobně zabýváme jednotlivými úkony. Protože je léto a pláže kolem rybníků jsou plné lidí, rozhodli jsme se tentokrát zařadit díl o umělém dýchání. Dostat se do situace, kdy například právě vytažený tonoucí člověk z vody bude potřebovat „nahodit dech“, to může být v tomto čase dílem okamžiku. Jak ale správně na to?

Markéta MatušíkováOpět jsme si o tom popovídali s profesionální lektorku první pomoci a sestru resuscitačního oddělení kliniky anestezie a resuscitační péče 1. Lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze...

Kdy použít umělé dýchání?
Při zástavě dechu a zahájení kardiopulmonální resuscitace, při lapavém dechu. Umělé dýchání se poskytuje společně s masáží srdce.

Jak správně vyčistit postiženému ústa?
Otevřeme ústa a zkontrolujeme, jestli postižený nemá umělý chrup nebo nějakou jinou překážku v ústech. Pokud ano, tak dvěma prsty dutinu ústní vyčistíme. Potom postiženému zakloníme a předsuneme hlavu, což zajistí zprůchodnění dýchacích cest.

Co je nutné u umělého dýchání dodržet?
Záklon hlavy, předsunutá brada, nepřehánět velké vdechy, kontrolovat obnovení dechu, dodržovat 2 vdechy na 30 stlačení (masáž srdce).

Existují nějaké způsoby umělého dýchání, které jsou pro záchranáře bez vybavení, řekněme, hygieničtější?
Podle posledních výzkumů je možné u postiženého, který nedýchá a je zahájená masáž srdce, umělé dýchání vynechat, protože je důležité zachovat krevní oběh a průtok krve orgány, hlavně mozkem. Pokud se rozhodnu, že umělé dýchání poskytnu, je vhodné použít resuscitační roušku. Chápu, že v případě poskytnutí první pomoci známému na všechno zapomene, ale i tam je třeba obezřetnost.

Co mohu udělat špatně?
Jsou tři věci, na které je třeba dbát: správný záklon hlavy, dostatečně uvolněné dýchací cesty a síla vdechu se nesmí přehánět.

DŮLEŽITÉ TELEFONY

 • Záchranná služba: 155
 • Tísňové volání: 112

Kam dál? Seriál o první pomoci...

   
23.07.2010 - Zdraví - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [4] faun1 [*]

  Jako instruktor potápění jsem se učil poskytnutí první pomoci a také jí učím a musel jsem ji použít v realné situaci.  K článku mám pár poznámek: Vyčištění úst  zejména u člověka který se topil bych prsty nedělal. To mu tam nejdřív něco strčím (u potápěčů bývá po ruce šnorchl) je velmi reálné nebezpečí že vás  v křeči kousne.   Určitě mi v článku chybí  pokyn vždy přivolat pomoc. Pokud budete někoho resuscitovat a on se zvedne a odejde, tak by patrně odešel i kdyby jste mu jen zaklonili hlavu a otevřeli dýchací cesty. Pokud má ale postižený zástavu srdce nebo nedýchá , tak CPR pouze pomůže přežít do příjezdu lékaře.  Tedy ten človek by do 5 minut po zástavě srdce umřel, i kvalitně provedená první pomoc pouze prodlouží dobu přežití. Srdeční masáží a umělým dýcháním infarkt nevyléčíte.

  superkarma: 0 13.09.2010, 11:51:53
 2. avatar
  [3] enka1 [*]

  Takových informací není nikdy dostSml22

  superkarma: 0 23.07.2010, 11:55:57
 3. [2] Marie Dymackova [*]

  konečně téma co mě zajímá dík

  superkarma: 0 23.07.2010, 11:15:00
 4. [1] Marie Dymackova [*]

  konečně téma co mě zajímá dík

  superkarma: 0 23.07.2010, 11:15:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme